Dil Öğrenme

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
İyi günler arkadaşlar ben farklı dilleri öğrenmeye çalışıyorum anadilim gibi konuşmak istiyorum bunun içinde emek veriyorum benim sorum bu dilleri hızlı ve kalıcı bir şekilde hemen nasıl öğrenebilirim

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
Video için çok teşekkür ederim bugüne kadar izlediğim en iyi videolardan biriydi. Da Vinci metodunu araştıracağım

star53

Kayıtlı Üye
Öğrendiğiniz konularda sürekli sesli pratik yaparak(Yani mesela günlük olarak anlatmak, anlatacaklarınızı yabancı dilde düşünüp eksik yerleri öğrenmek ve uygulamak vs) , her gün öğrendiklerinizi başka insanlarla pratik yaparak geliştirmek öğrenme hızınızı çok artıracaktır. Ben video çekerken türkçe konuşuyorsam ingilizce, ingilizce konuşuyorsam türkçe altyazı eklemeye başladım mesela. Çok iyi değil, B1'e yeni merdiven dayadım ama anlama kapasitemi önemli ölçüde artırdı duyup konuşmak. Bunu sürekli hale getirmeye çalışmanızı öneriyorum ben de :)

Alakan

Kayıtlı Üye
Hangi dili öğrenecekseniz anadili o dil olan biriyle arkadaşlık kurun ya da en azından anadil seviyesinde konuşuyor olsun. Buna yönelik bir sürü uygulama var hem paralı hem parasız. Oyun oynamayı seviyorsanız oyunlarda da pratik yapabilirsiniz.
Bu söylediğim yöntemler akademik seviye için yardımcı olmayacaktır fakat o eksikliği de ekstra okuma çalışmalarıyla giderebilirsiniz.

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
Çok teşekkür ederim arkadaşlar bunlar zaten uyguladığım teknikler ben biraz farklı teknikler arıyorum örneğin ilk yorum yapan arkadaşın videosundaki Da Vinci tekniği gibi şeyler

cathrine

Kayıtlı Üye
@bilmekveyapmakisteyen Ben bir uygulamada kodlama yöntemine denk gelmiştim...Bu yöntemle bayağı kelime öğrenebilirsiniz belki...Örnek :İngilizce'den olsun..

Crow /Karga:

Kendi dilimizdeki kelimeyle bir cümle kuruyoruz...

Kro karga biraz önce pencerenin önüne kondu...(Crow/Karga)

Bu şekilde Türkçe ile kodlayabilir hatta internette bu yöntemi uygulayan öğretmenlerin ücretli yayınları ve videoları var galiba...Siz kendiniz arttırabilirsiniz örnekleri...Tam adını bilsem yazardım ama bir sosyal medya uyulamasında görmüştüm,hoşuma gitmiş va aklımda kalmış...Umarım faydalı olur...

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
@bilmekveyapmakisteyen Ben bir uygulamada kodlama yöntemine denk gelmiştim...Bu yöntemle bayağı kelime öğrenebilirsiniz belki...Örnek :İngilizce'den olsun..

Crow /Karga:

Kendi dilimizdeki kelimeyle bir cümle kuruyoruz...

Kro karga biraz önce pencerenin önüne kondu...(Crow/Karga)

Bu şekilde Türkçe ile kodlayabilir hatta internette bu yöntemi uygulayan öğretmenlerin ücretli yayınları ve videoları var galiba...Siz kendiniz arttırabilirsiniz örnekleri...Tam adını bilsem yazardım ama bir sosyal medya uyulamasında görmüştüm,hoşuma gitmiş va aklımda kalmış...Umarım faydalı olur...
Evet bu çok güzel bir yöntem teşekkür ederim🙏

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Kelime öğrenmek için Drops uygulamasını tavsiye ederim. Fakat dilin mantığını anlamak şart. İnsanların nasıl düşündüğünü anlamak bunun için kafanızda yeni bir oturum açmak lazım. Beni en zorlayan yüklemi sonda kullanma tarzını aşamıyor olmak. Tamamen sorunum bu.

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
Çok doğru dediğiniz uygulamaya bakacağım
Kelime öğrenmek için Drops uygulamasını tavsiye ederim. Fakat dilin mantığını anlamak şart. İnsanların nasıl düşündüğünü anlamak bunun için kafanızda yeni bir oturum açmak lazım. Beni en zorlayan yüklemi sonda kullanma tarzını aşamıyor olmak. Tamamen sorunum bu.

Karanfillisakiz

Kayıtlı Üye
Çok doğru dediğiniz uygulamaya bakacağım
Öğrenmek istediğin dili hayatına dahil ederek en etkili öğrenme biçimi bence devamlı onu duymak okumak hakimiyetini arttırır anlamasan bile bir yerden sonra kulak aşinaligi olur ve bir bebeğin nasıl konuşmaya başlar sende öyle olursun. Ben devamlı ingilizce dizi film çocuk kitapları ve youtube dan videolar dinler izlerdim İngiltereye gidemeden imkanlar doğrultusunda onu kendime getirdim ve birdr sürekli konuşmaya çalışıyordum günlük yaptığım şeyleri ingilizce anlatıyordum yemek yedim su içtim böyle hissettim gibi gibi

cathrine

Kayıtlı Üye
@bilmekveyapmakisteyen İlgilendiğiniz konularla ilggili araştırmalarınızı,okumalarınızı ve izlemelerinizi o dilde gerçekleştirin.(Sağlık,kişisel gelişim,edebiyat,psikoloji,doğa....)Filmleri,dizileri o dilde izleyebilirsiniz,arkadaşlarımızın dediği gibi...İlk etapta altyazılı tabii ki...Çok eski bir yöntem de kelime kartları hazırlayıp ya da öğrenmek istediğiniz kelimeleri kendi anadilinizdeki karşılıklarıyla kağıtlara yazıp görebileceğiniz yerlere asmak(Askerlere kısa sürede yabancı dil öğretmek için kullanılan ama artık tercih edilmeyen bir yöntem)Ben bu yöntemden faydalanmıştım....Özellikle acil öğrenilmesi gereken durumlarda kullanılabilir ama genel olarak da fayda sağlıyor bence...Sıfatlar,en önemli kelimeler,sık kullanılan cümle kalıpları,fiiler,kalıp cümleleri bile görebileceğiniz yerlere asabilirsiniz...Odanızda başucunuza ,dolapların üstüne ya da pano gibi bir şeyin üstüne...Sürekli görmek çok işe yarıyor...

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
Öğrenmek istediğin dili hayatına dahil ederek en etkili öğrenme biçimi bence devamlı onu duymak okumak hakimiyetini arttırır anlamasan bile bir yerden sonra kulak aşinaligi olur ve bir bebeğin nasıl konuşmaya başlar sende öyle olursun. Ben devamlı ingilizce dizi film çocuk kitapları ve youtube dan videolar dinler izlerdim İngiltereye gidemeden imkanlar doğrultusunda onu kendime getirdim ve birdr sürekli konuşmaya çalışıyordum günlük yaptığım şeyleri ingilizce anlatıyordum yemek yedim su içtim böyle hissettim gibi gibi
Teşekkür ederim

bilenveyapankişi

Kayıtlı Üye
@bilmekveyapmakisteyen İlgilendiğiniz konularla ilggili araştırmalarınızı,okumalarınızı ve izlemelerinizi o dilde gerçekleştirin.(Sağlık,kişisel gelişim,edebiyat,psikoloji,doğa....)Filmleri,dizileri o dilde izleyebilirsiniz,arkadaşlarımızın dediği gibi...İlk etapta altyazılı tabii ki...Çok eski bir yöntem de kelime kartları hazırlayıp ya da öğrenmek istediğiniz kelimeleri kendi anadilinizdeki karşılıklarıyla kağıtlara yazıp görebileceğiniz yerlere asmak(Askerlere kısa sürede yabancı dil öğretmek için kullanılan ama artık tercih edilmeyen bir yöntem)Ben bu yöntemden faydalanmıştım....Özellikle acil öğrenilmesi gereken durumlarda kullanılabilir ama genel olarak da fayda sağlıyor bence...Sıfatlar,en önemli kelimeler,sık kullanılan cümle kalıpları,fiiler,kalıp cümleleri bile görebileceğiniz yerlere asabilirsiniz...Odanızda başucunuza ,dolapların üstüne ya da pano gibi bir şeyin üstüne...Sürekli görmek çok işe yarıyor...
Teşekkür ederim