Adam ve hayalet (Zen hikayesi)

gümüş

Kayıtlı Üye
Bir adamın karısı oldukça hastaydı. Ölüm yatağında kocasına şöyle dedi : Seni çok seviyorum ve ben öldüğümde başka bir kadınla birlikte olmanı istemiyorum. Bana sadık kalacağına söz ver, yoksa sık sık geri döneceğim.

Adam söz verdi.

Kadının ölümünden bir kaç ay sonrasına dek kimseyle beraber olmadı ama bir gün bir başka kadına aşık oldu ve onunla nişanlandı. Nişanlanlandığı gece eşinin hayaleti göründü ve adamı sözünü tutmamakla suçladı. Ölen eşin hayaleti o geceden sonra her gece gelerek adamı taciz etmeye başladı. Hayalet adam ile nişanlısı arasında geçen her konuşmayı kelimesi kelimesine adama anlatıyor, herşeyi biliyordu. Bu durum adamı o kadar üzüyordu ki gözüne uyku girmez olmuştu.

Umutsuzca köyünde yaşayan bir Zen ustasına giderek ondan yardım istedi. Zen ustası adamın söylediklerini dinledikten sonra "Çok akıllı bir hayaletmiş ... " dedi. " Evet" diye yanıtladı adam. "Söylediğim ve yaptığım herşeyi en ince detayına kadar biliyor"

Zen ustası gülümsedi. "Böyle bir hayalete hayran olmalısın, sana bir sonraki sefer onu gördüğünde ne yapman gerektiğini söyleyeceğim" dedi.
....
....

O gece adam hayaleti Zen ustasının öğrettiği gibi karşıladı ve ona

-Sen çok akıllı bir hayaletsin diyerek devam etti konuşmasına; bilirsin ki senden bir şey gizleyemem, eğer benim bir soruma cevap verirsen nişanlımdan ayrılacağım ve hayatım boyunca söz verdiğim gibi yalnız yaşayacağım.

-Sor sorunu o zaman" dedi hayalet. Adam masanın üzerinde bulunan geniş bir kabın içindeki fasülye tanelerini avuçladı ve hayalete sordu :

-Elimde tam olarak kaç tane fasülye var ?

O anda hayalet ortadan kayboldu ve bir daha hiç gözükmedi.

Bazen hayaletlerimizi kendimiz yaratırız.

b.a

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
çok garipmiş :)

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
bir zen öğrencisi zen üstadına gitmiş:
"üstadım, çok çalışıp aydınlanmak istiyorum. ne yapmam gerekir aydınlanabilmem için? bana yol gösterin."
bunu duyan üstad öğrencisine sormuş:
"yemeğini yedin mi?"
"evet" demiş öğrenci.
"o zaman git tabağını temizle ve bulaşıkları yıka."

( Zen ustaları bazen çok komik olabiliyorlar. :D )

S

SoNoL

Sevgili Gümüş ve Marla, yazdığınız Zen hikayelerine bayıldım. Yine başka bir Zen hikayesi okumuş, hoşuma gittiği için klasöre atmıştım. Bende onu paylaşayım :)

Manastırda kaos vardı. Rahipler oraya buraya koşuşturuyorlardı ve korkularının sebebi başrahip Zen Üstadı Blumise’den başkası değildi. Tek bildikleri, onlara böyle çaresiz zamanlarda yardım edebilecek tek rahibin rahip Tara olduğuydu. Tüm rahipler deliler gibi onu arıyorlardı.

Sonunda bir grup rahip onu nehrin kenarında akşamüstü güneşinin tadına varırken buldu.

Bir rahip çetesini kendisine yaklaşırken görünce şaşıran rahip Tara “Nedir tüm bu arbede?” diye sordu. Rahiplerin her birisinin yüzündeki kızarıklığı görünce “Ve, neden yüzlerinizin bir kısmı kırmızı?” diye devam etti.

Rahip Chin, “Üstad Blumise çıldırdı. Tüm manastırı gezip herkese saatin kaç olduğunu soruyor ve saati söyler söylemez, adama sıkı bir tokat atıp bir sonraki kurbana geçiyor. Rahip Gzan’ı 2 kere bile tokatladı, görüyor musunuz, iki yanağı da kıpkırmızı!” diye bağırdı.

“Yaşlı baş belası hala baya güçlü” diye homurdandı rahip Gzan.

Tam o sırada çok sinirli olan Üstad Blumise göründü.

“Tara” diye bağırdı. “Saat kaç?”

Tara sakin bir sekilde başını yukarı kaldırdı, gülümsedi ve “Saat ŞİMDİ Üstad” dedi ve bu herşeyin sonu oldu.

Üstad Blumise sevgili öğrencisinin önünde eğildi ve yeni uyanmış olan rahipler topluluğunu bu yanıt üzerine düşünmeleri için terketti.

Kaynak: Anmol Mehta

gümüş

Kayıtlı Üye
Tam da Zen'de an üzerine yazacaktım, harika oldu bu sevgili Sonol, çok teşekkürler :)

MarlaSinger

Kayıtlı Üye
İş
turist
Adam, zen ustasına gelir ve "efendim 38 yıl uğraştım ve artık suyun üstünde yürüyebiliyorum." der... Ustası da der ki; "vazgeçebilir misin?"

Ne kadar sinir bozucu, değil mi? :D :D

saykoman

Kayıtlı Üye
çok harika hikayeler gerçekten teşekkürler.

gümüş

Kayıtlı Üye

Hint-Budist kültürü ve Çin-Tao kültürü etkisi ile ortaya çıkmış olan Zen, kelime karşılığı olarak meditasyondan türemiştir, budizmin bir kolu olarak kabul edilir. Kelimelerle tarif edilemeyeceği söylenir, gösterilmeyeni göstermek, aktarılmayanı aktarmak biçiminde de açıklanabilir. Doğrudan zihine hitap eder, doğallığı gösterme amaçlıdır.

Yakaza

Kayıtlı Üye
-Sor sorunu o zaman" dedi hayalet. Adam masanın üzerinde bulunan geniş bir kabın içindeki fasülye tanelerini avuçladı ve hayalete sordu :

Yazının sonunda mantık hatası var.

gümüş

Kayıtlı Üye

Yazının sonunda mantık hatası var.

Neden mantık hatası olduğunu düşündünüz ?