Borçlu olanlar için dua

İnanc1

Banlı Kullanıcı
Allâhümmekfınî bi halâlike an harâmike ve ağninî bi fadlike ammen sivâk. * Hazreti Ali (r.a.) buyurdu: "Resulüllah'ın bana öğrettiği duayı sana öğreteceğim. Eğer üzerinde Sebir dağı kadar borç olsa Allah Teala sana ödettirir."
Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allâhümme raddınî bi kadâike ve bâriklî fiymâ kuddira lî hattâ lâ ühıbbe ta'ciyle mâ ahharte ve lâ te'hıyra mâ accelte.
Manası: Dinim, nefsim ve malım için şimdiden besmeleyi hazırladım. Allah'ım! Beni hükmüne rıza gösterenlerden kıl ki, benim için tehir ettiğinin ta'cilini, peşin vereceğinin tehirini sevmiyeyim. * Peygamberimiz (s.a.v.) buyurdu: "Maişet sıkıntısı ve darlığı içinde kıvranan kimsenin (bu duayı) okumasına mani olan nedir? (Yani bu duayı okuyan maişet darlığı çekmez demektir.
Sübhânellâhi ve bi hamdihî sübhânellâhil azıymi estağfirullâh.
Birisi Resulüllah'a geldi ve: "Ya Resulellah, fakirim, elimde hiçbir şeyim yoktur." dedi. Resulü Ekrem (s.a.v.): "Sen meleklerin yaptığı istiğfarı, mahlukatın getirdiği teşbihi bilmiyor musun?" buyurdu. O adam: "O teşbih nedir?" dedi. Bunun üzerine Resulü Ekrem (s.a.v.) bu teşbihi okudu ve şöyle buyurdu:
"Bu teşbihi imsaktan sonra güneş doğmadan evvel yüzer defa okuyunuz. Dünya kendiliğinden ayağınıza gelir ve her bir kelimesi için de Allah Teala bir melek yaratır. Kıyamete kadar teşbih eder ve sevabı senin defterine yazılır."
Allâhümme fâricel hemmi ve kâşifel ğammi müciybe da'vetil mudtarriyne rahmâned dünyâ vel âhırati ve rahıymehümâ ente terhamünî ferhamnî bi rahmetin tuğniynî bihâ an rahmeti men sivâk.
İsa (a.s.) ümmetine hitaben buyurdu:
"Bir insanın dağ kadar altından borcu olsa da bu duaya devam etse Allah Teala borcunu ödettirir." Bu duayı Resulü Ekrem (s.a.v.), Hazreti EbuBekir (r.a.)'e öğretmiştir. Bu duaya devam edenler azbir zamanda borçtan kurtulurlar.
"Ya Fatıma, yatarken bu teşbihleri çekersen, ihtiyarlasan bile vücudun çökmez, dinç kalırsın."