İllüzyon Sanatı ve İllüzyonistlik Nedir

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
hat-wand.gif


İllüzyonistlik tüm dünyada en ilgi çekici mesleklerden biridir. Türkiye'de çok fazla bilinmemesine rağmen aslında illüzyon sanatı ile ilgili bir çok kişi bulunuyor. Tabii ki aynı zamanda illüzyon sanatı ile ilgili birçok gösteri, yarışma ve aktiviteler düzenleniyor. Belli zamanlarda medyanında ilgisini çeken olayların gerçekleşmesi illüzyon dünyasının hareketlenmesini sağlıyor.

Örneğin geçtiğimiz günlerde dünyaca ünlü 5 illüzyonist'in sergilemiş olduğu Stars of Magic gösterileri izleyenleri büyüledi. Bundan bir önceki organizasyonda ise Peter Marvey Türkiye'ye gelmiş yine medyada belli bir süre konuşulmuştu.

Türkiye'deki illüzyonistler neredeler onlar neler yapıyor diye sorarsanız, onların yaptıkları gösteriler her zaman medyada çok yer almasada illüzyonistler ve meraklıları tarafından genelde biliniyor. Fakat medyada yer almadığından dolayı sadece bu işin içinde olanlar ve onların tanıdıkları aracılığı ile bu gösteriler ve organizasyonlar duyuruluyor.

Türkiye'de illüzyon sanatı ile tanışmamış fakat tanışmayı düşünen birçok kişi olduğunu düşünüyorum. Google üzerinde yapacağınız ufak bir araştırma ile illüzyon ve illüzyonistler ile ilgili yeterli miktarda kaynak bulabilirsiniz.

Bunlardan bazılarına örnek verirsek;
Sihirevi,İllüzyon Gönüllüleri,İstanbul Magic Studio Bu sitelerde Türkiye'de aktif olarak illüzyon sanatı ile ilgilenen kişileri bulabilirsiniz.

Bu siteler dışında birde illüzyonistler arasında çok bilinen IBM (International Brotherhood of Magicians) adlı birçok illüzyonistin üyesi olduğu kulübün dünyadaki bir çok ülkede açılan ve IBM Ring adı verilen yerel kulüpleri bulunuyor. Türkiye'de de ikiside İstanbul'da olmak üzere 2 adet IBM Ringi bulunmaktadır. Bu ringlerinde kendilerine ait web siteleri olan Ring 367 ve Ring 368'den bilgi alabilirsiniz.

Sizlerde illüzyonist olmak veya bir hobi olarak illüzyon ile ilgilenmek isterseniz yukarıdaki kaynaklardan bu işe başlayabilirsiniz. Fakat başlamadan önce unutmamanız gereken birkaç nokta var.

*Genelde bilindiği üzere illüzyonistler sırlarını açıklamazlar ve açıklanmasından hoşlanmazlar. Bunun en büyük nedeni illüzyon oyunlarında gerçekleştirilen el çabukluğu veya aletlerin kullanımlarının her zaman seyirci tarafından bilinmeyen bir sırrı olduğu ve bu sayede gerçekleştiğindendir. İllüzyonistlerin çoğu karşısındaki seyircinin yaptığı oyuna şaşırmasından hoşlandığı için o oyunu sergiliyordur. Sırrı bilinen bir oyun genellikle seyirci tarafından hayret uyandırmayacağı için illüzyonun büyüleyici tarafı ortadan kalkmış olur. Bazı oyunların ne kadar kompleks sırları ve metodları olsada bazılarının hiç akla gelmeyecek kadar ufak bir sırrıda olabiliyor. O yüzden sırrı hangi boyutta olursa olsun yaratacağı etki her zaman çok daha farklı olabilir. Bu nedenle sizde illüzyon ile ilgilenecekseniz sırlarınızı seyircilerinize anlatmamanız gerekir.

*İllüzyon bir sahne sanatıdır ve illüzyonistler hiçbir zaman doğa üstü güçleri olduğunu savunmazlar.Belli bir çalışma ile elde edilmiş el çabukluğu(ki bazen yılların deneyimi gerekebiliyor) veya illüzyonistlere özel malzemeleri kendi becerileri ile kullanıp bunları sergilerler.

*İllüzyon ile ilgili Türkçe'de birkaç kavram bulunmaktadır ve aynı şeyleri ifade etmektedirler. İngilizcede Magic Trick (Sihir Numaraları) ve bunları gerçekleştiren kişi Magician (Sihirbaz) olarak adlandırılır. Büyük boyutlarda sahne gösterileri sergileyen kişiler ise Magician yerine illusionist (illüzyonist) olarak adlandırılırlar. Türkçe'de ise bu mesleği icra edenler hem sihirbaz hem de illüzyonist olarak adlandırılmaktadır.

*İllüzyon büyük sabır ve çalışma gerektiren bir sanat dalıdır. Öğrendiğiniz birşeyi sergilemeden önce mutlaka bir çok defa tekrar yapmanız ve bıkmadan çalışmanız gerekmektedir.
alıntı
 
Üst