Depresyon geçmişi olanlar bakabilir mi?

Mavigökyüzü

Kayıtlı Üye
Bende cok kotu surecler atlattim intihara kadar gidebilecek bi surecti ama atlattim. Suan kpss hedefi koydum onume ve bakis acimi degistirdim param yok isimde yok cogu zaman canim cektigi halde kendime bi cikolata bile alamiyorum ama yinede mutluyum pozitif bakmalisin bence hayat cok guzel ve cok kisa elimizdekileri gorup sukur etmeliyiz

Ü

Üye silindi 58480

param yok isimde yok cogu zaman canim cektigi halde kendime bi cikolata bile alamiyorum ama yinede mutluyum pozitif bakmalisin

Ben çikolata değil, sokaktaki kahve makinasindan kahve bile alamıyordum en ucuzundan. ? Ağlayasım geliyor çünkü hayatımın en kerametli, en meydan okuyucu, en hakkıyla pes etmiș ve pesetmișlikle gelen sebepsiz iyi hislerle yüklendiğim, en yüksek şu'raya sahip hissettigim dönemiydi.

Uçan kuşa borcum vardı. Derslerimi veremiyordum. 3 kere sınıfta kaldım. Önce okuldan sonra yurttan atildim. Evdekiler mezun olacağımı zannediyorlardı ama ben sokaklarda gezip gezip kedileri seviyordum ??

İçim o kadar daraliyordu ki, çıkıp kedi dostlarımı göresim geliyordu içgüdüsel olarak. Bi keresinde nolcaksa olsun artık dedim ve en sevdiğim kedimle vedalasmaya bile gittim gecenin 3 ünde. Kedi herzamanki arabanın üstünde dünyayı takmayan Bi özgüvenle oradaydı. O da olmasa yolunda giden hicbirsey görmez olmuştu gözlerim.

Kedi önemli. Kedi psișik. Kedi marifetli. Kedi bilinçli. Kedi akista. Kedinin imanı da çekim yasası da zikirlerini de hep tastamam. Kedisiz yapamazdım. ?

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
İlaç konusu biraz sıkıntılı dostum. Her insanda aynı etkiler olmuyor sende biliyorsun bunu. İlaçların etkilerini dokturunla paylaşmadın diye tahmin ediyorum. Psikiyatri ilaçları bizim toplumda çok sıkıntılı görülüyor.(Diğer toplumlarda nasıl görüldüğünü bilmiyorum.) ilaçlar seni pek düzeltmez ama düzelmnde yardımcı olacaktır. Doktoruna gidip ilacın etkilerini de anlatıp şansını bir daha denemelisin bence. Öncelikle buradan başlamak senin içn de mantıklı mı? İkinci adım olarak sorgulamanın(benim gördüğüm kadarıyla) en derininde geziniyorsun ve bu yük en ağır yüktür. Ölim varsa her net bir şekilde anlamsızdır. İşin tuhafı şu ki ölümsüzlük varsa da her şey anlamsız olabilir. O yüzden bu anlamsızlığı kabullenip yola öyle devam etmemiz gerekir. Bu şekilde yola devam etmek tuhaf bir psikoloji oluyor. Bir süredir yapıyorum. Odaklanma problemin var mı? Eğer varsa Yaptığın hiç bir şeyden haz alamazsın. Bu da anlamsızlığa anlamsızlık katar bu yüzden bunu da çözmelisin. Sonrasında kendi isteklerini ve hayatın sana sunduklarını kullanarak sırtlanarak bu güne kadar yürüdüğün gibi yürümelisin bu çivili yolda. Düşüncenin bedelidir bu bence. ?

Moderatör tarafında düzenlendi:

asterix

Kayıtlı Üye
Bazı depresyon türleri beyin kimyası ile ilgili,ailenizde benzer vakalar varsa uygun ilaç tedavisi ve spritüel edebiyata ait kitaplar (bir prof bu kitaplara inanmıyorum ama hastalara iyi hissettiriyor demişti),çevre değişikliği,diğer hobiler vs yardımcı olabilir.Majör depresyonda ilaç ve psikoterapi şart diğer depressif durumlarda diğerleri yararlı olur.

asterix

Kayıtlı Üye
Bazı depresyon türleri beyin kimyası ile ilgili,ailenizde benzer vakalar varsa uygun ilaç tedavisi ve spritüel edebiyata ait kitaplar (bir prof bu kitaplara inanmıyorum ama hastalara iyi hissettiriyor demişti),çevre değişikliği,diğer hobiler vs yardımcı olabilir.Majör depresyonda ilaç ve psikoterapi şart diğer depressif durumlarda diğerleri yararlı olur.

star53

Kayıtlı Üye
Ben de senin gibi bir dönemden geçtim. Osmanlının çöküş dönemi gibiydi. Elimi nereye atsam kuruyordu. Sosyal ilişkilerim -100 gibiydi. Cebimde para yoktu. Aşırı agresiftim. Ama eniştem kadir gecesi doğmuş Allah korudu benden o ayrı. Daha önce de bir konuya yazmıştım galiba ama hangisi anımsayamadım. Okumaya gittiğim üniversite'de bazı haksızlıklara denk gelmiş, tüm hevesimi yitirmiştim. İlçenin uyuşturucu çetesine denk gelmiştim. Eleman konuşurken iki şey düşünüyordum. Ya tekmeyi vurup boynunu arkadaki camlara geçireceksin, ya da anneni hatırlayıp geri çekileceksin. Eğer girişseydim biri kesin ölecekti, muhtemelen ben de dahil. Kalan son ruhsal dayanağım annemdi. Ve bir seferliğine geri çekildim. Sonra komple toplanıp memlekete döndüm. Elde kalan sıfır'dı. Evet klişe oldu ama o dönem intiharı da düşünüyordum ki beynimde bir kıvılcım çaktı. Zaten şu an bundan daha kötü bişey olamazdı. Olaya baksana, en büyük kaybeden gibiyim. Para yok bişey yok. Listenin en üstündeyim ama sondan. Bu da aklıma zincirleme olarak yeni bir plan getirdi. Zaten en sondaysam en fazla aynı seviyeye düşerim. O zaman ben ne istiyorum? Birkaç gün bunu düşündüm. Soruma bazı cevaplar buldum. İntihar edebilirdim. Ama etmedim. Çünkü hala istediğim şeyleri yapmıyor olduğumu fark ettim. Sonra bir anda içime bir hırs düştü. Şimdiye kadarki sefil hayatımı bırakıp istediğim şeyler uğruna savaşmak istiyordum. Bunun içinde para, eğitim, mutluluk bileşeni içeren büyük bir plan yaptım. Şu an bu planın 3 yılı geride kaldı ve 5-6 yıl gibi başlamamış bir süresi var. Planımı oluştururken gerçekçi ve hayal gücü bileşenlerini işin içine kattım. Yani bazı kanunlardan yararlanmak gerçekçi, istediğim pozisyonun tüm detaylarını öğrenmiş olmak hayalci kısmıydı. Ama en önemlisi tüm stratejik adımlarımı takip edip gerçekçi bir çizgide hareket ettim. Şu anda anladığım ilk şey şimdiye kadar kendimi tanımamış olmam. İkincisi ise bu rekabet duygusundan zevk alıyorum. Beni ateşliyor. Üçüncüsü ise yapamayacağım bir şey olmadığını anladım. Temel kurallar ise #Hedeflemek #Çok çalışmak #İnanmak ve #Gerçekleşene kadar durmamak. Bu kadar şeyi neden anlattım biliyor musun? Depresyonu kendimiz gerçekleştiriyoruz. Onu nasıl yeneceğimizi bilmiyoruz. Bu da bizi hayatın karanlık köşelerine atıyor. İşin enerji tarafını çok bilmem. Enerjiyle ilgili en büyük hobim senin gibi depresyona girecek gibi olduğumda ay, uzay boşluğundaki maddeler'den enerji çekiyormuş gibi düşünmek. İrade gücümü arttırdığını düşünüyorum. İçimi rahatlatıyor. Sonra devam. Etrafımda o kadar olumsuzluk var ki... İnan istesem anında eski halime dönebilirim. Ama bir halta yaramaz biliyorum. Daha dün yanımdaki araç kar lastiksiz düşük eğimli bir bayırı çıkamadı. Aslında çıktı, "Sen ne yapıyon ya" dedim ama beni dinlemedi. "Geçmiş olsun kardeş 10 saniye sonra kaza yapacan dedim" Saymaya başladım. Bayır yukarı çıkınca bayır aşağı da giderim sandı. 10 saniye sonra araca vurdu. Bizim insanlarımızın agresif olduğunu unutup yardıma da gitmedim. Şimdi öğrendim ki adam veterinermiş. Kalacak yeri yok diye inmeye çalışmış vurmuş. Üzüldüm biraz. Ama mutlu da oldum. Çünkü o bayırı atlatsa muhtemelen ilerideki yarı uçurumsu dönmeden takla ata ata düşecekti. Bu gün daha kötüsü oldu. Bir aile büyüğümüz eşiyle düğüne gelirken ters yöne girdi. Bayağı ilerledi ve sonunda kaza yaptı. Karşı taraftan biri öldü, 8 tane yaralı. 2'si ağır ve biri çocuk. Yani bunları neden anlattım ben de anlamadım ama hayatın kıymetini bil. Ne yapmak istediğini bildiğinde nasıl yapacağını düşün. Sonra uygulamaya koy. Neyi eksik hissediyorsan onu doldur. İnanarak hareket et. Etmezsen şu anki halinle kalırsan o depresyondan çıkamazsın. Kabuğundan çıkan bir kelebek gibi düşün işte kendini. Bu akşam yazasım varmış yahu. Umarım iki dakikanızı çok boşa geçirmemişimdir. Geçirdiysem özel mesajdan içinizi dökmek serbest :) Hadi iyi geceler mabet ailesi. Çok işim var ve kafamı boşaltmam iyi oldu. Hepinizi seviyom ben hoşçağalın :D

berksurucu

Banlı Kullanıcı
İlaç tavsiyemi yanlış anlamayın. Bizler bazen insanlardan "merdiveni gizliyoruz"

Hayatında sağlam depresyonlar yaşamış ve bunları ilaçsız geçmiş bir insan olarak söylüyorum herkesin bakış açısı bizim gibi düşünenler gibi sağlam temeller üzerine kurulu olmayabilir.

Depresyon temelinde varoluşsal bir acıyı barındırır. İnsanın durup dururken bedeni acır. İştahı yok olur.

Major depresyon yaşayanlar bilir. İntahar etmeye gücü olmayanlar içten içe "Allahım lütfen Bi şekilde canımı al" der. Çünkü her saniye acı verir.

Evet.. Bu süreç insanı inanılmaz güçlendirir ama herkesin bu süreçten sapasağlam çıktığı görülmemiştir. Bu süreçte salgıladığı yüksek kortizol geri kalan yaşamında kalıcı izler bırakabilir.

Seratonin, yeni nörolojik yollar oluşturma esnasında bir süreliğine sağlıklı bir altyapı sağlayabilir.

Bizler nasıl tarih boyunca nörotransmitter salgılatmak için binbir türlü şey icat ettiysek, tıbbı bazı çözümlerde bunlardan biri...

Babam öldüğü zaman, ben, tramva sonrası stres bozukluğumu ilaçsız atlatmayı seçtiysem de, annemin ilaç kullanmasını destekledim. Çünkü hayata bakış açısı bu süreci aşabilecek alt yapıyı içermiyordu. Annem derinleşemeyen içine kapanık eski kafa bir insandır.

Neticesinde annem bu süreci atlatırken ilacın faydasını gördü.

Bende ilaçsız yüzleşmenin faydasını ayrı gördüm...

Herkes aynı değil arkadaşlar.

Enerjisinerji

Banlı Kullanıcı
Sağolun tavsiyeleriniz için.Her şey düşünceden ibaret.Düşüncemi değiştirip hayatımı değiştireceğim.Bende isterdim yaşıtlarım gibi hayatın olağan akışına dalıp depresyona girmemeyi.Ama insanın hayatıyla ilgili bazı noktalarda seçim şansı olmuyor.Benim de tekamülüm bu şekilde olacak gibi.Çünkü her geçen gün bir önceki günden farklı düşünüyorum. Not: ilaç Kullanımını travmatik olaylarda etkili buluyorum ancak düşünsel kaynaklı depresif durumlarda en azından benim için yararsız buluyorum.

Ü

Üye silindi 67799

Sağolun tavsiyeleriniz için.Her şey düşünceden ibaret.Düşüncemi değiştirip hayatımı değiştireceğim.Bende isterdim yaşıtlarım gibi hayatın olağan akışına dalıp depresyona girmemeyi.Ama insanın hayatıyla ilgili bazı noktalarda seçim şansı olmuyor.Benim de tekamülüm bu şekilde olacak gibi.Çünkü her geçen gün bir önceki günden farklı düşünüyorum. Not: ilaç Kullanımını travmatik olaylarda etkili buluyorum ancak düşünsel kaynaklı depresif durumlarda en azından benim için yararsız buluyorum.
Ben üç gündür kantaron çayı içiyorum tavsiye ederim

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Güne erken başlamanızı tavsiye ederim. Mümkünse güneş doğmadan iki saat evvel uyanın, camları açın, bir müddet temiz hava alın. Bu saatler çok özeldir.
Umarım en kısa sürede atlatırsınız.

Ü

Üye silindi 58480

Yaklaşık 2 ay ilaç kullandım.2 farklı ilaç.Bende uyku yaptı .Unutkanlık yaptı.İlaç sadece düşünmeyi engelliyor.Zihinsel değil ruhsal bir değişime ihtiyacım olduğunu düşünüyorum.

İlaçların içinde zaten uyuşturucu var. Yüzde 90 ' ın üstünde ilaçlar uyuşturucudur. Uyușma ihtiyacı ise krizi tetikler. Kriz ve stress yönetimi mekanizmamızı uyuşturur ve asıl şifamızdan sorumlu olan bağışıklık sistemi de gelişmez,gelisemez. Bağışıklık sistemi Marstan gücünü alır ve savaşarak dinç kalır.

Aspirini bulan kişi ile eroini bulan kişi aynı kişi bu arada. Felix Hoffman diye bir kimyager. Açın bakın.

Aspirinler pasifize etmek üzerinden bir ağrı kesici işlev görür. Sinir sisteminiz uyușur. Hastalık devam eder ama siz onu umursamaz hale getirilirsiniz. Hastalıkların ruhsal boyutları da vardır ama sistem orasını eroin ile lanetli bölge ilan etmiştir. Çünkü eroin ile aspirin aynı kimyagerin elinden çıkmıştır. Felix Hoffman. Açın bakın.

abc123

Kayıtlı Üye
çok teşekkürler konu için. hani kendimi anlatmaya calıssam bu kadar güzel tarif edemezdim. aynı şeyleri paylaşıyorum

napıyorum dersen. hiç bişey yapamıyorum.

ama sende anlayacaksın hani bazen çok iyi huzurlu hissedersin. ah dersin keşke ömür boyu bu ruh halimde kalsam. sonra durursun dusunursun neden böyleyim buna sebep olan sey nedir ? onu tespit edeyimde bir daha aklıma getireyim anlamsızlığa düştüğümde tekrar huzur bulabilmek için diye

böyle bişey arıyorum yıllardır. bulursam sanada söylerim. sen bulursan sen söyle. bunun dışında kendi içinde meselenin çözülmesinden baska yol görünmüyor

Ella~ella

Kayıtlı Üye
İş
Architect
Çok iyi psikiyatrlarla ilaç tedavisi de gördüm, her türlü alternatif tedaviyi de denedim, hacı hocaya da gittim. Şunu söyleyeyim, zamanı gelince geçiyor. Evet bu kadar basit. Eskiler çile doldurma derdi ya; tam da ondan. Tekamüle yaklaşmak gerek.

FrontalLob

Kayıtlı Üye
İş
Decor Expert
Anti-depresif ilaçlar falan bunların hepsi boş şeyler. (elbette kronik vakalarda ki yeri yadsınamaz.) depresyon, hayatı, ölümü yada içine düştüğümüz boşluk hissi, hayatın bazı dönemlerinde hepimizin yaşadığı şeyler. Mesele bu süreci rahat, zarar görmeden, zarar vermeden atlatabilmek.
Kendimden atıfta bulunmam gerekirse: ölüm, daha çok birilerini kaybetme ve inanç çatışması yaşadığım dönemlerimde: kimseye kulak asmadım. Eğer konu inanç olursa her kafadan farklı tonlarda ses çıkar, bu daha da kafa karışıklığı yaratır. O yüzden bu süreçte sessiz kalmayı daha çok kendimle konuşmayı ve cevapları kendi içimde aramayı tercih ettim.
Daha çok müzik dinlemeyi tercih ettim, çünkü insanlar ve dış sesler beni fazlaca boğdu.
Bu süreçte içinde bulunduğum çatışmadan uzak kalmak için zihnimi aşırı meşgül ettim.
Fazla kitap okumak olsun, hobi tarzı şeylerle uğraşarak sürekli aynı noktaya takılı kalmamayı sağladım.
Bir sürü anlamsız cümle kurdum farkındayım ama, zihninde ki bu kötü oluşumdab kendini uzak tutmaya çaba göster.
Şu zamanda şu şekilde çıkarsın, böyle atlatırsın diyecek kadar bilge değilim. Ancak ben kendimi hep gerekli, gereksiz meşguliyetler ile dolu tuttum. Bir baktım ki bunca şeyin içinde çaba gösterirken kendimi buldum. Farkıma vardım.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Hayata evrene kendimize yaşama karşı sorularımız olması, bilme ihtiyacımız ya da Farklı bakış açılarına sahip olmamız ile bunları bir hastalık seviyesine getirmemiz çok başka konular.

beyin kimyası, salgı bezlerimiz, genetik ya da başka sebeplerle bozulduğu iÇin psikolojik rahatsızlar meydana gelebilir. Sosyolojik olarak yaşadığımız travmalar da psikolojimizi etkileyebilir o da beyin kimyasını ve diğer organları bozabilir.

hem bedensel hem de duygusal olarak çözüm aramak bu yüzden gereklidir.

yeme içme düzenini değiştirmek,
Bedensel faliyeti arttırmak
Enerji bedenimize olumlu kattı sağlayacak uygulamalar yapmak
Psikolojimizi doğru etkileyecek aktiveler yapmak

Harekete bereket vardır demiş eskiler. Beyin ve beden beraber işler.

Spor ya da başka bir bedensel aktivite yapın uzun süre hareketsiz kalmayın
Bağırsak Floranızı sağlıklı olarak etkileyecek şekilde beslenmenizi düzenleyin

meditasyon yoga nefes eksersizi çakra çalışmaları şifa çalışmaları gibi konularla ilgilenin
Kişisel gelişim kitapları okuyun
Çevrenizde var ise eğitim ya da atölye çalışmalarına katılın

özetle yaşamınızı yeniden sağlıklı yönde programlayın

siz değiştiğiniz de çevrenizde sizinle birlikte değişir ve daha sağlıklı bir döngü içerisine girersiniz

özetle yazdım tabi ki lakin sitemizde ve başka kaynarlar da

beslenme hobi çalışmaları ruhsal çalışmalar ve pek çok kitap etkinlik eğitim hakkında bilgi mecvut

asil mesele gerçekten neye ihtiyacınız bar onu belirlemek

pek çok sorunu hastalığı ya da problemi Olan insan o soruna hastalığa ya da probleme ihtiyacı olduğu iÇin hayatında tutmaya devam eder.

bu soruna neden ihtiyacınız var sizi neyden koruyor ya da ne yapmanıza engel oluyor ya da başkalarının ne yapmasına engel oluyur da depresyona ihtiyaç duyurusunuz. Bunu bir düşünün.

En büyük hastalık yapamıyorum hastalığıdır. Bir şeyler yapmaya başladıktan sonra çözüm de kendiliğinden gelmeye başlar

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Kişisel gelişim kitapları okuyup uygulayarak, meditasyon yaparak, EFT ( duygusal özgürleştirme tekniği ) yaparak, pozitif düşünce olumlama yaparak ve en önemlisi asla ama asla negatıf hiç bir söz etmemek ettirmemek ve bilinç altini kontrol etmek..
Aslında kısa ve öz ne düşünürsen osun..
Hemen olmasını bekleme...

Ü

Üye silindi 56746

Girdiği tüm depresyonları ilaçsız savmış biriyim, bir süredir de depresif değilim. O dönemlerimden çıkardığım ders ise şu oldu: Para kazanmak daha önemli :D

Ciddiyim, paramın olmadığını ve her istediğimi anlamadığımı, en önemlisi de depresyon girdabından çıkmak istediğimde bunu yapabilecek yeterlilikte paramın olmadığını anladığımda bu benim için müthiş bir motivasyon kaynağına dönüştü. Çalışın ve spiritüel yollardan tedavinizi olun.

Beylane

Kayıtlı Üye
Öncelikle hepinize iyi günler gizlimabed üyeleri.Direkt konuya girmek istiyorum-site uzun zamandır kapalıydı konuyu açmak için yaklaşık 3 haftadır bekliyorum-Hepimizin bunaldığı,hayatını sorguladığı,ölüm hakikatını idraka başladığı,belki kendisini küçümsediği sebepsiz yere sıkıldığı varoluş amacını anlayamadığı,düzeni algılayamadığı zamanlar olmuştur.Halk dilinde depresyon dediğimiz hastalık.Daha önce atlatan varsa neler yaptığını yazabilir mi?Yalnız spora git hobi edin vs vs şeklinde öneri istemiyorum.Zaten internette bu tür tavsiyeler var.Ayrıca bendeki problem bu tür tavsiyelerin işe yaramasına imkan verecek türden değil.Ruhsal olarak rahatlatan,enerjisel olarak iyi hissettirecek tavsiyelerinize açığım.Şimdiden teşekkür ederim.

9 senedir bipolar hastasıyım. Hocam sana şöyle söyliyeyim. Müslümansan gusül abdesti al her gün. Mutluluk orada ve oturarark mutluluga ulaşamazsın. Doğan cüceloğlu gibi yaşam koçlarının kitaplarını okumaya çalış. Onlar gibi düşünmeye başla. Doğan cüceloğlu dünyadaki en zengin işadamlarına yaşam koçlugu yapıyor.