mantra nedir?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Haz 2008
Mesajlar
2,596
Tepkime puanı
165
Konum
somewhere outthere
İş
dış ticaret uzmanı
Mantra genellikle sanskritce dini hece veya siirdir r. Kullanımı mantra ile ilişkili okul ve felsefesine göre değişiklik gösterir. Esasen ruhani kanallar olarak kullanılırlar, kelimeler ve oluşan titreşimlerden faydalanarak kişinin daha yüksek bir bilince ulaşmasını amaçlar. Diğer amaçları, dini törenlerde bolluğa sahip olmak, tehlikeden uzak olmak veya düşmanları elemek içindir. Mantralar Hindistan'da VedicHinduizm'i ile çıkmıştır ve daha sonra Budistler, Sikhler ve Jainler tarafından benimsenmiştir.Ssanskritçe mantra- kelimesi (m. मन्त्रः, ayrıca n. मन्त्रं) man "düşünmek" (ayrıca manas "akıl") ve araç anlamındaki -tra sonekinden oluşur, sözcüğü sözcüğüne çevirisi "fikir aracı" olur. Aklı hayallerden ve maddi isteklerden serbest bırakmayı amaçlar. Mantra nağmelerle tekrar edilir.
mantra bilgisinin elit dogasının ortodoks akımından etkilenmesi sonucu kast duzenini rededen budistler dahi eski ayinlerinin yararınu dusunerek kendilerini shravakas yani duyanlar( isitenler) olarak adlandırmıslardır. Hindistandaki bilge insan cok duymus isitmis kisidir.Mantralar akabinde ses sembolleri olarak adlandırılmıslardır. İsitsel sembolizm anlamını bilseniz ya da bilmeseniz de vokal sesleri önerir . Biz anlamasak dahi mantralar tabiki sacma sapan kelimeler degillerdir. Her biri manalı ozel titresimlere sahip kelimelerdir. Ana mantra Hinduism de pranava mantra olarak da adlandırılan Aum' dir. Aum tum mantaraların kaynağıdır.
Mantranın titresimi ve tınısı cok onemlidir . Cunku o ruhani hayatın kaynağı ve cakraları etkileyen Kundalini'yi uyandırır.
kaynak: anonim ceviriler
 
A

angeldream

hımm güzelmiş eline sağlık dynamic bana değişik mantralar vericek kişileri beklkiyorum bu arada ne işe yaradığınıda tabii :) özelden atarsanız sevinirim...
 
Üst