Cadıların Gölgeler Kitabı

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog

Gölgeler kitabı ( Book of Shadows BOS- nedir?)

Gölgeler Kitabı, geleneksel olarak bir covene ya da geleneğe ait majikal ve ritüel günlüğüne verilen isimdir. Yüce/baş Rahibe veya rahip tarafından himaye edilir ve initiate/dedicant tarafından el yazısıyla kopya edilmesine izin verilir. Belirli bir geleneğe ait olarak; o geleneğe ait kuralları, pratikleri, etiği, çeşitli konulardaki öğretici materyali, ritüel formları vs. yazılıdır. Günümüzde yalnız uygulayıcılar da tuttukları günlüğe bu adı verir ve aynı şekilde kişisel deneyimlerini ve notlarını, pratiklerini, ritüellerini yazdıkları deftere gölgeler kitabı adını verirler. Wiccada ana gölgeler kitabı ancak el yazısıyla birebir kopya edildikten sonra inisiyenin kişisel materyalini eklemesine izin verilir. Bazen bu kişisel majikal günlüğe grimoire adı verilir ve gölgeler kitabından ayrı tutulur.

sminin çağrıştırdığı görece ilgi çekici betimlemeye rağmen, tamamen kişisel veya gruba ait bir günlük formundadır ve deneyimle pekiştirildiği için, genelde bir kişinin öğretideki olgunlaşma ve transformasyon sürecini anlatan eşsiz bir dökümandır, bu bakımdan dışardan biri ki gerçek bir dökümanı görmesi neredeyse imkansızdır- için bir şey ifade etmez . Kişi öldüğünde onunla beraber yakılması yönünde bir inanç vardır. (ancak örneğin Gardnerınki Doreen Valienteye geçmiştir.1954-1957 yılları arasında Gardner ve Valiente tarafından yeniden oluşturulmuş ve Alexandrian geleneği başlatan Alex Sanders tarafından da kullanılmıştır, günümüzde hala pek çok geleneğin kökeninde bu etkileşim mevcuttur.)

Lyusifer

Kayıtlı Üye
Ekli dosyayı görüntüle 5023
Gölgeler Kitabı (BOS) wiccanların bir geleneğidir.
Burada receteler,tecrübeler,metodlar ve bilinmesi gerekenler bulunur.
Elf geleneğine sahip olan wiccanlar,aile üyelerine ait olanları kullanmak için alırlar,doğal olarak,kitaba da, kendi tecrübelerini yazarlar,covenlarda başrahibe tarafından yazılır,asla grup dışına çıkarılmaz ama üyeler kendi kitaplarına kendi yazılarıyla yeniden yazabilirler.Doğal olarak,coven üyeleri,kendi kitaplarını da yanlarında getirirler.
Solitary wiccanlar ise bir örnek olmaksızın kitaplarını yaparlar ve bazı tekstlerini başkalarıyla paylaşabilirler.
Gölgeler Kitabı,hayat boyunca hep wiccan ile beraberdir.Bir wiccan öldüğü zaman,kitabı onunla birlikde gömülür veya yakılır.
Gölgeler kitabı nasıl meydana getirilir ; bir sey çok açıkdır ki Gölgeler kitabı,bir wiccan için kutsal gibidir.
Kitap asla başkalarının görebileceği şekilde bırakılmaz,tamamen senden birşeydir,bir günlük gibi.
Eğer kitaba yazı yazacaksanız bir mum ve tutsu yakıp,en güzel dolma kaleminizi alabilirsiniz.
Şık ve güzel harflerle özenle tekstinizi yazabilirsiniz.Daha sonra Gölgeler Kitabınızı pek çok şeyle güzelleştirebilirsiniz.
En sevdiginiz çiçeğin kurusu,beyendiğiniz bir resim veya kartları yapıştırabilirsiniz,
Şekiller çizebilir veya resim yapabilirsiniz.Bu kitabın içinde sizin kişisel enerjiniz bulunur.
Sakin bir zamanda,sevgi ve dikkatle kitabınızı yapabilirsiniz.
Bos’da neler yer alır :
*Vecizeler
*Şiirler
*Kendi yazdığınız ritüeller
*Maji bilgileri
*Maji sonuçları
*Çeşitli majilerle ilgili açıklamalar.Mumlarla maji,renklerle maji,ay majisi v.s.
*Sapmalar
*Rune notları
*Tanrı ve Tanrıça tanımları
*Aroma ve bitki terapisi reçeteleri
*Taşlar
*Numeroloji
*Terimlerin açıklamaları
*Pagan ve diger akımlarla ilgili bilgiler
*Semboller
*Astral izdüşümle ilgili açıklamalar ve kendi tecrübeleriniz
*Meditasyon
*Sabbats ve Esbats larla ilgili notlar
*Elsanatları : kendi araçlarınızla yaptığınız şeyler gibi
Günlük ise ,gölgeler kitabında yer almayacak metinleri yazmak içindir.
Günlükde neler yer alır :
*Alıntılar,şiirler,
*İlginç bulunan ritüeller ve çalışmalar ama henüz denenmemiş
*Tarot açılımları
*Rüyalar ve yorumları
*Tecrübeler
*Wicca veya cadının kullandığı ya da yaptığı şeyler.[[ma herseyden önemlisi sizin için nelerin önemli olduğudur.Bu yazılanlar haricinde sizin gölgeler kitabında yeralması gerekdiğini düşündüğünüz şeyler de elbetdeki yerini alacakdır.
Ekli dosyayı görüntüle 5024
[OOK BLESSİNG
Bu duayı gölgeler kitabına söyleyebilirsiniz.
‘’ Bu kitap gölgeler ülkesine yerleşmişdir.
Seçilenden başkası içini göremez
Eğer hava nefes ise,ateş tutkudur,
Kötülükler onu engellemesin,bu benim dileğim,
Eğer dünya hayatsa,su duygulardır,
Bu kitap sihirli güçlerle doludur.
Tanrı onu korusun,kötülüklerden sakınsın,
Ve bu sayede güç ve büyü kuvvetlensin.
Akıllı olmayan hiçkimse sayfaları görmesin,
Ve içindeki bilgi yüzyıllarca süregelsin.
Bu kitap benimdir,hiçbir korku içermez.
İçindeki bilgiler,kan,gözyaşı ve terle elde edilmişdir.
Büyü benim tutkum,ruhum benim rehberim,
Tanrıça kitabı kutsal ışıkla kutsadı.
Sadece onun cocukları onu doğru okuyabilir,
Sadece onlar gerçeği görebilir.
Bu benim dileğim,dileğimin olmasını sağla. ‘’

Alıntı

hsncn154

Kayıtlı Üye
Paylaşım için teşekkürler ama yukarıda bir wiccan geleneğidir yazılmış bu genel bir yargı olmasına rağmen günümüzde bir havascıda BOS tutabiliyor yani bunu sadece wiccanlar tutacak ya da tutar denilerek kısıtlanmaması lazım bence parapsikoloji alanında çalışıp ve ilerlemek isteyen herkes BOS tutmalı günlük olarak ayrılmış ama BOS larda kesin ritüeller paylaşılır vs. ama kendimden örnek vermek istiyorum ailemden kalma böyle defterler var ve benim ailem günlüktü Bostu ayırmamış ritüellerin başına alınan notlar olsun karalamalar olsun çok şey anlatıyor o yüzden benim önerim günlük bos diye kafa karıştırmaktansa bir deftere güzel ritüellerinizi ve tecrübelerinizi toplamanız yönünde..

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Paylaşım için teşekkürler ama yukarıda bir wiccan geleneğidir yazılmış bu genel bir yargı olmasına rağmen günümüzde bir havascıda BOS tutabiliyor yani bunu sadece wiccanlar tutacak ya da tutar denilerek kısıtlanmaması lazım bence parapsikoloji alanında çalışıp ve ilerlemek isteyen herkes BOS tutmalı günlük olarak ayrılmış ama BOS larda kesin ritüeller paylaşılır vs. ama kendimden örnek vermek istiyorum ailemden kalma böyle defterler var ve benim ailem günlüktü Bostu ayırmamış ritüellerin başına alınan notlar olsun karalamalar olsun çok şey anlatıyor o yüzden benim önerim günlük bos diye kafa karıştırmaktansa bir deftere güzel ritüellerinizi ve tecrübelerinizi toplamanız yönünde..

Bir havascı'da günlük tutabilir ama onun tuttuğu günlüğe BOS denmez. :)
Bir Cadının yada Wiccanın ritüellerini,majilerini,büyülerini yazdığı,değişmez bilgileri yazdığı günlük tarzı şeye BOS denir.Ama bir Havascının yazdığı şeye BOS denmez.Bir Wiccan yada Cadı BOS'unu özel yollarla kutsar.Her zaman açmaz,özel yerlere saklar. :)

Bir Havascı'nın tuttuğu günlükte de büyüler bulunabilir ama dediğim gibi BOS bir Cadının yada Wiccanıntuttuğu günlük tarzı gibi ama maji ve gelişim defteridir. :)

candokia

Kayıtlı Üye
Kitabı bitirdikten sonramı bu duayı söyleyeceğiz yoksa her bir sayfa yazdıktan sonramı :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Kitabı bitirdikten sonramı bu duayı söyleyeceğiz yoksa her bir sayfa yazdıktan sonramı :)

Kitabı hazırladıktan sonra hiç bir yazmadan önce bu duayı okuyabilirsiniz.Sonra yazmaya başladığımız zaman her sayfadan sonra yine bu duayı okuyabilirsiniz. :)
Ayriyetten kendi duanızı oluşturabilirsiniz yukarıda yazılan dua örnek amaçlı yazılmış bir duadır.Dua kitabı koruma,başka kişilerden gizleme,bulunmamasını sağlamak için yazılmış.Dediğim gibi o duayı değiştirerek kendinize uyarlayarak yeni bir dua oluşturabilirsiniz. Her Majisyenin,Cadının,Wicca'nın duaları,ritüelleri farklıdır. :)