Gagadaki DNA'dan Dinazor Yaratmak

Voy

Kayıtlı Üye
Katılım
19 Ocak 2009
Mesajlar
525
Tepkime puanı
50
Amerikalı bilimciler, tavukların gaga ve kanatlarında dinazorlara ait olduğunu belirttikleri DNA’ları kullanarak soyu tükenen bu hayvanları yeniden hayata döndürebileceklerini açıkladılar.

2003 yılında tam fosilleşmemiş küçük bir parça dinozor derisi bularak önemli bir adım atan uzman ekibi, Jurassic Park rüyasını Discovery Channel’ın yeni belgeselinde anlattı.

68 milyon yıl önce yok olan dinozorların fosillerinden DNA elde etmenin neredeyse imkansız olduğunu belirten bilimciler, bu hedefe ulaşabilmek için başka yollar denemeye başladılar. Kanada’daki McGill Üniversitesi paleantologlarından Hans Larsson, kuşların evrim geçiren dinozorlar olduğu savından yola çıkarak ilginç bir deneye imza attı. Larsson, bir tavuğun genleriyle oynayarak, dinozor kuyruğu geliştirmesini sağladı.

Wisconsin Üniversitesi biyologları Mat Harris ve John Fallon da kalıtsal değişime uğramış tavukları araştırırken, garip bir şey keşfettiler. Tavuğun gagasını incelediklerinde, timsahlarınkini andıran diş oluşumuyla karşılaştılar. Bunun üzerine tavuktan aldıkları genleri enjekte ettikleri normal tavukta da dişlerin geliştiğine tanık oldular. İki biyolog, bunun ardından kuşlarda gizlenmiş yeni dinozor özelliklerini aramaya başladılar ve birçok benzerlik buldular. Bunlardan biri, tavukların bacaklarındaki pul görünümlü yapıydı. Tavuk kanatlarında ayrıca, üç parmaklı dinozorun ön ayaklarındaki yapının aynısı gizliydi.

Tüm bu buluşlardan sonra, "günümüzde dinozorlar yaşama döndürülebilir mi" sorusuna yanıt aranıyor. Dünyaca ünlü DNA’dan yaşam yaratma uzmanı Mark Westhusin, yaratılacak DNA’nın devekuşu yumurtasına nakledilerek, bunun mümkün olabileceğini iddia ediyor.

Alıntıdır

Bugün ise yapılan bazı deneylerde genetik hafızaları geri çevirilerek kuşların tüylerinde pullaşma başladı ve deneklerin gagalarından çok zayıf dişler çıkmaya başlamış.
 
Üst