Kapı arkasında uğramak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

ölümsüz

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar benim bir rahatsızlığım var 7 yaşından beri falan kekeliyorum.sanırım bunun sebebi annem,beni küçükken yaramazlık yaptığımda kapı arkalarına çekip elindeki bıçakla korkuturdu (annem sinir hastası beni kesebilirdide verilmiş sadakam varmış) bende çok korkardım sanırım bu yüzden kekeliyorum iyileşmek için psikologlara-konuşma terapistlerine falan gittim ama hiç bir değişme yok.Bu arada yaşım haziran 10'da 17'yi bitirdim.Ve geçen her yıl daha çok kekeliyorum 7 yaşındayken ara sıra kekeliyordum artık çok sık kekeliyorum.Birde kapı arkasında durma uğrarsın falan diyorlar öyle bişey mi acaba?

gümüş

Kayıtlı Üye
Sn urum veya Yule'ye mesaj atar mısınız?

aşk1

Banlı Kullanıcı
ah bu anne ve babalar tam bir canavara dönüşebiliyor :( sizin için çok üzüldüm umarım sağlığınıza kavuşursunuz. size bol bol YA ŞAFİ demenizi öneririm her gün Allah'a dua edin. kekelemeyi yok edici terapilere devam edin. aileniz size zarar veriyorsa halen onlardan size zarar vermelerini engelleyici şekilde uzaklaşın sizin için daha iyi olur tabi bu aileniz halen sizi üzüyor strese sokuyorsa yapın yoksa her şey geçmişte kaldıysa sorun yok. sizin mümkün olduğunca korkmadığınız üzülmeyeceğiniz şekilde yaşamanız lazım böylece bunun size yararı olucaktır. büyük bi travma yaşamış olmalısınız. hepsi bu olmalı diyorum.

ölümsüz

Kayıtlı Üye
ah bu anne ve babalar tam bir canavara dönüşebiliyor :( sizin için çok üzüldüm umarım sağlığınıza kavuşursunuz. size bol bol YA ŞAFİ demenizi öneririm her gün Allah'a dua edin. kekelemeyi yok edici terapilere devam edin. aileniz size zarar veriyorsa halen onlardan size zarar vermelerini engelleyici şekilde uzaklaşın sizin için daha iyi olur tabi bu aileniz halen sizi üzüyor strese sokuyorsa yapın yoksa her şey geçmişte kaldıysa sorun yok. sizin mümkün olduğunca korkmadığınız üzülmeyeceğiniz şekilde yaşamanız lazım böylece bunun size yararı olucaktır. büyük bi travma yaşamış olmalısınız. hepsi bu olmalı diyorum.
ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.:eek:fftopic:

kıvep

Banlı Kullanıcı
Geçmiş olsun :( benimde tam tersi çok hızlı konuşma sorunum var yavaş konuşmak içün uğraşınca uzaylıya benziyorum ve malesef bşr çözümüde yok. Ama kekemeliği atlatabilirsin benim 22 yaşında arada bir kekeleyen arkadaşım eskiden daha çok yaptığını artık azaldığını söylerdi keşke sorsaymışım nasıl gecirdiğini. Hatta kekemelikte demeyelim konuşma sırasında arada bir görülen duraksama ve tekrarlar diyelim.
Bunu tetikleyen etkiyi bulup onu hayatından çıkarmalısın bence. İlla kişiler değil bir ortam yada duyguda tetikleyici olabilir. Mesala heyecan korku yada fazla sakinlik olabilir. İleri bir boyutsa işi bilenlerden yardım almalısın tabi ki

ölümsüz

Kayıtlı Üye
Geçmiş olsun :( benimde tam tersi çok hızlı konuşma sorunum var yavaş konuşmak içün uğraşınca uzaylıya benziyorum ve malesef bşr çözümüde yok. Ama kekemeliği atlatabilirsin benim 22 yaşında arada bir kekeleyen arkadaşım eskiden daha çok yaptığını artık azaldığını söylerdi keşke sorsaymışım nasıl gecirdiğini. Hatta kekemelikte demeyelim konuşma sırasında arada bir görülen duraksama ve tekrarlar diyelim.
Bunu tetikleyen etkiyi bulup onu hayatından çıkarmalısın bence. İlla kişiler değil bir ortam yada duyguda tetikleyici olabilir. Mesala heyecan korku yada fazla sakinlik olabilir. İleri bir boyutsa işi bilenlerden yardım almalısın tabi ki
Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için yukarıda bahsettiiğiniz duygular arasından hayatımdan çıkarmam gereken heyecan fakat heyecanı hayatımdan nasıl çıkartabilirm.

kıvep

Banlı Kullanıcı
Öncelikle teşekkür ederim ilgilendiğiniz için yukarıda bahsettiiğiniz duygular arasından hayatımdan çıkarmam gereken heyecan fakat heyecanı hayatımdan nasıl çıkartabilirm.

Evet, gercekten çok zor heyecanı atmak :) önce heyecana seben olan etkileri bulman gerek bunların dışında dışında kişisel gelişim ve meditasyonla ilgili konuları araştırabilirsin, sakin olursan heyecan ve korku gibi duygular geri çekilir

nigxe

Kayıtlı Üye
Allahtan umut kesilmez elbette bir çözüm bulursun

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Bendede sorun var sizi çok iyi anlıyorum herşey çocukken başlıyor ve geleceği de etkiliyor maalesef

Kutluhan

Banlı Kullanıcı
Dışarda çok ama çok fazla zaman geçir. İnsanlara yaklaşırsan soyutluktan da okadar uzaklaşırsın. Sorunun kaynağı ne olursa olsun sosyallikle çözersin. Tıpkı küçükken R'leri söyleyememiz gibi. Zamanla düzeleceğine inanıyorum. Yaşını bilmediğim için de böyle bir yorum yaptım belki sosyalsindir ama yeterince değildir. Başarılar

La-edri

Kayıtlı Üye
Gecmis olsun umarim zamanla düzelir bu sorun,cocuklarda pelteklik normaldir, "R" harfini bir cocugun söyleyemeyisi onun dil egsersizliginin zayifligindan kaynaklanir,mesela anneler cocuklarin agizlarini sürekli silerler bu yanlis bir seydir cocuk nutella tarzi agzi burnu pisleten seyler yediginde bunu kendisi yalamali yani dili ile temizlemeli, bu harektlerle cocugun dili gerekli olan egsersizleri yapar ve cümleleri özellikle bazi harfleri daha keskin cikartir.Ve aslinda annesi cok titiz olan cocuklar peltektir, bu tavsiye edilen bir sey degil kesinlikle. Ve yine pelteklik ve kekeme olmak bir birinden cok farkli seylerdir, kekemelik daha cok pisikolojik etkenlere baglidir.Farkindaysaniz zaten normal kisilerde korkunca yada asiri heyecan sevinc duydugunda kekemelerler,kalici kekemeligin altinda cocuklugunda yasadigi travmalar yatar, Türkiye'de vardir muhakkak bu tip sorunlari asabileceginiz merkezler pes etmeyin henüz cok gencsiniz.

ölümsüz

Kayıtlı Üye
teşekkür ederim herkese.Bu sorunum yüzünden sosyalleşemiyorum zaten.Birde bir konuşma terapistine gittim çalışmalara katıdım.Başta 2 hafta hergün gittim daha sonra her pazar günleri gidiyordum ama hiç bir faydasını göremedim üstelik bu böyle tam 2 yıl sürüyormuş yani 2 yıl boyunca her pazar günü sabah 9:00'dan akşam 17:00'ye kadar zamanını vereceksin oraya üstelik oturduğum yerede 1.5 saat uzaklıktaydı.bende 8-9 hafta gidip bıraktım.Birde hocaya gitmiştim bunun için ama hoca çok fazla ödev verdi bize.1000 felak 1000 nas 1000 ayetel kürsi 700 tane falan yasin 1000 tane kehf suresinin ilk yarısı 1000 tane fatiha 1000 tane bilmem bilmem ne suresi birde bu sureler uzun sureler gerçekten.Bu sureleri 10 lt'lik suya okunması gerekiyormuş dedik kime okutabiliriz yada siz okurmusunuz dediler biz okuyamayız okutabileceğiniz kimseyide bilmiyoruz.Bizde birkaç hocaya falan sorduk hiç kimse okumuyor bu işte öyle kaldı.Başka hocalarada gittim adam nas-felak okuyor 150 tl para alıyor yani.Kusura bakmayın biraz uzun oldu.

AJA

Elit Üye
O sureleri okumanız biraz zaman alır evet ama kendinizde rahatça bir kaç gecede okuyabilirdiniz..Suyun belirli bir lt olabilir ancak o da yıkanmanız ve içmeniz için.Ayrıca bunları sizin okumanız gerekiyor en fazla bir yakınızdan yardım alabilirsiniz.
Ayrıca kendinize farklı uğraşlar bulun.Keyıflendiricek motivenizi yükselticek şeyler yapın.Yürüyün örneğin yanınızda biri ile laflayarak uzun uzun.Sabah yattığınızda telkinlerde bulunun ve yatarken.Urum'a yada Yule den yardımcı alabilirsiniz.Hem bilig alır hem de nasıl çözüm yolu uygularlar .
Sevgiler :)

Faros

Kayıtlı Üye
Size tavsiyem cok ve yavas konusun sesli dusunun ve kelimeleri eksiksiz cikarin adeta siir okur gibi. Bol meditasyon yapin, beyninizi dinlendirin, sizi uzecek ve heyecanlandiracak seylerden kacinin.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...