Karma nın gücü ve şefkati

Kasyopya

Banlı Kullanıcı
İş
hedonist
Bundan 1 yıl önce yaşadığım bir olayı anlatmak istedim çünkü görebilenler için bir ders olabileceğini biliyorum bilgisayar malzemeleri satılan bir dükkan dan bir kaç siparis verdim ve ertesi gün almak için gittiğimde henüz gelmediğini söyledi çalışan kişi ertesi gün gelmemi istedi ama hali hal değildi aşırı saygısız biriydi ama ben sabırla hem gelmeyen ürünümü bekledim hemde bu elmanla uğraştım....neyse en son ürünüm geldi ve bana söylediği fiyatın neredeyse 3 katı fiyat istedi sebep olarakta orjinal olmasını yan sanayi olmamasını gösterdi ki ben özellikle yan sanayi istediğimi söylemiştim...almak zorundasına kadar vardırdı olayı ve ben istemediğimi dükkanın sahibiyle görüşmek istediğimi söyleyince dünyanın küfrünü yedim zaten yanıma yaklaştığında alkollü olduğunuda farkettiim velhasıl kavgamız dükkanın bulundugu hanın içine kadar gitti ve yan dükkandaki esnaflar bu elaman bagırmaya çagırmaya başladılar yani ben ilk vukuatı değilmişim...benim agzımdan tek kötü söz çıkmadı..öyle bakakaldım gereksiz sinirine ve küfürlerine....oradan çıktım eve dogru yürüken kendi kendime söylendim şikayet edecektim sahibine attıracaktım işten...zaten haketmiyor birsürü işsiz var diye düşünürken...kendi işyerimde daha 2 gün önce yaptığım bi hata aklıma geldi ki onu saklamak için ne çabalar sarfetmiştim saklayabilmişmiydim onuda bilmiyordum...yaptığım hata ortaya çıkarsa bende baya bi güçlük yaşardım dedim ki kendi kendime ekmeğiyle oynamayım bi hata yaptı oda pişmandır bende hemen hemen aynı durumda olabilirim...eve gittim ama nefsime yenildim dükkanı aradım işyeri sahibine olanları anlattım..adam özür diledi tekrar ugramamı istediğim malzemeyi temin edeceğini söyledi...2 gün sonra gittim o eleman yoktu işyeri sahibi işten çıkarmış....kafamdan aşagı sanki kaynar sular döküldü,kalbime bıçak saplantı sanki,o anki pişmanlığımı ve kendime olan nefretimi size anlatamam çok üzüldüm ve kendime çok kızdım....ve arkadaşlar aynı günün akşamı işyerimden aradılar o saklamaya çalıştıgım hata ortaya çıkmış müdürümüzde sabah yurtdışına çıkacagından beni sabah erkenden bekliyormuş...sabah müdürümden baya bi laf duydum ve anladım ki işte peşimi hiç bırakmayan karma bana gülümsüyor....seni küçük şımarık gördün mü başına gelenleri diyordu...affetmeyi bilmeyenler affedilmezler çgrenemedin mi.....ama o işten çıkarılan çoçuk günlerce kafamdan gitmedi...aradım işyerini saçma sapan sebeplerle çoçugun numarasını buldum...hem aramak af dilemek istiyordum hemde kendi yaşadığım olayı anlatıp onunda ders almasını istedim...karma ile tanışsın istedim...velhasıl aradım...derdimi anlattım hatta buluştuk kahve ısmarladım ona...şaşırdı beni birazda tuhaf buldu sanırım..hakettim ben dedi sana okadar küfrettim hiç yokken dedi hatasını kabul etti,bende hatamı kabul ettim . ...ikimizde ama en çok o yeni şeyler ögrendi.Karma ile tanıştı anladı kendi bakış açısıyla anlamaya çalıştı ve kabul etti...Kızdığınızda,öfkelendiğinizde lütfen karma nın varolan gücünü hatırlayın.....hem herşey daha kolay olacak hemde herşey size geri dönecek.. hep sevgi ile

H€RA

Kayıtlı Üye
Her zamanda karma nın işlediği söylenemez bence, benim tanıdığım çok iyi insan misal, hatta hayatımda o kadar iyi insan görmedim. Öfke nedir nefret nedir bilmez, affeder ve hayatta hiç gülmemiştir ona, o affettikçe, iyilik yaptıkça hep kötü şeyler yaşadı. ben yanında olmasam bu kadar rahat anlatamazdım. Karmanın gücüne falan inanmıyorum ben, bilinçaltına yerleştirdin belkide ben bu çocuğa kötülük ettim şimdi benim müdürümde benim açığımı yakalarsa diye ve bu sebebten olmuş olabilir herşey, belkide karma nın işlemesir ama tek bildiğim karma herkese işlemiyor, herkese şefkatli yaklaşmıyor...

Kasyopya

Banlı Kullanıcı
İş
hedonist
Peki BİZ KARMA varmış gibi hareket edersek ne kaybederiz

H€RA

Kayıtlı Üye
Haketmeyen insanlara iyilik yapmış oluruz mesela... Buda benim için bir kayıptır.

H€RA

Kayıtlı Üye
Kötülük edenlerden ötürü kızma; Kötü adamlara da imrenme; (Hz. Süleyman'ın Meselleri, Bab 24, 19)

Kötülük edenlere ne kızıyorum nede imreniyorum, sadece haketmeyen insanlara iyilik yapmak zaman kaybıdır bence, sence olmayabilir ama ben haketmeyen insanlara iyilik yapmam, iyiliği göstermek için uğraşmam çünkü benim dünyaya geliş amacım insanlara iyiliği güzelliği göstermek değil. Ve kişiye görede değişir elbet görüş :)

AJA

Elit Üye
Basitçe, Dünya her alan da ''etme bulma'' Dünyasıdır :) Bunun adına karma-tekamüle erişim için tecrübe-empati vs derseniz deyin..

AJA

Elit Üye
Dünya ''etme bulma'' Dünyadır ve bunu bir çok şeyle adlanrıabiliriz..

nigxe

Kayıtlı Üye
Hep susalım ama nereye kadar bence bu olayla sizin iş bağlantınız aynı değil o cocuk diyorsun küfür etmiş yanlış davranmış demekki herkese böyle davranıyor biz böylelerine aferim dersek ozaman başımıza ne gelse haktır

AJA

Elit Üye
Kötü bir davranışa sevgili kasyopya iyi ve örnek davranışta bulunmuş sonrasından.Son derece doğru bir davranışta olmuş zaten.O çocuk ta pişman olmuş belli ki ve kasyopya da ona aynı hatayı yapmaması için belkide öncü oldu,en azından üzerine düşnei yaptı hem kendi vicdanı ile öğrendi hem de öğretti.
Bu arada dün sorun vardı yorum yapamıyordum yaptıklarımda sonradan geçmiş foruma flood gibi görünüyor,kusura bakmayın :)

canmert196

Kayıtlı Üye
ben karma dusuncesini bira daha kendime uyarladim kisisel gorusum karma haksizliklarda mudahale edilir.Karma var diye hic bir seye ses cikarilmamasi yanlistir ve mudurunuzle ne olursa olsun siz ona yorcaktiniz sizin olayin karmayla ilgisi yok ayni derecede ddegiller siz azar isittiniz o isinden oldu gec kalma sizin hataniz karmanin degil.

Kasyopya

Banlı Kullanıcı
İş
hedonist
Anlatmak istediğim şey ''Karma'' ''vicdan'' ''bir başkası ile kendini sınamak'' ''bir başkasına öğretirken öğrenmek'' ''evren e pozitif enerji yollamak'' ''alttan almak'' ''kendi nefsini sınamak'' ile ilgili...ben bana kötülük yapan insanlarla bile küs kalmak istemeyen yapamayan biriyim...konuşmak ,özür dilemek ,özür dilenmek..anlatmak ve anlamak isterim..benim hayatımda küslüğe yer yok...iyi ,pozitif bir insan olmaya çalışıyorum olamadığım zamanlarda ise zamanı kendimce geri sarıyorum ve düzeltmek için yollar arıyorum...ben nasılsam herkesi öyle biliyorum...kıran ve kırılan kişi olmak siyah ve beyaz gibi değil ki.ikiside ruhun parçası ikisindeden de var içimizde kırdığımzda birgün kırılan kişi olacağımızı.kırıldığımızda ise yine bigün kıran kişi olacağımızı unutmamak adına...