İslamda neden el tutmak haramdır

Furking

Kayıtlı Üye
Bu ancak kadin izin verirse olur.
Erkek istedi diye degil.
Erkegin ne haddine ki yani tanistigi kadina memnuniyetini, hosgorusunu ve pozitif duygusunu gostermek icin kadina temas etme girisiminde bulunsun !

Buna gericilik gozu ile degil ilericilik gozu ile bakarsaniz gorursunuz ki, kadin hamle yapmadan erkek hamle yaparsa gericilik yapmis olur. Kadin bunu buyutmez o ayri, ana adam gericilik yapmis olur.

Italyada popoya dokunmak ayip mi diye bir tartisma vardi. Ayip olmamasi gerektigini savundular haftalarca. Canli yayinlarda werkekler kadinlarin popolarina dokundular : )))) Simdi dokunmaktan dokunmaya fark var !

O zaman el sikismaktan el sikismaya da fark var. Kadinin burda onceligi vardir. Guven telkin wederseniz kadin elini uzatirsa geri cevirmezsiniz, kadin elini uzatmazsa sizin tokalasma girisiminiz medeniyet ustu medeniyet perspektifinden bakilirsa yakisiksiz olur.

Dikkat ettiysenuz yazımda "zorla elini tutsun" diye bir ifade yok :)
Elbette ki bunun için öncelikle kadının yahut erkeğin düşünceleri önemli.
Bir kadın elinin tutulmasından rahatsız olabilir. Bir erkek de rahatsız olabilir.
Yukarıda bu konuda yeterince açıklama yapıldığından, kendi düşüncemi ifade etmeye gerek duymadım. Teşekkürler alıntınız için. Bu vesileyle yanlış anlaşılmalar önlenmiş oldu :)

Seraphine

Kayıtlı Üye
Bir önceki mesajımı anlayamadığın ortada. Tekrar oku. Ben bu konuyu daha fazla uzatma gereği duymamak adına yazdım bir önceki mesajı. Bilenler anlayabilirler bilmeyenler ise fikir belirtmeden önce yazdığım cümleleri arastirabilirler. Dediğim gibi islam insanların şahsi fikri ile ayakta olan bir din değil kuran ve hadis üzerine olan bir dindir. Sizler de şahsi fikirlerinizle konuşabilirsiniz şeriatın olmadığı ülkelerde. Kendinize iyi davranın.
Aslında sizin yazdığınız daha önce ki mesaj bana oldukça doğru geldi. Hepsini siz yazdığınız zaman ilk defa okudum belki, ama İslam'ın böyle bir şey barındırıyor olması şahsen hoşuma gitti. Burada en önemli nokta, bunların ne kadar uygulanabilirliği olduğu, Türkiye'de müslümanım diye gezen bir çok insan bulunuyor sonuçta. Ama kaç kişi bunları önemsiyor?

Bırakın ele dokunmaktan çekinmeyi, ne terbiyesizlikler yapılıyor. Ben bu tür şeyleri kabul etmemeyi kişisel bir aklanma olarak görüyorum. Eğer sen bu inanca sahipsen, nasıl bunu görmezden gelebilirsin ki? Bunun temelinde kendi yaptıkları davranışlar bulunuyor, buna ters düşecek o kadar şey yapıyorlar ki, eh ben bunu yaptım diye niye dinden çıkayım, bu sadece bir hadis diyorlar. Ama bunu başkası yapsa, emin olun bir güzel eleştirirler. Çok basit bir örnek olabilir, ancak bu İslamın kendi içerisinde bir çok pasif üye barındırdığını gösteriyor. Sadece kelime üstünden bir şeyler olunacaksa, sen Buddha'ya da inandığını söylesen çok bir fark olmaz.

Böyle bir farkındalığın en azından bir kaç kişide bulunduğunu görmek beni mutlu etti. Paylaşımınız için teşekkürler.

EkSen

Kayıtlı Üye
Gerek yok, ben sadece maksadını aştığın kısmı ortaya koydum. Ayetler ALLAH kelamıdır ve başka hiç bir kelam ile aynı değerde olmaz.

Prana_

Kayıtlı Üye
Bu forumda haddi aşan cümlelerle böyle tartışmalara girilmesini doğru bulmuyorum. Ve bence, "İslama inananlar için kuran ve hadis birdir. Benim için hadisler geçersiz yada önemsiz diyen bir müslüman kafirdir. Ha ben buna inanıyorum ama ben Müslümanım demeye devam eden müslüman yine kafirdir. İslam bunu söyler. " gibi anlatımlar haddi aşan cümlelerdir.Yine bence; Kur'an-ı Kerim'i bir kez bile okuyan kişi, kendi içinde yeterli olduğunu, açıklaması için başkalarına ihtiyacı olmadığını,en önemliside hüküm sahibinin sadece Allah olduğunu (Kur'an-ı Kerim'den okuduklarıyla) bilir..

Furking

Kayıtlı Üye
Bu forumda haddi aşan cümlelerle böyle tartışmalara girilmesini doğru bulmuyorum. Ve bence, "İslama inananlar için kuran ve hadis birdir. Benim için hadisler geçersiz yada önemsiz diyen bir müslüman kafirdir. Ha ben buna inanıyorum ama ben Müslümanım demeye devam eden müslüman yine kafirdir. İslam bunu söyler. " gibi anlatımlar haddi aşan cümlelerdir.Yine bence; Kur'an-ı Kerim'i bir kez bile okuyan kişi, kendi içinde yeterli olduğunu, açıklaması için başkalarına ihtiyacı olmadığını,en önemliside hüküm sahibinin sadece Allah olduğunu (Kur'an-ı Kerim'den okuduklarıyla) bilir..

Böyle bilinçli üyeler görmek beni çok mutlu ediyor.
Islam'ın hükmünü bildiren Kur'an'ı bir defa bile anlayarak okumadığı halde Islam ve hükümleri hakkında konuşa "üyeler" için de güzel bir uyarı-tavsiye olmuştur diye düşünüyorum. Size de, sevgili EkSen'e de Teşekkür ederim tekrardan. Var olun.

Diğer kardeşlerim için de söyleyebilirim ki, lütfen söz konusu İslam ise kişilerin yahut toplumun durumuna göre bir bakış açısı oluşturmak yerine, o bakış açınızı ve düşüncelerinizi direkt olarak Kaynak'tan oluşturun. Selam ve sevgi ile kalın.

Furking

Kayıtlı Üye
Sevgili kardeşim, Kur'an-ı Kerîm'de sadece belli başlı şeylerin hükümleri vardır ve bunlar hayatın bütününe bakıldığında neyin helal neyin haram olduğu noktasında çok küçük bir yer ihtiva eder. Zaten Kur'an-ı Kerim'in bütün helal ve haramları içinde barındırabilmesi için 666 sayfa değil 666 bin sayfa olması gerekirdi. Bu noktada Yüce Kitabımız da bizi Efendimiz (S.A.S)'e yönlendirmektedir. Haşr Sure-i Celilesi'nin 7. Ayetinde Rabbimiz, "Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah'tan korkun. Çünkü Allah'ın azabı şiddetlidir." buyurmaktadır. Biz neyin haram neyin helal olduğunu Efendimiz (S.A.S)'in hadislerinden öğreniyoruz. Dolayısıyla Kur'an-ı Kerim'de yazmıyorsa haram değildir demek, Mâzallah insanı çok yanlış yerlere sürükleyebilir. Hakikat ALLAH C.C)'dandır. Hayırla kalın İnşallah...

Biraz olsun Kuran nuruyla aydınlanmış bir bilinç bilir ki;

Sen de aralarında, Allah’ın indirdiğiyle hükmet. (5-Maide-49)

Din Adına Sadece Kur’an’a Uyan Biri Peygambere’de Uymuş Olur. Peygamberimiz Sadece Kur’an’a Uymuştur:
De ki “Ben sizi ancak vahiy ile uyarıyorum.” (21-Enbiya-45)

Ve ne yazık ki müslümanlar hâlâ sözde belirtemelerse de, özde Kuran'ı yetersiz görürler. Bu sebeple de baska kaynaklara yönelirler. Oysa kitap der ki:

Kur’an Detaylandırılmış ve Ayetleri Allah Tarafından Açıklanmıştır:
Andolsun ki size açıklayıcı ayetler, sizden önce gelip geçenlerden örnekler ve korunup, sakınanlar için de bir öğüt indirdik. (24-Nur-34)

Bunları Kuran’da türlü türlü şekillerde açıkladık ki öğüt alıp hatırlasınlar. Fakat bu sadece kaçışlarını artırıyor. (17-İsra-41)

Bak iyice kavramaları için ayetleri nasıl türlü şekillerde açıklıyoruz. (6-Enam-65)

Bilgiyle uzun uzadıya, etraflıca açıkladığımız, inanan bir toplum için doğruya iletici ve rahmet olan bir Kitab’ı onlara getirdik. (7-Araf-52)

Bu bir kitaptır ki, Hakim ve Her şeyden Haberdar olan, ayetlerini hüküm ifade edici kılmış ve sonra detaylandırıp açıklamıştır. (11-Hud-1)

Sanırım bu ayeti de iyice anlaşılması için özel olarak sunmam gerekiyor:

Andolsun bu Kuran’da her örnekten insanlar için türlü türlü açıklamalarda bulunduk.
**İnsanların çoğu ise tanımamakta ayak diretmektedirler. (17-İsra Suresi-89)**

(DC'dan alıntılar..)

Lütfen artık Islam ve Kurandan bahsetmeden önce, bahsedeceğiniz şeylerin ne kadar alakalı olup olmadığını araştırın.
En azından yanlış bilgilendirdiğiniz bunca insanın vebalini almayın. Selam üzerinize olsun.

Banisteriopsis

Kayıtlı Üye
Öyle bir mesaj yazmışım ki her yazılana cuk diye oturmuş ve hala insanlar kendi fikirlerince bu konuyu açıklamaya çalışıyorlar konu muhammeden bugüne açık ve kabul edilirken bile.. Arkadaşlar lütfen buradan değilde televizyonlardan sosyal medyada kendi kimliğiniz ile bu konuları anlatır mısınız? Çünkü milyonlarca hoca binlerce alim ve sayısız kaynak yalan ve boş yereymis... Keşke sizin gibi insanlar olsaydı da onlar olmasaydı tüm inananlar kaldırılmış... Yazmiycam diyorum da her boş beyin dolu gibi gösteriyor hala kendini. Sizler bur bir karara varmissiniz lakin bu karar islamiyette yok. Kuranda kimlerin kâfir olacağı ile ilgili şu ayeti hatırladım. Her kim allahin helal kıldığına haram haram kıldığına helal derse onlar kafir olurlar. Bunu da araştırın. Kuranin kendi ayetlerinde allahin ve allahin resulunun emir ve yasaklarini unutmayin, cignemeyin gibi onlarca da ayet bulacaksiniz. Hadislerin ortaya cikma sebebi budur bilmem siz bilir misiniz? Artık daha da bir şey yazmiycam çünkü sizler yeni bir akimsiniz lütfen alimlerle bu konuyu tartisin ve fikrinizin arkasindaysaniz biz bilmeyenlerde bilinclenelim.

Furking

Kayıtlı Üye
Öyle bir mesaj yazmışım ki her yazılana cuk diye oturmuş ve hala insanlar kendi fikirlerince bu konuyu açıklamaya çalışıyorlar konu muhammeden bugüne açık ve kabul edilirken bile.. Arkadaşlar lütfen buradan değilde televizyonlardan sosyal medyada kendi kimliğiniz ile bu konuları anlatır mısınız? Çünkü milyonlarca hoca binlerce alim ve sayısız kaynak yalan ve boş yereymis... Keşke sizin gibi insanlar olsaydı da onlar olmasaydı tüm inananlar kaldırılmış... Yazmiycam diyorum da her boş beyin dolu gibi gösteriyor hala kendini. Sizler bur bir karara varmissiniz lakin bu karar islamiyette yok. Kuranda kimlerin kâfir olacağı ile ilgili şu ayeti hatırladım. Her kim allahin helal kıldığına haram haram kıldığına helal derse onlar kafir olurlar. Bunu da araştırın. Kuranin kendi ayetlerinde allahin ve allahin resulunun emir ve yasaklarini unutmayin, cignemeyin gibi onlarca da ayet bulacaksiniz. Hadislerin ortaya cikma sebebi budur bilmem siz bilir misiniz? Artık daha da bir şey yazmiycam çünkü sizler yeni bir akimsiniz lütfen alimlerle bu konuyu tartisin ve fikrinizin arkasindaysaniz biz bilmeyenlerde bilinclenelim.

Bir yanlışı bin kişi doğru kabul etse de, bu kabulleniş o yanlışı doğru yapmaz.

Kuran'ın bahsettiği helal ve haramlar yine bahsedildiği kaynağın özündedir. Siz bunu başka bir yerde ararsanız bu sefer bu insanları koyduğunuz konuma kendiniz yerleşmiş olursunuz. Bununla ilgili birçok ayet var. Dilerseniz araştırıp görebilirsiniz.

Burada kimse kişilere yargıda bulunmuyor, yani en azından benim için durum bu şekilde.
Eleştirenler düşüncelerdir.
Lütfen siz de siper almış vaziyette cevaplar vermektense anlamak ve anlaşılmak için yorumlar yapın. Hakaretleriniz bilinç sahibi kimseyi incitmez. Ancak kendinize zarar verirsiniz.

"Ben oldum, ben biliyorum" luk asıl cehalettir. Ve bu konuda lütfen değişime ve yeniliklere açık olalım. Çünkü bir yanlışı her ne kadar kişi her ne kadar zaman doğru kabul ederse etsin, yanlış yanlıştır. Bildiğimizi sandığımız şeyleri Kuran süzgecinden geçirelim ve "kendi nefsi düşüncelerimizi benimsemektense, Kuranın yani Allah'ın kelamına yer açalım benliğimizde."

Banisteriopsis

Kayıtlı Üye
Arkadaşım konu İslamiyet hakkında bilgi verdiğini iddaa eden kişilerin hadislere gerek duymuyorum muslumanim ama ihtiyac duymuyorum sadece kuran yeter gibi bilgilerini kesinlikle anlatırsan anlattığın bilgi değil ilk yazdığım mesajdaki düşüncelerim olur. Ve bu düşünceleri taktiklersen size arastirmaniz gereken konulari yazdığım halde başı ve sonu olmadan bana ayet paylaşıp kendi bilgimi değil 1500 yıldır kabul edilen ve uygulanan buharinin nasıl ki kurandan sonraki gerçeği aktaran sonraki kitap kabul edilmesini de inkar eder şekilde yorumlar yazarsanız kusura bakmayın ikinci yazdığım mesajin sonundaki "seriatin olmadığı ülkelerde bunlari konuşursunuz" fikri saygi besleyemez. Bir konudaki her yanlış bilgi saygiyi hak etmez. Kendi inanciniz bu olabilir ve dediğim gibi islamiyette bu kabul edilmez. Ha siz ediyorsunuzdur fakat laik yada modern islamcilik olmaz. Olmayan bir şeye var diyorsunuz. Var olan bir şeye de yok diyorsunuz. Bu kadar kesinseniz sadece islami sitelerdeki bir çok yere fikrinizi yazip gelen yanitlarin size daha hoşgörülü olup daha ikna edici tam ayet ve hadis yapılacağını şüphesiz ki ikimizde biliyoruz. Ancak islamiyet varolani inkar etme konusunda hiç iyi bir şekilde yaklaşan din olmamistir. O yüzden seriati anlamanizi istedim lakin mümkün değil. Konuyu açan arkadaş sadece sebebini sormuş sizler de şahsi fikirlerinizi anlatmissiniz. Arkadaş konuyu İslamiyet bölümünde açmış bende islami delili verdim. Ha daha çoğu yokmu onlarca ayet ve hadis var ve arkadaşa ben ilk mesajimda bunu belirttim. Bir müslümana dinini öğretecek olan son kişiyim ama bir müslümanın dinini bilmiyor olması çok sindirebildigim bir konu değil. Müslümanlarda hep şunu görürüz konu dinini öğretmek için araştırmaya gelince hiç bunu yapmazlar. Konu ne zaman ki karşısındaki bir insanin anlattıklarını yalanlama çabasına girince iki dakikalık araştırma yapıp karşılarına kopyala yapıştır ile bak işte bu bana yakın gelen fikir al sana cevap derler. Ancak verilen cevap soruya cevap değil. Tatminkarlik meselesi. Herkes doğru olanla tatmin olmaz. Ama yanlışlarla tatmin olana da o yanlış onunla olma desen anlaşılır mısın? Dilim kırıcı mı? Belki bu sizi kurmakla birakmasin araştırmaya ve öğrenmeye teşvik etsin. Bulduklarin seni tatmin etmedi mi? Sorgulamaya devam et ancak o sorgulama bitmeden konu dinlerse kesin yargıya varip anlatma kendi fikrini. Alimler yıllarca ilim öğrenir bir cümle yazmak için. Sosyal medya da herkes alim olmuş ne için? Umarim anlaşılmışımdır daha da anlasilmadiysam ben anlatamıyorumdur size.

Furking

Kayıtlı Üye
Oysa iki üç cümlelik ayetler olayı özetliyordu..

Açıklamaların ve zaman ayırıp yazdığın için teşekkür ederim. Herkesin doğrusu kendi potansiyelince bilincinde açığa çıkıyor. Gelenekten gelen inancına saygı duyuyorum sevgili dostum. Ve hiçbir kaygım da yok hu konuda açıkçası. Çünkü Kitapta da belirtildiği gibi "her bilginin bir zamanı ve mekanı vardır.." Ve Allah yeryüzünde nurunu tamamlar ve hak ile batıl birbirinden kesilikle ayrılır. Bilinç evrime tabidir ve zamanla nefs bunu hak ettikçe gelişim gösterir. Yani diyeceğim o ki, hangimiz hakkı savunuyorsa zaten en uygun an'da açığa çıkacaktır. Bu sebeple daha fazla konuşmanın bir anlamı yok açıkçası. Tekrardan teşekkür ederim. Selam ve sevgi ile.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Olayı islam özelinden çıkarıp acaba başka din ve akımlarda veya gruplarda veya cemaatlerde veya topluluklarda da yasak mı değil mi diye de tartışsak mı ki? belki özellikle el tutmak şeklinde ayin yapan gruplar falan da vardır?

Ela.nas

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Ben fiziksel temasın enerjisel bir bağ kurmak için muazzam bir geçiş kapısı olduğunu düşünüyorum.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar. Ben fiziksel temasın enerjisel bir bağ kurmak için muazzam bir geçiş kapısı olduğunu düşünüyorum.
Peki beyin fırtınası yapalım. Tek bağ temasla mı sağlanır? örneğin titreşim frekanslarıyla bu bağ kurulamaz mı?

Bu tehlikeli bir silah olabilir mi?

Ela.nas

Kayıtlı Üye
@dhardhar elbette titreşim frekanslarıyla da sağlanır. Fakat temasın titreşimden daha etkili bir kapı olduğunu düşünüyorum. Mesela büyü yaparken, ya da karşıdaki kişi ile iletişime geçerken kişinin temas ettiği bir eşya kullanılır genelde.

EkSen

Kayıtlı Üye
Bir el sıkışmasına gereğinden fazla anlam yüklediğinizi düşünmeye başlıyorum. En azından kendim için, kimsenin elini sıkmakla beni etkisi altına alabilecek biri olamaz. Bu işler o kadar kolay değil yahu.