Hint Majisi ve Uygulamaları

Şaman

Kayıtlı Üye
Hint büyülerinin kendine has kabul edebileceğimiz bir tekniği vardır ve çevre kültlerdeki büyüleri büyük ölçüde etkilemiştir.Tarihsel bir çerçeve geçiremeyiz çünkü hintliler büyü kültüründe oldukça eskidirler ki en eski hint tapınaklarında bile bunlarla ilgili metinler karşımıza çıkar.

Büyülerin içeriğinde tanrılara yakarışlar,mitolojik olaylar,ulu ruhlara seslenmeler vardır.Onlara adaklar sunulur ve övgü sözleri söylenir.Sadece iyi ruh ve tanrılara değil negatif enerji taşıyanlara das yakarış ve övgü sözleri vardır çünkü onlar olmadan varlık da olmazdı onlar varlığın diğer yarısıdır.Kötü ruh ve negatif enerjilere(artık adı yıkıcı tanrı,cin,ilah vs her neyse hepsini kast ediyorum) yapılan dua ve adaklarda onların kendilerine dokunmaması konusundadır.Örneğin hastalık yaspan bir ruhu uzaklaştırmak için ona hediyeler ve adaklar verilir övgü sözleri söylenip haneye gelmemesi istenir.Aynı zamanda pozitif enerjilere yapılan dualarda onlar çağrılır,övgü sözleri söylenip haneyi ve kişiyi takdis etmesi istenir.Vedalarda geçen birkaç tanrı ismi:
-Güneş tanrısı Surya
-Ay tanrısı Soma
-Rüzgar tanrısı Vayu
-Su tanrısı Varuna
-Yağmur tanrısı İndra
-Ateş tanrısı Agni
-Ölüler aleminin tanrısı Yama
-Ana Tanrıça Mintra

Büyüler daha çok dualarla yapılır ve muskalar pek yaygın değildir.Büyülerde duanın yaygın olma sebebini dilin ve sözlerin kudretine son derece inanmaları kabul edebiliriz ki bu ortadoğu büyülerini de çok etkilemiştir.Hintlilerin dili olan sankiritçe bir inanışa göre çakra titreşimlerini yansıtır ve enerjiler üstünde direk etkilidir.Bu inanış hintlilerde Ses Majisinin oluşumunu sağlamış ve mantraları son derece önemli hale getirmiştir.Sesin kudreti hakkındaki inanışlarının kanıtı olarak Yaratıcı Tanrı Brahma yaratırken OM sesini kullanmış ve imgesini maddeye dönüştürmüştür.

Günümüzdeki hint büyü duaları çoğunlukla Atharva Veda kökenlidir.Atharvaveda,Veda'lar arasında büyüler,efsunlar ve buna benzer reçeteler içeren ilahiler kitabıdır.İçinde bir erkeği aşık etmekten bir kadını kısır bırakmaya,bir evi korumadan düşmanı öldürmeye kadar her çeşit büyü duası içerir.Rahiplerine Atharvan denir yalnız bu kitap halk arasında ruhban sınıfa oranla daha yaygındır.Yalnız Brahmanlar bu kitaptaki duaları(yüksek büyü dualarını) belirli zamanlarda okumak zorundadırlar.Bu yüksek büyü duaları evreni kutsamak,elementleri kutsamak vs gibi öğeler içerir.

Hint büyülerinde muhakkak küçük bir şey de olsa madde kullanılır ve bu madde benzeşim ile seçilir.Mesela kısırlaştırmak için yapılan bir büyüde kişi eline bir taş alır ve bunu kadının rahmi olarak düşünür,bir kadın çok çocuk isterse evine istediği çocuk kadar pirinç tanesi veya çiçek serper,iki kişiyi kavga ettirmek için dua okunurken iki taş birbirine çarpılır,aşk ile ilgili bir dua okunurken kişi aşk gibi kaslbe saplanacak küçük bir ok yapar.....ve daha bu konuda bir çok örnek verilebilir.Onun dışında Afrika da olduğu kadar hint büyülerinde de bezden veya balmumundan yapılan bebekler yaygındır.Yapımı hemen hemen aynıdır diyebiliriz daha doğrusu tabiri caizse aynı orijinden geçmişlerdir.

Ayrıca halkın arasındaki büyülerden öte yüksek rahip sınıfının yaptığı büyüsel ayinler vardır ki bunlar özel ve oldukça zor bir eğitimden geçerler.Bunlar halk arasında olduğu gibi onu bunu aşık etmek birilerini hasta etmek için değil insanların kutsanması,mutluluk,evrenin kutsanması,tanrıların onurlandırılması(bu insanların üstünde takdislerini çekmemeleri içindir) gibi konularda yapılan ayinlerdir.Bu tip ayinleri Mısır rahiplerinde de görürüz ki en iyi örneği her gün doğumunda yapılan Osiris'in zaferini sağladıklarına inanılan ritüel.

Bu rahipler günlerce aylarca hatta belki yıllarca tapınaktaki odalarına kapanıp hiç konuşmadan sürekli meditasyon yaparlar ve kendilerini içlerindeki "atman"ın gücünü keşfederler.Aynı zamanda evrenle bütünleşmektir asıl amaçları.Çünkü ebedi saadet, ATMAN(insan ruhu)- BRAHMAN(evrensel enerji,evrenin ruhu) birleşmesiyle gerçekleşir.Asıl amaçları mutluluğu keşfetmektir aman büyü yapayım rahip olayım değildir!!!Rahip olmak bir kendini arayış ve mutluluğa ermedir.Kendi içlerinde mutluluğu ararlar ve kendi dünyalarında mutlu olurlar.Sonrasında ise insanlara yol gösterip onlara yardım ederler.
Neyse bu rahiplerin uyguladıkları ritüeller daha çok dünya ve evrenle ilgilidir.Örneğin her sabah güneşin doğuşu ve bunun insanlara güzel şeyler getirmesi konusunda ritüelleri vardır.Bu rahiplerden çoğunun havalandığı bile görülmüştür ama amaçları asla bu olmamıştır her zaman için asıl amaçları kendi mutluluklarını ve kendi içlerindeki "öz" ü bulmaktır.Zaten "öz"ü keşfetmeyen birisi asla rahip olamaz eğitimi yıllarca sürse de.Rahiplik eğitimine dayanamayıp da vazgeçenler tapınak görevlisi olarak kalırlar.
Hint büyülerinde Vudu,paganizm ve şamanizm de olduğu kadar adaklar önemli bir yer tutar.İstediği bir şey için veya kendini takdis etmeleri için ilah ve ilahelere adaklar sunarlar.Bu adakların kesin çizgileri yoktur herkes o an istediği birşeyi adak olarak sunabilir.Bunlar çoğunlukla tarım ürünleri ve diğer bitkilerdir;mısır,pirinç,kına çiçeği gibi.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
hinli büyücüler çok ii birer reesam olmak zorundadır yaptıkları muskalrın tümü renlerle ve şekillerle birer sanat eseri niteliğindedir.

Şaman

Kayıtlı Üye
sanırım bunun yaptıkları tanrı-tanrıça tasvirlerine de etkisi olmuş.hepsinin de çizimi çok karmaşık ve zordur

Enigma

Kayıtlı Üye
Ben de konuyla ilgili, okuduğum bir kitaptaki Hint Büyüsünü sizinle paylaşmak istedim.
Güzelliği Artırma Büyüsü
Beni çirkin yapan Arati Şeytanı seni kovuyorum. Kudretli Varuna ve Mitra, bana zerafetimi geri verecek. Aryaman ellerimi güzelleştir, mutlu et beni. Kadınlar mutluluk için yaratılmıştır! Savitar'ın ruhu aksaklıkları düzeltsin! Bedene, zihne, dış görünüşe uygunsuz özellikler gitsin! Bütün kusurlar, çirkinlikler gidecektir.

Oriental Magic kitabından alıntı.

Oddie

Kayıtlı Üye
Paylaşım için teşekkürler