MEDET YA GAVS demek veya dua ederken aracı sokmak günahmıdır...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

undead

Kayıtlı Üye
arkadaşlar bir tane filmde gördüm ..abdulkadir geylani hazretlerinden bir tane kadın yardım istyordu...kadına ormanda adam tecavüz edecekken gavsı azam elindeki asayı atıyor ve adam kaçıyor korkarak..ama neden orada ALLAHIM yardım et demiyor...bide şöyle bi şey var...denizde bğulurken yanımızda kim varsa onu çağırıyoruz veya hastalanınca ağır bir hastalıksa 112 yi arayıp yardım bekliyoruz o zman budamı şirk oluyor diye aklım karşıyor ..gerçi o şirk olmazda ama imdat ya GAVS medet ya abdulkadir geylani demek biraz acayip kaçmıyormu..cevplarınız bekliyorum

Yönetici Notu: Sorunuza katılım olduğu için şu an silmiyorum ama daha önce başka mesajlarınızda da belirttiğimiz üzere bu tür bir yazışma tarzında yazmış olduğunuz tüm mesajlarınız artık uyarılmaksızın silinecektir. Lütfen Türkçemizi düzgün kullanın. Ayrıca sitemizde günah sevap tartışması yasaktır. Herkes günahı da sevabı da kendi inanç sisteminde belirtip ona göre davranabilir. Tartışılmasına izin verilmemektedir. Bu tür mesajlar sorgusuz olarak silinecek ve bu tür mesajlara devam eden üyelerimiz de sorgusuz sualsiz yasaklanacaktır.

RoyalArch

Kayıtlı Üye
iki ayrı konuyu karıştırmışsınız. Allah tan yardım isterken aracı sokulabilir. yani örneğin Mevlana nın yüzü suyu hürmetine şu şu duamı kabul et gibi. Başkasından bir kişi veya 112 den yardım isterken de aynı şekilde Allah ın izniyle yardım etmesini bekliyoruz. (Yorumumu islami olarak yaptım)

undead

Kayıtlı Üye
iki ayrı konuyu karıştırmışsınız. Allah tan yardım isterken aracı sokulabilir. yani örneğin Mevlana nın yüzü suyu hürmetine şu şu duamı kabul et gibi. Başkasından bir kişi veya 112 den yardım isterken de aynı şekilde Allah ın izniyle yardım etmesini bekliyoruz. (Yorumumu islami olarak yaptım)
ambulans konusuna pek bir şey demiyorum ama orda dikkatimi çeken kadın tek iken yani sadece saldıran insan varken ALLAHIM yardım et demiyor yardım et medet ABDÜLKADİR geylani diyor...sanırım biraz uzun mesele ...

RoyalArch

Kayıtlı Üye
ambulans konusuna pek bir şey demiyorum ama orda dikkatimi çeken kadın tek iken yani sadece saldıran insan varken ALLAHIM yardım et demiyor yardım et medet ABDÜLKADİR geylani diyor...sanırım biraz uzun mesele ...

orada yanlışlık yapmışlardır çünkü yalnız bir biçimde saldırıya uğradığında yardım et geylani diyemez. Allahım geylani hazretlerinin hürmetine bana yardım et diyebilir.

undead

Kayıtlı Üye
orada yanlışlık yapmışlardır çünkü yalnız bir biçimde saldırıya uğradığında yardım et geylani diyemez. Allahım geylani hazretlerinin hürmetine bana yardım et diyebilir.
anlatmak istediğim de zaten bu .tek başınayken sadece ondan istemenin boyutu şirktir ...hemde apaçık...yüzü suyu hürmetine derken ona kimsenin hiç bir şey dediği yok...

Afrasiyab

Kayıtlı Üye
Bizim Türk insanı her işte "aracı sokma" meraklısı olduğundan Allahla da aynı ilişkiyi kurabileceğini zannediyor, dua etmek devlet dairesinde iş gördürmek değildir, kesinlikle Allahla kul arasındadır ve kimse giremez,ama bu şirk midir derseniz öyle demek pek ağır olabilir, şirk şuurlu olarak bilerek ve isteyerek yapılır, bunun şirk olması için -haşaa- Allahın çok art niyetli olması lazım. Doğrusunu Allah bilir.

undead

Kayıtlı Üye
Bizim Türk insanı her işte "aracı sokma" meraklısı olduğundan Allahla da aynı ilişkiyi kurabileceğini zannediyor, dua etmek devlet dairesinde iş gördürmek değildir, kesinlikle Allahla kul arasındadır ve kimse giremez,ama bu şirk midir derseniz öyle demek pek ağır olabilir, şirk şuurlu olarak bilerek ve isteyerek yapılır, bunun şirk olması için -haşaa- Allahın çok art niyetli olması lazım. Doğrusunu Allah bilir.
doğru söylüyorsunuz ALLAH ile kul arasına kimse giremez..belli dua kalıpları var ...işte peygamber efendimizin yüzü suyu hürmetine falan diyede bazıları bunları şeyhlerinde aracı ederk yapıyor ve durum orada bozuluyor...o şeyhin cennete girceği bellimidir ki sen onu araya koyup medet bekliyorsun....cevabınız için tekrar teşekkür ederim

Lewi

Kayıtlı Üye
Abdulkadir Geylani'nin tarikatının içerisindeyim, Nakşi'yim. Medet Ya Geylani değil de, Himmet ya Şahım diyoruz biz. Yetiş ya Hızır da diyebilirsiniz. Allah dostlarından yardım istiyoruz yani. Şirk olduğunu düşünmüyorum, Allah isterse yardım edilir.

Ayrıca rabıta denen birşey var bu tarikatta. Şeyhinizin alnının ortasından çıkan bir ışık (3. gözden) sizin kalbinize girer, kalbinizdeki kırmızılık(kötülük) ağzınızdan çıkar ve yerini nura bırakır. Bu şekilde imgeliyorsunuz rabıta yaparken.
Herkese öneririm, Eskişehir/Bilvanis sofisiyim ben.

siyahzühre

Kayıtlı Üye
Yardım yalnız Allah'dan aracı koymadan istenir,dua ve ibadet yalnız Allah'a yapılır.Fatiha süresinin anlamını okuırsanız daha iyi anlarsınız.Dünyada sosyal bir canlı olarak herkes birbirinden faydalanır,bu Allah'ın yaratmasının bir düzenidir.Hastaya sağlığını Allah verir,doktor ve ilaç Allah'ın şifa vermek için yarattığı bir sebebtir.Hasta sebebleri yerine getirir,doktora gider ,ilac alır;Allah dilerse şifayı verir.Dua edilirken kimsenin hatırı veya ruhu veya adı araya konulamaz.Hüküm ve yaratmak sadece Allah'a aittir.Allah'a dualarımızın veya ibadetlerimizin ulaşması için hiçbir aracıya ihtiyaç yok.İnsan doğal şartları yerine getirir (ki buda Allah'ın izni ve yaratması ile olur)sonucunu Allah'dan bekler.Ayetler var;Allah kuluna şahdamarından bile yakın olduğunu buyuruyor.O halde aracıya yalvarmaya ne gerek var?

Lewi

Kayıtlı Üye
Yardım yalnız Allah'dan aracı koymadan istenir,dua ve ibadet yalnız Allah'a yapılır.Fatiha süresinin anlamını okuırsanız daha iyi anlarsınız.Dünyada sosyal bir canlı olarak herkes birbirinden faydalanır,bu Allah'ın yaratmasının bir düzenidir.Hastaya sağlığını Allah verir,doktor ve ilaç Allah'ın şifa vermek için yarattığı bir sebebtir.Hasta sebebleri yerine getirir,doktora gider ,ilac alır;Allah dilerse şifayı verir.Dua edilirken kimsenin hatırı veya ruhu veya adı araya konulamaz.Hüküm ve yaratmak sadece Allah'a aittir.Allah'a dualarımızın veya ibadetlerimizin ulaşması için hiçbir aracıya ihtiyaç yok.İnsan doğal şartları yerine getirir (ki buda Allah'ın izni ve yaratması ile olur)sonucunu Allah'dan bekler.Ayetler var;Allah kuluna şahdamarından bile yakın olduğunu buyuruyor.O halde aracıya yalvarmaya ne gerek var?

Allah dostlarına yetenekleri boşuna mı verilmiştir ? Bunlar yetenekleri ile insanlara yardım ediyorlar. Ayrıca dua ve ibadet zaten Şeyh'e yapılmıyor. Dua ederken "Abdulkadir Geylani'yi aracı ederek senden yardım istiyorum Allah'ım" derseniz aracı etmiş olursunuz. Ani durumlarda (trafik kazası vb.) Himmet ya Şahım gibi yardım isterseniz, elbet mürşidiniz yardım eder size.
Dediğim gibi, Allah dostlarının yetenekleri boşuna değildir, insanlara yardım etmek içindir.

siyahzühre

Kayıtlı Üye
Acaba bu yetenekler nedir, tam bir bilginiz mi var? Şahitliğiniz mi var? Ben Kuran-ı Kerim'den başka şahit ve bilgi kaynağına kesin gözüyle bakmam.Bu güne kadar yalnız Allah'a dayandım ,yalnız Allah'dan diledim.Hiçbir zaman elimi boş bırakmadı.Bu dediğiniz insanlar tam bir inançla Allah'a kulluk ederler ve çevrelerindeki insanlarıda iyilikle uyarırlar.Doğru yola çağırırlar.Gerekirse yardımcı olurlar ama kendilerine duada veya ibadette bulunulamaz.Siz hastasınız diyelim;iyileşince sizi tedavi eden doktora ibadet etmezsiniz değilmi?Sizi tedavi edenmi şifanızı vermiştiir,yoksa ölümün ve hayatın tek sahibi Allah'mı?Bu dünyada bütün kulların görevidir Allah dostu olmak için çalışmak.Kulların görevi Allah dostlarından himmet veya yardım isteyip yan gelip yatmak değildir.Allah herkese akıl ve kendisine yaklaştıracak elçileri olan peygamberleri ile kitaplarınıda göndermiş.Oku! diye emretmiş...Daha ne istiyoruz illa birilerinin gelip ocağı yakmasını, yemeği pişirmesini ,sofraya koymasını sonrada ağzımıza kaşıkla dökmesini mi?

Lewi

Kayıtlı Üye
Acaba bu yetenekler nedir, tam bir bilginiz mi var? Şahitliğiniz mi var? Ben Kuran-ı Kerim'den başka şahit ve bilgi kaynağına kesin gözüyle bakmam.Bu güne kadar yalnız Allah'a dayandım ,yalnız Allah'dan diledim.Hiçbir zaman elimi boş bırakmadı.Bu dediğiniz insanlar tam bir inançla Allah'a kulluk ederler ve çevrelerindeki insanlarıda iyilikle uyarırlar.Doğru yola çağırırlar.Gerekirse yardımcı olurlar ama kendilerine duada veya ibadette bulunulamaz.Siz hastasınız diyelim;iyileşince sizi tedavi eden doktora ibadet etmezsiniz değilmi?Sizi tedavi edenmi şifanızı vermiştiir,yoksa ölümün ve hayatın tek sahibi Allah'mı?Bu dünyada bütün kulların görevidir Allah dostu olmak için çalışmak.Kulların görevi Allah dostlarından himmet veya yardım isteyip yan gelip yatmak değildir.Allah herkese akıl ve kendisine yaklaştıracak elçileri olan peygamberleri ile kitaplarınıda göndermiş.Oku! diye emretmiş...Daha ne istiyoruz illa birilerinin gelip ocağı yakmasını, yemeği pişirmesini ,sofraya koymasını sonrada ağzımıza kaşıkla dökmesini mi?

İbadet etmediğimizi baştan söylemiştim. Israrla iyileşince sizi tedavi eden doktora ibadet etmezsiniz diyorsunuz, İBADETİ UNUTUN.
Size söyleyeyim, Eskişehir Bilvanis sofisiyim, oraya gittiğinizde zaten maneviyattan kendinizi bile hissedemiyorsunuz. Şeyhin gözüne direkt bakınca bile kalbiniz çarpıyor.

Kur'anda Allah dostları hakkındaki ayetlerden bahsedeyim;

"AlIah’in dostlari ancak muttaki olanlardir Fakat (kâfir ye gâfil) insanlarin cogu bunu bilmezler "(Enfâl 8/34)

”Haberiniz 0lsun ki, Allah ‘in velileri (dostlari) icin hic bir korku yoktur. Onlar mahzun da olacak degillerdir” Dünya hayatinda da Ahiret hayatinda da onlar icin nice müjde (ve ke*rametler) vardir. Allah´in söz ve hükümlerinde asla bir degisme yoktur iste bu (hale ve vade uIasmak) en büyük kurtulustur”(yunus 10/62-64)

Her sey ile bana yönelenlere uy”(Lokmân)31/15)

“Onlar Allah ‘in hidayet ettigi kimselerdir. Sen de onlarin yoluna uy(En-am 6/90)

Hadis: “Ümmetimden her devirde sabikun (hayirlarda önderlik eden ehlullah) bulunur"

“ResuIum! Rabb’Ierinin rizasini isteyerek, sabah aksam O’na dua (ve ibadet) edenlerle beraber olmaya candan sabret. Dünya hayatinin süsünü isteyerek sakin onlardan gözünü cevirme. Bizim zikrimizden kalbini gafil kildigimiz, hevasina tabi olan ve isi devamli asiriIik 0lan kimseye itaat etme" (Kehf 18/28)

Evliyaları reddetmek, Kur'an ı kabul etmemektir. Dinden çıkarsınız, lütfen yapmayın.

Ayrıca Kur'an da yazılmayan konular hakkında en sahih hadis kaynağını dikkate almasınız.

Sonuç olarak, bizim yaptıklarımızda şirk vb. yoktur. Sapıtanlar elbet olur, ancak bizde böyle birşey yok.

Saprohil

Kayıtlı Üye
Gavstan yardım istemek bana tuhaf geliyor.Doğru insanları takip et.Araştır eminim bir sonuca varırsın.

Ama bu şeyhler tuhaf.İnsanlar sırtlarını şeyhlerine dayayıp,güven duyduklarını söylüyorlar.Her koyun kendi bacağından asılır.İstediğin kişiden yardım isteyebilirsin,medet umabilirsin.Bu senin kararındır.Ben sana sadece bir alternatif gösterebilirim..Sana bir kitap öneriyorum.İster oku,ister okuma.
"Uydurulan Din ve Kuran'da ki Din " okumanı tavsiye ederim.

La-edri

Kayıtlı Üye
Mürsid den dervisi yardim ister, mürsidin ilminden faydalanmak istemeyen bir insan onun ilmine inanmadigi gibi ondan yardim da dilemez, mürsidleri dervislerine sorun.

Bu kücümsenecek bir olay degil,saygi dumak zorunda degil hic kimse ama islam dininde tasavvuf var tasavvuf da mürsid dervis iliskisi var.

Onlarin marifetleri ucmak kacmakdan, zahiren keramet göstertmekten ziyade, insani manen egitmektir nefislerini temizlemektir.
nefs terbiyesi ise Allah'in emridir.temizleyebilen temizlesin kendisi görülmüs sey degildir benden söylemesi .

Sems olmasa idi Mevlana olmaz di, Allah istese Mevlana'yi Shems'siz de o hale getirebilirdi, ama o vesileyi yaratir senin talebini israrini emegini samimiyetini görmek ister.Emek vermeyende meded falan isteyemez zaten.

Meded ya gavs durumu ise; dervisin manevi sorunlarinda söylenen bir seydir, dervis binlerce esma zikri yapar, kimi dergahlarda cile denilen kendini bir odaya kapatma durumu vardir, manevi terbiye altina giren kisilerde bir takim sykintilar olabilir vesvese vizyon haller, dervis hocasindan yardim ister.Yardim istese ne istemese ne bir gercek varki o dervisi o manevi yoldan götüren Mürsidtir zaten yapiyordur yardim ediyordur destekliyordur.
Allah bu kisileri ilmi ile donatmis onun egitimine talip olan bir kisi istesede istemesede yardimi alir zaten almak durumundadir, yoksa ne diye tabi oluyor kendisi gitsin manevi yolunu, Mürsid ilmi ile dervisini tasir bu da bir faktördür, onca manevi sykintinin icinde tabiki bir yol gösteren yardim eden olacak.
Yolunda ilerlemis bir dervisin nelere hangi alemlere sahid oldugunun hakkinda fikir sahibi olsaydik anlardik meded neden isteniliyormus, yardimsiz o kafayi yer,sagligindan olur.

Sizin inandiginiz gibi tecavuze ugrayana yardim cocugu calinana yardim, kanser olana yardim edebilmis olsa idi, dervisler su dunyada en rahat sorunsuz hayati yasior olurlardi, degil! Onlar cok sykintili hayat yasarlar hatta bütün sykintilar belalar onlari bulur terbiyeleri geregi.

Elma ile armutu bir birine karistirmaktan manava gidipde bir salkim uzum yiyemez olduk.

undead

Kayıtlı Üye
dünyada bir takım zorluklar gelir insanların başına...eğer kişi inançlı biri ise her şeyin ALLAHTAN geldiğini bilir ve ona tevekkül eder...genel bakılırsa ömrümü ALLAH yolunda harcar...sıkıntlılarını onunla paylaşır ve içinde bir sıcaklık hisseder...fakat günlük yaşadığı bir ufak sıkınıtda direkt olarak ALLAH ile temas kurmaz...insandan bir yardım bekler...tabii onu yapanında yaptıranında ALLAH olduğunu bilir..bu durumda bir şirk durumuyla karşılaşılmıyor..örneğin haklı fakat başka sebeplerden ötürü hapise girecek olan bir insan genel anlamda ALLAHA dua eder...ama fizyolojik olarak baktığımızda vesileye bağlanarak hakimin onu affettmesini ister...ondan yardım ister.. bu örnekler çoğaltılabilir...merak ettiğim en başından beri söylediğim şu...diyelim insan tek başına evde yatıyor..ve hırsız ..geliyor...burada yardım edebilecek hiç bir kimse yok...siyasi yetkililerde yok..ve o kişinin buna gücü yetmiyor...bu kişi bu durumda MEDET YA GAVS derse şirkmi oluyor...ALLAHIM HAYIR VE ŞER SENDEN...SENDEN GAVSI AZAM ISEVGİLİ KULUNU BANA YARDIM ETMESİ İÇİN GÖNDERMENİ İSTİYORUM derse bu şirkmidir...son olarak ta neden araya GAVSI AZAMı sokuyor da direkt ALLAHTAN istemiyor...eğer ALLAHTAN direkt istese gavs gelmeyecek fakat daha farklı bir şey olacak belki. (hırsızın eli kitlenebilir,yada bi an korkabilir) ..çok kıvrımlı ve ince bir çizgi...bu çizgiden çıkmamak zor değilmi...bilip bilmeden şirke batıyorsak bu büyük günahlardanmıdır...

undead

Kayıtlı Üye
Gavstan yardım istemek bana tuhaf geliyor.Doğru insanları takip et.Araştır eminim bir sonuca varırsın.

Ama bu şeyhler tuhaf.İnsanlar sırtlarını şeyhlerine dayayıp,güven duyduklarını söylüyorlar.Her koyun kendi bacağından asılır.İstediğin kişiden yardım isteyebilirsin,medet umabilirsin.Bu senin kararındır.Ben sana sadece bir alternatif gösterebilirim..Sana bir kitap öneriyorum.İster oku,ister okuma.
"Uydurulan Din ve Kuran'da ki Din " okumanı tavsiye ederim.
onun videolarını izledim...evet doğru bilgiler var...fakat çarpıtıcı gördüğüm bilgilerde var..konu dışına çıkacak ama ...namaz 3 rekattir..diyor...ve bir ara sırf onun yüzünden bir çok konuda ikilemde kalmıştım...boğulacak gibi oluyordum...araştırdıkça daha çok çizgiler açılıyor..başlıklar açılıyor...tereddüt artıyor..vesveseler zaten beyninden çıkmıyor..o yüzden dediğiniz şeyi bi daha okumaya niyetim yok...kurana bakıcam...tamam açıklıyor ama insanların görüşleri hiç orda yazanlar gibi değil..sürü psikolojisi değil ama neden bunca insanlar orada yazan şeyi söylediğimde bakışları hayretler içerisinde oluyor...

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Sorunuza katılım olduğu için şu an silmiyorum ama konu kilitlenmiştir. Lütfen Türkçemizi düzgün kullanın. Ayrıca sitemizde günah sevap tartışması yasaktır. Herkes günahı da sevabı da kendi inanç sisteminde belirtip ona göre davranabilir. Tartışılmasına izin verilmemektedir. Bu tür mesajlar sorgusuz olarak silinecek ve bu tür mesajlara devam eden üyelerimiz de sorgusuz sualsiz yasaklanacaktır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...