5. Elemenet

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
Katılım
5 Haz 2008
Mesajlar
7,108
Tepkime puanı
5,020
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Bes element teorisi, insanin makrokosmosun (evrenin) mikro bir örnegi oldugunu, makrokosmos içinde var olan her geçisin, mikrokosmos için de geçerli olmasi gerektigini savunmaktadir.

Zihin/ruh/beden üçlemesinden olusan insanin içinde, evrende bulunan her seyin bir parçasi bulundugu var sayilir. Hatta, var olan her seyin, bütünün küçük bir modeli oldugu kabul görmektedir. Bir çiçegin çok sayida polene sahip oldugu gibi, bir tek polen de içinde, pek çok sayida polene sahip olan bir çiçegi barindirmaktadir. Bir agaç üstünde binlerce tohum içeren yüzlerce meyveye sahiptir ama, her tohumun içinde de binlerce tohuma sahip baska bir agaç bulunmaktadir. Bu açidan bakildiginda her agaç, potansiyel bir orman, her çiçek bir limonluktur diyebiliriz.
Bu teoriye göre, gördügümüz biçimler, uzun yasam yolu içinde bulunan, degisim dönüsüm istasyonlarda beklesmekte olan varliklardan baska bir sey degildir. Tohum topraga girmeyi bekleyen bir bitkidir ilk gördügümüzde. Daha sonra topraga girer, biz onu artik görmeyiz ama, zamani geldiginde kirilip parçalanacak ve filiz verecek bir varlik oldugunu biliriz daima. Sonra bekledigimiz olusur. Ayni tohum, gelisme istasyonunda, büyüyüp serpilmeyi bekleyen bir filizdir artik. Bir sonraki istasyon, kendini baskalarinin seçimine sunma istasyonudur. O artik bir sebzedir ve sonunun ne olacagi, kendisiyle ilgilenen bir baska varligin seçimine baglidir. Ya yeniden çekirdekleri toplanip topraga girecektir ya da bir insan veya hayvanin kani içinde bir minerale, bir vitamine ya da daha baska bir seye dönüsecektir. Bu böyle sürüp gider...
Teori, var olan her seyin, baskalarini beslemek için var oldugunu savunur. Elbette, sirasi geldiginde, kendisi de baskalari tarafindan beslenecektir. Bu anlamda baktigimizda, doga içinde var olan varliklarin görevi, yasam alip vermektir diyebiliriz. Yasam yalnizca madde degildir. Zihin, ruh, istek ve arzular, beklentiler/sunular, sorunlar/çözümler, kisaca var olan her sey bir arada yasami olusturmaktadir.
Söz konusu olan �bes element� ten her biri ayri bir bekleme istasyonunu temsil eder. Çin Kozmolojisine göre, yasamin hareketi �bir nehir üstünde devinip duran bir top� gibidir. Ayni top, bazen bir rüzgarin etkisiyle hizli devinirken (yang), yumusak bir iklimde, salina salina gezinir (yin). Yin/yang devresi, karsit güçler arasindaki gidis gelisleri sembolize ederken, bes element teorisi, ayni güçlerin bes geçis sürecini temsil etmektedir. Bir anlamda, bes element teorisi, ,olaylarin �baslama, ilerleme, gelisme, yorulma ve sona erme süreci� ni temsil etmektedir. Yin/yang, aydinlik ve karanligi anlatirken, bes element varliklarda bu iki devre arasinda olusagelen sekil, karakter ve renk ayrimlarini etkilemektedir.
Bes elementin birbirleri arasinda olusagelen etkilesimler, bedenimizi hem içten hem de distan etkilemektedir. Günün saatleri, ayin günleri, yilin mevsimleri hep bes elementten birinin digerlerine oranla daha baskin olmasindan etkilenmektedir. Ayrica her organ bir elementin etkisi altindadir.
Her insanin dogum yer ve zamani farklidir. Tipki Bati Astrolojisinde oldugu gibi, Çin Astrolojisi�nde de kisinin dogdugu zaman ve mekana göre var olan elementlerden biri digerlerine oranla daha baskin olacak ve o kisinin yasami içinde, deneyimlerini, alacagi kararlari, seçimlerini ve iliskilerini dogrudan etkileyecektir. Bununla birlikte, Çinliler, insanin dogumunu, rahme düsülen an olarak kabul ederler. Insanin rahme düstügü anin hatasiz bilinmesi çok zor oldugundan, ilgili kisinin elementini saptayabilmek için teoriyi ve elementlerin etkilerini çok iyi anlamak gerekmektedir.
--------------------
Geleneksel Çin tıbbında , bize öğretildiğinin aksine

beşinci bir mevsim vardır. Bu öğretiye göre mevsimler asagıdaki gibi sıralanır.

İlkbahar : Ağaç
Yaz : Ateş
Yaz Sonu : Toprak
Sonbahar : Metal
Kış : Su
Bu bes mevsimin her biri de ayrı bir element ile ilişkilendirilir. Bildiğiniz her mevsim doga uzerinde farklı bir etki yaratırken , yazın sonlarına doğru doğada tatile girer.
--------------------
Her elementin etkisi altında olan organlar ve fonksiyonları , fizik bedenimizde ortaya çıkabilecek olası sorunların hangi ana elementin bozulan dengesine bağlı olduğunu anlamamız için bu tablo bize bir sürü ip ucu verebilir...

Agaç:
Gözler ve kaşlar
Tendon Bağları
Tırnaklar
Gözpınarları ve gözyaşı
Şakaklar
Penis
Klitoris

Ateş:
Dil
Dış Kulak
Atar ve Toplar Damarlar
Kan
Ter

Toprak:
Dudaklar
Ağız
Göz Kapakları
Kaslar
Tükürük
Lenfler

Metal:
Burun
Deri,cilt
Zarlar
Mukoza tabakaları
Mukoza Salgıları

Su:
Beyin
İlikler
Kemikler,Dizler,Bilekler
Omurilik
Kalçalar
Kulaklar,İç Kulaklar
Baş ve üreme organları tüyleri
Göz Bebekleri
Yumurtalıklar,testisler,anüs
 
Üst