Abd özgürlük aniti osmanli ilişkisi

MAVİLİM1

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Ocak 2009
Mesajlar
57
Tepkime puanı
6
ABD dediğiniz zaman sanırım ilk akla gelenlerden
smilev.gif
Amerikanın simgesi Özgürlük Anıtıdır...

Peki Özgürlük Anıtında Osmanlının önemli bir olduğunu biliyormuydunuz.

Dün bir belgesel izledim ve hemen bu gün bir araştırma yaptım.Bilgiler klasik genelde hep şöyle:

Amerika Birleşik Devletleri'nin sembolü olan bu heykel
smilev.gif
Amerika'nın Avrupalılar tarafından keşfedilmesinden sonra bu kıtada dikilen en büyük anıttır. New York Limanı'nın girişindeki Özgürlük Adası'nda bulunmaktadır. Dünyayı aydınlatan hürriyet meşalesini temsil eden bu heykel
smilev.gif
Fransız heykeltıraş Frederic Auguste Bartholdi tarafından yapılmış ve 1886 yılında Fransız hükümeti tarafından ABD'ye hediye olarak gönderilmiştir.
Heykel dövme bakırla kaplıdır. Gövdesi 46 metre olup kaidesiyle birlikte yüksekliği 100 metredir. Heykelin meşaleyi tutan sağ elinin yüksekliği 13 metredir. Başının genişliği 2 metre olup tacı ile birlikte yüksekliği 5 metredir. Heykelin içinden meşaleye kadar 168 basamaklı bir merdivenle çıkılır. Meşalenin etrafındaki dehlizde 15 kişi birarada gezebilir.


Gelelim Heykelin Osmanlı ile olan ilişkisine :

Mısır Hidivi (Valisi) İsmail Paşa 1869 yılında Süveş Kanalı Açılışı anısı için Fransa ile ortak işbirliği yapıyor ve Özgürlük Heykeli yapılıyor
smilev.gif
İsmail Paşanın ölümü üzerine 1879 da yerine geçen oğlu Tevfik Paşa Müslüman topraklarında böyle bir heykel olamıyacağını söyleyerek heykeli Fransaya gönderiyor ve heykel bir depoya kaldırılıyor.Fransa ABD ile işbirliğini güçlendiği bir dönemde jest olsun diye heykeli ABD nin kuruluşunun 100. yılı nedeniyle hediye ediyor....ve heykel şu anda Amerikanın sembolü...


Yani Tevfik Paşa heykeli geri göndermese Amerikanın bu sembolü olmayacaktı
 

dmkol

Kayıtlı Üye
Katılım
24 Kas 2008
Mesajlar
4,907
Tepkime puanı
529
İş
Web Master
Tarih bunun gibi ilginçliklerle dolu.Güzel paylaşım.
 

Cosmic Sin

Kayıtlı Üye
Katılım
6 Ağu 2010
Mesajlar
2
Tepkime puanı
0
Tarih bunun gibi garipliklerle değil bunun gibi yalanlarla dolu demek daha doğru olur sanırım.
Türk karşıtı falan deyip üstüme çullanmasın kimse , ama tarih yazmak , tarih yapmak kadar önemli diyen kişi , Atatürk'ün ta kendisiydi ; ben değil.

Anıtın adı ne arkadaşlar ?
"Özgürlük" Anıtı değil mi ?
Peki ABD'nin kuruluşu nasıl gerçekleşti ?
Sömürülmeye karşı çıkarak , özgürlüğünü elde ederek.

Özgürlük Anıtı temalı bi heykeli , hatta temayı falan geçtim yani , halifeliği sürdürüyo olan bi devlete , bir 'islam' devletine hiç bir Avrupa'lı devlet , hele hele de 1700'lü yıllar ve sonrasında "heykel , tablo" gibi şeyler hediye ETMEZ. Çünkü bilir ki bu devletler , islam dini heykeli yasaklamış , islam ülkelerinde (sanki gidip tapacakmışız gibi) tablo ve resim gibi sanatlar yasaklanmıştır. Şirk koşmak mümkün olamasın diye. Sanki yalnızca heykel ve resim kullanılıyomuş gibi.

Yani , anıtın yapıldığında adı Özgürlük olsun , ister Osmanlı Kadını , ister Gizemli Kadın ; değişen bir şey olmaz. O bi heykeldir zaten ve bir islam devletine , devlet yöneticisinin aynı anda da halife olduğu bir ülkeye hediye edilmez.

Bi de depoya kaldırılma mevzusundan bahsedilmiş. Komik kaçmış yani ölçüleriyle ilgili o kadar ayrıntı verildikten sonra heykelle ilgili. Nasıl bi DEPO'ysa artık ? :)
 
Üst