Cahillik mutluluktur

Talgaran

Kayıtlı Üye
Cahilden kastım az bilen, bence cahillik mutluluktur çünkü çok düşününce çok sorguluyorum sorguladıkça onun alt dallarından yeni sorular türetiyorum " Evren- ya da evrenler - başka yaşam olasılıkları, tanrının insanı yaratması gibi gibi " ama anadolunun bir köyünde tarlada çalışan veyahut bir çoban için dünya çok basit ve bu tür konular için kafaları ağrımıyor bazen çatlayacak gibi oluyorum herşey bana saçma geliyor ama az bilen insan için bu durum çok kolay ve sadece gündelik sıkıntıları oluyor geçim sıkıntısı, ahlak namus, aile bu kadar ama benim kafamda bambaşka düşünceler var. Bazen bedenime bakıyorum bütün bunlar niye diyorum sanki bu bedene sonradan konmuş gibi aslım farklıymış gibi hissediyorum.
Keşke az bilseydim kafamın içinde bu fırtınalar kopmasaydı. Kim bilir belki hayat çok basittir.

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Bu duyguyu ben de bilirim. Ben de bazen kıskanırım farkındalığın ne olduğunu bilmeyen insanları. Hiç birşey sorgulamayıp sağlam bir dünyada yaşayan insanları. Bunlar sadece köyde değil şehirde de var. Üniversite mezunu da var aralarında. Bu insanlar doktor da olabilir mühendis te. Mühendislik okuyup edebiyat ve felsefe ile ilgilenmeyen insanlar. Tabi köylüler arasında bunlardan daha çok.

Ama bu kıskançlık durumlar ben de uzun sürmüyor. Ben ertrafimdaki dünyanın değişkenliğinden memnunum. Herşeyi sorgulamayı seviyorum. Toplumun kuralları değil, benim mantığım ve inançlarım beni yönetiyor.

Bazen bu insanlara bakıp acırım onlara. Fakat bunun da benim kibrim olduğunu farkındayım. Kendi üzerime daha çok çalışmam lazım.

Son düzenleme:

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Evet cahillik mutluluktur. Ornek, bir esyanin bile daha iyisi oldugunu bilmediginde elindeki esya cok kotu bile olsa onun en iyisi oldugunu dusunur ve mutlu olursun. Ama daha iyisinin oldugunu duydugunda o elindeki alt kademe esya artik o kadar mutluluk vermez.

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Evet cahillik mutluluktur. Ornek, bir esyanin bile daha iyisi oldugunu bilmediginde elindeki esya cok kotu bile olsa onun en iyisi oldugunu dusunur ve mutlu olursun. Ama daha iyisinin oldugunu duydugunda o elindeki alt kademe esya artik o kadar mutluluk vermez.
Hatta "en iyisi" tabiri ayni esyanin veya maddenin, canlinin daha iyisini gordugunde en iyisi ifadesi ortaya cikiyor. Mesela tek bir kumas turu olmus olsa daha iyi kumasi aramazsiniz, tektir ve en iyisi odur. Baska bir versiyonu ciktiginda hangisi daha iyi sorusunu veriyor. Bu 'daha iyisi' ornegi bir cok farkli varyasyonlarla aynidir aslinda.

hepimiz "daha" iyi olmak istiyoruz. Daha fazla bilgi kesfi yapip daha fazla bilgi sahibi olarak bi konuda daha iyisi oluyoruz. Bilgi kesfi yerine bu daha fazla para da olabilir, daha fazla populerlik de olabilir..

Mesela bence hepimiz belli bi konuda degersiz bir canli hucreyiz, dunyaya hizmet ediyoruz. Ama ( bu teori ) Ve varsayalim ki oyle, dusunsenize aslinda siradan bir bakteriyiz bu insani degersiz hissettiriyor. Oldugunde yok oluyosun. Ama insan kendini degerli hissetmek icin ne dusunuyor? Benim doga ustu guclerim olabilir... Ölünce cennete gidebilirim.. Orada cok deger gorecegim.. Boyle dusuncelerle hem ozguven kazaniyoruz hem de mutlu oluyoruz.

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Mesela bence hepimiz belli bi konuda degersiz bir canli hucreyiz, dunyaya hizmet ediyoruz. Ama ( bu teori ) Ve varsayalim ki oyle, dusunsenize aslinda siradan bir bakteriyiz bu insani degersiz hissettiriyor. Oldugunde yok oluyosun. Ama insan kendini degerli hissetmek icin ne dusunuyor? Benim doga ustu guclerim olabilir... Ölünce cennete gidebilirim.. Orada cok deger gorecegim.. Boyle dusuncelerle hem ozguven kazaniyoruz hem de mutlu oluyoruz.
Keske doga ustu olaylarin somut kanitlari olmus olsa da insan olarak turumu degerli hissetsem. Olmadigi icin beyin, bizin olabilecek en doga ustu gucumuz. Yani bilgimiz, tepkilerimiz, insani ve ahlaki degerlerimiz, cevreyi koruma faaliyetleri gibi degerlerimiz bizim degerimizi arttirir.

Bunlarin cahillikle ne ilgisi var derseniz de, belki de inandigimiz bazi degerler cahilligimizdendir ve bizi mutlu ettigi icin inanmaya devam ediyoruzdur.

Retro

Kayıtlı Üye
Cahillik mutluluk gibi gözüküyor belki ama aranan o (the) mutluluk olduğu söylenemez.

Mutluluk, mutlu sona ulaşma yolunda göze alabileceğin bilișsel, maddi, manevi altüst olmaların, ama fabrika ayarlarına gelişmiş bir versiyonun olarak geri dönmendir. Mutluluğun en kaliteli kumaşa sahip olanı bu şekilde yaşanır. Cahillikle gelen mutluluk ise göbeğini kașıyarak tuttuğun takımın maçını izlerken, küfür ederken, televizyona cips fırlatırken zamanı ıskalaman ve hazlarının güdümüne girmiş olduğunu bile anlayamadan yılların geçmiş olmasıdır.

Cahillik mutluluktur demek ; mutlu olmak için konfor alanından asla çıkmamalısın demek gibi bisey olur. Esasında pişmanlıktan başka birșey de getirmez.

Gerçi bazen de konfor alanından öyle bir çıkarsın ki toparlanman çok gecikir, hiç bu işlere bulașmamis olmak istersin, hayatın bir daha asla eskisi gibi olmayacak gibi gelir. İște bu duruma gelenler cehalet mutluktur derler. Ama kırmızı hapı bir kere aldıysan arkana bakmak yok.