Başlama atişi

  • Konbuyu başlatan angeldream
  • Başlangıç tarihi
A

angeldream

Yazılarımda sürekli "hayatlarımızı istediğimiz gibi şekillendirmek için gerekli güce sahibiz, yeter ki hayatımızın sorumluluğunu alalım, bu gücün farkında olalım ve kullanalım” fikrimi vurguluyorum.. Bugün bu yolda nasıl başlayacağımız konusunda şimdiye kadar tüm yazdıklarımı ve yazmadıklarımı toparlamayı düşündüm. Bunun için önce kartalın yeniden doğuş hikayesiyle başlamak istiyorum:

Kartal, kuş türlerinin en uzun süre yaşayanıdır. 70 yıla kadar yaşayan kartallar vardır. Ancak bu yaşa ulaşmak için, 40 yaşlarındayken çok ciddi ve zor bir kararı vermek zorundadırlar. Kartalın yaşı 40’a dayandığında yaşlanır ve uçması iyice zorlaşır. Dolayısıyla kartalın burada iki seçeneği vardır: Ya ölümü seçecektir ya da yeniden doğuşun acılı ve zorlu sürecini göğüsleyecektir. Bu yeniden doğuş süreci 150 gün kadar sürer; yeni gagası, yeni pençeleri ve yeni tüyleri çıkar. 5 ay sonra kartal, kendisine 20 yıl veya daha uzun süreli bir yaşam bağışlayan meşhur yeniden doğuş uçuşunu yapmaya hazır duruma gelir.

İşte bizler de aynı kartal gibi kendi yaşamımızda zaman zaman bir yeniden doğuş süreci yaşamak durumunda kalırız. Zafer uçuşunu sürdürmek için, bize acı veren eski alışkanlıklarımızdan, düşünce kalıplarımızdan kurtulmak zorundayız. Geçmişin gereksiz yükünden kurtulduğumuzda, yeniden doğuşumuzun getireceği olağanüstü deneyimlerimizin sonuçlarından tam olarak yararlanabiliriz.

Geride kalanları bırakmak ve önümüzde bizi bekleyenlere ulaşmak için ilk koşul gerekli enerjiye sahip olmaktır. Zira genellikle zaten birşeyler yapabilmek, biryerlere varabilmek için uğraşmış, yorulmuş ve enerjimizi tüketmiş oluruz. Yeni bir başlangıç, yeni bir hamle için enerjimizi çalan, gücümüzü tüketen şeyleri yok edip enerji verecek şeyleri hayatımıza çekmemiz gerekiyor.

Gücümüzü artırmanın ilk yolu yaşamımızdaki enerji kaçaklarından kurtulmak.. Günlük yaşamda katlandığımız, göz yumduğumuz, çektiğimiz küçük sıkıntılardan kurtularak işe başlayabiliriz. Dolup taşan kutular, dosyalarımız karışık olduğu için bulamadığımız evraklar, her yere sürekli geç kalan arkadaşımız ve hatta arabamızın dağınıklığı bile birer enerji kaçağıdır. Televizyon seyretmek, alışveriş gibi baştan çıkarıcı enerji kaçaklarını da unutmamalı..

Bunlar küçük ve önemsiz gibi görünürler ancak çekmece kapanmadığında, aradığımız faturayı son ödeme günü geldiği halde bulamadığımızda, giymek üzere elimize aldığımız gömleğin düğmesinin kopuk olduğunu gördüğümüzde, sinirlenir ve tükeniriz. Tüm bunların bir listesini yaparak işe başlayabiliriz; yazılı olarak çalışmak gerçekten faydalıdır, o yüzden bu listeyi zihninize değil defterinize yazmanızı tavsiye ederim. Listemizdekileri çözümlemek için kendimize bir zaman tanımak ve ara ara da kendimizi yaptıklarımızdan dolayı ödüllendirmek de hoş olur..

Kötü alışkanlıklarımızın yerine bize enerji verecek iyi alışkanlıklar koymak da önemlidir. Her sabah evden apar topar çıkmak yerine 10 dakika erken kalkıp günümüzü planlamak ve keyifle kahvaltı yapmak, akşam işyerinden çıkarken masamızı düzenlemek basit ve önemsiz görünebilir ancak kendimizi iyi hissettirir ve enerji verir.

Yalnız bu iyi alışkanlıklar bir “olmalı” listesi şeklinde değil de bizi canlandıracak “hedefler” şeklinde olursa iyi olur. Çünkü -meli, -malı cümlelerinin bizim enerjimizi azaltma ve gerçekten istediğimiz şeyleri yapmamızı engelleme olasılığı çok yüksektir.

Herşeyin hatta kötü şeylerin bile iyi olduğunu anlamak ve bu şekilde olumlu bir tutuma sahip olmak da enerjimizi yükselten durumlardan biridir. Böylelikle kötü olay ya da davranışlar için boş yere üzülüp zaman ve enerji harcamamış oluruz.

Her günümüze sabırsızlıkla beklediğimiz birşey koymak da bizim için heyecan vericidir. Her akşam 15 dakika kendi kendimize kalıp müzik dinlemek, parkta yürüyüş yapmak, günlük tutmak her gün yapmak için can atabileceğimiz, yapmaktan zevk aldığımız şeylerden olabilir. Böylece en kasvetli günler bile daha eğlenceli hale gelebilir, yaşama sevincimiz tazelenir. Mutlu ve canlı hissederiz.

Bunların yanısıra bir de ilişkilerimiz var. Evimizde eşimizle, işyerimizde patronumuz ve elemanlarımızla, sosyal hayatımızda arkadaşlarımızla sürekli ilişki halindeyiz. Bu ilişkiler de zaman zaman enerjimizi çalıyor olabilir. Sürekli elemanlarına bağıran ve ağzından çıkanı kulağı duymayan bir patron, canı isteyince çat kapı gelen ya da telefonda bizi esir alan bir arkadaş ( filiz sakın üstüne alınma ), çabuk parlayan bir eş sınırlarımızı açık ve kesin bir şekilde ve anında koymadığımız sürece enerjimizi alır ve bizi incitir. Biz her türlü ilişkimizde sınırlarımızı koyduğumuz ve kurallarımızı uyguladığımız sürece kendimizi korumuş oluruz ve güvende hissederiz. Böylelikle ilişkilerimizi bizi incitmeden, enerjimizi almadan ve kendimize güvenimizi kaybetmeden yaşarız.

Tüm bu bahsettiklerimizle yaşamımızdaki enerji kaçaklarından kurtulup doğal gücümüzü artırır ve hayatımızı bir düzene koyma yolunda iyi bir başlangıç yapmış oluruz. Haydi, kolay gelsin.. :)

 

detelinka

Kayıtlı Üye
Katılım
17 Eki 2008
Mesajlar
62
Tepkime puanı
2
bu yazdığınız şeyleri bende yeni yeni yapmaya başladım ve gerçekten çok enerjik ve mutlu hissediyosunuz kendinizi.böylece herşey daha güzel gözükmeye başlıyo gözünüze:)
 

Pantea

Kayıtlı Üye
Katılım
15 Eyl 2008
Mesajlar
921
Tepkime puanı
81
Yenilenme sureci ve sinirlari belirleme hakkinda yazdiklarin cok dogru , cok yerinde ve yapici bir paylasim olmus emegine saglik Angel.
 
Üst