Karma temizliği nasıl yapılır?

NeFerteti

Kayıtlı Üye
Karmamım iyi olduğunu nasıl anlayabilirim? karmam kötüyse nasıl iyleştire bilirim? karma hayatımızda ne kadar etkilidir?

Cevaplar için şimdiden teşekkürler.

Ü

Üye silindi 45859

Sorularınızı neden tek başlıkta toplamadığınızı merak ettim doğrusu. Ayrıca “Sorularınız” adlı bir bölüm varken ayrı ayrı yerlerde birçok konu açmanız forumda kirliliğe yol açabilir. Mevcut sorunuzla ilgili forumda çok verimli konular ve tartışmalar mevcut, arama butonunu kullanarak erişim sağlayabilirsiniz.

Retro

Kayıtlı Üye
Karmamım iyi olduğunu nasıl anlayabilirim?

Genelin itibari ile kendinle barışıksan iyidir.

karma hayatımızda ne kadar etkilidir?

Mukadderatta Yaşayacağın tüm durumları aslında kendi girdilerinle bizzat inșa ettiğini hesaba katarsan, dünyandaki en önemli amacın kendine karmik yatırımlar yapmak olurdu.

Çünkü karmada aynı zamanda prim sistemi var. Hayırlı bir iș yapınca eğer bu iș başka hayırlı işlere vesile olmaya devam ediyorsa, zincirleme etkinin uzandığı yere kadar pay alıyorsun.

Kötü bir amel bașlattıysan da, mesela, büyü, zulüm, birine sosyal utanç yașatma, tecavüz, veya nesilleri bozan, nesillere sirayet eden bir etki bașlattıysan da, tüm o yoldan çıkan insanların yaptığı kötülüklerden de pay alıyorsun. Ta ki o zincirleme reaksiyonların devamlılığı bir noktada tamamen kesilene kadar.

Öldükten sonra neden hemen hesaba çekilmiyoruz hiç düşündünüz mü?

Çünkü başta evlatlarımız olmak üzere, tüm yaptığımız ameller, arkada bıraktıklarımız, günah ve sevaplarımız iyi veya kötü bir zincirleme etkileșimler silsilesi ile genel bakiyemize değerler katmaya devam ediyorlar. Bir çok amelimiz veya ihmalimizden doğan neticeler belki de kıyamet kopana kadar başka vesilelere de bağlanıyor. Bilemeyiz.

Ama din bize her davranisimizin sonuçlarının sorumluluklarını doğru oranlarda üstlenmek zorunda kalacağımızı ve buna istinaden sadece sevap amel işlemeyi emrediyor.

Son düzenleme:

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Karma dediğimiz fizikteki etki - tepki yasasıdır. Her eylemin mutlak sonucunu göreceksin der. '' Vermeden alma, almadan verme '' yasasına da hükmeder. Bütün olarak iyidir ya da kötüdür diyemeyiz.. İyi karma, nefsani hiçbir duygu gütmeden yapılan iyilik gibidir. Kötü karma ise, nefsani her duyguyla verilen zarar gibidir. Örneğin, kin gütmek kötü karmadır..

Anne sütünün çocuğu korumasının temelinde iyi karma yatar. Koşulsuz sevgiyle bağlıdır. Ya da aile büyüklerinden alınmış dua iyi karmadır. Koruyucu bir kalkan gibi ruhani boyutta bile çember içine alır sizi.

Kötü bir karmayı iyileştiremezsiniz. Bedelini ödersiniz. Kötü bir karma yaratmamak için de elinize, belinize, dilinize sahip yaşamaya çabalarsınız.. Tabi bunlar büyük ölçüde dikkat edilmesi gereken hususlar. Bir de ufak tefek hatalarımızın karması var ki onlar için en iyi iyileştirme ; aç doyurmak, hayvan beslemek gibi eylemlerden geçer.

Maddiyat karması yaratmamak için kazancın 1/10 'i sadaka hükmünde elden çıkarılmalıdır. Çok basit bir yasadır aslında. Başarabilen de verdiği 1 ile 1 tepki görür. Yani elinden çıkan miktar eksilirken, yerine rahman katından bereket konulur. Evrensel yasadır. Ve koruma noktasında çok önemlidir.

Çok basittir ama susayana 1 bardak su vermekte iyi karmadır. Su hayattır, candır. Günümüzde hizmet gözüyle görüldüğü için kaçınılan ufacık bir hürmet '' su gibi aziz ol '' duası gereği ufak günahlarda temizlik hükmü görür.

Su sırdır. Allah'ın aziz sıfatı gereği de alınan dua, günümüz diliyle '' Allah'ın nezdinde su kadar değerli, temiz ol '' anlamı taşır. Su, Allah dostudur. Yaşam verir. Yaşamı şekillendirir, biçimlendirir. Kendi içine bulanmış pisliği de yine yaratılış gereği kendi temizler.

Gördüğünüz gibi karma hayatımızda oldukça etkili. Görebilirseniz, okuyabilirseniz..

Retro

Kayıtlı Üye
Karma temizliği nasıl yapılır?
Pişman olarak, çaresiz hissederek, sosyal utanç veya aşağılanma yaşayarak. Gurur kırıcı, yaşama sevincini düșürücü haset, ima, art niyetli insan davranışlarına karşı fırsat bu fırsat deyip karşılık vermeden kendi kendini cezalandırarak...

Ne sanıyoruz ki? Bir kaç sadaka verip, biraz "serbest bırakıyorum" olumlaması yaparak mı karma temizlenecek?

Bu gibi ritüeller güzeldir. Ancak arınmayı ne kadar içten istediğiniz, neleri feda edeceğimizle ölçülür. Zannedișlerimize kapılmak önce bizi yanıltabilir çünkü. Herseyi yaptım hiçbir şey olmadı deriz. Hayır, arınmamak için herturlu ucuz yola kaçtın, sancıyı ise üstlenmedin.

Tükenerek, canından can giderek, bazen güne başlayacak cesareti ve isteği içinde bulamayarak temizlenir karma. Tabi bu durumlara karșı özel bir arınma niyeti ile doğru biliș konumunda kalmak hızla temizler.

Bu olmazsa kötülüklere karşı kısas olarak kötülük modumuzu açarız ve karma birikmeye devam eder.

Retro

Kayıtlı Üye
Aynen öyle düşünüyorum. İyilikler yaparak iyi karma kazanılır.

Kesinlikle))
Bununla birlikte kolaya kaçmak ta karma yaratır. Bazı karmalar kesinlikle yüzleşecek temizlenir.

Yüzleşerek temizlenmesi gereken karmaları, ısrarla suni iyilikler yapma çabası ile temizleme kaygısına girersek iyiliklerimizle bloklanırız. Çünkü iyilik görünümü altında bir kendinden kaçış, yani reddediș durumu oluşur.

Yüzleşmek nedir?
Başkasına yaşattığın ve umursamadığın bir şeyin vebali gelip senin hayatını altüst etmeden önce içsel olarak farkedebilip, onun izdirabini bizzat yaşamış gibi hissedebilmelisin. Buna doğru yüzleşmek denir. Empati kurarak kötü karmanın yaşanması gereken duygu deneyimini üstlenmen ve tatman gerekir. Bu duyguyu üstlenmek kesinlikle senden istenen asıl şeydir.

Intikam nedir?
Temelde iletişim kurma ihtiyacidir. "Bak sen bana acı çektirdin ya? İşte şimdi güç bana geçti, al ben de sana aynısını yaşatıyorum anla bakalım bana neler yașattığını."

Hayat müşterektir (ortaktır) bu intikam dürtüsünün altında bile bir empati kurdurtma yatar.

Karma tahsilatçıları da o empatiyi yapman için hayatını altüst etmeye gelmeden önce, senin Yüzleşerek sorumluluğu faiz binmeden ödeyerek birșeyler yapman lazım.

Son düzenleme:

Retro

Kayıtlı Üye
Karmamım iyi olduğunu nasıl anlayabilirim?

Anlayamazsın.
İyi karma yaratacak işlerle ömür boyu meşgul olanlar bile akıbetlerine şüphe ile bakıyorlar. Hangi iyiliğin ne kadar değer bulacağını bilemeyecegin için, hangi karmanı ne kadar șifalandırdığını da kestiremezsin.

"Bu kadar iyilik herhalde yeter" dediğin anda belki bir anda hepsi silinebilir. İyiliklerini bașa kaktığın anda, hesap sorduğun anda, minnet ettirdiğin anda belki de umduğun hesaplamalar tamamen yanlış çıkabilir.

Kısacası bilemezsin. İyiliklerini gözden geçirirsen belki de faize verilmiș mal gibi değer kaybı yaşarlar.

O yüzden iyilik yapıp unutmak gerek, boşta kaldıkça iyi karma yapacak niyetlerle hareket etmek gerek.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Karma tahsilatçıları da o empatiyi yapman için hayatını altüst etmeye gelmeden önce, senin Yüzleşerek sorumluluğu faiz binmeden ödeyerek birșeyler yapman lazım.
Bir de şunu fark ettim eğer kötülük yaptığın kişi buna karşılık verecek kadar güçlü değilse yada senin arkasından çevirdiğin işleri bilmiyorsa dönüşü daha fena oluyor. Şahit oldum başkasına yapmaya çalıştıkları kötülükler ya kendi başına yada en yakınının başına gelenlere.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Yüzleşerek temizlenmesi gereken karmaları, ısrarla suni iyilikler yapma çabası ile temizleme kaygısına girersek iyiliklerimizle bloklanırız. Çünkü iyilik görünümü altında bir kendinden kaçış, yani reddediș durumu oluşur
Karma karışık oldu biraz.
Yüzleşmek gerekiyor elbette. Yalnız rezillik ve acı çekmek gerekmiyor.
Ben birçok konuda çeşitli psikoteknikleri kullanarak yuzlestim. Gerçekte yaşamış olmanız şart değil, çünkü beyniniz için ha gerçekte yasamissiniz ha hayalde, hiç fark etmiyor. Bu yüzden roman okumayı ve film seyretmeyi severiz. Bize bir hayat daha yasatirlar. Düşündürürlar ...

Retro

Kayıtlı Üye
Karma karışık oldu biraz.

Ben karışık seviyom ondandır.
Yüzleşmek gerekiyor elbette. Yalnız rezillik ve acı çekmek gerekmiyor.

Esasında o acı, yüzleşmen gerektiğini biliyor olmanın korkusu ile daha yüzleșmeden önce gizli gizli yaşanıyor..

Yüzleştiğin anda da o kadar da korkunç değilmiş diyorsun ve rahatlıyorsun.

Sonuç : kaçtıkça büyüyen bir huzursuzluğa dönüşüp dönüşmemesi de sana bağlı.

Gerçekte yaşamış olmanız şart değil,
çünkü beyniniz için ha gerçekte yasamissiniz ha hayalde, hiç fark etmiyor.

Doğru, ama hissetmiş olman gerekiyor. Anlamış olman gerekiyor. Bilmiș olman gerekiyor. Doğru bakış açısına gelmiş olman gerekiyor.

Doğu kültürü için bir şeyi anlamak, içinde yaşamakla oluyor. Sen batı kültürü insanısın 😃 teorik olarak ta kendini kurtarırsın.

Bu yüzden roman okumayı ve film seyretmeyi severiz. Bize bir hayat daha yasatirlar. Düşündürürlar ...

Tabi ki

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Doğru bakış açısına gelmiş olman gerekiyor.
Kesinlikle. Gereken şey tam da bu!
Somut bir örneği konuşalım.
Diyelim ki, bir kız var. Babası annesine kötü davraniyordu. Öyle bir ortamda büyümüş. Muhtemelen o kızın geçmiş hayatın karması. Kız büyüdü, evlenme çağına geldi. Kötü biriyle evlenip bu defa soyundan gelen karmayi gerçekleştirecek muhtemelen.
Ya da evliliğe doğru bakış açısını ona kazandıracak kitaplar okur, psikologa gider, NLP teknikleri uygular.

Annesiyle aynı kaderi yaşayan o kadar çok kadın var ki. Bir de boşanıyorlar, fakat ikinci kocası da aynı oluyor, üçüncü de. Karma yaşayarak değil, anlayarak değişir.

Doğu - batı kültürü benzetmesi olmamış. Kültürler farklı, insanlık aynı.

Elnora_alila

Kayıtlı Üye
Burası biraz fazla karışmış. Karma ve Kısas aynı kategoride tutulamaz.

x kişi birden fazla kez sizi incitecek davranışta bulunmuş, hakkınıza girmiş ise ; kendi kul hakkınız için aynı ölçüde kısas hakkınızı kullanmazsanız karma yaratırsınız. Karma çok ince bir çizgi.

x şahıs sizi incittiği yerden incinir ( kendi karmasını öder ) _1
x şahsın sizi birden fazla kez incitmesine izin vererek ; kendi kul hakkınıza girmeniz yani nefsinize zulm etmeniz ( karma ödersiniz ) _2

Karma her zaman çift taraflı çalışır. Alan aldığından, veren verdiğinden sorumludur.

İlk örnekte birey aynı davranışı yapmaması gerektiğini öğrenir. İkinci örnekte birey aynı davranışa maruz kalmaması gerektiğini öğrenir.

Uzun vadede birikmiş bir ödenek yerine kısas hakkınızı uygulayarak durumu nötr hale getirebilirsiniz. Ki tabanda yine iyilik yatar bunun da altını çizeyim. Hem kendi karmanızı korumuş hem de karşı tarafın sizin üzerinizden yeni bir karma yaratmasına engel olmuş olursunuz. Şer gibi görünür ama hayırdır.

Özellikle enerji vampirleri ve narsistler için uygulanması çok daha uygundur.