Feng-Shui

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
6,485
Tepkime puanı
2,741
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
http://img518.imageshack.us/img518/8016/officefurniturefengshuikz2.jpg


Feng-Shui, yaşamınızı iyileştirmek için mekan düzenlemeyi ve eşyaları yerleştirmeyi kullanma sanatıdır.

Mecazi olarak eviniz “ ikinci bedeninizdir”. Bu ikinci bedene nasıl davrandığınız, sizin fiziksel bedeniniz ve yaşamınızdaki olaylar üzerinde büyük önemi vardır. Fiziksel bedeninizi güzelleştirip forma sokabileceğiniz gibi evinizi de pahalı eşyalarla döşeyebilirsiniz ancak, yaşayanların gücünü tüketen ve onları yavaşlatan bir çok gizli enerji bulunabilir. Feng-Shui ile gücü tüketen enerjilerden kurtulur yaşam enerjinizi yükseltebilirsiniz.

Feng-Shui uygulamanın temel mantığı evinizdeki chi= yaşam enerjisinin gelişmenize, büyümenize, sağlıklı ve başarılı olmanıza daha çok neden olmasıdır. Evinizdeki veya iş yerinizdeki enerji akışını izleyerek ve onu dönüştürerek, kendi enerjinizin güzel özelliklerini doğrudan ortaya çıkarabilir ve oluşturabilirsiniz.

BA-GUA = FENG-SHUİ ÇÖZÜMLERİ UYGULAYACAĞINIZ FİZİKSEL ALAN

Feng-Shui öğretisinde Ba-gua ev veya çalışma mekanınızın enerji alanlarını anlamanız için kullanılan bir araçtır.

Ba-Gua ‘nın Dokuz Bölümü

Ba-Gua’nın evin alanlarına ve renklerine göre dokuz bölümü (sekiz taraf ve merkez) Şunlardır:

BA-GUA BÖLÜMÜ EV ALANI RENK

Yardımcı İnsanlar Ön sağ köşe Gri

Kariyer Ön merkez Siyah

Bilgi-kişisel gelişim Ön sol köşe Mavi

Aile Orta sol taraf Yeşil/Mavi

Varlık-para Arka sol köşe Mor

Şöhret-Ün Arka Merkez Kırmızı

Evlilik-aşk Arka sağ köşe Pembe

Çocuklar ve yaratıcılık Orta sağ taraf Beyaz

Sağlık Merkez Sarı-toprakGUA’ LAR VE ETKİLERİ

Ba-gua’ nın dokuz bölümü ve anların yaşam alanlarını hatırlayarak, girdiğiniz bütün yaşam mekanlarını hemen tanımlayabilirsiniz. Verilen pozisyonlar, evin kat planındaki ön duvar ve giriş kapısıyla ilişkilidir.

*YARDIMCI İNSANLAR (DOSTLAR) : size yaşamda yardımı dokunanları etkiler: yararı dokunanlar, arkadaşlar, yardımcılar, yolculuklar, baba, erkek kardeşler, erkek çocuklar. Ba-gua’ nın ön sağ köşesinde yer alır.

*KARİYER : sizin işinizi, mevkinizi, iş yerinizi, sosyal statünüzü, dış dünyayla bağınızı ve meslek yaşamınızı etkiler. Ba-gua’ nın ön merkezinde yer alır.

*BİLGİ VE KİŞİSEL GELİŞİM : kendi gelişiminizi, huzuru, parlaklığı, zekiliği, zihinsel berraklığı, kişisel gelişimi, ruhsallığı ve eğitimi etkiler. Ba-gua’ nın ön sol köşesinde yer alır.

* AİLE : şu anki ailenizi; ayrıca ailenizin tüm geniş kapsamını ve atalarınızı da etkiler. Ba-gua’ nın orta sol tarafındadır.

*ZENGİNLİK : para durumunuzu, mal varlığınızı etkiler ve tüm şekillerde zenginliğinizi ve bolluğu sağlar. Ba-gua’ nın arka sol köşesinde yer alır.

*ŞÖHRET : sizin tanınmanızı ve şöhretinizi etkiler: toplumun sizi nasıl gördüğüyle ilişkilidir. Ayrıca geleceğinizi nasıl gördüğünüzü ve dünya görüşünüzü de belirler. Ba-gua’ nın üst merkezinde dir.

*AŞK VE EVLİLİK : eşinizle, kız/erkek arkadaşınızla olan ilişkinizi önem sırasına göre etkiler. Eğer sevdiğiniz yoksa, olabilme olasılığına yardım eder. Ayrıca evin kadınsı kısmını da etkiler: anne, kız kardeş, kız çocuğu. Ba-gua’ nın arka sağ köşesinde yer alır.

*YARATICILIK VE ÇOCUKLAR : tüm türlerin yavrularını etkiler: yaratıcı projeler, sanatsal yaratımlar, iletişim, çocuklar ve çocuklarla ilişkiler. Ba-gua’ nın orta sağ tarafında yer alır.

*SAĞLIK : fiziksel sağlığı; birliği ve tüm şeylerin dengesini sağlar. Bu önemli alan diğer sekiz alanın arasındaki etkileşimi sağlar ve onları birbirine bağlar. Yaşam alanlarından, belirli bir Gua’ ya uymayan alanlar kendilerine Sağlık Gua’ sında yer bulabilirler. Ba-gua’ nın merkezinde yer alır.

FENG SHUİ PRENSİPLERİ

-Daha çok para ve mal sahibi olmak için

Su, zenginliğin ve bolluğun simgesidir. Hareketli su bibloları, akvaryum veya şelale resimleri ile para akışınızı her zaman arttırabilirsiniz. Ayrıca ağları balıkla dolu bir balıkçı resminin de yararını görürsünüz. Para ve zenginlik gua’ nıza yerleştireceğiniz bir balık figürü ile finansal durumunuzu canlı ve hareketli tutarsınız.

Uğurlu 7 fil her zaman zenginliği kendinize çekmek için kullanılabilir.

Güzel sesli bir metal çan bu köşede tıkanmış enerjileri açarak uyandırır.

Yatak odanızın varlık guasına yerleştireceğiniz bir ayna ile parayı mıknatıs gibi kendinize çekebilir, buraya konulacak bir bozuk para koleksiyonu ile bereketinizi arttırabilirsiniz.

Gelir ve gideriniz düzensiz ve düşükse taşlar, heykeller, ağır eşyalar kullanarak dengeleyebilirsiniz.

Zenginlik renkleri mor, kırmızı, yeşil ve mavidir. Bunları giyerek ve dekorasyonunuzda kullanarak zenginliğinizi arttırabilirsiniz.

Sızan, damlayan, kaçak sular evinizde finansal kayıplara sebep olur. Bunları en kısa zaman da onarın.

-Aşkı ve Eşinizi bulmak mı ?

-Yatak odanızın kapısının dışına kırmızı bir kurdeleyle bağlanmış metal çan veya kristal asarak aşk yaşamınızı hareketlendirebilirsiniz.

-Eğer tek olmaktan sıkıldıysanız, güneybatı köşesine , yatak odanıza 150 cm yüksekliğinde yerden yüksek aydınlatma koyarak güçlendirin ki, yeryüzünün enerjisini bağlasın. Hedefinize varıncaya kadar her gece açık tutun. Fakat bu sırrı yalnız bir eş bulmak istediğinizde kullanın!

-Romantizm ve şansı artırmak için bir çift süs şeklindeki Çin ördeğini yada tablosunu güneybatı köşesindeki masa üzerinde bulundurun. Ördek sadakat ve mutluluğu sembolize eder. Alternatifi kalp şeklinde her hangi bir obje olabilir.

-Pembe yatak çarşafları veya örtüler kullanarak yeni bir aşkı kendinize çekebilirsiniz.

-Yatak odanızda banyo varsa kapısını daima kapalı tutmaya özen gösterin.

-Uçucu bir ilişkiyi ağır görünümlü bir heykelle, taşlarla veya ağır eşyalarla oturaklı hale getirebilirsiniz.

-Yatak odanızdaki Feng-Shui’ de dikkatli olun

-Aynaların yatağı yansıtması kavga ve olumsuzluk yaratır. Ayrıca aynalardaki yansımalar 3. şahısların varlığını temsil eder.

-Süzülen bir ışık altında kesinlikle uyumayın. Bu uykusuz gecelere ve çiftlerin aralarının açılmasına sebep olur. Yapay tavan ile ışığı kamufle edin ya da 2 tane Bamboo saplarını kırmızı iplikle bağlayarak asın.

- Kesinlikle kafanızın yada ayaklarınızın kapıya karşı karşıya gelecek şekilde uyumayın. Mecbursanız yatak odası kapısının hemen iç tarafına tavana bir kristal asın.

- Yatak odanızın kapısı mutfak yada tuvalet kapısına dönük olmamalı. İki kapı arasına bir rüzgar çanı asın ki, yaratılan kötü enerjiyi çözsün.

- Yatak odası kapıları merdivenlere, aynaya yada başka bir kapıya dönük olmamalı. Eğer dönük ise, kapıları kapalı tutun. Ya bir ışık asın, ve ya rüzgar çanı asın. Kesinlikle Ba-gua aynası kullanmayın — bunlar kesinlikle dış mekanlarda veya dışarı dönük kullanılmalıdır.

- Yatak başlığınız olmalı.

- Yatağınızın başını duvara yaslanmalı.

- Kapıyı görebilecek şekilde uyumalısınız.

- Aydınlatmayı az ve yumuşak tutun.

- Yatak odanıza yırtıcı hayvanların resimlerini asmayın. Soyut objeleri koymayın yada su bulundurmayın. Diğer her yerde su çok iyi bir Feng-Shuidir, ama yatak odasında finansal kayıpları temsil eder.

-Yatağınızın pencere altında olmasını engelleyin, bu tüm gece boyunca etrafınızda bulunan enerjileri rahatsız eder. Pencereleri kapamak için ağır perdeler ve storlar kullanın. Tavandaki havalandırma fanının yada çok aydınlık bir ışığın altında yatmamaya çalışın.

-Çok büyük pencereler yanında uyuyunca, yada daha kötüsü, yatak odası kapısı pencere kenarında ise, odanıza giren Chi çok kuvvetlidir. Uykunuz rahatsız edilebilir ve enerjilerinizi fazla tahrik eder. Sonuç düzensizlik ve uyuşmazlıktır. Pencereleri ağır kumaş ile kaplayınız yada daha hafif 2 kat perde ile Chi’ nin akışını yayın.

- Eğer yatağınız giriş kapısı ve banyo kapısı arasında ise, yatağınız üzerinden akan enerjiler söylenene göre keder verir. Yatağınızın yerini değiştirin yada yatak ile herhangi bir kapı arasına bölme koyun.

-Ağaçlar ve bitkiler değerlidir

Evin etrafındaki ve içindeki bitkiler ve ağaçlar uğurludur, çünkü “ağaç” elementi büyüme ve gelişme anlamındadır. Zaman zaman olumsuz yapan bir durumu engellemek için blokaj yapmak üzere ağaç ve bitkilerden yararlanırız.

- Hayvanlar yaşam enerjisini canlı tutar

Gün içerisinde boş bırakılan evlerde, hayvanlar iyi bir Feng- Shui sağlar.. Eğer aile fertleri işte yada okulda ise, Yin enerjisi sessizlik ve sükunet içerisinde birikir. Bu olay evcil hayvanların (köpeğin, kedinin yada balığın) canlı hareketli mevcudiyetiyle sağlanabilir.

-Güneş doğuş resmini kullanın

Güney yönü yeni kısmetlerin yeridir. Evinizin bu köşesinde bulunan güneşin doğuşunu gösteren bir resim, hayatınızda yeni kısmetlerin doğmasına sebep olur.

-Kariyer köşenizde 8 siyah 1 kırmızı balık mucizeler yaratır”

Feng- Shui geleneğine göre balık her zaman iyi şans getirir. Evinizin kuzey köşesine canlı renkli balıklar yerleştirin ve pozitif yeni gelişmelerin kariyerinizde canlandığını gözlemleyin. Canlı balık barındırmanız mümkün değilse resim veya imitasyon kullanmaya çalışın.

-Chi = Yaşam enerjisinin rahatlıkla dolaşabileceği köşesiz bir mekan yaratın

Mobilyalarınızı yerleştirirken sivri ve tehlikeli köşeler yaratmaktan kaçının. Yaşam enerjisinin mekanınızda rahatça dolaşabilmesi için boşluklara ve yuvarlatılmış geçişlere ihtiyacı vardır. Koltuk ve kanepeleriniz arkanızı, sırtınızı iyice destekleyici olmalı ve kollarınızı koyabileceğiniz rahatlıkta olmalıdır. “L” şeklindeki ayarlamalardan kaçının.

-Şömineniz varsa

Eğer oturma odanızda şömine olacaksa, en iyi yer güney yönündeki duvardır, ancak doğu, güneydoğu, güneybatı ve kuzeydoğu da uğurludur. Kuzeybatı şömine için uygun bir yer değildir. Eğer burada bir şömine mevcut ise kapatmayı düşünün yada en basiti kullanmayın.

-Giriş kapısı aydınlık ve geniş bir alana açılmalıdır

Eğer ana kapınız geniş ve açık bir alana, salon yada geniş bir hol içerisine, park yada oyun alanı gibi alana açılırsa bu da aydınlık salon etkisi olarak bilinir. Açık ve sıkışık olmayan alanlar faydalı Chi’ nin dolaşmasını sağlar.

-Giriş kapısı seçimi

Ana kapı eve yaşam enerjisinin girişini sağlayan ilk merkezdir. Feng - Shui etkisi tüm aile fertlerini etkiler, dolaysıyla dikkatli seçmelisiniz. Eğer mümkünse, aşağıdaki şekilleri sağlayın:

- Tuvalete, merdivene ve aynaya karşı olmasın

- Bir sütun 2 duvarın köşesi yada dışarı doğru çıkıntı yapan bir köşeye dönük olmasın

- Bir üst kattaki tuvaletin altında olmasın

- Kapınız boyalı veya temiz olmalıdır.

- Eğer dış kapınız direkt bir merdiven boşluğuna bakıyorsa, evin kalbine negatif enerji hücum eder, Bunu bir bitki koyarak engelleyin, aydınlık bir ışık, rüzgar çanı yada merdiven ile kapı arası bir perde ile. Mümkünse, son üç basamağı döndürün ki, kapı ile karşı karşıya kalmamaları iyi olur.


http://img520.imageshack.us/img520/8758/fengshuihuge2fn5.jpg


-Bahçe Kapınız varsa, baktığı yönün element rengine göre boyayın

- Güney, güneybatı ve kuzeydoğu için kırmızı

- Kuzey, doğu ve güneydoğu mavi

- Batı, kuzeybatı ve kuzey için beyaz

- Doğu, güneydoğu ve güney için yeşil renge boyayın

-Oturma odanızın veya salonunuzun zenginlik kösesini hareketlendirin.

Üniversal zenginlik köşesi güneydoğudur. Bu köşeye çok yapraklı yeşil bir bitki yada hava kabarcıkları çıkan bir akvaryum yerleştirerek enerjisini yükseltin. Fakat bunu yalnız oturma odasında ve salonda yapın, yatak odası, tuvalet yada yemek odasında değil.

Feng- Shui ile sosyal yaşamınızı hareketlendirin

Evinizin güneybatı köşesine, oturma odanıza yada yatak odanıza bir salkım doğal kuvartz kristali ve aydınlık bir ışık asın. Her gece ışık en az 3 saat açık tutulmalıdır. Bu sizin sosyal yaşamınızı dönüştürecektir — ama sabırlı olun — Feng- Shui çalışması zaman alır.

-Banyolar ve tuvaletler

Tuvaletlerin evde her nereye yerleştirilirse yerleştirilsin, gidişe, kayıplara sebep olur. Hemen herkes bu probleme sahip! Tuvaletlerinizin kapağını her zaman kapalı tutun ve tuvalet kapılarını daima kapalı tutun. Bunu sağlayabilmek için gerekirse kapı menteşelerini değiştirin. Giderlerin tamamını kapalı tutun.

- Eğer tuvalet kapınız direkt olarak ana kapıyla karşı karşıya ise, iki kapı arasına çok aydınlık bir tavan lambası monte edin ve açık tutun ki, kötü Chi ve Yin enerjisini dağıtsın. Güneybatı mevkiindeki bir tuvalet yada tam evin merkezindeki, aile ilişkilerini etkiler. Kapıyı kırmızıya boyayın ki (Yang’ ı çok), tuvaletin Yin enerjisine karşı gelsin. Tuvalet içinde bütün duvarlarda ayna kullanmaya çalışın.

- Tuvaletler temiz ve tertipli tutulmalıdır fakat çok fazla Yin enerjisi getirecek dekorasyondan uzak durun. Kötülük ve uğursuzluğa maruz kalabilirsiniz.

- Yemek ve oturma odaları

- Yemek ve oturma odalarına ev sahiplerinin odaklanmaları gerekir. Onları Yang enerjisi ile doldurun.

- Duvarları açık ve mutlu renklere boyayın.

- Müzik sisteminizi yada televizyonunuzu ses ve aktivite yaratmak için bulundurun.

- Duvara ayna asın ki, masalardaki yiyeceğin yada insanların mutluluğunu yansıtsın.

-Aile portreleri

Ailedeki tüm fertleri içeren bir fotoğraf çekilmesi yada tablo yapılmasını sağlayın. Herkesin mutlu görünüyor olmasına dikkat edin. Bunu oturma odasına asın ki, sonsuza dek kenetlenen bir mutlu aileyi sembolize etsin. Güneybatıdaki duvara mümkünse asın. Eğer mümkün değilse, güneye, güneybatıya yada kuzeybatıya bakmalı.

-Merdivenler ve merdiven boşlukları

Merdivenlerin kat dönüşleri yumuşak bir kavis oluşturmalı. Chi’ nin yukarı kata yavaş ve dolambaçlı bir şekilde çıkması sağlanmalı. Basamaklar arasında boşluk veya orantısızlık olmamalı, bu iyi şansın akıp gitmesine sebebiyet verebilir. Ailenin geleceği, kısmeti için basamaklar arasında boşluk varsa, sert bir ağaçla kapatın.

- Dar basamaklı merdivenler olumsuz etki yapar. Merdivenin düz yada dönemeçli, engelleyici ve karanlık olması akan enerjiyi bloke eder. Bu alan çok fazla Yin olur. Bu durumları, merdiveninizi tamamen değiştirerek düzeltin yada aydınlık ışık ve sağlam parmaklıklar kullanarak Chi’ nin uğurlu bir şekilde yukarı doğru akmasını sağlayın. Merdivenleri beyaz renge boyayın veya güzel renklerle dekore edin.

-Bir koridordaki 3 kapıya dikkat edin

Bu tip bir konfigürasyon tam bir Feng- Shui tabusudur. Eğer bir koridorda 3 kapı var ise ve bunlardan biri ön kapı ise, evin kederli Feng- Shui’ den ıstırap çekeceği söylenir. Bir çözüm ise ortadaki kapının her zaman için kapalı kalmasıdır. Mümkün değilse bitkiler ve mobilyalar akan enerjinin yavaşlaması için bariyer oluşturabilir yada kapılar arasına rüzgar çanı veya kristal kürecikler asın.

-Uzun koridorlar ve sıkışık alanlar

Eğer evinizde uzun, dar koridorlar yada küçük köşeler var ise, beyaz renge boyanmalı ve aydınlık tutulmalıdır. Bunlar, evin güzel enerjilerinin ev halkına, durgun ve zarar veren ve uğursuz enerjilere dönüşmemesini sağlar.

-Uzun koridorların sonundaki odaların şansızlık getirebilir.

Uzun koridorların sonundaki yatak odaları, çalışma odaları yada ofisler, genellikle dar alanlardan akan enerjiler keder verir. Bu tip enerjiler Feng - Shui’ nin klasik zehirli oklarını temsil eder. Odanın kapısını boyayarak önlem alın:

Eğer batı yada kuzeybatıya bakıyorsa kırmızıya,

Güneye bakıyorsa maviye

Doğu yada güneydoğuya bakıyorsa beyaza

Güneybatı yada kuzeydoğuya bakıyor ise yeşile boyamanız yararlı olur.

SON OLARAK BÜTÜN GUALARDA KENDİ ELEMENTİNİZİ VE DESTEKLEYENİNİ KULLANMALISINIZ
--------------------
burada yazılanların kaynağı:richard webster
 

Similar Threads

Ü
Cevaplar
0
Görüntüleme
354
Üye silindi 56746
Ü
Üst