Azgın Teke Sendromu, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Rhea

Elit Üye
Katılım
25 Nis 2017
Mesajlar
6,427
Tepkime puanı
9,646
Konum
Nirvana
İş
Witch
Azgın Teke Sendromu
Özellikle orta yaş grubundaki erkek bireylerde rastlanan ve çapkınlık olarak nitelendirilen davranışsal örüntülere azgın teke sendromu denilmektedir. Bu sendroma sahip olan erkeklerin, kendilerinden yaşça küçük kadınlarla birlikte olmayı arzuladıkları söylenebilmektedir.

Azgın Teke Sendromu Nedir?
Orta yaş krizinin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve erkeklerin çapkınlık olarak nitelendirilen davranışsal örüntülerinin görülmesi durumuna azgın teke sendromu denilmektedir. Bu sendroma sahip olan erkekler, kendilerinden yaşça oldukça küçük olan kadınlarla birlikte olma isteğine sahiptir.

Azgın Teke Sendromu Nedenleri
Günümüz çağı teknolojinin etkisi altında iken internet, insanların sürekli ulaşabilecekleri kaynakları barındırmaktadır. Bu kaynaklar ise kullanıma göre olumlu yönde etkiler barındırabildiği gibi olumsuz yönde etkileri de bulunmakta olup insanları kötü yönde etkisi altına alabilmektedir. Özellikle magazin, televizyon programları ve sosyal medya bağlamında görülen; yasak aşklar, çeşitli cinsellik içeren davranış örüntüleri, aldatma ve para ile elde edilmiş ilişkiler gibi pek çok şey kişileri olumsuz yönde etkilemektedir. Bunların oluşturduğu ya da oluşturabileceği sonuçlardan biri de azgın teke sendromudur.

Kişiler, internet ortamında gördükleri görüntülerden etkilenerek eşlerine karşı abartılı beklentiler içerisinde olabilmektedir. Ayrıca erkeğin yaşının ilerlemesi ile birlikte cinsel yönden kayıplar, saçlarda beyazlama, vücutta sarkmalar ve bunun gibi çeşitli yaşlılık belirtilerinin yaşanması da bu kişilerin psikolojilerini etkilemektedir. Psikolojik açıdan erkekleri olumsuz etkileyen bu durumlar, bireylerin ruhsal olarak kendi gelişimlerini reddetmelerine ve kendilerini kanıtlama ihtiyacı içerisine girerek azgın teke sendromuna yakalanmalarına yol açmaktadır. Bunlara ek olarak bazı cinsel performans artırıcı ilaçları kullanan kişilerde de ilerleyen süreçte azgın teke sendromu oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Azgın Teke Sendromu Belirtileri Nelerdir?
Azgın teke sendromundan dolayı kişinin davranışlarında ve düşünce sisteminde bir takım bozulmalar ve değişimler meydana gelmektedir. Bu sendromun yaygın olarak görülen belirtileri ise aşağıdaki gibidir;

İştahta azalma
Cinsel istekte azalma veya yalancı artış
Cinsellikle ilgili çarpıtılmış düşünce örüntüleri
Uykusuzluk
Eşine karşı kıskanç davranışsal tutumlar
Çapkın davranışlar gösterilmesi
Yaşın ilerlemesini kabullenememe hali
Depresif ruh hali
Kaygılı ruh hali
Sevilen aktivitelerden eskisi gibi zevk almama
Kendisinden yaşça küçük kişilerle birlikte olma isteği
Azgın Teke Sendromu Teşhisi Nasıl Konulur?
Azgın teke sendromu teşhisi için psikolog veya psikiyatristin kişi ile gerçekleştirdiği bireysel görüşmeler oldukça belirleyicidir. Uzman, bu şekilde kişinin davranış ve düşünce örüntülerini gözlemleyebilmektedir. Daha sonra kişide tanı kriterlerinin gözlenmesi halinde teşhis konulmakta ve uygun tedavi planı oluşturulmaktadır.

Azgın Teke Sendromunun Neden Olduğu Hastalıklar

Azgın teke sendromu; bir durumu reddetme ve görmezden gelme eğiliminden dolayı ortaya çıkan bir sorun olduğu için, kişide kendi özellikleri ile yüzleşme evresinde depresyona yol açabilmektedir. Kişinin hayattan beklentileri ile gerçek yaşamda olanlar uyuşma göstermediği için psikolojik olarak olumsuz etkilenme durumu söz konusudur. Depresyonun yanı sıra bireyde görülen fiziksel ve psikolojik değişimler, birer yaşamsal dönüm noktası niteliği de taşıyabilmektedir. Bu yaşamsal kriz durumu da kişide kaygı oluşturmakta ve beraberinde kaygı bozukluğunu getirebilmektedir.

Azgın Teke Sendromu Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
Azgın teke sendromunun oluşumu incelendiğinde çarpıtılmış algılar ile düşünce ve duyguda düzensizliklerin yer aldığı görülmektedir. Kişi, içerisinde bulunduğu gelişimsel dönemi çarpık bir şekilde algılama eğilimi içerisindedir. Bu nedenle azgın teke sendromu tedavisine bakıldığında bilişsel davranışçı terapi modeli etkin ve verimli bir yöntem olarak görülmektedir. Aynı zamanda kişinin cinsel terapi alması da azgın teke sendromu tedavi sürecinin etkililiğini maksimum düzeye çıkarabilmektedir. Kişilerin yanlış ve abartılı durumları içeren sosyal medyadan uzak durmaları da tavsiye edilmektedir. Bu gibi ortamlarda görülen yasak aşklar ve abartılmış cinsel etkileşimler, kişinin kafasında yanlış kalıplar oluşmasına neden olmaktadır. Uzman kişi tarafından gerekli görülürse, bilinçlenme amacı ile bu sendroma sahip olan bireylere kişisel gelişim kitapları okumaları da tavsiye edilebilmektedir.

Azgın Teke Sendromu İçin Hangi Doktora Gidilir?
Azgın teke sendromu, kişinin zihnindeki yanlış şemaların oluşturduğu psikolojik bir sorundur. Dolayısıyla bu hastalık için kişinin başvurması gereken uzman, psikiyatristler ve psikologlar olmalıdır. Böylece hastalığın temelinde yatan yanlış örüntülerin tespiti doğru bir şekilde yapılmakta ve uygulanacak tedavi planı da bireysel olarak hazırlanmaktadır.

Azgın Teke Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Azgın teke sendromu tedavi edilmezse bu durum, sadece kişiyi psikolojik olarak etkileyen bir sorun olmaktan çıkmakta ve bireyin çevresindekileri de olumsuz etkilemeye başlamaktadır. Bu durumda, gösterilen belirtilerin düzeyi artış gösterebilmektedir. Bazen bu davranışlar sapkınlık boyutuna da ulaşabildiği için toplumu etkileyecek kadar ileri düzeye gitmeden tedavi edilmelidir.

***Alıntıdır***
 
Üst