Duygu durum bozukluğu / Bipolar Duygulanım Bozukluğu

Mermaid

Kayıtlı Üye
Bu bozuklukta hastanın duygu durumunun ve etkinlik düzeyinin belirgin derecede bozulduğu, yineleyici nitelikte hastalık dönemleri vardır. Duygudurum ve etkinlik düzeyindeki bozulma iki şekilde olabilir;

1-Duygu durumda enerji ve etkinliğin artması (mani veya hipomani).

2-Duygu durumda çökkünlük ile birlikte enerji ve etkinliğin azalması (depresyon).

Bu hastalığın bir özelliği hastalık nöbetleri arasında genellikle tam iyileşme olmasıdır. Yalnız yineleyici mani nöbetleri geçiren hastaların sayıları oldukça azdır. Bunlar hem mani hem depresyon nöbetleri geçiren hatalara birçok yönden benzedikleri için, bipolar başlığı altında sınıflandırılırlar. Mani nöbetleri genellikle ani başlar ve süresi 2 hafta ile 4-5 ay arasında değişir (ortalama süre 4 aydır). Manik dönemdeki belirtiler şunlardır:

1-Duygudurumda kişinin içinde bulunduğu duruma uygun olmayan coşku, coşkunluk, taşkınlık.

2-Enerji artması ve aşırı hareketlilik, saldırganlık.

3-Çok konuşma.

4-Uyku süresi ve derinliğinde azalma.

5-Toplumsal kurallara uyamama.

6-Dikkatte azalma ve dikkat dağınıklığı.

7-Özgüven artışı, büyüklük fikirleri, büyüklük sanrıları (kendini başbakan, peygamber, ermiş zannetme).

8-Renklerin canlı ve güzel olarak görülmesi.

9-İşitme keskinliğinde artma.

10-Düşüncesizce para harcama.

11-Ticari girişimlerde bulunma.

12-Yeme-içme ve kişisel bakım ihmali.

13-Sesler duyma, hayaller görme, kokular algılama, ciltte karıncalanmalar veya dokunmalar hissetme şeklinde algı bozuklukları (halusinasyonlar).

Depresif nöbetler genellikle sinsi başlar ve manik nöbetlere göre daha uzun sürelidir (ortalama süre 6 aydır), yaşlı hastalar dışında genellikle bir yılı geçmez. Depresif dönemdeki belirtiler şunlardır:

1-Dikkatin azalması ve dikkatini toplayamama (anlama, kavrama, hatırlama güçlükleri).

2-Benlik saygısında düşüş ve özgüven azalması.

3-Suçluluk ve değersizlik düşünceleri.

4-Geleceğe ilişkin karamsarlık ve güvensizlik.

5-Kendine zarar verme ve intihar düşünceleri ve girişimleri.

6-Bedensel halsizlik (birçok hasta kansızlık, guatr vs. gibi bir hastalığının olduğunu düşünür).

7-Uyku bozuklukları (uykuya dalamama, erken uyanma, sık sık uyanma, kabuslar görme).

8-Cinsel istek kaybı.

9-İştah azalması veya artması.

10-Hareketlerde yavaşlama veya sıkıntılı hareketlilik.

11-İç sıkıntısı, darlık hissi.

12-Eskiden severek yapılan etkinliklere karşı ilgi azalması.

13-Sosyal ilişkilerde azalma, içe kapanma.

14-Ağrı, hazımsızlık, adet düzensizliği gibi bedensel yakınmalar.

Bipolar affektif bozukluk psikiyatrik hastalıklar içinde genetik geçiş ihtimali en yüksek olan hastalıktır. Ülkemizde akraba evliliklerinin fazla olması nedeniyle Avrupa ve Amerika’dan daha sık görülmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinde diğer bölgelere göre daha fazladır. Birçok ünlü sanatçı, politikacı, bilim adamı bipolar affektif bozukluk hastasıdır. Bunlar arasında İngiltere başbakanı Winston Churchill, ABD başkanı Franklin Delano Roosewelt, Alman besteci Robert Schumann sayılabilir. Hastalar manik dönemlerinde girişken, konuşkan, aktif, yaratıcı, başarılıdırlar. Buna karşın depresif dönemlerinde ise tam tersi bir tablo sergilerler.

Tedavi

Akut dönemlerde hastane tedavisi gerekebilir. Hasta stabil hale geldikten sonra, uzun süre duygudurum düzenleyici denen ilaçlardan kullanması gerekir. Söz konusu ilaçlar bağımlılık yapmazlar. Belli aralıklarla, kan ilaç düzeylerinin saptanmasına yönelik laboratuar tetkikleri yapılmalıdır. Hasta ve yakınlarının bilgilendirilmesi yinelemelerin önlenmesi açısından önemlidir.

Alıntıdır

Not : Bu konuyu paylaştım çünkü, bu rahatsızlıktan muzdarip bir kişiyle yaptığım görüşmede bazı aktif kriz dönemlerinde yaşadığı algı düzeyindeki aşırı artıştan ve dış dünyadan gelen varlıklarla kurduğu temaslardan bahsetti. Sürekli ilaçla yaşadığı için bu uç durumları artık pek yaşamıyor ama, öncesinde yaşadığı durumlara bakıldığında beyin kapasitesinde ve algı düzeyinde normalüstü bir artış olduğu anlaşılıyor. Eğer aranızda bu durumla ilgili bilgisi olan varsa paylaşmasını rica ediyorum. Teşekkürler

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Kendini Başbakan Peygamber yada Eren sanma bu bizim toplumda çok yaygın... Neredeyse tüm kahvehanelerde herkes birer başbakan, camiiden dagılan namazdan çıkıp sohbete tutulan kişilerde genelde Peygamberlik kisvesinde.. :)

Mermaid

Kayıtlı Üye
:) Bu durum yaygın evet, sadece adlandırılmış psikolojik rahatsızlığı olanlar arasında değil üstelik, ancak benim görüştüğüm kişide durum biraz değişik. Daha öncesinde bu konularda okuyan araştıran birisi olmadığı halde, uzaylı olarak tabir edilen türlerden bir isim vererek o varlıklarla temasa geçtiğini ve onlardan mesajlar aldığını söylüyor. Aslında anlamaya çalıştığım şey şu; duygu durum bozukluğunda kriz zamanlarında beyinde birtakım farklı kimyasal değişmeler olduğu söyleniyor ancak bu tam olarak çözülebilmiş değil (miş). Bu kimyasal değişimin beyin algı kapasitesinde nasıl bir farklılık yarattığını merak ediyorum.

termagant

Kayıtlı Üye
Benim durum aynen bu.. Emeğinize sağlık.. Ben şimdi tedavi yollarına bakmalıyım sanırım :(

Mermaid

Kayıtlı Üye
Benim durum aynen bu.. Emeğinize sağlık.. Ben şimdi tedavi yollarına bakmalıyım sanırım :(

Anlayamadım, yazıyı okuyarak kendinize teşhis koymadınız umarım. Kendinizi ruhsal, psikolojik anlamda iyi hissetmiyorsanız elbette bir psikologla görüşmek yararlı olabilir ama, bir çok insan yaşamı boyunca depresif dönemler yaşayabilir. Ancak bu yazıda bahsedilen, manik depresyon olarak da bilinen rahatsızlıktır ve uzun yıllarca ilaç kullanmayı gerektirir. Ayrıca aktif ya da pasif dönemleri çok uçlarda seyreden bir hastalıktır; aşırı depresif durum ya da aşırı neşeli, hareketli durum. Mesela manik depresifler aktif dönemlerde aşırı derecede kahkaha krizleri, aşırı süslenme gibi davranışlarda bulunurlar. Pasif dönemlerdeyse tamamen içlerine kapanır ve çoğunlukla susarlar. Siz de böyle bir durum sözkonusu değildir herhalde :)

termagant

Kayıtlı Üye
:):):)

Elbette direk teşhis koymadım :) Ama yazılanların çoğunu yaşıyorum, hissediyorum bende ruh halimde. Dediğiniz gibi, bazen farklı ani neşelenmeler, bazen direk ağlamalar falan. Benzer şeyler, ama okuduğum iyi oldu, en azından toparlanabilirim :)

Teşekkür ederim :)

melissa8dth

Kayıtlı Üye
acil bi yardıma ihtiyacım var .. erkek arkadasım kendisinin bi israfil meleği olduğunu iddia ediyor.. ve bunun bipolar duygulanım bozukluğu olduğunu tahmin ediyorum. bana sen bunu nerden tahmin edebilirsiniz gibi tepkiler verebilirsiniz fakat benim ailemde bu hastalık zaten var.. her neyse biz sevgiliydik ve bi gün bana çok aşırı komik tepkiler verirken 2 saat sonra bana endişe içinde korku içinde soğuk davranmaya başladı.bunun nedenini sorduğumdaysa ben israfilim dedi.. özel bi yardım alabilicek kadar parası olduğunu sanmıyorum.. zaten uzmanca bi yardım istemiyor.. kendisinin öyle olduğunu sürekli iddia ediyor.. çok endişeliyim bunun bipolar duygulanım bozukluğu olduğu yada olmadığı hakkında bi bilgisi olan yada bilgili birini tanıyan bir arkadasımız varsa yardımlarına çok sevinirim ..

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
acil bi yardıma ihtiyacım var .. erkek arkadasım kendisinin bi israfil meleği olduğunu iddia ediyor.. ve bunun bipolar duygulanım bozukluğu olduğunu tahmin ediyorum. bana sen bunu nerden tahmin edebilirsiniz gibi tepkiler verebilirsiniz fakat benim ailemde bu hastalık zaten var.. her neyse biz sevgiliydik ve bi gün bana çok aşırı komik tepkiler verirken 2 saat sonra bana endişe içinde korku içinde soğuk davranmaya başladı.bunun nedenini sorduğumdaysa ben israfilim dedi.. özel bi yardım alabilicek kadar parası olduğunu sanmıyorum.. zaten uzmanca bi yardım istemiyor.. kendisinin öyle olduğunu sürekli iddia ediyor.. çok endişeliyim bunun bipolar duygulanım bozukluğu olduğu yada olmadığı hakkında bi bilgisi olan yada bilgili birini tanıyan bir arkadasımız varsa yardımlarına çok sevinirim ..
Şimdi burada bahsedilen durum çok önemli. İnsanlara sürekli dediğimiz, ''gerçek ve bu durumlar çok ince bir çizgiyle ayrılır'' sözünü tekrar etmemiz lazım. Burada bahsedilen şeylerin bazıları gerçekten de oluyor olabilir, kişide sorun da oluşmuş olabilir. Arkadaşınızın iddiası evet fazla uçuk, yani bir melek bu şekilde gelmiyor. En azından sahip olduğumuz kaynaklarda şuana kadar böyle bir şey olmamış yer yüzünde. Bilgilerimiz dahilinde konuşuyorum. Yani biz psikolojik olarak değil işin diğer boyutu için bakım yapabiliriz size bir done sağlayacaksa. Yani deriz ki kişide paranormal bir aktivite var ya da yok. Düzeyi şudur değildir. Biz ancak bu konuda kesin konuşabiliriz lakin her anlamda arkadaşınızın farklı türde bir yardım alması gerektiği kanaati oluştu anlattıklarınız kadarıyla. Yine de dediğim gibi bizim size sunabileceğimiz bilgiler için özel mesajla başvurun değerlendirelim.

buveli

Kayıtlı Üye
ben şu an bunu yaşıyorum ve tedavi görüyorum gerçekten yazılanlar gibi duygularımda ani değişmeler oluyo ilaçlarımı düzenli kullanıyorum çok zor ama inşaallaah iyileşrim

bayanpipo

Kayıtlı Üye
İş
Sağlık Sektörü
:) Bu durum yaygın evet, sadece adlandırılmış psikolojik rahatsızlığı olanlar arasında değil üstelik, ancak benim görüştüğüm kişide durum biraz değişik. Daha öncesinde bu konularda okuyan araştıran birisi olmadığı halde, uzaylı olarak tabir edilen türlerden bir isim vererek o varlıklarla temasa geçtiğini ve onlardan mesajlar aldığını söylüyor. Aslında anlamaya çalıştığım şey şu; duygu durum bozukluğunda kriz zamanlarında beyinde birtakım farklı kimyasal değişmeler olduğu söyleniyor ancak bu tam olarak çözülebilmiş değil (miş). Bu kimyasal değişimin beyin algı kapasitesinde nasıl bir farklılık yarattığını merak ediyorum.

İnsanların hallisilasyonlar görmesi ve duyması gibi durumlarda Bipolar Bozukluk hastalığın tanısı değildir. İnsan davranışlarını düzenleyen "Korteks"in zayıflaması kişilerde yanlış davranımlara sebep olur. Bu Psikotik bir rahatsızlık olup Psikolog eşliğinde Psikiyatri'de tedavi görmelidir. Kişi sabit duygulara sahipken akabinde saldırgan birine de dönüşebilir. Bu tip vakalarda, kişi tüm psikolojik rahatsızlıkları içinde barındırarak çeşitli görüntü,ses,emir gibi durumların kendinde var olduğunu düşünüyor zaten.

Bu ve buna benzer psikolojik sorunlar yaşayan arkadaşlarımızın yahut yakınlarının gördükleri ya da duydukları seslere inanmadan (Yani beden ve ruh teslimiyetini onlara vermeden) uzman destek almaları çok önemlidir.

altena

Kayıtlı Üye
Bipolar bozukluğun Taç çakrasındaki dengesizlikten ileri geldiğine dair yazılar okumuştum. Hatta turmalin taşını bipolar olduğum için kullanamadığımı düşünüyorum zira vücut fazla qi enerjisi yüklendiğinde taç çakrası dengeden çıkıyor. Kişi hipomanik/manik faza kayabiliyor. Burda bir konuyu da belirteyim. Hezeyanla psişik kabiliyetler arasında ince bir çizgi var. Üçüncü göz de fazla enerji yükleniyorsa beraber, kişi hezeyana, halusinasyona kayıyor. Ama yüklenmezse, sadece taç çakrasından dolayı dengedeki 3. gözle psişik kabiliyetler zirve yapabiliyor. Aynı şekilde sitrin taşı bile tek başına solar plexus u etkileyip benlik değerini yükselterek kişiyi cezbedebiliyor. Bu sayede kişi parapsikolojik olarak değil de, duygusal olarak kışkırtılıyor, huzursuzluk yaşıyor, ve çakralar dengeden duygu seviyesinde etkilenerek çıkıyor.

Ametist kesinlikle bir bipoların en iyi arkadaşı. Boynumda sürekli takılıdır.

taroh

Kayıtlı Üye
Bipolar bozukluğun Taç çakrasındaki dengesizlikten ileri geldiğine dair yazılar okumuştum. Hatta turmalin taşını bipolar olduğum için kullanamadığımı düşünüyorum zira vücut fazla qi enerjisi yüklendiğinde taç çakrası dengeden çıkıyor. Kişi hipomanik/manik faza kayabiliyor. Burda bir konuyu da belirteyim. Hezeyanla psişik kabiliyetler arasında ince bir çizgi var. Üçüncü göz de fazla enerji yükleniyorsa beraber, kişi hezeyana, halusinasyona kayıyor. Ama yüklenmezse, sadece taç çakrasından dolayı dengedeki 3. gözle psişik kabiliyetler zirve yapabiliyor. Aynı şekilde sitrin taşı bile tek başına solar plexus u etkileyip benlik değerini yükselterek kişiyi cezbedebiliyor. Bu sayede kişi parapsikolojik olarak değil de, duygusal olarak kışkırtılıyor, huzursuzluk yaşıyor, ve çakralar dengeden duygu seviyesinde etkilenerek çıkıyor.Ametist kesinlikle bir bipoların en iyi arkadaşı. Boynumda sürekli takılıdır.
inşallah bu yorumu yazan arkadaş burdadır bende de bipolar var.kaliteli pembe kuvarz ve florit kombinasyonlu kolye yaptırıp taktım bir süre sonra enerjisi rahatsız etti.hastalığımı körükledi.kyanit taktım bir süre olmadı.akik zaten çok sinirli yapıyor.sitrin ve kaplangözü ile çok acıktım.aslında kaplangözüne de ihtiyacım var nazarım oluyor bağımlılık psikolojisindeyim.şuan turkuvaz taşınla iyi gidiyorum.bir problemim yok.kıs döneminde mavi turkuvazı ve mavi taşları tavsiye ederim.nezle gribe karşı bağışıklık sistemini destekliyor.tabi ağır salgında etkisi olmuyorda kişisel üşütmelere birebir.