Serçe parmaktaki sinir bozucu ilginç ağrı için tedavi yöntemi ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Adarr

Kayıtlı Üye
Hatırlamamakla birlikte sanırım 5 senedir bu ağrı var. İlk zamanlarda (sol elimin) serçe parmağımın tırnağının arasına bir şey temas ettiğinde böyle sanki vücudumdaki bütün elektrik oraya toplanırdı ve içten bir iğne batırıyorlarmış gibi hissederdim.. Sonraları bu ağrı artmaya başladı ve şimdilerde her gün ortalama 20 dakikada bir ağrı oluşur, bazan geceleri uykumdan uyandırır bilhassa sabah uyandığım zaman inanılmaz bir ağrı hissederim. Yaklaşık 10 defa doktora gittim. Emg, MR, Röntgen bir çok tahlil yapıldı. Kimi doktor sinir sıkışması dedi. EMG çekildikten sonra sinir sıkışması değil boyunda oluşan küçük küçük fıtıklardan dolayı serçe parmağına vurduğu söylendi. İlaç tedavisinin olmayacağı, ortopedik yastık almamı ve dik oturmamı önerdiler.

Şimdi çok sık aralıklarla parmağımda bu ağrı oluşuyor ve gözlerimden yaş gelecek kadar garip bir ağrı veriyor. Normalde mazoşistlik derecesine gelen acıya katlanma deneylerim bile oldu zamanında; bıçak yarası, yanık, yara bere çizik bir çok ağrı çoğu zaman etkilemez beni fakat gelin görün ki bu serçe parmağımdaki minik ağrı bütün konsantrasyonumu bozup rezil ediyor beni.

Yaklaşık 4 sene boyunca body fitness yaptım, spor yaptığım zamanlarda bu ağrı azalıyordu lakin dönem dönem sol kolumda uyuşmalar aynı şekilde gece uyuşmalar olduğu için sporu da bırakmak zorunda kaldım.

Bir ara bir doktor psikolojik bir rahatsızlık dedi, nörolog boyunda oluşan küçük fıtıklardan olabilir dedi. Fizik tedavi uzmanı sinir sıkışması dedi velhasılıkelam kimse net bir çözüm söylemedi.

Bu konu ile ilgili internetten araştırma yaptığımda karpal tünel sendromu, sinir sıkışması vb çeşitli hastalıkların olabileceği söyleniyor.

Sualim o dur ki bu konuda bana önerebileceğiniz bir şey var mıdır arkadaşlar? Çoğu zaman konsantrasyon çalışmalarında problem teşkil ediyor, kimi zaman uyku problemleri yaratıyor. Çalışırken (günün 10 saati bilgisayar başındayım zaten hastalığın sürekli klavye kullanmaktan kaynaklandığını söyleyen doktor da oldu) çok sıkıntı yaratabiliyor.

Soruna alıştığım için parmağım ağrıdığı zamanlarda sanki normal bir şeymiş gibi hissetmeye başladım ama ızdırabını anlatamam.

Eğer forum kurallarınca uygun ise bana ankara'da bir doktor ismi veya meditasyon merkezi önerebilir misiniz?

Saygılar...

gizli_gizler

Kayıtlı Üye
Psikolojikte olabilir ama sinir sıkışması dediyse değildir. Sinir sıkışması olsun lif kopması, aşınması olsun bunlar kronikleşebilen rahatsızlıklardır. Parmağınızın iyileşmesi için uzun süre dikkat edip kıpırdatmamanız lazım. Eğer kronikleşmişse zaten sık sık olur. Kolunuzda çekilen filmde bir şey gözükmediyse psikolojiktir genelde olur. Fıtık için de ayrıca doktora gitmeniz lazım, fıtık varsa tedavi olmanız lazım, artık tedavisi çok basit bir şey.

Adarr

Kayıtlı Üye
İlginç olan da o ki zamanında sol kolumu kullanmamaya çalıştığım zamanlarda ağrılar azalıyor. Fıtık mevzusu için doktora gittim lakin ameliyat veya tedavi için bir şey söylemedi dikkat edeceksin dedi. Be adam nasil dikkat edeyim sol kolumu mu kullanmayayim keseyim mi diyemedim. Splint tak, atel kullan şunu bunu yap da demedi.

Psikolojik olmadığını sanırım az çok tespit edebiliyorum çünkü "psikolojiktir psikolojiktir" diyen doktorun başından savmak için söylediğini sezmiştim aynı zamanda sonuçta tırnağımın arasına bir şey çarptığı zaman daha fazla ağrıyor yani fiziksel bir şeyler var ki bu ağrı peydah oluyor.

gizli_gizler

Kayıtlı Üye
Psikolojik diyorsa bir şey görmemiştir anlamına gelir ve psikolojiktir. Ortada herhangi bir durum yokken ağrı oluyorsa, sizin vücudunuzun stresini bir şekilde atma yöntemidir. Bunu şöyle anlayabilirsiniz. Ağrı zamanlarına dikkat edin, sinirli veya stresli üzüntülü zamanlarınıza denk geliyor mu bir bakın. Film çekmiştir büyük ihtimal, lifle ilgili bir sorun olsa gözükürdü. Kronik ağrılar o sebeplerden olur. Parmağı da ihmal etmeyin, bir çok damar geçiyor oradan.

Adarr

Kayıtlı Üye
En mutlu olduğum anda da -ki pek hüzünlenmem- en kötü anda da o ağrı var. Yazı yazarken otururken kullanırken kullanmazken kısacası her zaman..

Yine de ne gelirse o'ndan gelir; La tahzen innalahe meana :)
Sabır çekip bekleyelim o zaman...

gizli_gizler

Kayıtlı Üye
Ben kolunuz için söyledim onu. Parmak her şeyden olabilir, kalp olur, fıtık olur bir çok damar geçiyor, ne olduğunu anlamanız lazım. Fıtık için doktora gitmekten başlayabilirsiniz.

alin

Kayıtlı Üye
Fıtıklar karpal sendromu sinirler vb aslında farklı görünse de çoğunda kaynak aynı her dr.a göründüğünüz için yorum yapıyorum öneri olarak deneyebilirsiniz boyun duruş sağlığına dikkat edip fizik tedavi hareketlerini yapıp bir de o zamanlar hafifleme olup olmadığına bakabilirsiniz.Boyun için kas gevşetici pc başında ya da birşeye konsantre olduğunuzda kasmamanız hiç farkında olmadan kaslarımıza aşırı yük bindiriyoruz gün içinde en önemsiz işlerde bile.Fizik tedavi hareketleri almadıysanız netten bulabilirsiniz sağlıklı kişilerin de yapması gerektiği söylenen hareketler var.Sanırım deneme yanılma yoluyla gideceksiniz dilerseniz boyun odaklı düşünerek başlayın derim.Benzer şeyleri arada yaşadım sizin kadar yüksek olmasa da dediğim yöntemlerin işe yaradığını söyleyebilirim.Herkesin tedavisi başkadır elbette ama genel hareket ve dikkat durumları olduğundan size zararı olmayacaktır.Damar için de bakıldı mı bu arada? Geçmiş olsun...

Adarr

Kayıtlı Üye
Teşekkür ederim, damar için bir şey yapılmadı.
Peki gevşetici merhemleri ense kısmına mı kullanmak gerekiyor veya önerebileceğiniz bir ilaç varsa çok müteşekkir olurum.

bugün ortopedik yastık aldım, kolum için de atel ve splint önerildi onu deneyeceğim. bakalim mevlam sifa verir umarım...

alin

Kayıtlı Üye
Evet ağrının olduğu bölgede rahatlatıcı masaj yapılabilir bir gerilim olmuşsa masaj sırası rahatlamayı hissedersiniz zaten.İlaç ismi vermem ne derece doğru olur bilmiyorum ama çok bilinen ve kas yırtılması olmadığı müddetçe ki ( o kısımda yırtılma neredeyse imkansızdır) eczaneden çok bilindik kas gevşeticiler var.Bir de bende cidden boyun egzersizleri çok işe yaramıştı.Netten bile bulabilirsiniz.Karpal için de egzersizler var.Sıcak suyla boyun masajı vb ortopedik yastık iyi düşünmüşsünüz.Klavye kullanımı bile o sinir boyunu ciddi etkiliyor arada dinlendirmeye bakın ellerinizi.Geçmiş gibi emin olarak iyileştiğiniz için şükredin.Tekrar geçmiş olsun.

Elfangel

Kayıtlı Üye
Eğer forum kurallarınca uygun ise bana ankara'da bir doktor ismi veya meditasyon merkezi önerebilir misiniz?

Saygılar...

Sizi site sahiplerimiz sayın Urum ve Yule'nin Kişisel Gelişim Merkezi Akademi Larimar'a yönlendireyim. Akademi Larimar etkinlikleri bölümünde gerekli bilgiler mevcuttur.

Biran önce şifalanmanızı dilerim.

İyi forumlar...

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Serçe parmağınızda tırnakla etin birleştiği hangi noktada tam olarak ağrı var?
Parmağınızın dış tarafına doğru mu, yoksa yüzük parmağı tarafına doğru mu?
Cevabınıza göre meridyen noktalarından size bir önerim olacak.

Acil şifalar, sevgi ve ışıkla kalın:)

Adarr

Kayıtlı Üye
Seçe parmağınızda tırnakla etin birleştiği hangi noktada tam olarak ağrı var?
Parmağınızın dış tarafına doğru mu, yoksa yüzük parmağı tarafına doğru mu?
Cevabınıza göre meridyen noktalarından size bir önerim olacak.

Acil şifalar, sevgi ve ışıkla kalın:)

Selamlar.
Evet yüzük parmağıma taraf olan noktada ağrı oluşuyor sürekli. Tırnak ile etin birleştiği noktaya dokunduğum zaman veya çoğu zaman kendi kendine zuhur ediyor bu ağrı.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Selamlar.
Evet yüzük parmağıma taraf olan noktada ağrı oluşuyor sürekli. Tırnak ile etin birleştiği noktaya dokunduğum zaman veya çoğu zaman kendi kendine zuhur ediyor bu ağrı.

Ağrıyan noktanız, kalp meridyen noktalarından birisidir.
Bu noktada muhtemelen enerji birikimi ( akmayan enerji ), yada tam tersi olabilir. Bu arada korkulacak bir şey yok, sadece biriken enerjiyi dağıtmanız gerekmektedir. Size önereceğim akupunktur noktalarına parmakla baskı uygulama yöntemi buna shiatsu da denilir. Parmakla baskı yaparak enerji akışını sağlamayı deneyebilirsiniz. Kendinizinin uygulayabileceği bir yöntem anlatacağım. Uygulama sırasında acıması çok normaldir, zaten özellikle ağrı olan noktalarda bu uygulama yapılır. Ayrıca size anlatacağım yöntemin hiç bir zararı, yan etkisi yoktur. Korkmadan deneyebilirsiniz.

-Resimde gösterilen 9 noktaya baskı yapacaksınız.
-Baş parmağınızı kullanacaksınız.
-Kuvvetli bir şekilde baskı yapacaksınız, ağrıya katlanmanız gerekir.
-Önce 1 numaralı koltuk altındaki meridyen noktasından başlayacaksınız.
-Herbir meridyen noktasına, soluk verirken 6 sn bastırın, soluk alırken baskıyı gevşetin bu şekilde 10 döngü devam edin.
-Muhtemelen doğru noktaları bulduğunuzda baskı yaptığınız noktalarda ağrı olacaktır.
-Her iki kolunuzda da aynı uygulamayı yapın.
-Bir gün arayla uygulayın, zamanla ağrınız azalacaktır.

Gelişmeleri buradan paylaşabilirsiniz. Acil şifalar.

Sevgi ve ışıkla kalın:)

darksense

Kayıtlı Üye
Bende bu sorunun enerjinin dışarıya akamadığından dolayı oluştuğunun kanaatindeyim. Yaptığım ve sebebini bildiğim bir uygulama değil sadece içimden geldi söylemek istedim.

Beyaz bir bez parçası al salı günü yatmadan önce bir parça kırmızı toprağa sar parmağını ardından 4 Defa Ayetel Kürsi okuyup Peygamber efendimiz Hz. Muhammed S.A.V. İçin armağan et Ağrının geçmesi için niyet et ve uyu.

Geçmiş olsun.

Adarr

Kayıtlı Üye
Sayın @embriyo ve @darksense çok teşekkür ederim.

Yalnız küçük bir iki sorum olacaktı size embriyo.
10 kez uygulanması gerektiğini belirttiniz; her bölgeye 10 kez baskı uyguladıktan sonra mı bir sonraki bölgeye geçeyim yoksa bütün bölgelere birer kez baskı uygulayıp toplam 10 kez mi bu işlemi yapayım.

İkincisi sorum ise dogru meridyen noktalarini buldugumu nasil anlayabilirim? yani nereye kuvvetli bir sekilde bastirirsam bastirayim agri olusuyor. Bahsettiginiz bolge sinirler midir? Yani biceps bolgesinde bulunan o 2. noktada sinirler vardir hani ben orayi elimde biraz kurcalayinca serce parmagima elektrik carpmis gibi hissediyorum tam o sinir noktasi midir meridyenin gectigi yer?

Saygılar.

embriyo

Elit Üye
İş
Ressam
Sayın @embriyo ve @darksense çok teşekkür ederim.

Yalnız küçük bir iki sorum olacaktı size embriyo.
10 kez uygulanması gerektiğini belirttiniz; her bölgeye 10 kez baskı uyguladıktan sonra mı bir sonraki bölgeye geçeyim yoksa bütün bölgelere birer kez baskı uygulayıp toplam 10 kez mi bu işlemi yapayım.

İkincisi sorum ise dogru meridyen noktalarini buldugumu nasil anlayabilirim? yani nereye kuvvetli bir sekilde bastirirsam bastirayim agri olusuyor. Bahsettiginiz bolge sinirler midir? Yani biceps bolgesinde bulunan o 2. noktada sinirler vardir hani ben orayi elimde biraz kurcalayinca serce parmagima elektrik carpmis gibi hissediyorum tam o sinir noktasi midir meridyenin gectigi yer?

Saygılar.

Her noktaya 10 kere yapacaksınız. Bir sefer için soluk verirken 6 sn bastırın, soluk alırken baskıyı bırakın, aynı uygulamayı 10 defa bir nokta için yapın.

Resimde gösterilen noktalara dikkatli bakın, ancak bastırdığınızda hissettiğiniz serçe parmağınızda ki his doğru nokta olduğunu gösteriyor.

Akupunktur modeli, bedenin fiziksel olmayan (aslında da az fiziksel olan) enerji sistemi ile yönetildiğini savunur. Bu enerji sistemi daha yüksek seviyeli bir sinir sistemi gibi çalışır. Hem fiziksel sinir sistemini kontrol eder ve besler hem de bedenin fiziksel fonksiyonlarını ve aktivitelerini düzenler. Bedenin enerji sistemi aynı zamanda beden ve zihin arasındaki bağlantıyı sağlar. Düşünce ve duygu enerjisi ile fiziksel beden arasındaki köprüdür. Akupunktur bedenin enerji sistemini kullanarak fiziksel bedeni tedavi eder. Bu modele göre fiziksel sorunlar beden enerji sistemindeki tıkanıklıkların dışa yansımasıdır.
Enerji blokajı (tıkanıklıkları) bulunup açılırsa, bedende fiziksel hastalık olarak ifade bulmasını önlemiş oluruz.
Akupunkturda, bedenin enerji sisteminin bedenin her yanında olan enerji hatlarından (meridyenlerden) oluştuğu kabul edilir.

Bedeninizde baş parmağınızla bastırdığınızda ağrıyan hassas bölgeler varsa o noktalara da anlattığım şekilde baskı şeklinde masaj yapın. O noktalarda akmayan enerji vardır, akışını sağlayın. Korkmayın bastırmanızın hiç bir sakıncası yoktur.

Sevgi ve ışıkla kalın:)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...