Ezoterik Öğretiler

Voy

Kayıtlı Üye
220px-hermestrismegistuscauc.jpg

Ezoterizm sözcüğünün kökeni Yunancadaki esoterikos sıfatından türemiştir(Dışa kapalı ,kendi içine dönük yada apaçık olmayan.)

Ezoterik sıfatının tanımı gereği,bir öğreti sistemi olarak ezoterizmin üç temel özelliği vardır.

*Öğretiyi alcak kişilerin özenle seçilmelerinden sonra,inisiyasyon yöntemiyle topluluğa kabul edilip yine aynı yöntemle ilerletilmeleri.

*Öğretilerin ,iniyasyon yöntemi uyarınca bir dereceler silsilesi içinde verilmesi.

*Öğretilerin kapsamında öncelikle simgeleerin,allegorilerin ve özdeyişlerin kullanmasıyla,bireye kendi gerçeklerini bulma yolunun açılması.

Görüldüğü gibi ezoterizm bir sistem olarak aktarılan öğretinin özünden bağımsızdır ve temelde biçimsel bir işleyişi nitelendirmektedir.

Ezoterik öğreti sistemin doğuşu insanoğlunun doğa yasaları üzerinde düşünmeye koyulması ve doğanın ve evrenin gerçeklerini arayıp bulmaya başlaması kadar eskidir.Ulaşılan gerçekleri,insaların büyük çoğunluğu ya anlayamamış ,ya tepkiyle karşılamış,yada bunları kendi çıkarları için kötüye kullanmaya kalkışmışlardır.Bu durum gerçeklerin araştırılıp doğruların aktarılmasında,kapalılığın insanlar ve insanlık için daha yararlı sonuçlar sağlayacağı düşüncesini yaratmış ve böylece ezoterizm ortaya çıkmıştır.Ezoterizmde herkese duyurulması sakıncalı görülen bilgilerin ,yanlızca belirli bir kültür düzeyine ulaşan kişilerle anlaşılabileceği gerekçesi kapalılığı zorunlu kılmıştır.Bu anlamda Aristotoles öğretisi de ezoterik sayılmalıdır;Aristoteles sabahları seçkin öğrencilerine ders veriken,akşamları halka ders verirmiş ve öğrettikleri de ayrı ayrı bilgilermiş.

Ezoterizm uygulayan toplulukların büyük çoğunluğu,ulaştıkları gerçekleri ilişkin bilgi ve bulgulardan yanlızca kendi üyelerinin yararlanmalarını öngörmez.Kendi dışlarındaki toplumu ve tüm insanlığı da gözetirler.Ne var ki yeterince uyumlu bir ortam sağlanmadıkça gerçeklerin gelişi güzel bir biçimde ortaya dökülmemesini ve saklı tutulmasını yararlı ve hatta gerekli bulurlar.Bu yaklaşımın sonucu olarak ,gerçeklerin topluluk dışına çıkması ,insanlığa mal edilmesi gecikebilir.

Ezoterizmin kapalılık gerekçesi Hermesçiliğin şu sözleriyle anlaşılabilir;
''Her us büyük gerçekleri kavrayamaz,çoğunluk ya aptal ya kötüdür.Aptalsalar,gerçek karşında akıllarını büsbütün yitirirler.Kötüyseler,bu gerçeği kötüye kullanarak büsbütün kötülük ederler.Gerçeği gizlemekten başka yol yoktur.Bulmak,bilmek,susmak gerek...''Benzer bir yaklaşımı Şeyh Bedreddin'de de bulmak mümkündür:''Her bilgi kendi mertebesinde haktır.Gerçekler halka daha işin baiında söylenirse ya yollarını saptırırlar,ya da gerçeği söyleyeni suçlarlar.Halk ve hak ,orta bir yolla ve ayrı ayrı gözetilerek birbirine alıştırılabilir ama herhalde halk ,hak ve hakikate alıştırılmalıdır...''

Ezoterizmin işlevi bazılarınca bilinen bir takım gerçeklerin ,bilemeyenlere aktarılmasından ibaret değildir.Ezoterizmin işlevleri arasında topluluk üyeleri arasında uyumlu bir iletişim sağlamak olgusu da vardır.Bu iletişim sayesinde ,bilgileri geliştirmek,derinleştirmek,yenilemek,genişletmek ve olgunlaştırmak için uyumlu bir yapı sağlanır.Ezoterizmin temel kuralı gereği ,bilgiler yanlızca yeterli düzeyde anlayış yeteneği olan ve bu yolda ilerleme özelliği gösterebilen kişilere aktarılmalıdır.Ezoterik sistemde çalışan bir topluluğa katılan kişiye bilgilerin tümü bir anda yüklenmez,kişi belli düzeylerde sınanarak daha ileriye gitme yeteneğinin olup olmadığı anlaşılmaktadır.Özellikle dinsel ve töresel nitelikte olan bilgiler açık ve belirgin bir kesinlikle verilmemeli,böylece öğretiyi alacak kişilerin kendilerine öğretilenleri putlaştırmaları önlenmelidir.Ezoterik sistem içinde bilgileri öğrenmeye başlayan kişi,yanlızca kendisi için öğrenmekle yetinmemeli,bilgilerini birleştirip olgunlaştırarak başkalarına da yararlı olmalıdır.

Ezoterizmi benimseyip uygulayan topluluklar,kendi öğretileri kapsamında çoğunlukla ,din,töre,bilim ve sanat gibi konuları bir bütün biçiminde işleyip öğretilerine göre yorumlamışlardır.Bununla birlikte,salt ''bilimsel'',salt''dinsel-töresel'' yada salt''sanatsal'' ezoterizmden de söz edilebilr.Salt bilimsel ezoterizm ,yanlızca doğal ve evrensel gerçeklerin bunların yasalarının ardına düşmüştür.Salt sanatsal ezoterizm bireyler arasındaki iletişimin gelişmesinde öznelliği öne alarak ,duyumsal algılamayı geliştirmeyi öngörür.Salt dinsel-töresel ezoterizm ise dinlerin akıl ve mantığa uymayan öğelerini ayıkladıkladıktan sonra Tanrı buyruklarından içsel anlamlar çıkarmak yolu ile gizemcileğe yaklaşır;Eğer akıl ve deney yoluyla ulaşılan bilgilerin ötesinde,''sezgi'' yöntemi ile sağlanabilen bilgilere öncelik verilirse gizlicik ile bağdaşır.Genel olarak dinsel ezoterizmde ,us'a ayrıkırı dinsel dogmaların,usa uygun bir yoruma kavuşturulma çabası da bulunur.Ne varki kimi ezoterik yorumcular,bu yorumlarda büsbütün usa aykırılığa düşmekten kaçınmamamışlardır.

Başlıca Ezoterik Uygarlıklar;

Mu uygarlığı ve Nacaallar,
Atlantis
Mısır ezoterizmi ve Hermes
Antik Yunan ezoterizmi ;Pisagor ve Eflatun
İran Ezoterizmi
Hint Ezoterizmi

Başlıca Ezoterik Topluluklar;

Esensiler,Yahudi Tasavvufu(Kabala Öğretisi),Gnostitizm,Mandenler,Batinilik,Alevilik,Dürzilik,Yesevilik,Manicilik,Pafklikyanlar,Masonluk ,İsmaililik,Tapınak Şövalyeleri ve İslam Tasavvufu

Kaynak;Dinler Tarihi

Voy

felix

Kayıtlı Üye
Gunumuzde de faal topluluklar varmi acaba?

felix

Kayıtlı Üye
Bunlara katilim nasil olur?Tam olarak amaclari ne ve nasil bir bilgi ki bunlari yeraltina itiyor?Nedir bu bilginin kaynagi,onca efsane, kitap,soylence,gizem...Arastirinca da ortaya pek bir somut seyin cikmamasi inisiye olmamaklami ilgili acaba?ya da -GIZEM-kelimesinin gizemli olmasindanmi kaynaklaniyor?Gizem kelimesinden gizem duyan biri olarak merak ediyorum dogrusu.tessekkurler ilginiz icin.felix

Voy

Kayıtlı Üye
Bunlara katılım nasıl olur demişsiniz herhangi birisine katılmadığım için birebir bilgi veremeyeceğim zaten katılsam da veremezdim :). Siz bir yola çıktıktan sonra bu anlamda onlar sizi zaten bulur veya ailevi bağlarla oluşur.Asil kandan lafını sadece zenginler için kullanmıyorlardı :). İnsanların dünyada farklı görevleri de var yemek ,içmek,para kazanmak dışında başka şeyler var.Amaçları bu asıl nedeni korumak ,bilgileri unutulmadan aktarmak meşaleyi taşımak diyebiliriz sanırım.Tabi meşaleyi söndürme amacı güdenler de var yok değil.Bilgilerin kaynağı ise çoğu buraya ait zaten değildir ,insanların arayıp durdukları yerler bu bilgilerin kaynağıdır zaten.Ortada çok somut şeyler var aslında ama farkındalıkla ilgili bir durum.Bu yüzden büyü formülü sormak yerine farkındalığa yüklenin deniyor genelde insanlara çünkü büyü lambaysa farkındalık elektirik diyebilirim.Bir kelimeyi okuyan insanların hepsinde farklı birşey söyleyecektir o kelimeler.Aslında gizli sanılanların çoğu açık seçik ortadadır.Umarım yeterince açıklayacı olabilmişimdir.Saygılar.

logii

Kayıtlı Üye
Dünya çapınca birçok order mevcut. Hepsi kendi kurallarına göre ilerlemektedir. Genellikle senelik bir ücret karşılığında -üye- sana bilgiler sunuyor, çeşitli ayinler yapıyorsunuz. Order'lerin çoğu yurt dışında, bildiğim kadarıyla türkiye'de yok. O yüzden onlarla anlaşabilmek için yabancı dilinizin çok iyi olması gerekiyor.

daniel

Kayıtlı Üye
Bunlara katilim nasil olur?Tam olarak amaclari ne ve nasil bir bilgi ki bunlari yeraltina itiyor?Nedir bu bilginin kaynagi,onca efsane, kitap,soylence,gizem...Arastirinca da ortaya pek bir somut seyin cikmamasi inisiye olmamaklami ilgili acaba?ya da -GIZEM-kelimesinin gizemli olmasindanmi kaynaklaniyor?Gizem kelimesinden gizem duyan biri olarak merak ediyorum dogrusu.tessekkurler ilginiz icin.felix

Evrende iki tur bilgi var.

Biri bilimin(yani insanin) kendi kistaslari dogrultusunda ortaya koymus oldugu degiskenligi sakli gercek bilgi.

Digeri gercek evren bilgisi..

Bu kadar teknolojik bilgi ve gelismislik ile kendimize, yani insan olarak insanliga o denli zarar verdik ki, bir de gercek evren bilgisi yerli yersiz ulu orta dokulseydi eminim o da zarar verme amacli kullanilirdi.

• Beğendim
Tepkiler: Voy

tunny

Kayıtlı Üye
Ezoterizm öcü böcü birşey değil arkadaşlar.Yok gizli öğreti yok sır mır.Tamam bazı bilgiler saklanıyor(çoğu :) ) ama bir sebebi var.Saklanan bilgiler evrenimiz hakkında ve açıklanmamasının tek sebebi insanların bu bilgilere hazır olmaması ve daha önceki zamanlarda hazır olmayan insanlığın bu bilgileri yok etmeye çalışmasından ötürü.Dünyada çok fazla ezoterik grup var ve hemen hemen hepsi birbirine akraba.Bu kadar bölünmenin ve gizlenmenin tek sebebi geçmişteki kanlı olaylar.Köken olarak mu ve atlantis gösterilir.Ve evet eğer ararsan Türkiye'de de böyle gruplar var.Mesele bilgiyi aramakta.Bilgiyi ararsan o seni bulur.

Bu arada bilimsel bilginin bile ortaya çıkması ezoterizm sayesindedir.Özelliklede avrupadaki devrimlere, tapınakçı ve simyacı kardeşlerin çok katkısı var.13 Eylül 1307 13.Cuma efsanesi bile bu kardeşlerin katledilmesinden gelmektedir.Ne yazık ki tarih ezoteristlere asla acımamıştır.Ne Orfeuslar ne Pisagorlar ne Molaylar ne Brunolar ve daha nicesi bu uğurda türdeşleri tarafından katledilmiştir.Ama ezoteristleri şunu her zaman bilir ki onlara acı çektirmek isteyenler bu emellerine ulaşamamıştır.Çünkü yanan yada parçalanan şey sadece bedenleridir.

Perina

Banlı Kullanıcı
Az önce benzer bir konuda da yazmıştım.Ama birkaç birşey daha yazmak istiyorum u konuda.Kendimi bildim bileli hayatın anlamını araştırıp durdum.Ve karşıma bu konu çıkmıştı son yıllarda.Kesinlikle ön yargısız yaklaştım,ve az araştırınca inancıma ters düşen birçok unsur gördüm bu konuda..Hayır derin araştırmalarım yok,ama gözlemlerime göre bu konu benim için tehlikeli..sadece merak olarak kalmalı öylece..Ben müslümanım ve elbette tasavvuf severim ama bu inanç türü tevhide ve inanca zarar verebilir..ama yinde ön yargılı olmak istemem ama gözlem gücüme ve iç sezgime de güvenirim..ve iç sesim ve gözlemlerim iyi sonuç vermedi..neyse saygı duyuyorum yinede..Allah sonumu hayır eder inşallah..fazla merak ruhuma ve inancıma zarar vermez inşallah..ve tabi sorgulama özelliğim..dediğim gibi hayatım,hayatın anlamını araştırmak,düşünmekle geçti..bu hem iyi hem kötü sanki..

tunny

Kayıtlı Üye
Açıkcası bende bu işe doğar doğmaz başlamadım.Benimde hayatta bazı tecrübelerim oldu.Bazı arayışlarım oldu.Ve o arayışlarım sonucunda bana en doğru gelen yolda devam ettim.Ezoterizm bu yüzden kesinlikle çok yanlış anlaşılmalara sebep olan bir yoldur.Eğer yola yarım yamalak bilgilerle ve önyargılarla başlarsan yaptığın tek şey önündeki duvara yumruk atmak olur.Ama asıl mesele duvarın arkasında.Arıyorum diyorsun tebrik ediyorum.Ezoterizmde arayanların yoludur.Ama şunu unutma yaradana varmanın yolları sınırsızdır.Ve her insanın kendi yolu vardır.Ama bana sorarsan ben neden ezoterimi tercih ediyorum.Sebebi basit inandığım ve yaptığım şeyler sadece ezoterizmde birbirine karşı olmuyor.Çünkü amaç bir inanç bir yeni din değil.Amaç bütün inançların temelini kavrayabilmek.Amaç insanın özünü evrenin özünü anlayabilmek.O yüzden bir arayan olaraktan senin gibi bir arayana tek önerim, kalbine güven ve kendine karşı gelmediğin şekilde inancını sürdür.Bir şekilde hayat yolun zaten karşına çıkacak.Emin olabilirsin.Kendini çok kötü hissedecen, hatta acaba en büyük günahlardan birini mi işliyorum diyeceksin.Ama günün sonunda yastığa kafanı koyduğunda yaptığın her şeyin düşündüğün her şeye uygun olduğunu düşünüyorsan gerisi önemli değil.

Ezoterizmde bir anlayış vardır.Öğretiyi hikmeti bütün insanlığa sunmak.Ama başka bir anlayışta herkesin kendi yolu olduğu anlayışı.Bu yüzden zorlamayız.Bu yüzden karşı koymayız.Ama şuna inanırız ki, biz ne düşünürsek düşünelim evren işlemeye devam edecektir. :)

Osiris

Kayıtlı Üye
Türk ezoterizmi de önemlidir,atlamayalım =)

Perina

Banlı Kullanıcı
Açıkcası bende bu işe doğar doğmaz başlamadım.Benimde hayatta bazı tecrübelerim oldu.Bazı arayışlarım oldu.Ve o arayışlarım sonucunda bana en doğru gelen yolda devam ettim.Ezoterizm bu yüzden kesinlikle çok yanlış anlaşılmalara sebep olan bir yoldur.Eğer yola yarım yamalak bilgilerle ve önyargılarla başlarsan yaptığın tek şey önündeki duvara yumruk atmak olur.Ama asıl mesele duvarın arkasında.Arıyorum diyorsun tebrik ediyorum.Ezoterizmde arayanların yoludur.Ama şunu unutma yaradana varmanın yolları sınırsızdır.Ve her insanın kendi yolu vardır.Ama bana sorarsan ben neden ezoterimi tercih ediyorum.Sebebi basit inandığım ve yaptığım şeyler sadece ezoterizmde birbirine karşı olmuyor.Çünkü amaç bir inanç bir yeni din değil.Amaç bütün inançların temelini kavrayabilmek.Amaç insanın özünü evrenin özünü anlayabilmek.O yüzden bir arayan olaraktan senin gibi bir arayana tek önerim, kalbine güven ve kendine karşı gelmediğin şekilde inancını sürdür.Bir şekilde hayat yolun zaten karşına çıkacak.Emin olabilirsin.Kendini çok kötü hissedecen, hatta acaba en büyük günahlardan birini mi işliyorum diyeceksin.Ama günün sonunda yastığa kafanı koyduğunda yaptığın her şeyin düşündüğün her şeye uygun olduğunu düşünüyorsan gerisi önemli değil.

Ezoterizmde bir anlayış vardır.Öğretiyi hikmeti bütün insanlığa sunmak.Ama başka bir anlayışta herkesin kendi yolu olduğu anlayışı.Bu yüzden zorlamayız.Bu yüzden karşı koymayız.Ama şuna inanırız ki, biz ne düşünürsek düşünelim evren işlemeye devam edecektir. :)

İnanın ön yargılı biri değilim..bu konuyla ilk karşılaştığımda bu hakkında hiçbir bilgim yoktu ki önyargım olsun..ama inanç hassas konudur..dindar bir insan için özellikle..ben inancıma güveniyorum..İslami nancın kurtuluşum olacağından eminim ama emin olmadığım ruh gücüm ve bu inanca hala 4 elle sarılmamış olmam..ama inanç konusunda samimi biriyimdir..ve ömrümün kalanında hep bu konuya yoğunlaşacağım..ki aslında şuana kadar da iyi bir müslüman olamasamda en büyük gayem inançlarımı,ruhumu ve kişiliğimi geliştirmek oldu..bundan hiç vazgeçmedim..vazgeçmemde..çok bunaldığım zamanlarda bile,kendimi unuttuğum zamanlarda bile hedeflerimi hiç unutmadım..

Aslında inançlar evet çok önemli bir ortak noktada birleşiyor..evet hepimizin en büyük gayesi "insan olmak"..ve sevmek..

tunny

Kayıtlı Üye
İşte ezoterizmin korkutucu gelmesinin bir sebebide bu ezoterizmde inanç yoktur.Ezoterizmde bilgi vardır.Yani Tanrıya inanmak yerine Tanrı bilinir.İkisinin arasındaki fark çok fazladır.Hangisi iyidir diye sorarsan böyle bir cevap yoktur diyebilirim.Herkesin kendi yolu iyidir daha doğru olur.Ama unutmaki her din içinde ezoterik öğretiler barındırır.Şuan sana müslümanlık hakkında da bazı ezoterik açıklamalar yaparım ve senin inanmaya çalışmadığın şeylerin aslında Kuran-ı Kerimde de geçtiğini gösteririm.Ama önemli olan bunları benim sana göstermem değil senin bunları bulman.Bu bulma arayışı içinde sana burası yardımcı olmaz.Burası sadece sana bazı fikirler verir veya işin özetini alırsın ama başka kişilerin yorumu özetleri.Eğer bir yola girmek istiyorsan, o yolun yolcularını bul ve düzenli ve sistemli bir eğitim al.Yok ben kendi yolumu açıcam diyorsan, dikkatli ol çok tehlikeli ve zordur ama kolay gelsin.Benim sana önerim sadece yüreğini dinlemen ama önyargısız biçimde.Yani bir önceki mesajımdaki gibi eğer hareketlerin ve düşüncelerin birbirine uyuyorsa ve kendine karşı gelmiyorsan doğru yoldasındır.

Perina

Banlı Kullanıcı
Ezoterizm yada benzer öğretiler anladığım kadarıyla seçkinler içindir..seçkinlik ayrımcılığı var bu öğretilerde..Oysa dinler öyle mi? Özellikle İslam evrensel bir din..herkes eşit,herkes değerli bu dinde..bu muhteşem bence..

Ben boş tesadüflere inanmam..Allah bana İslam'ı buldurdu ve bunu sevdirdiyse ben yürekten inanırım ki doğru yoldayım..aciz ve zayıf,duygu yüklü bir insanım..ve kendimi bildim bileli yüce bir güce sığındım ben..Hep şöyle dua ettim:Ben acizim,ne olur bana doğru yolu buldur..Ben bu duanın kabul olduğunu düşünüyorum..Çünkü Yüce Yaradan asla kendisine yürekten sığınanları yalnız ve çaresiz bırakmaz..

Devres

Kayıtlı Üye
Sevgili arkadaşlar;Ezoterizim(Batıni)lik Türkiyede var ve uygulmaları devam ediyor.

1-Alevilik... Girmesi çok zor, Anne Baba'nın Alevi olması lazım ve uygun görülen Dede Pir evladı alınır eğitime.

2- Tasavvuf...Mevlevi dergahında belli bir süre eğitim alamak ama bunun içinde ciddi refere edilmeniz lazım...

Zor olma sebebleri arkadaşlar, verilen sırları ne için kullanacağınız ve amacınızın ne olduğunu bilmeden, temiz oladuğunuz görülmeden, imkansız bu sırlara vakıf olamazsiniz..

Bu sırları, Tapınak Şovallyelrine öğreten Hasan Sabbah gibi kılı kırk yarıp denerler sizi...

Aşk İle...

Perina

Banlı Kullanıcı
Herşey nasip meselesi.Allah ol derse oluverir,bence bir sır varsa,budur.Allah'a inanç,ve O'nun gösterdiği yolda ilerlemek..Dinler bunun için en uygunu..

Yoksa diğer yollar çok meşakkatli,hatta izahlardan anladığım kadarıyla meşakkatin de ötesinde..

Ki zaten dinler içinde de var bu sırlar yukarıdada belirttiğim gibi,tüm mesele insan olmak ardından tüm sırlar açılacaktır..

tunny

Kayıtlı Üye
İnancına saygı duyuyorum ama ezoterik okullara karşı bir önyargın var.Hayır hiçbir ezoterik öğreti seçkinlere özel değildir.Sadece bazı güvenlik mekanizmaları vardır.Bu güvenlik mekanizmanlarını geçemeyenlerin uydurduğu saçmalıklar yüzünden okullar hakkında bilgisi olmayanlar bile böyle düşünüyor.Ama işin aslı şu.Ezoterik öğretilerin binlerce yıldır gizli ve belli kişilerce bilinmesinin tek sebebi.Bilginin kirlenmemesi ve bir sonraki nesillere yorumsuz ulaştırılabilmesi içindir.Ve bunu yapacak olanlar çok büyük sınavları , çok büyük denemeleri geçip bu bilgileri taşıma görevine gelir.Ayrıca bütün öğretiyi sadece en büyük üstatlar bilir ve korur.Geri kalanlarsa seviyelerine göre bilmeleri gerekenleri bilir.Ama herkes temel amacı ve genel görevi bilir.Kendini bilme.Bu yüzden herkesin her bilgiyi bilmesine gerek yoktur.Sana daha öncede söyledim herkesin yolu farklı diye.Amaca tek bir yoldan ulaşılmaz diye.Dinde bir yoldur,ezoterizm de bir yoldur.Bizim ezoterizmi seçmemizin sebebi ruhlarımızda yatıyor.Örneğin ben kendimi ele alırsam.Din bana yeterli gelmedi.Çünkü dinler bana göre çamura bulaşmış mücevherlerdir.İnsanlar dinleri yorumlamıştır, insanlar dini kullanmıştır, insanlar dini kirletmiştir.Tabi ki bu dini tanımayacağım veya göremezlikten geleceğim anlamına gelmez.Ezoterizm de zaten bana bu yüzden iyi gelmiştir.Çünkü ezoterizm her şeyin altındaki nedenleri ve asıl düşüncelerini açıklar.Ezoterizm her yerde her şeydedir.Benim ruhumda her yeri ve her şeyi anlamak istiyor.

Ama her ezoterik öğretinin bildiği bir şey vardır.Oda en son varlık Tanrı kapısına ulaşana kadar hiçbir varlık teke varamayacaktır.Bu yüzden de biz öğretileri kendimiz için kendi kurtuluşumuz için öğrenmiyoruz.Hem öğrenip hem öğretmeye çalışıyoruz.Çünkü biliyoruz ki bizler biriz.Ve şundan emin olabilirsin.Ezoterizm bu dünyada inanamayacağın kadar kan ve can vermiştir.Ama bunlara rağmen karşılık vermemiş sadece gizlenmiştir.Bu karşı koymamanın sebebi ise bize karşı koyan ve öldürmek isteyen insanlarında bizden olmasıdır.Yani bizim düşmanlarımız insanlar değil onlara bunu yaptıran düşüncelerdir.

Gördüğün gibi evrensellik diyorsan evrensellik, barış diyorsan barış, değer vermek diyorsan değer vermek.Ama sana savunulan düşüncelere rağmen din adına yapılmış birçok karlıamı,eziyeti veya işkenceyi anlatabilirim.

Eşitlik konusu ise biraz daha farklı bir mevzudur.Bize göre hiçbir insan eşit değildir.Eşitlik sadece ruhlar ilk yaratıldığında vardı.Şimdi ise öyle bir eşitlik yok.Çünkü insan gelişiyor insan evrimleşiyor, ama hiçbir insanın evrimleşmesi ve gelişmesi aynı olmuyor.Çalışan biri ile çalışmayan biri nasıl eşit maaşı alma konusunda eşit değilse, insanların hiç biride eşit değildir.Ama senin asıl bahsetmeye çalıştığın konu fırsat eşitliğidir.Bu konuda ezoterik okullarda herkesin bir şansı vardır.Ama dediğim gibi senden daha iyi veya kötü biriyle kıyaslandığın zaman eşitlik diye bir şey yoktur.Eğer bana hayat şartlarından bahsedersen, o konu Tanrı'nın fırsat eşitliğine girer ve bunu sorgulamak ikimiz içinde büyük bir günah.Ama basitçe şöyle söylenir, her hayat bir sınav.Herkesin sınavı farklı.Bu yüzden de herkes aynı şartlar altında sınava girmez.İslam bu konuda fazla yorum yapamaz.Çünkü islamdaki sınav anlayışı farklıdır, en azından İslam'a inanan çoğunluğun anladığı şey demek daha doğru olur.

Eğer sende çelişkileri görüyor ve bunların inancında kırılmalara sebep verdiğini düşünüyorsan bir yola girmek zorundasın.Yok sana inancın sağlam ve yeterli geliyorsa hiç bir sıkıntı yoktur zaten.Ama eğer ikisi arasında emin olamıyorsan tek diyeceğim senin sınavında bu olabilir. :) Ama şunu unutma ki biz ne seni ne başka bir kardeşimizi bırakacağız.

Perina

Banlı Kullanıcı
Dediğim gibi ben asla ön yargılı değilim..yada buna ön yargı demiyeyim çünkü küçük de olsa evet ön yargım olabilir..inançlara saygı diyelim..ben güzel olan,doğru olan hiçbir şeye kapımı kapamam..bunu asla yapmam..ezoterizm Allah'ın onayladığı bir sistemse ve yararlıysa bir itirazım yok..

Ve evet her insan aynı seviyede değil ama her insan daveti hakeder..davetten kasdım dindeki davettir..herkes iyi,doğru olmayı hakeder..böyle bir şansı hakeder..

ve din sorgulanmaz..sorgularsan dindar olamazsın zaten..dinin sınavıdır bu nevi..buna teslimiyet denir..yani Kuran'andaki emirlere teslimiyetten bahsediyorum..yani bu yolda ilerleyecek biri önce teslim olmalı..

ve dinde de bilgi var..hem bilgi var..hem teslimiyet..hem akılcılık var..hem maneviyat..hepsi yani:)

tunny

Kayıtlı Üye
Önyargı hepimizde var.Hepimiz inanıyoruz ve bir şeyleri biliyoruz.Ve bir bakış açımız var.Zaten tam bir inanan olsaydık hepimiz peygamberler katında olurduk.

Din veya inançlar sorgulanmaz doğru diyorsun.Ama sorgulanacağı yerler vardır sorgulanmayacağı yerler.Eğer islam hiç sorgulanmamış olsaydı şuanda Hıristiyanlık gibi yozlaşmış olurduk.

Eğer din adına insan öldürmek meşru oluyorsa, eğer din adına bazı suçlar sevap sayılıyorsa.Orada sorgulama başlar.Orada zihinler çalışmak zincirler kırılmak zorundadır.Her dinin bir yükselişi ve çöküşü vardır.Bu kaçınılmaz olan bir sondur.Çünkü zamanla aktarılan bilgiler ve inançlar yorumlara maruz kalır ve hiçbir kötü amaç olmamasına rağmen yanlış yollara sapar.

Dinde bilgi yok demiyorum zaten.Bir önceki yazımda da yazmıştım dinler çamura bulanmış mücevherlerdir.Ama mühim olan o çamurları silmek temizlemek ve o öz bilgilere ulaşmaktır.Tasavvufta ezoterizmin bir halkasıdır zaten.

Perina

Banlı Kullanıcı
Din öldürür demez ki.Öldürmek haramdır.Ama din kendinizi savunun der.Sanırım savaşlar bundandır hep.Peygamberimiz dahi savaşlara katılmıştır ama öldürmemiş Allah'ın hikmeti olarak.Ama savaşmıştır savunma maksatlı..yoksa asla öldürmeye iyi bakmaz dinler.Savaşa böyle bakmak lazım.

Ve İslam'ın bizzat kendisi İslam'ın yozlaşmayacağını söyler.Bunu garanti eder yani.Yani yozlaşmadiyebir durum söz konusu değildir.Yorumlarda güvenilir isimlerdir.Dini yorumlar yapanların bu işin ehli olmasına önem verir İslam.Her yoruma değer verilmez yani.

Neyse inanç nasip meselesidir..Allah hepimize iman nasip etsin ve bunu yaşayıp korumayı nasip etsin..tüm güzellikleri nasip etsin vedaim eylesin inşallah..

Ve şu sözü söyler büyük bir İslam alimi:"İman hem nurdur hem kuvvettir. Evet hakiki imanı eldeeden adam kainatameydan okuyabilir...."

Benim bu sözden anladığım imanın(ve dinin) önemi..bu bizde olsun..gerisi gelir zaten..anı