Esma Okuma ve Başma Gelenler ?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
sadece..hacı hocaya danışmadan olmazmış kim demiş ? İnsanın aklı fikri iradesi var kuranı kerim ve hadisler ışığında gidilebilir ve okunabilir hiçbir zararı da olmaz..
1. Hacı ile hoca aynı şeyler değildir.
2. Hoca ile mürşidde aynı şey değildir.

Bunların ayırımına varmadan yorum yapmakta ne bileyim, yapmayın yani.

Zikir elbette zarar vermez. Değişkenlere burada yönelmek gerekir.
Yani insanlara.
Doktor - hasta - ilaç meselesi kısacası.
Allah var o zamn doktora gitme, hatta ilaç bile içme(!)??
Doktora ihtiyaç yoksa yani mürşide, ilaca yani zikre de ihtiyaç yoktur.
Doğrudan komple Allah a yönelmek bu şekilde olmalı mantgınıza göre.
Yani hiçbir şeye ihtiyaç yok.

Yemeye içmeye nefes almaya bile çünkü Allah var. ?

ALLAH (cc) var ama tedbir var, araştırmak var, soruşturmak var, bilir kişisine danışmak var. Biz buna istişare diyoruz. Sünnettir üstelik. Hemde kaviyy bir sünnet.

Zikir çekerken de gayet tabii olarak bir mürşide danışılır, ona tabi olunabilir.
Tabi olmak, uymak, demektir. Aklını kiraya vermek demek değil.

Son düzenleme:
S

Sehane

Konu epey eski gerçi ama yani zorunuz ne ki o kadar zikir çekmişsiniz bir günde. Bu yetinememek ile ilgili bir durum, daha çok çekeyim de fazlası olsun gibi. Ve yine insanın aç gözlü tabiatı ile bağdaşıyor. Söylediklerinizi gördüğünüze inanmıyorum şahsen, çünkü belli prefix tipler vardır bu konularda. Yapanlar ve yaptıklarını iddia edenler. Günde 10.000+ zikir çekecek kadar dindarsanız burada bunu paylaşmazsanız veya kimse kalkanlarım düştü demez. Ki bunu islamiyet hakkında bilgim olmadan söyleyebiliyorum, batı ile eş değer davranıyorsunuz zira.

jensına

Kayıtlı Üye
Konu epey eski gerçi ama yani zorunuz ne ki o kadar zikir çekmişsiniz bir günde. Bu yetinememek ile ilgili bir durum, daha çok çekeyim de fazlası olsun gibi. Ve yine insanın aç gözlü tabiatı ile bağdaşıyor. Söylediklerinizi gördüğünüze inanmıyorum şahsen, çünkü belli prefix tipler vardır bu konularda. Yapanlar ve yaptıklarını iddia edenler. Günde 10.000+ zikir çekecek kadar dindarsanız burada bunu paylaşmazsanız veya kimse kalkanlarım düştü demez. Ki bunu islamiyet hakkında bilgim olmadan söyleyebiliyorum, batı ile eş değer davranıyorsunuz zira.

O işler öyle değil öyle ben 1-2 ay çekip bırakan kişilerden değilim 3-5 yıldır sürekli hiç aksatmadan çekiyordum. Böyle bir zikir işinde olsaydınız anlardınız şimdi şöyle aynı kelimeleri yıllardır günlerdir sürekli tekrar edince artık beyin alısıyor ve adepte oluyor sen istesende istemesende gerek bilinç altından gerekse sesli olarak beynin sürekli tekrarlıdır. Yani ay 100 tane çekeyime durayım olayı yok. bir süre sonra sen değil beynin işin içine geliyor uyurken bile zikir çekiyorsun.

Ayrıca bu zikirler sırlarla doludur herbiri baska kapıları açar anlatsam inanmazsınız zaten anlatsam ne anlatmasam ne burda hiçse yıllardır zikir çekmiyordur zaten.

S

Sehane

Yani şahsen zikir çeken birisi değilim tabii ki. Ama yıllarca yapılan bir şey böyle bir alışkanlığa sebep olabilir.. Çünkü hayat sanıldığından daha farklı ihtimallere her zaman elverişli oluyor. Açıkladığınız için tekrar teşekkür ederim. :)

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Zikir çekmek bir meditasyon türüdür zikir ile birlikte beyni ruhen sedece istenilen şeye odaklanması esastır... beynimizi ve tüm duygularımızı bir yere odaklayarak yaptığımız her şey aynı etkiyi gösterecektir... her gün ruhen tam bir meditasyon halinde 1000 sefer "ya para" meditasyonu yapan birisinin başarısı, tam bi meditasyon haline giremeden daha açık bir ifadeyle ruhen "acaba" larla dolu olarak her gün 1000 sefer "ya rezzak" zikri çekene göre daha fazladır...

Son düzenleme:

romeo713

Kayıtlı Üye
1. Hacı ile hoca aynı şeyler değildir.
2. Hoca ile mürşidde aynı şey değildir.

Bunların ayırımına varmadan yorum yapmakta ne bileyim, yapmayın yani.

Zikir elbette zarar vermez. Değişkenlere burada yönelmek gerekir.
Yani insanlara.
Doktor - hasta - ilaç meselesi kısacası.
Allah var o zamn doktora gitme, hatta ilaç bile içme(!)??
Doktora ihtiyaç yoksa yani mürşide, ilaca yani zikre de ihtiyaç yoktur.
Doğrudan komple Allah a yönelmek bu şekilde olmalı mantgınıza göre.
Yani hiçbir şeye ihtiyaç yok.

Yemeye içmeye nefes almaya bile çünkü Allah var. ?

ALLAH (cc) var ama tedbir var, araştırmak var, soruşturmak var, bilir kişisine danışmak var. Biz buna istişare diyoruz. Sünnettir üstelik. Hemde kaviyy bir sünnet.

Zikir çekerken de gayet tabii olarak bir mürşide danışılır, ona tabi olunabilir.
Tabi olmak, uymak, demektir. Aklını kiraya vermek demek değil.

hiç alakası yok yorumlarının hiçbirine katılmıyorum..sözümün arkasındayım aklı fikri iradesi kavrama yeteneği olan her insan zikir çeker dua eder
Ayrıca benim yorum yapıp yapmamama sen karışamazsın Haddine de değil..fikrimi belirtirken sana mı sorucam işine bak

romeo713

Kayıtlı Üye
O işler öyle değil öyle ben 1-2 ay çekip bırakan kişilerden değilim 3-5 yıldır sürekli hiç aksatmadan çekiyordum. Böyle bir zikir işinde olsaydınız anlardınız şimdi şöyle aynı kelimeleri yıllardır günlerdir sürekli tekrar edince artık beyin alısıyor ve adepte oluyor sen istesende istemesende gerek bilinç altından gerekse sesli olarak beynin sürekli tekrarlıdır. Yani ay 100 tane çekeyime durayım olayı yok. bir süre sonra sen değil beynin işin içine geliyor uyurken bile zikir çekiyorsun.

Ayrıca bu zikirler sırlarla doludur herbiri baska kapıları açar anlatsam inanmazsınız zaten anlatsam ne anlatmasam ne burda hiçse yıllardır zikir çekmiyordur zaten.

kesinlikle katılıyorum?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
hiç alakası yok yorumlarının hiçbirine katılmıyorum
Katılmazsan katılma sanki başına silah doğrulttuk.
Hacı, hoca ve mürşid aynı şeyler değil. ?Sen katılsan da katılmasan da bu değişmeyecek Romeo ?‍♀️
aklı fikri iradesi kavrama yeteneği olan her insan zikir çeker dua eder
Beni anlamamışsın ne yazık ki...

Ayrıca benim yorum yapıp yapmamama sen karışamazsın Haddine de değil..fikrimi belirtirken sana mı sorucam işine bak
Anlamadığın gibi haddini de aşmışsın. Emir verme, ağzını eğip bükmeden konuş bir zahmet?‍?
İyi forumlar.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Toz ol /-muş hep buralar.. ??️??? Ve bilumum haşerat doluşmuş?

?