Huzur...

joys

Kayıtlı Üye
İş
Tekamülü hayırlısı ile tamamlamak İNŞALLAH tıpkı her insan gibi...
Buda bir köyden geçiyordu ve insanlar gelip onu aşağıladı. Kullanabilecekleri tüm aşağılayıcı sözleri kullandılar, bildikleri tüm küfürleri sıraladılar. Buda orada durdu, sessizce ve dikkatlice dinledi ve sonra;

"Bana geldiğiniz için teşekkürler ama acelem var. Bir sonraki köye ulaşmak zorundayım insanlar beni orada bekliyor olacak.Bugün size daha fazla zaman ayıramayacağım ama yarın geri dönerken daha fazla vaktim olacak. Eğer söylemek isteyip te söyleyemediğiniz bir şeyler kaldıysa yarın yeniden toplanabilir ve bana söyleyebilirsiniz ama bugün için beni mazur görün" dedi.

İnsanlar gözlerine kulaklarına inanamadılar. Bu adam tamamen etkilenmeden, rahatsız olmadan kalmıştı. Birisi sordu “Bizi duymadın mı seni herhangi bir şeymişsin gibi taciz ediyoruz ve sen yanıt bile vermedin”

Buda dedi ki: "Bir yanıt isteseydin geç kalmış durumdasın.On yıl önce gelmiş olman gerekirdi o zaman seni yanıtlardım.Ama bu on yıldır başkaları tarafından yönlendirilmeye bir son verdim.Artık bir köle değilim, ben kendimin efendisiyim.Ben kendime göre davranıyorum, başka kimseye göre değil.

Ben kendi içsel ihtiyaçlarıma göre davranıyorum. Beni bir şey yapmaya zorlayamazsınız. Beni taciz etmek istediniz ve ettiniz bunda yanlış bir şey yok.Tatmin olmuş hissedebilirsiniz ama benim açımdan bakıldığında ben bu aşağılamaların hiçbirini üzerime almıyorum ve ben onları almadığım müddetçe de bir anlamları yok.

Birisi seni aşağıladığında bir alıcı haline gelmek zorundasın, onun söylediğini kabul etmek zorundasın ancak o zaman bir tepki verebilirsin ama eğer kabul edilmemişse sadece karışmadan durulur, mesafe korunur, sakin kalınırsa kim ne yapabilir."

Buda ;
“Birisi yanan bir meşaleyi nehre atabilir nehre ulaşana kadar meşale yanık kalır. Nehre düştüğü anda tüm ateşi söner, nehir onu soğutur. Ben bir nehir oldum. Bana aşağılamaları fırlatırsınız, onları fırlattığınızda onlar ateştir ama bana ulaştıkları anda benim serinliğimin içinde ateş kaybolur.

Artık acıtmazlar. Siz dikenleri atarsınız sessizliğime düşünce onlar çiçeğe dönüşür. Ben kendi yaratılışımın doğasından hareket ediyorum."

Alıntı.

Sevgiler... :)

zombiee

Kayıtlı Üye
Keşke bunu her an başarabilsek. '' Demir tava gelir, kömür biter; akıl başa gelir, ömür biter '' :)

tımetogo

Kayıtlı Üye
Sanırım bu sadece hakikat bilgisi ile değil hakikatı kesin idrak ve bunun getirdiği amelle mümkün olacaktır..