Vefk Taşımak Günahmıdır

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

darkman05

Kayıtlı Üye
Selamun Aleyküm hocalarım ben vefk yaptırcaktım sonra aklıma bu caizmi değilmi diye takıldı yine internetten araştırıyım dedim yine çorba yapmışlar ne dedikleri belli değil vefkim kötü amaçla değil benim için bir vefk eğer günahsa iptal ettircem yaptırmayı o yüzden gene siz hocalarıma soruyum dedim

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Kazadan beladan nazardan, kötü hayvan,cin ve insanlardan korunmak için yapılan tarzda bir vefkten bahsediyorsunuz zannederim. Neden sakıncalı olsun, ilmi şartlara uygun hazırlanmış ve uygun taşıma koşullarına uyulan bir vefk taşımanızda sakınca yok. İlmi şartlara uygun değilse de muhtemelen işe yaramaz zaten.

end

Kayıtlı Üye
Kazadan beladan nazardan, kötü hayvan,cin ve insanlardan korunmak için yapılan tarzda bir vefkten bahsediyorsunuz zannederim. Neden sakıncalı olsun, ilmi şartlara uygun hazırlanmış ve uygun taşıma koşullarına uyulan bir vefk taşımanızda sakınca yok. İlmi şartlara uygun değilse de muhtemelen işe yaramaz zaten.

Sevgili Chillout,
Koruma amaçlı safranla yazılmış bir vefk evimde duruyor, arasıra vicdanıma soruyordum şirk koşmakmıdır diye mesajın biraz rahatlattı, ama vefk gibi yazılmış gümüş bir esma kolye var,hediye geldi, Ya fettah olduğunu düşünüyorum, ama taşımıyorumda benim için hazırlanmadı, ne yapayım onu, dursa zararı varmıdır?

darkman05

Kayıtlı Üye
kazadan beladan cin vs için değil onlar için bi muskam var bu özel bi durum özelden mesaj attım

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sevgili Chillout,
Koruma amaçlı safranla yazılmış bir vefk evimde duruyor, arasıra vicdanıma soruyordum şirk koşmakmıdır diye mesajın biraz rahatlattı, ama vefk gibi yazılmış gümüş bir esma kolye var,hediye geldi, Ya fettah olduğunu düşünüyorum, ama taşımıyorumda benim için hazırlanmadı, ne yapayım onu, dursa zararı varmıdır?
Nedir ne değildir bilemediğimden bir şey söyleyemem. Hediyenizi iade edin emin değilseniz. Sadece Ya Fettah yazıyorsa da bir zararı olmaz standartlarda bir hediyelik obje olur.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Sevgili end şirk biraz farklı bir konudur siz islami açıdan sorduğunuz için bende o açıdan anlatayım sonrasında siz kendiniz ölçün biçin kararınızı verin.

İslama göre kulun ancak Allaha yapacağı yönelme şeklini canlı veya cansız bir nesneye yaparsa Allaha ortak koşmuş olur mesela kuranda bununla ilgili bir örneğe bakalım

Hristiyanlar için diyor ki " siz meryem oğlu isa mesihi ve din adamlarınızı rabler edindiniz "

Bizim burada açıklayacağımız konu din adamlarının rabler edinilmesi meselesidir bu dinin mensupları hiçbir zaman papazlarına rahiplerine gidip "siz bizim rabbimizsiniz" demediler onları topluluklarının uluları saydılar buraya kadar bir yok her toplumun bir ulu kesimi vardır burada sorun olan kısım bu dinin mensupları din adamlarına bakış ve yaklaşma şekillerini öyle bir seviyede tuttu ki Allah bunu şirk olarak kabul etti ve o dinin mensupları istedikleri kadar " biz din adamlarımızı ilahlar saymıyoruz " desinler tanrı bunu böyle saydıktan sonra iş burada bitmiştir,mesela günah çıkartma meselesi bir günahı ancak Allah bağışlar kul değil,sonra katolik mehzebinde geçmişte yaşamış kişilerden yardım istemeleri ve onlar olmazsa bizim duamız tanrıya uğlaşmaz demeleri, bu gibi daha bir çok şeyi Allah şirk olarak saydı ( bu arada şeyhe tövbe vermek yada medet ya geylani vs. diyip ölen zaatlardan yardım isteyen müslüman kardeşlerimizede bu satırlarım bir örnek olsun )
maalesef bizim islam eğitiminde şirk konusu hiç işlenmemiştir denilen sadece şudur " Allahtan başkasını ilah edinirsen şirke girersin " bu doğru ama bazı şeylerde vardır ki açıkça ilah edinmedende şirke gidiyorsun mesela anlatımı artık çoooooook eskilerde kalan ibadetteki şirk konusundan bir kaç satır yazayım sadece örnek olması açısından.

Bir kul camiye gider ve namaza başlarken niyet eder ( Niyet ettim Allah rızası için öğle namazını kılmaya ) sonra bu kul namaz kılarken namazı şaşırdı ama cemaat içinde olduğu için namazını baştan almadı hiç şaşırmamış gibi devam etti ama bu kul bu namazı evde kılsaydı namazını şaşırdığı için namazı baştan kılıcaktı ama şimdi cemaatte diye baştan almadı,bu durumda bu kul insanları Allahın ilahlığına ortak etmiş sayılır ve şirke düşer,buna karıncanın ayağının sesinden bile gizli olan şirk demişler.

Bu anlattıklarımı siz kendi doğrularınız çerçevesinde tartınız.

end

Kayıtlı Üye
Nedir ne değildir bilemediğimden bir şey söyleyemem. Hediyenizi iade edin emin değilseniz. Sadece Ya Fettah yazıyorsa da bir zararı olmaz standartlarda bir hediyelik obje olur.

Rüya yorumu asla sormam aslında ama dün rüyamda gemideyim, bana balyozla vurmaya çalışıyor garip varlıklar ama elleri kalkmıyor ve 6666 ayetin koruyucusu Hüddamlar seni koruyor diyor. Sonra hatırlamadığım cümleler. Muhtemelen bilinçaltım ve sizinle yaptığım yazışmanın etkisidir ama sizle yazıştıktan sonra görmem değişik geldi. Buarada gümüşe küçük kareler içinde olan semboller Ya Fettahmış ama taşımakta atmakta istemiyorum.

Skleton

Kayıtlı Üye
Vefkin yapılışı, eski sistemlerden gelmiş. Bu durumda normalde vefk sizin kitabınızı göre günah. fakat, okült çalışmalar görülen dinden çok daha farklı çalışmalar olduğu görülüyor. işin teori ve pratik kısmı mevcut . burada gizlilik söz konusu olduğu için geçmişte herkese açıklanmadığından böyle bir sorgulama ihtiyacı yoktu. şimdi internet geldi, çalışmaların iskeletini görme inceleme şansı var. bu durumda bu tür çalışmalarla ilgilenmeyen üç beş din adamının bu konularda negatif fikir belirtmesi kaçınılmaz. bilinmeyen şey korkutur. doğal olarak da vefk arapça harflerle yazılmasaydı vefk haram olacaktı. büyü deyip şeytana atıcaklardı topu. bu yüzden haram değildir helaldir diye söylenir. hacı hoca genelde vefk tılsım çalışmaları yazar o yüzden ses çıkarılmaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...