Dehşetin aklaştırdığı saçlar

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Ölümünün bizi nerede beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim." Montaigne

Muğla'nın Milas ilçesinde yaşayan orta yaşlı bir adam, bir gece, hayatının akışını değiştiren dehşetli bir rüya görür.

Rüyasında adam kendi ölümünü görmüştür. Öldükten sonra, vücudu teneşirde yıkanmış, kefelenmiş ve mezara
defnedilmiştir.

Rüya çok net ve berraktır. Adam mezara konulup yapılan dualar ve okunan Kur'an-ı Kerim ile birlikte üzeri
topraklandıktan sonra kapkaranlık bir yerde yapayalnız kalır. Bir müddet sonra bulunduğu kabrin sağ tarafından
bir menfez açılır ve içeriye iki kişi girer. Bunlar kendilerinin kabirdeki sual melekleri olan "Münker ve Nekir"
olduğunu söylerler.

Bu melekler, adamı alıp bulunduğu menfezden geçirerek başka bir yere götürürler. Götürdükleri yerde adamın
önüne hemen bir terazi ve yanına da bir miktar üzüm koyarlar. O sırada karşıdan gelen bir adam belirir.
Münker ve Nekir, Milaslı bu çiftçiden, karşısındaki adama üzüm satmasını söylerler.

"Ölçtüğünüz zaman dürüst olun, tam ölçün.
doğru terazi ile tartın.
Bu hem ticaretiniz için daha hayırlı,
hem de akibet yönünden de daha güzeldir."
(Kur'an-ı Kerim, İsra 35)

Münker ve Nekir melekleri adamın sağ ve solunda muhafız gibi durarak satışa nezaret ederler.
Kendisinin alış-veriş sırasında tartıda çok az bir haksızlık yaptığını gören Melekler, onu hemen tezgâhın başından
aldıkları gibi çok büyük bir kapının yanına getirirler. Kapı, kale kapısı gibi çok büyüktür.
Kapının yanına gelir gelmez kapı kendiliğinden açılır.

Rüya sahibinin o anda gördüğü manzara çok korkunçtur. Kapının öbür tarafında müthiş bir yangın ve alevlerin
içerisinde cayır cayır yanan insanlar vardır. İnsanlar bir taraftan yanmakta, bir taraftan da vücutları
tazelenmektedir. Yanan insanların çıkardıkları canhıraş feryatları yürek dayanacak gibi değildir.

Münker ve Nekir melekleri, adama bu dehşetli manzarayı gösterdikten sonra tekrar bir meydanın ortasına
getirirler. Kendisine, biraz önce alışveriş sırasında işlediği suçun cezasının demin gördüğü gibi yanarak mı,
yoksa başka bir şekilde mi verilmesini istediğini sorarlar.

Adam, gördüğü o müthiş yangın manzarasındaki dehşetten ve bundan daha büyük bir ceza olamayacağı
düşüncesiyle ateşe razı olmayıp bir başka cezaya razı olduğunu söylemesi üzerine, birden bire vücudunda
yüzlerce derece bir hararetin başgösterdiğini bütün dehşetiyle hisseder.
Dayanılmaz bir ıstırap, çekilmesi mümkün olmayan acı ve azap başlamıştır. Adamcağız, çektiği acının tesiriyle
avazı çıktığı kadar feryad ve figan etmektedir.

(Rüyadan gerçek hayata, yani rüyayı gören adamın evine döndüğümüzde, adam hakikaten de avazı çıktığı
kadar bağırmakta, ortalığı ayağa kaldırmaktadır. Vakit gece yarısıdır. Adamın karısı ve bitişik odadaki iki
yetişken oğlu bu korkunç çığlıklara uyanırlar. Sesler mahalleyi de inlettiğinden konu-komşu pürtelaş adamın
evinde toplaşırlar. Adam ile hâlâ çığlık çığlığa feryada devam etmektedir.
Herkes uğraşmakta fakat adamcağız bir türlü uyandırılamamaktadır.)

Dönelim tekrar rüyaya... Adamın içine düşen yangından vücudu fokur fokur kaynamakta ve acı içinde
kıvranmaktadır. Çektiği acı tahammül sınırının çok ötesindedir.

Bir müddet geçtikten sonra, Münker ve Nekir'in işaretiyle ceza sona erdirilir ve adam çağrılarak şöyle denilir.

"İşte gördün ve anladın ki, dünyada yapılan ufacık bir hatanın, adaletsizliğin ahiretteki cezası bu.
Şimdi seni hayata, yaşadığın dünyaya iade ediyoruz. Bundan sonra hayatını bu gerçeğe göre tanzim et.
Katiyyen en küçük dahi olsa bir haksızlık, adaletsizlik yapma."

Bu müsaadeden sonra, adamcağız rüyasından gözleri yerinden fırlamış, beti benzi atmış, kan ter içinde uyanır.
Ama bundan da önemlisi, adamın yüzünde, etrafını çevreleyen mahalle halkını hayret ve şaşkınlık içinde bırakan
bir görüntü vardır. Siyah saçlı bu adamın bütün saçları, biraz önce rüyada gördüklerinin dehşetinden bir anda
bembeyaz olmuştur. Evet bembeyaz...

Milaslı bu adamı görüp hadiseyi nakledenlerin ifadesine göre, şimdi artık o, dehşetin aklaştırdığı saçlarıyla
hayatını kılı kırk yaracasına hassas yaşamakta, bundan sonraki menzili olan kabir aleminde kendisine faydası
olacak salih amellerin, güzel, hayırlı işlerin peşinden koşmaktadır

gümüş

Kayıtlı Üye
Bu hikaye ( gerçek olsa da birisinin hikayesi ) okurken aklımdan belki verdiği mesajdan çok başka benzer hikayeler geçti. Seneler önce tanıdığım bir bayan (yaşça çok büyüğüm ) geçmiş yaşantısı boyunca oldukça modern yaşadığını ( modern tanımını buradaki kullanımla sevmiyorum aslında ama ) ve bir gece rüyasında gelen 2 kişinin onu alıp götürdüğünü anlatmıştı. Tam hatırlamıyorum o gece için ne anlattığını ama kızgın sacda namaz kıldırdıklarını söylemişti sanki. Sabah uyanmış çok korkmuş ve sonrasında hep kapalı ve ibadetteydi. Akrabaları da doğruluyor onun hikayesini. Bildiğim kadarıyla halen hayatta ve söylediği gibi yaşamaya da devam etmekte.

Öte taraftan rüyada gelen farklı yerlere götürenler var ama bu götürenler gerçekse kafamı kurcalayan neden her götürülen aynı amaçla götürülmüyor ?

moskov

Kayıtlı Üye
Buna benzer bir rüyada ben görmüştüm .. Küçük yaşlarda rahmetli babannem ve annem üstüme düşmüşler ben hızlıca Kuran-ı Kerim öğrenmiş ve öğretmeye başlamıştım. Hatta kursta birinci falan olmuştum yapılan sınavda ... Ama liseye başlayınca biraz koptum herşeyden uzaklaştım isyanlar başladı ergenlik işte diyip işin içinden sıyrılmak istemiyorum ama ergenlik bu işin adıda. Herneyse bir gece rüyamda kocaman dipsiz bir çukurun başındayım. Bir insanın diz çökebilceği kadar genişlikte ve ailem var etrafımda. Herkez namaz kılıyor bense ayakta öylece duruyorum. Bir ses ile irkildim başa diye bağırıyor. Anlam veremiyorum üzerimdede beyaz bir kefen var. Kuyudan ateşler yükselmeye başladı ve üzerime sıçramaya başladı nasıl korktuğumu size anlatamam. Besmele çek diyordu ses yok yapamıyorum. Sonra karşımda biri belirdi o kadar korktumki dizlerimin üstüne kapandım deli gibi bağırıyordu devam et besmele çek diye artık kulaklarım sağır olacaktı her yer titriyordu. Bir müddet acı çektikten sonra namaz kılmaya başladım ve etraf sakinleşti hemen uyandım...

Rüyanın etkisi o yaşta tokat gibi vurdu..Şimdi bile hatırlayınca içim ürperdi..

gümüş

Kayıtlı Üye
Öyledir kesinlikle demiyorum ama acaba önceleri okuyor sonra okumayı bırakmış olduğunuz için suçluluk duymuş olabilir misiniz o dönemde, bir şekilde ?

moskov

Kayıtlı Üye
Duymuyordum. Hani öyle hale gelmiştimki herşeyi inkar ediyordum :( utanarak söylüyorum bunuda. ..Rüya resmen tokat olmuştu bana..

sony

Kayıtlı Üye
Benimde başıma bundan yaklaşık 4 yıl once bir olay geldi iyi derecede alkol almıştım sokak kapısını açmaya çalışıyorum anahtarı tabıkı denk getırmeye çalışırken verdıyım çabayı anlıyosunuzdur derken kapı açıdı kafamı yukarı kaldırdım tam yol vericem dedım saat 3 kim bu sordum birader kimi arıyosun dedim demezmi seni arıyorum bir anda kaynar sular döküldü üzerimden ayılmıştım içki parası boşuna gitmişti derken kenara çekıldımde kimse yoktu eve çıkana kadar her katta otomatığe bastımı hatırlıyorum ne oldunuda tam bılmıyorum bır anda ortadan kaybolmuştu

moskov

Kayıtlı Üye
BesmeLe çekseydin ama bak o ses biLe diyor çek diye :)

OKurken korktum rüyama girse kim biLir nasıL korkucağim ya :D

Korkmuş gibi değilde hafif dalga geçermiş gibi geldin sanki bana ama öyle yapmamış olduğuna inanıyorum ..

LaiLah

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci..
Korkmuş gibi değilde hafif dalga geçermiş gibi geldin sanki bana ama öyle yapmamış olduğuna inanıyorum ..
Yok yok cidden korktum beni biLirsin anLattığın diğer şeyLerden nasıL korktuysam bundanda öyLe korktum cidden.
BesmeLe çek derken demek istediğim yani ne biLiyim rüyada diLin mi tutuLdu yoksa seni engeLLeyen bir şey mi vardı nedne çekmedin manasında sormuştum :)

moskov

Kayıtlı Üye
O rüya öyle bir şeyki sen dünyada yaptığğını yaşıyorsun.. İnanmaya inkar ederken acı çekmeden ders almadan o besmeleyi çekmeme izin verilmezdi herhalde.. Yada ne bileyim pskolojimin bana oyunu..

LaiLah

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci..
O rüya öyle bir şeyki sen dünyada yaptığğını yaşıyorsun.. İnanmaya inkar ederken acı çekmeden ders almadan o besmeleyi çekmeme izin verilmezdi herhalde.. Yada ne bileyim pskolojimin bana oyunu..
ßenimde öyLe rüyaLarım oLmuştu korkudan besmeLeyi bırak dua biLe okumuştum ama yine devam etmişti. Bazen rüya görürken biLe asabim bozuLuyor. Bazende rüyada hissetiğim acıyı kaLkıncada hissediyorum acayip bir şey oLuyor :/

moskov

Kayıtlı Üye
Ben çok inanırım rüyalarıma geneldede çıkar ve yaşarım. O yüzden böyle şeylerdede çok dikkate alırım..

Perina

Banlı Kullanıcı
Net konusunda akılanmam için nette yaşadığım türlü olumsuzluklardan daha kötü birşey yaşamam gerek sanırım benimde..Yani bu tarz bir rüya etkili olurmu bana,akılanırmıyım bilmiyorum:( Ama rüyalar alemini sevmiyorum,hiç sevmiyorum..Çünkü uzun süredir rüyalarım çok tuhaf..Oysa rüyalar alemi ötelere açılan kapılardan biridir:( Oysa eskiden güzel rüyalarda görürdüm..Ama kabuslarımda çoktu.Bu konu başlığı bunları düşündüğrdü bana:(

Ve yukarıda bahsi geçen rüya kabusdan ziyade hayır olmuş aslında..