Korkularımızı bulmaya ne dersiniz ?

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Ben de karanlıktan korkuyorum boş olduğunu bilsem sorun yok da bazı şeyleri net görmek istemiyorum.
Enaz 2 yıl zifiri karanlıkta uyuyordum. Epifiz bezine etkisini bilmiyordum. Ama algılarım müthiş açılmıştı. Sanırım karanlıkta uyumayı hala seviyorum.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
:) İşte ben de ondan korkuyorum karanlıktan algılar açık olunca çok rahatsız ediliyorum.
Seni anlamak ve hak vermekle birlikte korkularımızın bizi çok şeyden mahrum ettiği gerçeğinide es geçemiyorum :) mesela başkasının soğan, sarımsak, balık yemeyerek, florürden sakınarak, meditasyon vb çeşitli yollarla açtırılmaya çalışılan epifiz bezi karanlıktan beslenerek kendiliğinden açılıyor. Görüyorsun, duyuyorsun, korkuyla birlikte tuhaf hissediyor ve kendini farklı görüyor seviniyorsun.. Ama herşeye rağmen korkmana hak veriyorum. Çünkü herşey her zaman çok masum olmayabiliyor. Gönderdiğin aynadaki silüet'ten bu daha iyi anlaşılıyor zaten :)

star53

Kayıtlı Üye
Enaz 2 yıl zifiri karanlıkta uyuyordum. Epifiz bezine etkisini bilmiyordum. Ama algılarım müthiş açılmıştı. Sanırım karanlıkta uyumayı hala seviyorum.
Bende de ışık sıkıntısı var. Gece uyurken ne var ne yok kapatıyorum ki ışık girmesin. Özellikle şu birkaç aydır ışığı sevememeye başladım. Muhtemelen göz sıkıntılarımla da alakası var ama gece de çok iyi görüyorum. Bilgisayar veya telefonun ışığını sadece gündüz %60 ve %30 arasında kullanıyorum. Akşam 0 oluyor o değer :p Özellikle sitelerde dolaşırken beyaz arka plan beni mahvediyor. Kaçıyorum direk.
Birkaç yıl sonra yemek yiyen melez bir vampire evrilebilirim. Ama kurt adamlığa da boş değilim. Bakalım ne olacak :D

moonshine

Kayıtlı Üye
Bende de ışık sıkıntısı var. Gece uyurken ne var ne yok kapatıyorum ki ışık girmesin. Özellikle şu birkaç aydır ışığı sevememeye başladım. Muhtemelen göz sıkıntılarımla da alakası var ama gece de çok iyi görüyorum. Bilgisayar veya telefonun ışığını sadece gündüz %60 ve %30 arasında kullanıyorum. Akşam 0 oluyor o değer :p Özellikle sitelerde dolaşırken beyaz arka plan beni mahvediyor. Kaçıyorum direk.
Birkaç yıl sonra yemek yiyen melez bir vampire evrilebilirim. Ama kurt adamlığa da boş değilim. Bakalım ne olacak :D
Ben de böyleyim. Güneş ışığına bile katlanamıyorum. Hatta bu yüzden d vitamini eksikliği bile çektim. Belki de hala çekiyorumdur.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Birçok ortak yönümüz varmış:) gece ve ışık konusunda birebir hemfikirim. Ama ille olacaksan kurt adam ol ileride büyüyünce bakarsın koca kurt olursun. Hem zaten dinimizde kan içmek helal değildir bu yüzden vampirliği unut.Bide kurtadam olunca "kurt kışı atlatır ama yediği ayazı unutmaz" deyişini kullanma hakkında doğar :) gece ve ışık konusunda hemfikirim evet.

S

Sehane

Son sayfayı şöyle bir okuyunca karanlıktan korkmadığımı fark ettim aslında. Bana kalsa gündüz olmasını istemem zaten ama orası ayrı..

Söylemeye değecek korkum yükseklik olabilir herhalde. Ama güvenli olduğu sürece bundan korkmuyorum ki hep apartmanların en yüksek katlarında oturduk bir şekilde. Ben daha çok lunapark veya güvensizlik oluşan ortamlarda panik yapmaya başlıyorum, kalbim pır pır oluyor anında .)) Bu yüzden hiç hızlı trenmiş, gondolmuş binmedim. En son hızlı trene 17-18 yaşında liseden dolayı binmiştim sanırım ama yanımda oturan çocuğun gömleğine yazık olmuştu o zamanda :rolleyes:

Demre

Kayıtlı Üye
Aynı sıkıntıyı yıllarca ben de yaşadım. Perde açamaz olmuştum evde, günes gözlüklerine ragmen dışarda olmak işkenceydi, hele araç kullanmak, pc ve telefon ekranı... Özellikle de cisimlerden yansiyan gün ışıgina katlanmak işkenceydi. Göz doktorlarından sonuc alamayınca, şakagimda her gecen gün daha da pörtleyen ve agriyan bir damar münasebetiyle nörologa gittim. Uzun suren tetkikler neticesinde migren teshisi konuldu. Bi cok ilac farkli doz ve kombinasyonlarda denendikten ve olumlu sonuc alamadiktan sonra, doktor degisimiyle dogru ilaclar ve ve yine deneme yanilma yoluyla dogru doz ve kombinasyonu buldular şükür. Tedavi sonuc vermeye baslayinca, ışık hassasiyetim de yavas yavas yok oldu. Tedavim hala devam ediyor ve uzun zamandir hic ısık hassasiyetim olmadi. Biraz uzun yazdim ama, konu sizin düşündügünüz kadar basit olmayabilir demek istiyorum. En kısa zamanda doktora gitmenizi tavsiye ederim. Hassasiyetinizin altinda yatan saglik sorununu teshis ve tedavi ettirin ki daha ciddi sorunlara sebebiyet vermesin. Gecmis olsun.

star53

Kayıtlı Üye
Aynı sıkıntıyı yıllarca ben de yaşadım. Perde açamaz olmuştum evde, günes gözlüklerine ragmen dışarda olmak işkenceydi, hele araç kullanmak, pc ve telefon ekranı... Özellikle de cisimlerden yansiyan gün ışıgina katlanmak işkenceydi. Göz doktorlarından sonuc alamayınca, şakagimda her gecen gün daha da pörtleyen ve agriyan bir damar münasebetiyle nörologa gittim. Uzun suren tetkikler neticesinde migren teshisi konuldu. Bi cok ilac farkli doz ve kombinasyonlarda denendikten ve olumlu sonuc alamadiktan sonra, doktor degisimiyle dogru ilaclar ve ve yine deneme yanilma yoluyla dogru doz ve kombinasyonu buldular şükür. Tedavi sonuc vermeye baslayinca, ışık hassasiyetim de yavas yavas yok oldu. Tedavim hala devam ediyor ve uzun zamandir hic ısık hassasiyetim olmadi. Biraz uzun yazdim ama, konu sizin düşündügünüz kadar basit olmayabilir demek istiyorum. En kısa zamanda doktora gitmenizi tavsiye ederim. Hassasiyetinizin altinda yatan saglik sorununu teshis ve tedavi ettirin ki daha ciddi sorunlara sebebiyet vermesin. Gecmis olsun.
Migren sorunu bende de var yılda bir kez falan olsam da ayırt ediyorum. 10 dakika üstüme battaniye atınca halloluyor. Geçen sene Nöroloji ve kalp doktoruna gittim bir şikayetten ötürü. İkisi de taş gibisin maşallah deyince vitaminlerden falan şüphelenip test yaptırdım. Sadece b12 az geldi. Bir çoğu da fazla geldi :D İş dolayısıyla çok üzerine düşememiştim. Ama bir dahaki göz kontrolümle beraber dediğiniz gibi bir baktıracağım. Gözümden kaynaklı olduğunu düşünüyorum ben. Miyop, astigmat, göz tansiyonu kombosu ile beraber ışığa alerjim olabilir. Özellikle bir cevap arayacağım. Bilgilendirme için teşekkürler ?

Demre

Kayıtlı Üye
Karanligi severim ben, cogu zaman ışıksız dolasirim evde, aradigim seyin yerinden eminsem, karanlikta alir gelirim odadan. Hic ürpermem, aklima bisey gelmez. Neden diye merak ederim bazen ama. .Geceleri yalniz dısarda olmaktan da hic gocunmam, aksine; duygusal keşifler ve öze dönmek için boş, karanlik sokakların harika ilham yerleri oldugunu düşünürüm. Ama bu dünyada ve bu cinsiyetle bu ilhamdan pay almaya kalkacak kadar da mantıksız degilim? Beni korkudan yerimden ziplatan şeyler çok küçükler aslinda; böcek fobim var, ozellikle de eklem bacaklilar. Oyle korkarim ki hamam bocegi yüzünden seyir halindeki aractan atlamaya kalktim bi keresinde. Allahtan kapilar kilitliymiş.. Aractan indigimde, belimden aşagisi tutmuyordu titremekten ve vücudum ayni tepkiyi yillar once sehirler arasi yolda yaptigim trafik kazasi sonrasi vermisti.. Cok mantiksiz oldugunun bilincindeyim ama kendi basima yenebilecegim bir şey degil ne yazik ki. Hangi şartlarda bulunduguma bakmaksizin, beynim direkt kaç kurtul komutu veriyor bocek görünce.. Akıl tamamen saf dışı kaliyor, cok sakat bi durum.

star53

Kayıtlı Üye
Mantıksız sayılmaz aslında. Ben 3-4 yıl öncesine kadar akrep gördüm mü kız gibi çığlık atardım :D Ama sonunda bu hayvanların bitmeyeceğini kavradığım için zor da olsa üstüne gittim. Şimdi beni görmemek için eve uğramadıklarını düşünüyorum. Çünkü gördüğümü öldürüyorum. Popülasyonları çok fazla burada. Eve gireni affetmiyorum ama artık her yere tel çekmek şart oldu. Yeğen sayısı arttı. Çocuklar kol geziyor. Sıkıntılı iş yani. Özellikle yaz istilacıları olan arılar için önlem almam lazım. Evde bayağı işim var yani :( Ve evet Eşek arısından da korkarım. Ama şu ana kadarki kapışmalarımızda hep galip geldim.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
@star53 ve @Demre karanlık dediniz de bende de fobi denmez ama ışığa, sese, ufak tefek şeylere karşı hassasiyet var. Fazlası beni kaosa sürüklüyor. İç dünyamı yapıbozuma uğratıyor sanki. Mesela endişeli bir insan, kaygılı bir insan vs. Ortamdaki enerjiyi tabiri caizse alt üst ettiği için bendeki yani galiba bizdeki titreşimlerin hassasiyetindne ötürü rahatsız olmaya başlıyoruz.
Hassas yaradılış devreye giriyor. Sizi tanıdıgm kadarıyla o hassas algı var. Yani beyinsel bunlar. Ha fobiye dönüşen yanlarından siz sorumlusunuz o başka ☺️ Yaşantınızla yani geçmişten izlerle hastalığa veyahut fobiye çevirmiş olma ihtimaliniz yüksek.

Galiba ağrı eşiğinizde düşük. Canınız çok tatlıymış?. Benim ağrı eşiğim yüksek, diş doktorum demişti.
Başım hiç agrımaz. Ağrıması istisnai zamanlarda nadiren oluyor. Diğer türlüde agrı sızı pek hissetmem.

Yani kısacası beden bir bütün. Sistemi diğer taraftan pörtletmeden eldekiyle idare etmeyi bilicez☺️ yoksa toplamakta zor oluyor. Gözde varsa bir zafiyet bozulmaya başlıyor gibi gibi...

Beni korkudan yerimden ziplatan şeyler çok küçükler aslinda; böcek fobim var, ozellikle de eklem bacaklilar. Oyle korkarim ki hamam bocegi yüzünden seyir halindeki aractan atlamaya kalktim bi keresinde. Allahtan kapilar kilitliymiş.. Aractan indigimde, belimden aşagisi tutmuyordu titremekten ve vücudum ayni tepkiyi yillar once sehirler arasi yolda yaptigim trafik kazasi sonrasi vermisti.. Cok mantiksiz oldugunun bilincindeyim ama kendi basima yenebilecegim bir şey degil ne yazik ki. Hangi şartlarda bulunduguma bakmaksizin, beynim direkt kaç kurtul komutu veriyor bocek görünce.. Akıl tamamen saf dışı kaliyor, cok sakat bi durum.
Büyük geçmiş olsun. Okuduklarım bile beni korkutmaya yetti. Her ân ölüme davetiye çıkarabilecek bir anomali bu. Ve eklembacaklılar sağda solda her yerdeler.
En azından hafiflemesi için bir psikoterapiye danışman iyi olur sanki @Demre .

Demre

Kayıtlı Üye
@star53 ve @Demre karanlık dediniz de bende de fobi denmez ama ışığa, sese, ufak tefek şeylere karşı hassasiyet var. Fazlası beni kaosa sürüklüyor. İç dünyamı yapıbozuma uğratıyor sanki. Mesela endişeli bir insan, kaygılı bir insan vs. Ortamdaki enerjiyi tabiri caizse alt üst ettiği için bendeki yani galiba bizdeki titreşimlerin hassasiyetindne ötürü rahatsız olmaya başlıyoruz.
Hassas yaradılış devreye giriyor. Sizi tanıdıgm kadarıyla o hassas algı var. Yani beyinsel bunlar. Ha fobiye dönüşen yanlarından siz sorumlusunuz o başka ☺ Yaşantınızla yani geçmişten izlerle hastalığa veyahut fobiye çevirmiş olma ihtimaliniz yüksek.

Galiba ağrı eşiğinizde düşük. Canınız çok tatlıymış?. Benim ağrı eşiğim yüksek, diş doktorum demişti.
Başım hiç agrımaz. Ağrıması istisnai zamanlarda nadiren oluyor. Diğer türlüde agrı sızı pek hissetmem.

Yani kısacası beden bir bütün. Sistemi diğer taraftan pörtletmeden eldekiyle idare etmeyi bilicez☺ yoksa toplamakta zor oluyor. Gözde varsa bir zafiyet bozulmaya başlıyor gibi gibi...

Büyük geçmiş olsun. Okuduklarım bile beni korkutmaya yetti. Her ân ölüme davetiye çıkarabilecek bir anomali bu. Ve eklembacaklılar sağda solda her yerdeler.
En azından hafiflemesi için bir psikoterapiye danışman iyi olur sanki @Demre .
Çok teşekkürler?. Evet, tedaviyi düşünmedim değil ama tedavi yöntemlerini arastirinca, yüregimin kaldiramayacagina kanaat getirdim. Yüzleşme yöntemi kullaniliyor ve bunu düsünmesi bile bacaklarımda kasilmaya, sac diplerimde kaşınmaya, sırt bölgemde ürpermeye neden oluyor.

Demre

Kayıtlı Üye
Evet haklısınız, ağrı eşiğim oldukça düşüktür. Çocukken benim de hic başim agrimazdi, merak ederdim nasil bişey diye baş agrisini ? Guzel gunlermis..

Demre

Kayıtlı Üye
Çok teşekkürler?. Evet, tedaviyi düşünmedim değil ama tedavi yöntemlerini arastirinca, yüregimin kaldiramayacagina kanaat getirdim. Yüzleşme yöntemi kullaniliyor ve bunu düsünmesi bile bacaklarımda kasilmaya, sac diplerimde kaşınmaya, sırt bölgemde ürpermeye neden oluyor.
L
@star53 ve @Demre karanlık dediniz de bende de fobi denmez ama ışığa, sese, ufak tefek şeylere karşı hassasiyet var. Fazlası beni kaosa sürüklüyor. İç dünyamı yapıbozuma uğratıyor sanki. Mesela endişeli bir insan, kaygılı bir insan vs. Ortamdaki enerjiyi tabiri caizse alt üst ettiği için bendeki yani galiba bizdeki titreşimlerin hassasiyetindne ötürü ...
Genel olarak, nehatif insanlar herkesi aşagiya çeker. Mümkün mertebe uzak durmak lazim. Gerci günümüzde pozitif insana rastlamak da pek zor, kime dokunsan dert küpü ? Yalnizligindan dem almayi becerebilen insanlar şansli oluyor bu durumda..