kuran daki kafa karıştırıcı ayet

Red Robit

Banlı Kullanıcı
İnanç gibi hassas bi' konuda insanları tahrik etmek hele bunu bir de cevap ararken yapıyorsanız çoğu hakaretten daha kabadır bu. İnanç hassas bir eylem, bi' cevap arıyor olmanız sizi kâle alanları iğneleyebileceğiniz anlamına gelmiyor. İşim gereği olsun veya da sosyal durumum sebebiyle, ekmeğimi tartışarak kazandığım gibi, hayatımdaki insanlar beni bu yönümle tanıyor ve biliyorlar. Siz tartışmaya cehaletinizi ortak ediyorsunuz, oysa merakınızı ortak etmeliydiniz. Münazarayı ısrarla münakaşaya çevirmek cevap arayan bir insanın değil, kendi içinde sorunları olan ve tedavi görmesi gereken birinin profilini çizer. Hiçbir bilge tevazudan yoksun birisinin kulağına ulaşabilcek güçte kelimelere sahip değildir. Dıştan gelen her yanıt empatiyle alınır ve empati, -sizin burdaki tavrınızın aksine- alçakgönüllülüktedir. Son olarak; sizin yüzünüzden sınırlarımı aşmak zorunda kalmış olmam sizden önce kendime yaptığım bir saygısızlıktı, bunun için kendimden özür diliyorum.

daewn

Kayıtlı Üye
İnanç gibi hassas bi' konuda insanları tahrik etmek hele bunu bir de cevap ararken yapıyorsanız çoğu hakaretten daha kabadır bu. İnanç hassas bir eylem, bi' cevap arıyor olmanız sizi kâle alanları iğneleyebileceğiniz anlamına gelmiyor. İşim gereği olsun veya da sosyal durumum sebebiyle, ekmeğimi tartışarak kazandığım gibi, hayatımdaki insanlar beni bu yönümle tanıyor ve biliyorlar. Siz tartışmaya cehaletinizi ortak ediyorsunuz, oysa merakınızı ortak etmeliydiniz. Münazarayı ısrarla münakaşaya çevirmek cevap arayan bir insanın değil, kendi içinde sorunları olan ve tedavi görmesi gereken birinin profilini çizer. Hiçbir bilge tevazudan yoksun birisinin kulağına ulaşabilcek güçte kelimelere sahip değildir. Dıştan gelen her yanıt empatiyle alınır ve empati, -sizin burdaki tavrınızın aksine- alçakgönüllülüktedir. Son olarak; sizin yüzünüzden sınırlarımı aşmak zorunda kalmış olmam sizden önce kendime yaptığım bir saygısızlıktı, bunun için kendimden özür diliyorum.

''Hayatları içinde döl israfı olmaktan öteye gidemeyen.'' Sen kimsin ki beni tanıdığı sanıyorsun embesil. "ilim talebesi" vasıflarına haiz değilmişmişim. İnan bana buradaki çoğu insandan daha fazla dinleri araştırıyorumdur. Ben mantık arıyorum, cevap arıyorum ama bana verilen cevaplar üstü kapalı ve net değiller. Buradaki bilgi sahibi olan insanlara neden böyle olduğunu sormaya çalışıyorum ama sorduğum soruyu farklı bir şekilde ele alarak cevap veriyorlar. Ben onu değil bunu soruyorum diyorum sonra küstah oluyorum. Kavga arıyormuşum saçmalığa bak. İbisu sonradan mantıklı bir cevap verdi. Ona kaba davrandıysam kusura bakmasın. Diğeri zaten apayrı bir şey yazdı sonra tersledi. Onun cevabı da umurumda değil. Ben sorduğum sorunun cevabını merak etmeseydim buraya bunu yazmazdım zaten. ''Hiçbir bilge tevazudan yoksun birisinin kulağına ulaşabilcek güçte kelimelere sahip değildir.'' Çok özür dilerim sayın bilge. Diğer bilgeler düzgün anlattılar da ben anlamadım çünkü. Sınırlarınızı mı aştınız çok üzüldüm. ''Dıştan gelen her yanıt empatiyle alınır ve empati, -sizin burdaki tavrınızın aksine- alçakgönüllülüktedir.'' Bana empati kur diyorsun. Siz şu ayette empati kurabiliyor musunuz? Bir tek ben mi sinirleniyorum? O dönemin şartlarında kim bilir kaç tane zavallı insan bu yüzden mahvolmuştur. Ki bir tek o dönem değil şu an bile birsürü insan Orta Doğu da hala bu şekilde. Çoğu insanın umurumda bile değil. Buradan şanslı doğduğumuz için oturup yazı yazmak çok kolay ama.

daewn

Kayıtlı Üye
Bunu bir dine yıkmak yanlış olacaktır. Dinler sözde insanları düzeltmek için varlar ama karmaşa içerisindeler. Diğer dinler çok mu farklı? Hepsi aynı şeyin farklı versiyonu sadece. Sözde kardeşlerdir ama hepsi birbirinden nefret eder. Herkes dinine farklı bir şekilde inanır. Hayatını o doğduğu bölgeye göre belirler. Ama şunun farkında mıdır ki o doğmadan önce her şeyi zaten hazırdır. Bu garip oyunda herkes kendine biçilmiş
garip oyunu oynayarak kendini özel sandığını sanıyor. Öğrenmek ve gelişmek benim tek amacım bu. Kibirim var farkındayım, kabayım farkındayım ama bu düzeni anlamlandıramadığım için böyleyim. Daha fazla uzatmayacağım bile kendim öğrenmeye çalışırım.

Ü

Üye silindi 58480

Dinler sözde insanları düzeltmek için varlar ama karmaşa içerisindeler.

Ben karmasik bisey gormedim. Ama isteseydim herseyi birbirine karistirabilirdim ve icinden cikilmaz hale de getirebilirdim.
Hersey niyetinin iyi mi yoksa kotu mu oldugunda sakli olarak tezahur eder.
Aradigin cevabi buldugun gun icinden o ses sana iste aradigim buydu der. Ve onu kendine alirsin. Peki bunun kaynagi ne ? Furkan deniyor Kuranda buna. Iste Furkan kime inerse onun nasibi vardir artik.

Bazi seyler nasip meselesidir. Nasibin yoksa anlayamazsin. Anlamak demek, sinapslari simya etmektir cunku. Sende yeteri kadar birbirinden ayrik mana zenginligi yoksa, onlari ayetlerle cem edemezsin. Nasiplenemezsin de.

Hele sen bu sabirsizlikla belki acilimi dolayli yoldan olacak olan dogru bilgileri bile iskalaya iskalaya debelenir durursun.
Sana soylenecek seyi sana diye agizdan cikartarak kulak misafiri olanlara soylemek lazim :p Valla sana soylensa adami kendine muhattap aldirdigina pisman edersin : ))

Ü

Üye silindi 58480

Burada bir zorlama, tecavüz var! Zavallı kölenin bu olaydan sonra suçlu olması ve tövbe etmesi gerçekten saçmalık!

Bir köle fuhuş yapmaya zorlandıysa cahiliye devrinde ve yapmak sorunda kaldıysa sonradan Hem sahibinin hem de kölenin tövbe etmesi gerekir.

Bu kadar basit bunda anlamayacak ne var ?

Köle neden tövbe etmeli ?

Tövbe etmek demek; yazdığın bir zararlı girdiyi veya dayatılan kabulün kodunu kırarak onu re-code etmek demektir. Tövbe kapısı bu yüzden ölene kadar açıktır. Tüm kabullerini değiştirebilmen için.

Fuhuşta istemsizce alınan cinsel haz vardır. Bir süre sonra da biyolojik olarak bu hazlar artık sende bir direnç kırılması oluşturur. İşte fuhuş yapmaya zorlanan ve sonradan da oyuncak haline gelerek organizmasına söz geçiremeyen kişiler Tövbe edebilirlerse, yeniden hal ve hareketlerinde yeni bir ivme kazanarak fuhuşa karşı direnç gösterebilecek hale gelebilirler. Hepsi bu. Psikolojik bir esiktir bu.

Kölenin tövbesi sahibini bağlamaz ! Kendi iç hazlarını belki yanlış yönetmeye meyledeceği için iç işlerini yeniden düzenlemek ve yeni bir direnç kazanmak için tövbe eder kole.

Ü

Üye silindi 56746

organizmasına söz geçiremeyen kişiler Tövbe edebilirlerse, yeniden hal ve hareketlerinde yeni bir ivme kazanarak fuhuşa karşı direnç gösterebilecek hale gelebilirler.
tövbenin nasuh olması kaydıyla; "nasuh"un iki anlamı varmış demin tekrar baktım; halis niyetli olmak ve de kararlı olmak, bunlar tövbenin de şartlarını oluşturuyor. ancak bu şekilde tövbe edilirse sözünü ettiğin vaat gerçekleşir anlamını çıkarıyorum.

nush ile uslanmayanı etmeli tekdir :D nasuhun diğer bir anlamı da öğütleyenmiş, tövbe eyleminin gerçekleşmesi halinde tövbemiz bize öğüt veren oluyor, otomatik olarak kendi tövbemizden öğüt alıyoruz. haliyle iyi yönde değişim kaçınılmaz oluyor.