Ölüm sonrası gerçekten var mı?

la79

Kayıtlı Üye
bab'aziz, mezarını bulur ve orada ölüme yatmadan önce yanına zamanının neredeyse tamamını (dindar ikizinin aksine) meyhanede geçiren ve hayatında bir ibadethaneye girmemiş olan hasan gelir. bab'aziz hasan'ı yanına çağırır.
bab'aziz: gel hasan, ölümüme şahit olacaksın, sonra da kumla mezarımı örteceksin.
hasan: neden ben? ben her zaman korkmuşumdur ölümden.
bab'aziz: ölümden neden korkuyorsun? ölüm korkunç değildir. ölüm bir son olabilir mi hiç? başlangıcı ölüm olmayan bir hayatın, sonu ölüm olur mu hiç? anasının rahmindeki bir çocuğu düşün. ona deseler ki, "dışarıda mavi bir gökyüzü, dağlar tepeler, sımsıcak bir güneş, ovalar, ağaçlar, yüce denizler, başka başka insanlra, şehirler var, senin içinde olduğun bir karanlıktır", doğmumış çocuk bunlara inanır mı? inanmaz tabi ki, kendi karanlığında kalak ister. aynı bunu gibi bilmeyen, inanmayan insan korkar ölümden. benim düğün günümde üzülme.
hasan: düğün günü mü?
bab'aziz: düğün günü tabi ki. sevdiğime kavuşacağım gün bugün.

bab'aziz filminden alıntıdır

bertaraf177

Kayıtlı Üye
Bazen oturup kendi kendime düşündüğüm zaman 'acaba dünyaya gelmeseydim ne olurdu' diye aklıma hep simsiyah bir görüntü gelir. Zamanın, mekanın, düşüncenin olmadığı bir siyahlık. Öyle düşününce çok kısa süre bir ürperti hissediyorum ve böyle bir şeyin mümkün olamayacağını düşünüyorum. Ölümden sonrası da öyle. Uykuya dalıp bir daha hiç uyanmamak gibi bir şey olacaksa tüm yaşanmışlıklardan geriye ne kalacak peki? Uykuya daldığımızda bile o bahsettiğim siyahlık olmuyor, en azından rüya görerek geçiriyoruz o vakiti. Ölüm de öyledir. Rüya görmeyi seviyorum, ölmeyi de sevmeliyim diye düşünüyorum. :)

striker

Kayıtlı Üye
bir su damlasından yaratılan, sonra rahme düşen, ruh verilen , aşama aşama her anı mucizelerle gelişen insan, ölünce yok beden burda kaldı , ruh mu gidecek , cehennem soyut bir yer , azap fiziki değilde manevi olacak vs. diyenler için , şunu düşünün 1 damlaya can veren allah, sizi tekrar 1 damladan yratamaya kadirdir.
varlığı, gücü , kudreti sonsuz olan allah ın yaratma sanatını baktığınız her yerde görüp, sonra içinde bulunduğumuz dünyanın kurallarıyla , ölçmeye kalkanların ,sonu hüsran olabilir, herkes kendinden sorumludur derler ama ben bir müslüman olarak , burada yazdıklarımın ulaştığı hiçkimsenin acı , keder , üzüntü çekmesini gerçekten istemiyorum, bir bakın gökyüzüne , bir bakın denizlere , olmadı bir damla su ya bakın, heryanımız mucizelerle çevrili olduğu halde, nasıl yok diyebiliyoruz , yoktan var eden allah , zamanı gelince bütün insanları , tekrar göz açıp kapanmasından daha kısa süre içerisinde yaratacaktır.
allah herkese o zorlu günde yardım etsin, aklında soru işareti olan arkadaşlarımıza da, hidayet nasip etsin.

saykoman

Kayıtlı Üye
Ölümden sonra anlatılan hiçbir hikayeye inanmıyorum.

justbe23

Kayıtlı Üye
''Öldükten sonra dirileceğimizi aklımız almıyor'' diyenler vardır.Bunlar dünyaya nasıl geldiklerini düşünmemişlerdir.Hiç yokken bizi yaratan Allah öldükten sonra tekrar diriltmeye kadirdir.Kuran-ı Kerim öldükten sonra tekrar dirlitmenin hiç yokken var etmeye nisbetle daha kolay olduğunu bildirmektedir.'' Bunu ''Tam İlmihal''den okumuştum sizlerle paylaşmak istedim :)

Night_Eyes

Kayıtlı Üye
kafam bu konuda çok karışık. : / .. ateist değilim. birşeylerin tesadüfen olduğunu saçma buluyorum. geçenler 3 saat süren bir ameliyat oldum. narkoz yedim. ve ani anlamadığım bir karanlığa girdim.. gözümü açtım kapattım. o 3 saat içinde nerdeydim bilmiyorum.. doğmadan öncesi yokluğum gibiydi.. acaba ölüm böyle hiçbirşeyden ibaret birşeymi diye düşünüyorum, umarım değildir.

mercanada

Banlı Kullanıcı
İş
.
Ölümden sonra gerçek bir yaşamın başladığına inanıyorum.
Hepimiz dünyadan geçiyoruz ve her birimizde Allah'ın bir sureti var bence.
Dünyaya eli boş gelip ,eli boş ve ölü bedenler olarak gittiğimize göre, burada bulunma sebebimiz çok özel olmalı.
Okullar okuyup , evler yapıp ,şehirler oluşturup ,çalışıp çalışıp sadece madde biriktirmek, sonumuza bakılırsa çok anlamsız değil mi?
Anlam yaratmak için arayışa çıkmış olanlara ne mutlu.
Evrenin ,doğanın ve kendimizin kusursuzluğuna bakarak bu mükemmellikten ve parçası olmaktan çok etkileniyorum.

Doğanın müthiş bir zekası var , belgesellerde dikkat etmişsinizdir , her canlı üretiyor ve tüketiyor .
Bir şeyden beslenirken tüketiyor ve kendisi başka bir varlığın hayatı için belki tükeniyor.Hiçbir şey boşuna yaratılmamış herkesin bir görevi var.
Sadece hayran kalınır.
İçimizde saklı mucizeyi aramak gerekiyor.
Neden burdasın?
Neden bu bedendesin?

Selam ve tüm sevgimle,

Kutsal kitap, bol bol okundukça ,bilgimiz erdemimiz arttıkça daha da aydınlanıyor insanda.Algımız artıyor bir nevi.
Mezhep farkları bu yüzden oluşmuş , aynı kitabın aynı islamın yorum farkı ile,

intiharın günah olduğunu bilmesem bir dakika bile durmam bu dünyada.allah insana kaldıramayacağı yük vermezmiş(!!!!)...bence veriyor.neden insanlar deliriyor o zaman?kaldırabileceği yük olsaydı delirmezdi.sonucta etten kemikteniz.robot değiliz.

Küçük bir hikaye ,kendi hayatımdan.
Dedem , oğlu gibi büyüttüğü kendisinden küçük kardeşini kaybettiğinde o kadar derin ve büyük bir acı yaşadı ki , günlerce günlerce acı çekti,
ve sonra hafızasını yitirdi.Allah ona , dayanma gücünü böyle verdi.Acısını unutturacak ve herşeyi ..

DreamDuality

Kayıtlı Üye
Ölümden sonrası olduğuna inanıyorum.
Ölümden sonrasına inanmamın ilk nedeni;
bu bildiğim tüm inançlarda var. Reenkarnasyon dahi olsa öte alemde birsüre kalma
kısmı var. Hiçbir benzerliği olmayan dinlerde tek ortak nokta belki de ölümden sonrasının
varlığıdır.

İkinci nedeni:
İnsanı öbür canlılardan ayıran şey akıldır.
İnsan pek tabi de maymun gibi akıldan,seçimden uzak da olabilirdi.
Bu akıl insana verildiyse de bir nedeni olmalıdır.

Bu akılın,bu dünyadaki iyi-kötü seçimlerin de bir nedeni olmalı.
Neden insanlara iyilik,aydınlık öğütleniyor ki?
İnsan vicdan için, iyilik için iyi olmaya çalışsa da; gün gelir kötü de olabilir.
Ufak bir sinir, üzüntü,intikam hissi buna yetebilir yani.

Ben bu nedenlerle öte aleme inanıyorum.Önceden de inanırdım.
Sadece Tanrı-ceza kısımları var mı bilemiyorum.

mercanada

Banlı Kullanıcı
İş
.
Ölümden sonrası olduğuna inanıyorum.
Ölümden sonrasına inanmamın ilk nedeni;
bu bildiğim tüm inançlarda var. Reenkarnasyon dahi olsa öte alemde birsüre kalma
kısmı var. Hiçbir benzerliği olmayan dinlerde tek ortak nokta belki de ölümden sonrasının
varlığıdır.

İkinci nedeni:
İnsanı öbür canlılardan ayıran şey akıldır.
İnsan pek tabi de maymun gibi akıldan,seçimden uzak da olabilirdi.
Bu akıl insana verildiyse de bir nedeni olmalıdır.

Bu akılın,bu dünyadaki iyi-kötü seçimlerin de bir nedeni olmalı.
Neden insanlara iyilik,aydınlık öğütleniyor ki?
İnsan vicdan için, iyilik için iyi olmaya çalışsa da; gün gelir kötü de olabilir.
Ufak bir sinir, üzüntü,intikam hissi buna yetebilir yani.

Ben bu nedenlerle öte aleme inanıyorum.Önceden de inanırdım.
Sadece Tanrı-ceza kısımları var mı bilemiyorum.

Çok güzel bir tespitte bulunmuşsunuz 'benzerliği olmayan dinlerde tek ortak nokta belki de ölümden sonrasının varlığı ,.
Çok uzaklara gitmeden , gözümün görmediği yerleri düşünmeden,sadece insan olarak mükemmelliğimize bakarak ve doğanın kusursuz bir düzen içinde varoluşuna bakarak , bu kadarcık cüssemle ve bu kadarcık irademle bir yaratıcının varlığına inanmamak delilik diye düşünürüm.
Yerine koyabileceğim başka birşey yok .
Ben Allah'a inanmanın koşulsuz teslimiyet olduğuna inanıyorum.
Genelde mantığımızla,algımızla yorum yaptığımız için algımızın/mantığımızın yetmediği yerde şüpheye düşeriz.İnsanız, çokta insani bir durumdur ki, deneyimlerimizle daha kuvvetle ikna oluruz,yaşamımızdaki herşeye ve inançlarımıza.
Yüzlerce kitap okuruz,yüzlerce bilgiye çok kolay sahip olabiliriz ,bana hiçbiri kutsal kitapta yazılanlarla benzerlik hissi dahi vermedi.
Hatta irade öylesine kudretli ki bazılarına okusakta erişmek mümkün değil , okudukça anlamı artan ,doğruyu buldukça bizim olan bir güç.
Dünya ve güzellikleri bizim.Kusursuz güzellikte bir yerdeyiz ve evet bazen hayat hepimizi yorsada, bütünün bir parçası olduğumuzu unutmamalıyız.Hem koca evrende basit birer form hemde bütünü tamamlayan kusursuzlukta yaratılmışlarız.
Tesadüf diye bir şey yoktur; yaşanan her şeyin bir nedeni ve bir bedeli vardır.Ama hayatta karşılaştığımız her şey iyi/kötü bir öğretidir.
Allah sıkıntılarımızda isyan etmeden şükretmemizi bekler .
Buradaki görevimiz iyi insan olarak ve üreterek ve hareket halinde ve şükrederek ve paylaşarak daha çok Allah'ın suretlerini tanıyarak sıfatlarımızı layıkıyla yerine getirmek bence.İyi kul,iyi evlat,iyi anne/baba,iyi personel,iyi hayvansever,iyi eş vs...
Aklımızın karıştığı yada bilgisizliğimizle yaptığımız hataların bağışlanacağına inanıyorum.
Ama bile isteye , yanlış yada kusurlu olduğunu bildiklerimizde ısrarcı olmanın cezaya tabi olacağına inanıyorum.
Cezanın bu dünyadaki algılarımız doğrultusunda olup olmadığı noktasında fikir sahibi değilim.
Belki sembolik belki gerçekten fiziksel acıdır.bir nevi mahçubiyet.
Ama öteki aleme geçtiğimizde , göüzümüze sokulduğu halde bazı şeyleri ısrarla almadığımız için ,manevi acımız çok daha büyük olacaktır sanki.hani şu son anda ki 'ahh keşkelerimiz , gibi...
Allah'ım seni seviyorum.Ve irademin algımın yetmediği yerde biliyorum ki senin çok yüce bir bildiğin var.işte ben bunu kabul edip teslim oluyorum.

Selam ve sevgimle

Aronyi

Banlı Kullanıcı
İş
Ögrenci
Ölümden sonraki hayat inançla ilgili bir kavramdır öldükten sonra dönen yokki bunu bilim yapalım. Ayrıca bir şeyi degerli kılan onun gerçekliginden çok ona güvenilmesidir diye düşünüyorum. Bu yüzden dolayı bu soru havada kalmış felsefi bir tartışma konusu olmaktan ileriye gitmez. İnançla bilmek farklı şeydir. En basitinden teki kalple yapılır teki beyinle..

byrosa

Kayıtlı Üye
Ölüm sonrasını canlılar bilemez. Çünkü ölümden sonra gelip " Ben öldüm şimdi yeni bir hayatım var. Eski hayatım şöyleydi... " gibi birisi size bir şey söylemiyor. Onun dışında Ölümden sonra geçmişe dair hiç bir şey hatırlamayıp yeni bir hayata göz açabiliriz. Şu anda bizler önceki hayatımızda öldük ama şimdi yeni bir hayatı yaşıyoruz gibi, sevgilerle.

doğaüstü_

Banlı Kullanıcı
buna benzer bir konu açacaktım fakat açılmış .. buraya sorayım .. şimdi ben ölüm ve ötesini merak ediyorum .. sırf merakımdan kendimi öldürsem intihar sayılır mı ? intihar etmek için bir çok sebebim var kendime göre . fakat her türlü pisliği günahı yapmış olsam bile intihar edemem .. intihar edenin hiç bir şansı kalmıyor .. fakat bu durumda kendimi öldürsem intihar sayılır mı ?

Kasyopya

Banlı Kullanıcı
İş
hedonist
Tekemülünü tamamlayana kadar defalarca beden bulur 'ruh' aslında hep onda olan 'bilinç' i arar durur.......beden çürür doğaya karışır...hiyakeyin sonu yok başlangıcı yok....defalarca kez tamamlanıp bozulmuş,kahraman ,mekan ve zaman değiştirmiş,ölüm bedenin ölümüdür...ruh sınanır,kederlenir,ögrenir....ölüm yoktur ki ölümden sonra yaşam olsun...yaşam hep vardı hep varolacak

01anavarza

Banlı Kullanıcı
ölüm tabiki vardır.Bu dünya imtihan dünyasıdır.Her inanca saygı göstermek lazım ama Allahtan başkasına inananlar hanyayı konyayı ahirette görecekler.Gerçekten yazzık ölüm sonrasına inanmıyanlara

pembekiraz

Kayıtlı Üye
İş
öğrenci
bu dini inançla da ilgili bence,ama varlığı ispatlanmasa bile cennet ve cehennemin olmadığını söyleyemeyiz,bu kör bi insana yıldızlar var demek yıldızları anlatmak gibidir onu asla göremez ama eğer inancı varsa hisseder

quanttum

Kayıtlı Üye
"Ölüm ölüm dediğin nedir gülüm "diyerek konuya bir son vermek istiyorum :)

zenithmx

Kayıtlı Üye
Tüm semavi dinlerde sonraki yaşam vardır. Böylesine ayrık otu gibi birbirine kenetli bir sistem elbette boşuna olamaz. Her hangi inanca tabi olursanız olun, bence mantıklı ve makul bir düşünce yapısına sahip her insan sonraki yaşamın var olduğuna inanabilir. Nitekim başlangıcı tesbit edilemeyen bir sürecin sonunun var olduğu düşünülemez.

onlyturk

Kayıtlı Üye
Ölümden sonrası olmasa karanlık, hiçlik, yok oluş, bu kavramlar insanı korkutur. Böylesine özene bezene yaratılmış görkemli canlıların bir yaratıcısının bir sanatçısının olmaması yahut yaratıcısı var ama sadece bir süreliğine yaratıp sonra tamamen yok edicek olması düşünülemez, akıl bunu kabul etmez!

DemonLove

Kayıtlı Üye
Ölümden sonrası olmasa karanlık, hiçlik, yok oluş, bu kavramlar insanı korkutur. Böylesine özene bezene yaratılmış görkemli canlıların bir yaratıcısının bir sanatçısının olmaması yahut yaratıcısı var ama sadece bir süreliğine yaratıp sonra tamamen yok edicek olması düşünülemez, akıl bunu kabul etmez!

Özene bezene yaratılmış canlı yok, mükemmel canlı kavramını unutmanız gerek. 6 bacaklı, kuyruklu insanlar, gereksiz organlara sahip hayvanlar vs. O zaman Yaratıcınında Bir Yaratıcıya ihtiyacı olur değilmi?

Bence tanrı kavramı yok. Farklı boyutlar paralel evrenler var olabilirler orada farklı canlılar vs. olabilir ama bunlar tanrıyı kanıtlamaz. Kuranın gerçekliğide tartışılır. Zaman geçtikçe incil gibi değişime uğramış bir kitap. İçi çelişki ve çağının dönemine uyan (Bu çağa uymayan) bilgiler emirler içeriyor. Kitap tamamen yoruma dayalı hiç kesin bilgi yok :S

Bence ölüm sonrası hiçbirşey yok. Olsa bile başka boyutlarda bir yaşam olabilir o kadar. Zaten yakın zamanda ölümsüzlük bulunacak..

ecwickeds

Kayıtlı Üye
Siz doğmadan önceyi hatırlıyor musunuz? hayır tamamen koca bir hiç, boşluk. İşte ölümden sonra da aynı şeyler olacak, koca bir hiç. Toprakta mineral olup gideceğiz.