"Bekle Bir Saniye!"

Diagramma

Kayıtlı Üye
Katılım
14 Ara 2008
Mesajlar
95
Tepkime puanı
19
Yaş
32
Konum
İstanbul
Tanrı ile konuşmak için yanıp tutuşan bir kişi varmış. Dualar etmiş, yalvarıp yakarmş ve yardımcı olması için koruyucu meleğinin başının etini yemiş. Sonunda Tanrı bir görüşme yapmayı kabul etmiş. Yüce Yaradan kendini bu kişinin dinine en uygun şekilde tezahür ettirip derin, gürleyen bir sesle. "Ne bilmek istiyorsun evladım?" demiş.

Bizim o derinden mütevazı ve şaşkınlıktan afallamış kişimiz kendini biraz topladıktan, şükranlarını ve saygısını belirten çeşitli jest ve hareketleri yaptıktan sonra. "Zamanın anlamını öğrenmeyi gerçekten çok isterim. Onun yapısına ilişkin bir şeyleri anlamama yardımcı olur muydunuz?" demiş.

Mutlak Olan'ın geçici bedenlenişi içindeki sonsuz bilinç biraz daha nazik ve daha az gürleyen bir sesle, "Tamam, bir milyon yılın geçişini hayal etmeye çalış. Benim için bu, sonsuzlukta bir an gibidir..." demiş.

Bizimki akla durgunluk veren bu açıklamayı bir düre durup düşünmüş. İnsanların dünya üstünde yaşamaya başlamalarından bu yana daha bir milyon yıl geçmemiştir. Kadim Mısır'daki Sfenks bile birkaç bin yıldan daha eski değildir. Ondan çok önce gelip arkalarından hiç iz bırakmadan geçmiş gitmiş pekçok uygarlık olduğunu hayal etmek mümkünse de insanoğlunun evriminin göz kırpmaya yetecek bir zaman içinde meydana gelmiş olduğu açıktı. Ne kadar uzun ve içinde ne kadar çok şey başarılmış olursa olsun tek bir ömür bunula kıyaslandığında tamamen önemsiz hale geliyordu. Tek bir saniyeden farksız olan bir milyon yıl. Hayal bile edilemezdi.

Durum gereği iyice mütevazileşen bizim ruhsal içgörü arayanımız bir soru daha sormak için cesaretini toplamış: "Sevgili Tanrı, peki o zaman, para denilen... Biz insanların o çok sevdiği şeyin gerçek anlamı nedir?"

Artık iyice yumuşak bir tonda konuşan ve neredeyse samimi bir tavır içine giren Yaradan şöyle yanıtlamış: "Şey, parayı şöyle düşünmeye çalış. En üstün ruhsal bilgeliğin ve bilginin bakış açısından bakıldığında bir milyon dolar tek bir kuruştan daha az veya daha çok değerli veya anlamlı değildir."

Hayatta bir kez karşısına çıkacak bu fırsatı kaçırmak istemeyen adamımız üçüncü bir doru sormaya kalkışmış: "Durum böyleyse, acaba o bir milyon doları alabilirmiyim?"

"Tabi" demiş Tanrı. "Bekle bir saniye!"

Kaynak:Ruh ve Madde Yayınları
 

dmkol

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kas 2008
Mesajlar
4,907
Tepkime puanı
529
İş
Web Master
Acımasız olmadı mı biraz :)
 

ucayak

Kayıtlı Üye
Katılım
2 Nis 2014
Mesajlar
18
Tepkime puanı
2
Yaş
36
Konum
Gizlimabet
bişeyler yerken mabet takip etmemek gerekiyomuş, boğazıma kaçtı gülmekten :)
 
Üst