Oto-Hipnozla Egoyu Yok Etmek Mümkün mü?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

gizliherif

Kayıtlı Üye
Merhaba, oto-hipnozla ego kalıcı olarak yok edilebilir mi veya gücü kırılabilir mi? Yapılabilirse sonuçları neler olur?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ego insanın bir parçası ve yok edilmesi durumunda insan olma özelliği yitirilir. Ego benliktir, kişinin benliği. Bunu yok edemezsiniz. Otohipnozda ise zaten trans haline girdiğiniz için egonun etkisi altında olmazsınız ama beyin beta durumuna geçtiği anda hatta sadece transtan çıktığınız anda ego tekrar sizinle beraber olur.
Egodan kastınız bu ise mümkün değil diye düşünüyorum.

gizliherif

Kayıtlı Üye
Ego insanın bir parçası ve yok edilmesi durumunda insan olma özelliği yitirilir. Ego benliktir, kişinin benliği. Bunu yok edemezsiniz. Otohipnozda ise zaten trans haline girdiğiniz için egonun etkisi altında olmazsınız ama beyin beta durumuna geçtiği anda hatta sadece transtan çıktığınız anda ego tekrar sizinle beraber olur.
Egodan kastınız bu ise mümkün değil diye düşünüyorum.

Egoya neden ihtiyaç duyulsun ki, yarardan çok zarar getiriyor. Kendisine bağımlı olduğunuzu, onsuz bir şey yapamayacağınızı düşünmenizi bile sağlayan o.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Egoya neden ihtiyaç duyulsun ki, yarardan çok zarar getiriyor. Kendisine bağımlı olduğunuzu, onsuz bir şey yapamayacağınızı düşünmenizi bile sağlayan o.

Biz aynı şeyden bahsetmiyoruz sanırım. Id, ego ve süper ego denilen üç unsur insan psikolojisinde rol oynayan üç temel taştır. Egonun görevi id ve süper ego arasında bir tercih yapıp aralarındaki anlaşmazlıgı sona erdirmek. Bu da sizin kişisel benliğiniz oluyor. Yani seçim gücünüz. Özetle anlatacak olursak ego sizsiniz sizin bilincinizin bir parçası ve bunu ortadan kaldıramazsınız.
Kaldırırsanız da siz siz olmazsınız. Ona bağımlı olmak değil mesele, siz osunuz zaten.

Astre

Kayıtlı Üye
Ego yerine kötü anılar kaldırılabilir mi?

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ego yerine kötü anılar kaldırılabilir mi?

Hipnozla bu mümkün ancak otohipnozla bunu yapmak hayli zor olsa gerek. Başarılı bir hipnozcu bilinçaltınizı ters yüz edebilir istediğini silip istediğini kaydedebilir. Fakat terapistler kötü anıları silmek yerine anıların 'kötü' sıfatını ortadan kaldırmayı tercih ederler. Bunu kendiniz bile yapabilirsiniz eft gibi farklı tekniklerle. Olumlamalar bile fazlasıyla yardımcı olur doğru cümleleri seçmek yeterli. Anıyı hatirlasanız bile size olumsuzluk çağrıştırmayacak hale gelebilirsiniz bunun için hipnoz şart değil ama kisa ve etkili bir yöntem.

Ashina

Kayıtlı Üye
Ego olmazsa hayatta kalamazsın. Açlıktan ölmektense hırsızlık yaptıran egodur iki kişiden biri ölecekse ötekini yem eden egodur bir kişi birini sevmiyorsa sevmediği için ondan nefret ettiren egodur pembepelerinin bahsettiği id ve süperego da bununla birlikte calisir. Kendine göre bir sekilde dengeleme yapar nedir mesela açsındır hırsızlık yapmak yerine seni bir lokantada yemeğine garsonluk yapmanı sağlattırır. En basit şekliyle böyle diyebilirim. Egosundan kurtulmak isteyen çok insan var ama inan en fazla onu sağlıklı şekilde kullanmayı öğremebilirsin yoksa yok edilemez. Bir adada mahsur kaldığın zaman ölmemek için arkadaşını yemene kadar götürür bu seni çünkü egonun amacı seni hayatta tutmaktır. Zihin her zaman rasyonel ve ahlaki olanını tercih eder ama her durumda bir çıkar yol olmuyor ne yazık ki.

Tam arastirmadim ama kötü anıların kaldırılabileceği bir tedavi geliştirildi adı aklımda değil bir ilaç ile kişideki kötü anıları sileceklermiş ama ben bunu da istemezdim bu çok kötü bir şey bir defa hayatını siliyorsun , unutturuyorsun ve de kişi kendine acı veren üzen olaylardan ötürü gelişir olgunlaşır. Tecrübe hayatta yediğin kazıkların toplamıdır misali.
Otohipnozu ben de sormuştum hipnoz ustamız varsa bunun için konu açmasını rica edeyim

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bunlar için oto hipnoz yerine bir hipnoterapistin yönlendirmesi olması gerekir.Konuyu açan arkadaşımız toplumda kibir manasında kullanılan egoyu kastetmiş sanırım.Bu manada ki ego için bir yönlendiriciye ihtiyaç var çünkü alt sebepte neler olduğunu bilemeyiz.

gizliherif

Kayıtlı Üye
Öncelikle yorumlar için teşekkür ederim.

Bunlar için oto hipnoz yerine bir hipnoterapistin yönlendirmesi olması gerekir.Konuyu açan arkadaşımız toplumda kibir manasında kullanılan egoyu kastetmiş sanırım.Bu manada ki ego için bir yönlendiriciye ihtiyaç var çünkü alt sebepte neler olduğunu bilemeyiz.

Genel olarak bahsedilen durumlar; bir şeylerden tatmin olma ihtiyacı, kibir, başkasının basit aşağılamalarından etkilenmek gibi durumlar. Örnek vermek gerekirse birisi başkasını aşağılayıp kendini tatmin ediyor (ego yüzünden), aşağılanan kişi de her ne kadar kendisini serbest bıraksa da, aşağılamayı takmamaya çalışsa da içinde bir burukluk oluşuyor ve sürekli kafasında kendisini rahatsız eden düşünceler oluşuyor (yine ego yüzünden). Maalesef bunun farkında olmak yetmiyor, içteki o burukluk acı çektiriyor. Bu durumlardan kurtulmak için ne yapılmalı?

aklıselim1

Banlı Kullanıcı
Merhaba, oto-hipnozla ego kalıcı olarak yok edilebilir mi veya gücü kırılabilir mi? Yapılabilirse sonuçları neler olur?

ego yok edilemez. dönüştürülür . yüzde yüz dönüştürdüğünde velayet makamlarını tamamlamış nübüvvete geçmeye hak kazanmış olursun. varolupşta bunu yapan ikinci bir isim yok.

gizliherif

Kayıtlı Üye
ego yok edilemez. dönüştürülür . yüzde yüz dönüştürdüğünde velayet makamlarını tamamlamış nübüvvete geçmeye hak kazanmış olursun. varolupşta bunu yapan ikinci bir isim yok.

Tam dönüştürmeden kastınız farkındalık mı yoksa başka teknikler mi var?

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Yıllardır bu siteyi takip ediyorum.Cidden en çok faydasını gördüğüm otohipnoz uygulamasıdır.Kötü anılarınızdan kurtulabiliyorsunuz.Bazen aklınıza geliyor:''Ya bunu yaşamıştım!'' diyip hatırlıyorsunuz ama sancı ve bunalım olmuyor.İş kendinizi dinlemek ve gerçekten istemekten geçiyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...