Bir Garip Esma-ül Hüsna Sorusu

berksurucu

Banlı Kullanıcı
@dennise Bi kaç sorum var.

Kişi kendisinde var olanı nasıl keşfedebilir.? Bu harita nasıl ortaya çıkarılır.?

Kişi önce esmaları tanıyıp, sonra kendini tanıyıp mı bir çıkarımda bulunmalıdır.?

Kişinin potansiyelini açığa çıkarması için bu isimler şartımıdır?

Ü

Üye silindi 58480

Kişi kendisinde var olanı nasıl keşfedebilir.? Bu harita nasıl ortaya çıkarılır.?

O şeyin kendinde olduğuna inanmaya başladıkça. İnanç bu yüzden önemlidir.

İnanmayan kişi kendindeki sırlardan mahrum kalır. Ama inanmak burada imajine etmek ya da kendine bişeyleri dayatmak değildir. Tam tersi bilincinde olarak hareket etmektir. Bilmektir inanmak. İnanmanın tam karşılığı bilmektir. Bilme eylemine dönüşür çünkü ozumsenince.

Bir elmadan faydalanmak gibidir iman etmek.
Elimdeki elma bana iman katmaz çünkü onu sana kaptirabilirim. Elmayı ısırınca da bunun garantisi yok, benden o lokmayı Bi şekilde alabilirsin. Isırıp çiğneyip yutabilirim ama onun da garantisi yok. Belki hala mideme bir bıçak saplarsin ve onu çıkarabilirsin.Ama o elmayı sindirdikten sonra gelen şifa ve enerji artık bana son tahlilde marifete dönüşmüş deneyim olur. İnanmanın bilmeye dönüşmesi de böyledir. Zaman alır. O zaman geçene kadar da inandığın şeyden mutlak marifet sağlaman biraz olanaksızdır.

Ü

Üye silindi 58480

Kişinin potansiyelini açığa çıkarması için bu isimler şartımıdır?

Matematik icat mıdır yoksa keşif mi?
Denklemler bişeyleri esitlemek için kuruluyorsa bu matematiği bir icat yapar. Aynı sonuca farklı işlemlerden geçince de varılabiliyorsa matematik bir keşif haline gelir.

Ama kimse matematigin bir keşif mi yoksa bir icat mi olduğuna karar veremez. Kendi başına bir işe yaramıyor çünkü. Ayriyetten yüksek matematikte 1=2 gibi sonuçlara da varilabiliyor.

O halde esmalar da böyledir. Kişi kendi potansiyelini esmalarla da ortaya çıkarsa esmasız da ortaya çıkarsa, ortaya koyduğu şeyin illa bir Esma karşılığı vardır İslami referans noktasında.

Benim anlatmaya çalıştığım şey : kişinin arka bahçesinde bataklık var diye evrene küseceğine, bataklıkta lotus bitkisi yetiştirmeyi öğrenmesidir. Yani bu da evrenin değişkenleri ile uyumlu olmasını öğrenmekle gelir. Yani ön bilgi ile. Kuranda bu yüzden sadece kök inançlara yer verilmiştir. Bu da her ayetin ayrı bir şifa olması demek.

Ü

Üye silindi 58480

Kişi önce esmaları tanıyıp, sonra kendini tanıyıp mı bir çıkarımda bulunmalıdır.?

Tersi de olur. Bu sadece bir buluşma meselesi.
Maksat muhakeme yapacak yeteneğe erişmiş olmasıdır. Kefesine önce hangi değişkeni koyduğunun bir önemi yok ki. Maksat kendindeki ile kutsalını craft etmeye başlayarak kadar her iki taraftan da edindim sahibi olması sonuçta.