anadolu cadıları

Şaman

Kayıtlı Üye
Anadolu her yönden bir kültür beşiğidir(şuan için geçerli değil çünkü artık gitgide kültürlerin mezarı oluyor).eh bzde anadoluda cadılara bir değinelim.
Anadolu cadıları kendilerinin cadı olduğunu bilmezler.kendilerine ya ocaklı denir ya efsunlu yada şifacı.genelde kadındırlar ama erkek olanlarıda vardır.anadolu geleneğinde cadılık aile içinde devredilir.birçok devir şekli vardır.kimi zmaan anneden evlada yada babadan evlada kimi zamanda ailedeki cadıdan cadı olmaya en uygun kişiye.anadolu cadıları genelde kırsal kesimdedir.şuan hala vardır onlar.bazen onları bir su kenarında şifalı ot toplarken bulursunuz bazen elinde bir kuş yavrusu onu severken.bu cadılar asla kimliklerini belli etmezler ve yaptıkları iyiliği söylemezler.güçlerini çoğunlukla ii işlerde kullanırlar.onlarda gizl bir sempati vardır gördüğünüzde elini öpüp nur yüzüne bakmak istersiniz.sanki doğadaki her canlı ile anlaşmış gibidir.benim tanıdığım ve çok sevdiğm biriside cadıydı.ve sinekler bizi rahatsız ettiğinde onlardan gitmelerini istiyordu ve hepsi gidiyordu.bu insanların eli bereketlidir evinize uğur getirirler.belki komşunuz bile olabilr bu kişi çünkü dedim ya kendilerinin büyü yapmayı bildiğin cümle aleme söylemezler.büyü yapmaları çok gizlidir ve o kişiye bile gerekmedikçe bunu söylemezler senin şu derdin için şunu yaptım gibi.okudukları efsunlar şamanizmden izler taşır mesela okunan bir nazar duası şöyledr
aynaşanın kaynaşanın yeryüzünde oynaşanın elek satan kör paşanın cümle alemin kem gözüne kem sözüne tu tu tu
bana ilk saçma gibi geldi ama işe yarıyordu.ama halabu elek satan kör paşayı falan anlayamadım.
neyse lafı uzatmayı sevmem anadoluda cadıların varlığından çok küçük çapta bahsetmek istedim

aysari

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
okudukları efsunlar şamanizmden izler taşır mesela okunan bir nazar duası şöyledr
aynaşanın kaynaşanın yeryüzünde oynaşanın elek satan kör paşanın cümle alemin kem gözüne kem sözüne tu tu tu
bana ilk saçma gibi geldi ama işe yarıyordu.ama halabu elek satan kör paşayı falan anlayamadım.
neyse lafı uzatmayı sevmem anadoluda cadıların varlığından çok küçük çapta bahsetmek istedim

şaman ne demek istediğini çok iyi anlıyorum benim anneannemde ben küçükken evde tütsü yaparken "nazara bozara tülbent koydum mezara kızıma nazar edenin kendi girsin mezara "gbi birşeyler söylerdi.. bu arada beni havaya kaldırıp ocaktaki tütsünün üstünde tur attırırdı...bu arada bunlar gerçekten de hep aileden geçiyor...geçen gün bir üzerlik yakayım dedim evde, annem bana şöyle bir baktı "anneannesinden el almış bu belli"dedi...of anneannemi özledim :((

JeMiLe

Kayıtlı Üye
şaman ne demek istediğini çok iyi anlıyorum benim anneannemde ben küçükken evde tütsü yaparken "nazara bozara tülbent koydum mezara kızıma nazar edenin kendi girsin mezara "gbi birşeyler söyler bu arada beni havaya kaldırıp ocaktaki tütsünün üstünde tur attırırdı...
evet evet aynen. banadaa öyle eyler yapıolardı.

Şaman

Kayıtlı Üye
anadolunun bir çok köyünde benzer uygulamalar görülmektedir:)

cansu3423

Kayıtlı Üye
Benı anlatmıs ben de ocak oldugumuzu bılıyordum.Bas agrısı veya bel agrısı ıcın dua edınce hemen gecer.ve kus sevme hayvanlarla bakarak konusma bunlar beım ozellıklerımı anlatıyor.ıyılık yaparım ama hep gızlı yaparım.gordugum ruyalar hep cıkar gerceklesır.ama ben bır Anadolu cadısıysam eger neden sevgılımın bana asık olması ıcın ettıgım tum buyuler bosa cıktı onu anlamıyorum..Hayatım boyunca hep boyle oldu: ben cok sevdım asık oldum o sevmedı ben sogudum vazgectım o sevdı.. neden hep ılıskılerım boyle oluyor.yanı ben soguduktan sonra bana asık oluyolar!

Keira

Moderator
Benı anlatmıs ben de ocak oldugumuzu bılıyordum.Bas agrısı veya bel agrısı ıcın dua edınce hemen gecer.ve kus sevme hayvanlarla bakarak konusma bunlar beım ozellıklerımı anlatıyor.ıyılık yaparım ama hep gızlı yaparım.gordugum ruyalar hep cıkar gerceklesır.ama ben bır Anadolu cadısıysam eger neden sevgılımın bana asık olması ıcın ettıgım tum buyuler bosa cıktı onu anlamıyorum..Hayatım boyunca hep boyle oldu: ben cok sevdım asık oldum o sevmedı ben sogudum vazgectım o sevdı.. neden hep ılıskılerım boyle oluyor.yanı ben soguduktan sonra bana asık oluyolar!

Bu durum sizin karmanızla alakalı olabilir. Hep aynı şey tekerrür ediyorsa sorunun kaynağına bakın, belki hala alamadığınız öğrenemediğiniz dersler vardır bu olaylarda.. Ayrıca büyü yapmak kolay bir iş değildir, bir şifacı olabilirsiniz, duru görünüz olabilir ancak bu yetenekleriniz var diye illa büyü de yapacak ya da cadı olacak değilsiniz. Cadı olmak bir yaşam biçimini benimsemektir, ayrıca büyü yapmakta kolay bir şey değildir. Deneyim ve yetenek ister. Herkesin yaptığı büyüler tutsaydı halimiz nasıl olurdu.

cansu3423

Kayıtlı Üye
Ben galıba ask ıcın cok fazla buyu yaptım ve corbaya cevırdım herseyı.her okudugum asık etme buyusunu yaptım ve benı cok severken bır andan benden sogudu.

Keira

Moderator
Büyü yapmak herkesin harcı değildir, önce bunun farkına varmanız gerekir.