Dünya hassas kalpler için bir cehennemdir

magicex

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar Herkese Merhaba,

Başlarda doğru gibi doğru gibi görünen bu cümle sonradan tartışılacak bir hale geldi benim için. Başlıktaki "Dünya hassas kalpler için bir cehennemdir." görüşünü içselleştirip, benimseyen ve bunu açıklayabilecek arkadaşlar var mı? Sizce doğru mu bu görüş?

star53

Kayıtlı Üye
Benim düşüncelerimi yazacak olursam bir yere kadar doğru gibi. Bu dünyadaki bazı şeyleri kaldırmak güçlü bir bünye ve irade gerektirir. Fakat insan değişir. Eğer hayatınız boyunca hassas bir kalp ile yaşarsanız bu dünyadan tam bir verim alamazsınız. Eğer hassassanız her insan gibi bunun üstesinden gelmeniz gerekir. Sonra yine hassas takılabilirsiniz ama kalbinizi kıracak insanları da nasıl savuşturacağınızı bilirsiniz. Yani özetle görüşe katılıyorum. Fakat bir zamanlar bu grup içinde yer alan biri olarak değişilmesi gerektiğini de savunuyorum.

Ü

Üye silindi 56746

Etrafıma duvar örüyorum bu yüzden ama ateşin duvarın altından sızmayacağının garantisi yok.

Bir de bir zaman sonra duvarla bütünleşme durumu var ki sizi insanlıktan çıkarabilir.

Hassas da olsa insan duygularıyla var, onlardan kaçmak beni kendime yabancılaştırıyor.

Birbirinden farklı üç argümanla geldim, kafam hep karışık evet :rolleyes:

magicex

Kayıtlı Üye
Maneviyata girmeden önce yani okulda ve iş hayatında başarılı olucam, elit yerlerde takılıcam bilincinde iken kendimi hayvanlardan farklı bir varlık olarak görüyordum tamamen doğal yaşamdan uzak hissediyordum. Çünkü benim hayatta kalabilmem için gerekli olan hayvanlardaki avcılık faaliyetini kasaplar benim adıma yapıp, hazırlayıp önüme koyuyorlardı, ben ise bilgisayar öğrenicem, kanunları öğrenicem genel kültürümü arttırıcağım gibi doğal yaşamdan uzak bilimlerin kazandırdığı likidite ile kasaptan avımı alıp, yiyerek hayatta kalıyordum. Yani hayvanlardaki hayatta kalmak için avını parçalayarak öldürme olayını yapmama gerek kalmıyordu.

Şimdi bu hassas kalpten kasıt nedir? Hassas kalbe sahip olanlar et yemiyor mu? Benim gördüğüm kadarıyla bayıla bayıla yiyorlar ama avlanmak için gerekli olan vahşi parçalama olayını kendileri yapmadıkları için aman ben kimseye kıyamam çok hassasım yanılgısına düşmüyorlar mı sizce? Hayatın gerçeği, hayatta kalabilmenin gereği zaten hassas olmak değil vahşi olmayı gerektirmiyor mu?

Ü

Üye silindi 58480

Vahsi olmak kotu birsey degildir. Sadece bir enstrumandir.
Hassas olmak ta kotu veya iyi degildir. Sadece bir enstrumandir. Degiskendir bunlar.

Asil cehennem degiskenlerini duruma gore devreye sokamayan ve tek bir vasifta cakili kalmaya kendini zorlayan kisiler icin vardir.

Kalbini gerektiginden fazla hassas hale getirmen senin kendine karsi acimasiz oldugunun da alametidir ayrica.

Ü

Üye silindi 58480

Aslan guclu ceylan zayif diye bisey yoktur mesela tabiatta. Elmayla balik kiyaslanir mi ?

Aslanlar her 5 avin sadece 1 tanesini yakalayabiliyorlar. Genellikle hep ac gezerler. Gururlari surekli birbirine kirdirilir. Genc erkek aslanlar suruden vaktinde kovulmazlarsa, biraz buyurler ve babalarini suruden kendileri kovarlar. Halbuki yavrulara karsi bir zamanlar ne kadar da koruyuculardi. Oyunlar oynarlardi.

Simdi guclulerin dunyasi daha sefildir.

Ceylanlar ise hayatlari boyunca adrenalin ile yasarlar. Tehlike sezdikce kacip kurtulurlar. Ceylanlarin yuzde 90 i dogal olumle olur. SAdece yuzde 10 u av olarak olurler. Belgeseller sozde hiyerarsik duzene gore yanlis kurgulaniyor !!!

Ceylanlar Ne zaman isterlerse ayaklarinin altina serilmis acik bufeden yemek yerler. Aslanlar surekli aclikla ve liderlik kavgalari ile birbirini kirarken ceylanlarin saglikli reflexlere sahip olabilmesi icin ihtiyaclari olan yasam tehdidini bir sekilde yine aslanlar ustlenmistir. Allah konfor alani istemiyor.

Evet, ceylanlarin adrenalin ihtiyaclari vardir. 5 Aslan 1 ceylan avlar ama koca bir suruye ihtiyaclari olan adrenalini salgilatmis olurlar. Bu bilinmez mesela.
Yani guclu olan gucu nispetinde zorlu bir hayat yasarken, gucsuz olan ceylan ihtiyaclari nispetince bolluk ve rahatlik dolu bir hayat sahasina monte edilmistir.

Siz bakmayin belgesellere. Ceylanlarin sadece yuzde 10 u av olurlar. Aslanlarin ise hemen hepsi sirtlanlara yem olur. Gurur daha nasil kirilabilir ki ?

Allah gerseyi genis olcekten bakilabildigi taktirde sanat eseri bir yapay zeka ile yaratmistir.

Ceylan vaktinde kacarsa hem kurtulur hem de stres atmis olur. Mutlulugu buna baglidir. Ki her zaman kacar ve mutlu olur. Aslan hantaldir ve her 5 avdan birini yakalar. Bazilari avlanmayi ogrenemezler ve suruden kovularak sirtlanlara yem olurlar.

Kisacasi vahset te, hassaslik ta iyi veya kotu degildir . Bizim butunu goremeyen, ve butunu parcalara bolerek yanlis yorumlayan yetersizligimiz dolayisi ile hayat gorusumuz de bozulabiliyor.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Aslan guclu ceylan zayif diye bisey yoktur mesela tabiatta. Elmayla balik kiyaslanir mi ?

Aslanlar her 5 avin sadece 1 tanesini yakalayabiliyorlar. Genellikle hep ac gezerler. Gururlari surekli birbirine kirdirilir. Genc erkek aslanlar suruden vaktinde kovulmazlarsa, biraz buyurler ve babalarini suruden kendileri kovarlar. Halbuki yavrulara karsi bir zamanlar ne kadar da koruyuculardi. Oyunlar oynarlardi.

Simdi guclulerin dunyasi daha sefildir.

Ceylanlar ise hayatlari boyunca adrenalin ile yasarlar. Tehlike sezdikce kacip kurtulurlar. Ceylanlarin yuzde 90 i dogal olumle olur. SAdece yuzde 10 u av olarak olurler. Belgeseller sozde hiyerarsik duzene gore yanlis kurgulaniyor !!!

Ceylanlar Ne zaman isterlerse ayaklarinin altina serilmis acik bufeden yemek yerler. Aslanlar surekli aclikla ve liderlik kavgalari ile birbirini kirarken ceylanlarin saglikli reflexlere sahip olabilmesi icin ihtiyaclari olan yasam tehdidini bir sekilde yine aslanlar ustlenmistir. Allah konfor alani istemiyor.

Evet, ceylanlarin adrenalin ihtiyaclari vardir. 5 Aslan 1 ceylan avlar ama koca bir suruye ihtiyaclari olan adrenalini salgilatmis olurlar. Bu bilinmez mesela.
Yani guclu olan gucu nispetinde zorlu bir hayat yasarken, gucsuz olan ceylan ihtiyaclari nispetince bolluk ve rahatlik dolu bir hayat sahasina monte edilmistir.

Siz bakmayin belgesellere. Ceylanlarin sadece yuzde 10 u av olurlar. Aslanlarin ise hemen hepsi sirtlanlara yem olur. Gurur daha nasil kirilabilir ki ?

Allah gerseyi genis olcekten bakilabildigi taktirde sanat eseri bir yapay zeka ile yaratmistir.

Ceylan vaktinde kacarsa hem kurtulur hem de stres atmis olur. Mutlulugu buna baglidir. Ki her zaman kacar ve mutlu olur. Aslan hantaldir ve her 5 avdan birini yakalar. Bazilari avlanmayi ogrenemezler ve suruden kovularak sirtlanlara yem olurlar.

Kisacasi vahset te, hassaslik ta iyi veya kotu degildir . Bizim butunu goremeyen, ve butunu parcalara bolerek yanlis yorumlayan yetersizligimiz dolayisi ile hayat gorusumuz de bozulabiliyor.

İnsanlar içinde mi böyle kapasitesi az salaklar hep hazıra mı konar, bazılarımızın başı neden hiç beladan kurtulmaz :rolleyes:

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Sevmeyi ogrenemedikleri icin

Sevmeyi öğrenememek mi ? Öyle tipler var ki tek dertleri konfor alanlarını korumak o kadar rahatlarki en büyük sorunları alışveriş sitelerinde takılmak, çocuklarına alacakları pahalı telefonlar her yıl nerede tatil yapacakları, şansa da hep dört ayak üstüne düşüyorlar eşleri düzgün insanlar çocukları akıllı başarılı..

magicex

Kayıtlı Üye
Kalbini gerektiginden fazla hassas hale getirmen senin kendine karsi acimasiz oldugunun da alametidir ayrica.

Şuandaki kapitalist sistem, televizyon ve okullardaki öğretiler aynı zamanda da popüler kültür insanları bu çıkmaza sokuyor. Yıllar önce aşağıdaki Ahmet Kaya ve Kenan Doğulu' nun tartışmasını izlediğimde Ahmet Kaya' yı haksız bulmuştum bu ne biçim adam diyordum, şuan da ise adam ne kadar da haklıymış diyorum.

İnsanlar öyle bir çıkmazdaki ne silah alıp milletin kafasına sıkabiliyor, ne de kendini eğitip doğru düzgün hayatta kalabilmek için gerekli olan geliri elde edebiliyor, o yüzden de başkalarının kazancına gözünü dikiyor. Benim çalıştığım şirketten biliyorum örnek veriyorum 2.500 tl maaş alan insan 3.200 tl maaş alan insan için
-Günde 1 paket sigara içiyor, nasıl her sene tatile gidebiliyor diye üşenmemiş kafa yormuş. Nerdeyse yemek yerken ki lokmalarını sayacak, o bu kadar lokma yedi ben bu kadar yiyebiliyorum diye. Tweeter da da takip ettiğim, tıp okuyan bir kişi de abisinden para istediğinde yüzüne fırlattığını tweet atmıştı acınacak durumda insanlar.

Ben çevremdeki 5.000 veya 10.000 tl kazananların malına göz dikmeyi kendime yakıştıramıyorum ki onlar da hem bu rakamları kazanabilmek için üstün çaba sarfediyorlar, hem de kazançlarını değerlendirebilme soruları alt tabakaya göre daha fazla oluyor. Alt tabakadaki ayfonunu aldı mı yetiyor halbuki açlıktan ağzı kokuyor garibimin.

Bu döngüden nasıl çıkılır onun peşindeyim.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Şimdi anladım @dennise i :) kendini sevmeyi kastetmiş.. evet o bencil umursamaz fesat ama hep istedikleri olan tipler kendilerini seviyorlar zaten.. bir tek kendilerini ve kendilerinden olanı seviyorlar :D
Bir söz var geldi aklıma şimdi..
"Ben hiçbir zaman dünyayı umursamadan hayatın tadını çıkarabilen rahat bir insan olamadım. O yürek yok bende." Cesare Pavese

Ü

Üye silindi 58480

Kendimizi kendimizden bilirsek, zor zamanlarda kendimize sığınmak gibi bilișsel bir paradoxun kısır döngüsüne hapsoluruz.

Kendimize sığınmak, zihnimizi de ikiye böler. Sığınan aciz varlık ve sığınılan kudretli varlık rolleri üst üste biner. Ve tanrı fikri zihnimize verdiğimiz gizli tanrı rolü ile çatıșarak asıl ana akım kozmik kuvvetlere karşı bir algı bloklanması olușturur.

Halbuki insan tanık bilincinde kalabilecek kadar mukadderdir. Bu rolleri kaldıramaz.

Sağlıklı bir insan dualiteden bilișsel olarak çıkabilen ve zor zamanlarda sırtını kanunlara yaslayarak anı pozitif yasalar ile yaşayan kişidir. Evren gözlemciye göre gerceklik yaratır. Gözlemci "her işte bir hayır vardır" derse dualiteden çıkmış ve mutmain olmuştur artık.

Tanrının rolünü üstlenmeye çalışan kişiler genellikle perişan olurlar. Buna karşılık tanrı asla kıskanç değildir. Kimsenin neşesini, bereketini, gücünü kıskanmaz. Kendisine ait olan kuvvetlerin yansımalarını görmekten haz aldığı için bizi yarattı. Biz sadece yöntemin nasıl olması gerektiğini anlamamakta ısrar ediyoruz. Kolay olan birseyi sadece yaşamak varken onu sahiplenmek te istiyoruz. Halbuki pratikte onu yaşayabilenlere imreniyoruz.

Ü

Üye silindi 58480

Kendimize acımasız davranmayı nasıl bırakırız? "Kendini severek" deme :p

Kendini severek demiyorum. Herkesinki başka çünkü.
Ben kimin hangi tahtası eksikse ona göre yazıyorum.?

Sen kendine içinden nasıl geliyorsa öyle davran. Senin için, senden gelen davranışı nasıl yorumlayacagini bilir. ? Bi kere içinden geldiği için senin sorgulamaya bile hakkın yok.