Allah ve Reenkarnasyon

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar, bir sorum var ve en doğru cevabı bu sitede bulacağımı umuyorum, öncelikle müslümanım. uzun süre dünya dinlerini ve mistik öğretilerini araştırıyorum ve ilginç şeylerle karşılaştım reenkarnasyonla alakalı.

Öncelikle ''kabala'' ile başlıyorum, çoğunuz bilirsiniz yahudi tasavvufu olarak bilinen, yaratıcının ihsan etme arzusu ve insanın alma arzusundan yola çıkan manevi dünyaları edinmek için kullanılan bir metod. Ve kabala bilgeliğinde ''reenkarnasyon'' inancı var; Kabalanın tarihine baktığımızda ise bunu insanlara ilk ifşa edenin hz ibrahim olduğunu öğrendim, hatta babil kardeşliği olarak ortaya çıkan insan topluluğu ki bunu çalışanlar ''ibraniler'' adını alan insanlar; ve ilk kabala çalışanın ise Hz Adem olduğu söyleniyor.

Şimdi burada ilk insan soylarına değineceğim; Adem'in oğlu kabil'den mu-hint-çin toplumları oluştu ve hinduluk dediğimiz 5.000 küsür yıllık dinde bir yaratıcı (brahma) ve reenkarnasyon inancı var; Mu kıtasının dinine baktığımda yine tek tanrılı bir din var ve insanların ruhu ıslah olana dek tekrar tekrar doğacağı inancı var. Mu-Atlantis kıtasındaki din Ra-Mu dini yani mısırın osiris dini. Daha sonra bir tufan oluyor ve aynı Ra-Mu dinini Mısıra hermes-thoth adıyla bilinen bilge getiriyor. Ve mısır insiyelerine, yani piramitte öğretilen bilgilerde Tek olan yaratıcı ve reenkarne ile ruhların ıslah olduğu inancını bu rahiplere öğretildiğini öğrendim. Şimdi mısırın Osiris rahiplerine baktığımda zaten bir çok ünlü isimle karşılaşıyorum: platon, pitagoras, ve en önemlisi Hz Musa ve diğer biri Thoth-Hermes adıyla bilinen ve Kuranda adı İdris peygamber. Hermes-Thoth-İdris-Enok bunların aynı kişi olduğu söyleniyor.
Şimdi hermetik bilgilere bakında şunlarla karşılaşıyorum:

Fiziksel alem süptil alemin aynasıdır.
Ezeli ve ebedi olan Tanrı, düşüncelerle anlaşılmaz.
Ruh ilahi bir ışıktır
Ruhlar yeryüzüne sınavlarla gelişim için gelirler, almaları gereken dersleri alana kadar tekrar tekrar doğarlar.
Kişiyi ölüm sonrasında vicdanı yargılar, kişinin yeryüzünde yaşarken yaptıkları unutulmaz.
Bu ruhlar bir zaman sonra büyük ışığa doğru çekilirler, onlara yol gösterilir.
Eski insanların kökeni Dünya-dışı’dır.
Evrende kozmik yasalar işlemektedir.
İnsanlar kaderlerini yaptıkları iyi ya da kötü hareketlerle belirler.
İnsanlar yaşadıkları dünyayı kirletmeleri halinde dört unsurun başkaldırmasıyla karşılaşacaktır.

Mısıra osiris dinini getiren hermes-thoth(hz idris) açıkça reenkarnasyon olduğunu söylüyor ve Mısırda insiye olmuş osiris rahiplerinden biride dediğim gibi Hz Musa.

Şimdi diğer kadim dünya dinlerine baktığımda: taoculuk, şamanizm, hinduluk, budizm, osiris dini, nors dini, kızılderili dinleri, antik maya, kelt dinleri, katharizm, gnostizm, islam tasavvufu ve diğer spritüel ve kabalistik öğretilerin hepsinde reenkarnasyon inancı var. Ve tüm bu reenkarnasyon olayının temelini oluşturan öğreti Hz Adem'in çalışmış olduğu Kabala.

Tüm bu dinlerdeki reenkarnasyon olayının ortak amacı: Ruhun ıslah olması, ya da tekamülünü tamamlamak.

Şimdi sorum şu: Reenkarnasyon diye birşey yoksa neden birçok peygamber öğretisinde ve diğer birçok kadim dinde reenkarnasyon inancına rastlıyoruz? Her kavme bir peygamber geldiyse her yerde cennet-cehennem inancına rastlamalıyız. Fakat daha çok reenkarnasyon inancına rastlıyoruz. Acaba reenkarnasyon inancını da insanlara öğreten peygamberler miydi?

Allah, insan ruhunun ıslah olması için tekrar tekrar mı insanı dünyaya gönderiyor? Kuranda reenkarnasyon yok, mahşer için tekrar diriltme var; Reenkarnasyon varsa bile bu cennet-cehennem inancını zedeler mi? Kuranda reenkarnasyon olayı mahşer diriltmesi diliyle sembolik olarak mı anlatılıyor?

Reenkarnasyon varsa (cin)şeytanların olayı nedir? insanın doğduğu her hayatta onun ruhunun ıslahını tamamlamaması için önünde duran bir engel midir?

codzombi

Kayıtlı Üye
wescotun yazdıklarına göre kabalada da cennet cehennem inancı var .. Hem de reenkarnasyon inancı var. Yalnız cehennem inancı ceza olayı olarak ruha ceza verilen bir alem olarak tasvir ediliyor. Anında yargılanıyor öldügünde. Kurandada var reenkarnasyon benim açtıgım konuda paylaştım alıntılayarak konularıma bak oradan bulabilirsin . Aslında çok basit birşey bile varlıgını kabul ediyor. Cennet cehennem olayı iki dünya. Hatta 3 dünya araf da var. öldükten sonra diger aleme transfer oluyorsun bu da reenkarayon degil midir ?? :) islamda birde berzah alemi var spatyum yani spatyom dedikkeri yer . Kapı makam dolaşanlar bu konuyu çok daha iyi bilir pek bilmiyorum sadece teorik olarak okudugumuzla kalıyoruz..

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
wescotun yazdıklarına göre kabalada da cennet cehennem inancı var .. Hem de reenkarnasyon inancı var. Yalnız cehennem inancı ceza olayı olarak ruha ceza verilen bir alem olarak tasvir ediliyor. Anında yargılanıyor öldügünde. Kurandada var reenkarnasyon benim açtıgım konuda paylaştım alıntılayarak konularıma bak oradan bulabilirsin . Aslında çok basit birşey bile varlıgını kabul ediyor. Cennet cehennem olayı iki dünya. Hatta 3 dünya araf da var. öldükten sonra diger aleme transfer oluyorsun bu da reenkarayon degil midir ?? :) islamda birde berzah alemi var spatyum yani spatyom dedikkeri yer . Kapı makam dolaşanlar bu konuyu çok daha iyi bilir pek bilmiyorum sadece teorik olarak okudugumuzla kalıyoruz..

Reenkarnasyon inancı bana mantıksız gelmiyor, Yaratıcı; yaşadığımız hayatın birde rövanşını oynatabilir; ruh tek, ölümde değişen sadece beden şeklinde. Kabala öğretisinde Adem'den sonra gelen 600.000 Ruh'tan sonra reenkarnasyonun-tekamülün başladığını okumuştum.

Bu konuyla ilgili özellikle mod-adminlerden cevap bekliyorum...

La-edri

Kayıtlı Üye
Kur'an da bir ayet var, kayib etmis olanlar derki; Ya Rabb biz bir kere daha dünyaya gönder o halde biz daha guzel kulluk edecegiz, ve cevap, is isten gecmistir geri dönüs yoktur der.

Baska inanislarda böyle bir durum var ama Kur'an da kesinlikle yok, ve bahsi gecen dirilis günüde ahirete dir. Ahiret ebedi oldugu icin zaten geri dönüs mümkün degil.

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Kur'an da bir ayet var, kayib etmis olanlar derki; Ya Rabb biz bir kere daha dünyaya gönder o halde biz daha guzel kulluk edecegiz, ve cevap, is isten gecmistir geri dönüs yoktur der.

Baska inanislarda böyle bir durum var ama Kur'an da kesinlikle yok, ve bahsi gecen dirilis günüde ahirete dir. Ahiret ebedi oldugu icin zaten geri dönüs mümkün degil.

Evet Kur'anda yok ama diğer tüm inanışlarda neden bu kadar çok reenkarnasyon inancına rastlıyoruz? Hermes-Thoth = idris değil mi? Neden reenkarnasyon var diyor? Ben o zamanın antik mısırında yaşamış ve insiye olmuş bilgelerden olsam ve Hermes'e iman etmiş olsam bende reenkarnasyon'a inanıyor olacaktım.

kelendria

Kayıtlı Üye
Reenkarnasyo inancında bana mantıklı gelmeyen noktalar var. "Sen geçmiş yaşamında komşunun tavuğunu çaldın şimdi karmik borç gereği evine hırsız girdi," tarzı bir şey. Günümüzde modern suç ve ceza işleyişinde bile kişi olay anında sarhoşsa ya da akli dengesi bozuksa vb hatırlamıyorsa, ya da çocuksa cezasında indirim yapılır. Bir insanın yaşamında hatırlamadığı şeylerden dolayı ceza görmesinin ne gibi "caydırıcı" etkisi olabilir ki? Tekamül konusuna gelince, kişi hatırlamadığı şeylerden dolayı tekamül edip etmediğini nasıl anlayacak ki, her yeni yaşamda bir daha tekrar tekrar konuşmayı öğren, yürümeyi öğren, okuma yazmayı öğren, agu gugu derken cümle kurmayı öğren, tekamül etmiş ruhların artık 500 kere öğrene öğrene bunu bilerek doğması gerekmiyor muydu? Bu meditasyola ulaşılan geçmiş yaşam kayıtları da bilinçaltının yazdığı senaryolardan ya da telepati yoluyla başkasının başka zamandaki hayatlarına ulaşımdan başka birşey değil bence. Ya da iki arada bir derede kalmış ruhların hayatlarına dair bilgiler.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...