Düşmüş Melekler

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Düşmüş Melekler

resim:rimmon Meleklerin 1/... yardım amaçlı olarak kullanıldığına inanılır

ERBEHILM

Kayıtlı Üye
O link dediğiniz yerde zaten urumun sizinde mesajınızda kullandığınız resim bulunmakta.Yani daha farklı ve detaylı bilgi yok.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
şeytan tek bir varlığa verilen isimdir. şeytanda bir düşmüş melektir. yukarda yazılı isimler bir çok kültürden ve dinden alnmıştır. kilise tarafından bir çok varlık şeytan olarak adlandırılmıştır ve malesef tanrı inanış varlık isimleri kilise yüzünden şeytan isimleri olarak anılmalarına sebep olmuştur.

yukarıdaki her isim şeytanın diğer isimleri ya da ateşten yaratılmış varlık isimleri değildir. tek bakarsak bazıları ifrit bazıları inanç bazıları cin bazıları melek bazıları tanrı isimleridir. genel olarak ise bu isimler cennetten atılan ya da atılmak isteyen varlık isimleridir. kısaca düşmüş melek isimleridir.

blacksword

Kayıtlı Üye
Bu isimler "şeytan" değil Demon isimleridir. Demonların bazıları şeytana körü körüne bağlı olsa da sanılanın aksine birçoğu halen "Tanrı" nın tarafındadır. Demon kelimeside insanın kafasındaki "iblis" anlamına gelmez zaten "düşmüş melek" yada "düşmüş tanrı" anlamına gelir :) (gereksiz yazdıysam bağışlayın)

Thantifaxath

Kayıtlı Üye
Bu isimler "şeytan" değil Demon isimleridir. Demonların bazıları şeytana körü körüne bağlı olsa da sanılanın aksine birçoğu halen "Tanrı" nın tarafındadır. Demon kelimeside insanın kafasındaki "iblis" anlamına gelmez zaten "düşmüş melek" yada "düşmüş tanrı" anlamına gelir :) (gereksiz yazdıysam bağışlayın)

Aslında kelimenin kökeni Antik Yunan'a kadar
uzanmaktadır.Aslen Yunanca "daimon" kelimesinden gelen
-ki daimonlar insan ve tanrılar arasındaki orta derecede güçlü ruhlardır-
bu sözcük İngilizce'ye anlamı eksilerek "demon" olarak geçmiştir.
Zira Antik Yunan'da tüm demonlar/daimonlar kötü değildir.Ve hatta dahası Antik Yunan'ın daimon olarak adlandırılan varlıklarının hiç biri "kötü" değildir - buradaki kötüyü tırnak içinde veriyorum.Bu tip ruhların kötü olanları yani bizim İngilizce'de eksik anlamıyla demon olarak bildiğimiz varlıklara aslında Antik Yunan'da kakadaimon deniliyordu.İşte bu ruhlar, bugün bizim bildiğimiz anlamda demon kelimesinin
gerçek karşılığıdır.Fakat Hıristiyan Kilisesi için böyle bir ayrım gereksiz olduğundan tüm Yunan panteonundaki daimon veya kakadaimonları "demon" adı altında kötücül güçler olarak yansıtmışlardır

Nakşi

Kayıtlı Üye
Selamlar. Foruma yeni üye oldum, çünkü çok fazla yanlış gördüm. Çok bildiğimden değil, ama bildiklerimden emin olduğumdan, kusuruma bakmayın. Bu saydıklarınız düşmüş melek falan değildirler. Bunlar Cindirler. Saydığınız farklı isimlerin de hepsi Azazil'dir yani İblistir, yani baş şeytandır. 10000 sene meleklere hocalık etmiştir, Kuran'da da açık açık söylendiği gibi.
Melekler irade sahibi olmadıkları için düşemezler de, meleğin ne olduğunu bilen düşemeyeceğini de bilir...
Meleklerin hepsi Adem'e secde etmişlerdir, neden düşsünler ki?
Melekler düşünebilirler, ama emirleri eksiksiz yerine getirirler, izinsiz de iş yapmazlar.
Mesela Mikail, cehennem yaratıldığından beri hiç gülmez, korkacak birşeyi olmamasına rağmen...
Bilginize...

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Selamlar. Foruma yeni üye oldum, çünkü çok fazla yanlış gördüm. Çok bildiğimden değil, ama bildiklerimden emin olduğumdan, kusuruma bakmayın. Bu saydıklarınız düşmüş melek falan değildirler. Bunlar Cindirler. Saydığınız farklı isimlerin de hepsi Azazil'dir yani İblistir, yani baş şeytandır. 10000 sene meleklere hocalık etmiştir, Kuran'da da açık açık söylendiği gibi.
Melekler irade sahibi olmadıkları için düşemezler de, meleğin ne olduğunu bilen düşemeyeceğini de bilir...
Meleklerin hepsi Adem'e secde etmişlerdir, neden düşsünler ki?
Melekler düşünebilirler, ama emirleri eksiksiz yerine getirirler, izinsiz de iş yapmazlar.
Mesela Mikail, cehennem yaratıldığından beri hiç gülmez, korkacak birşeyi olmamasına rağmen...
Bilginize...

çok fazla yanlış gördüm demişsiniz sevgili üye ama öncelikle görmemişsiniz diyelim biz buna çünkü yukardaki yazımı okumamışsınız. lütfen yorum yapmadan okuyalım sonra ona göre eleştiri yapalım...

yukardaki yazı : görmediğiniz yazı

şeytan tek bir varlığa verilen isimdir. şeytanda bir düşmüş melektir. yukarda yazılı isimler bir çok kültürden ve dinden alnmıştır. kilise tarafından bir çok varlık şeytan olarak adlandırılmıştır ve malesef tanrı inanış varlık isimleri kilise yüzünden şeytan isimleri olarak anılmalarına sebep olmuştur.

yukarıdaki her isim şeytanın diğer isimleri ya da ateşten yaratılmış varlık isimleri değildir. tek bakarsak bazıları ifrit bazıları inanç bazıları cin bazıları melek bazıları tanrı isimleridir. genel olarak ise bu isimler cennetten atılan ya da atılmak isteyen varlık isimleridir. kısaca düşmüş melek isimleridir.

Nakşi

Kayıtlı Üye
çok fazla yanlış gördüm demişsiniz sevgili üye ama öncelikle görmemişsiniz diyelim biz buna çünkü yukardaki yazımı okumamışsınız. lütfen yorum yapmadan okuyalım sonra ona göre eleştiri yapalım...

yukardaki yazı : görmediğiniz yazı

Bizim kitapta iblise cin deniliyor melek denilmiyor, ifrit dediğiniz şeyler kafir cinlerdir. Şeytan dedikleriniz de hayat boyu insanla yaşayan adeta ona yapışan, vesvese veren baş şeytanın yani iblisin yani azazilin uşaklarıdır. Ayrıca şeytan insanlara da denilir, başka insanları yoldan çıkarmaya çalışanlara-ayetle sabit; "böylece biz her peygambere İnsan ve Cin şeytanlarını düşman yaptık. Bunlar aldatmak için birbirlerine yaldızlı sözler fısıldarlar. Rabbin dileseydi onu yapamazlardı. Artık onları uydurdukları şeylerle başbaşa bırak."(Enam 6-112)
Azazil yahudi ve hristiyan kaynaklarında geçiyor Adem'e secde etmeyen cin olarak. Kuran'da İblis kullanılmıştır. Diğer saydığınız isimler de eski kaynaklardan aynı varlığı işaret eden isimlerdir. Şu var ki; İblisi cennete sokan melek vardır yani yılan, onu kandırabilmeyi başarmıştır azazil yani iblis. O yüzden o da kovulmuştur cennetten ve aşağılanmış olarak yani elleri ve ayakları alınıp sürünmeye mahkum edilmiştir.
Cennetten kovulmuş tek melek vardır o da yılandır.
Eğer Azazil orada işi kadere bırakmasaydı, Allah'a yalvarsaydı muhtemelen de affedilirdi, kibirlendi, gururlandı bu yüzden aşağılanmış olarak kovuldu. Kendi aklının almadığı birşeyin olamayacağını düşündü.
Anlayamadı ki o çamurdan insanın kalbine Allah sığabilecek.

Nakşi

Kayıtlı Üye
Yukarıda dikkatli bakınca Harut'u gördüm, Marut ve Zöhre eksik kalmış ama. Harut ve Marut insanları denemek için dünyaya gönderilmiş iki melekmiş. Büyü öğretiyorlarmış insanlara, isteyenlere ama kötü amaçlı kullanmamaları ve bunun insanlar için bir sınav olduğunu bildirmek şartıyla. İnsanlar bunlardan karı koca arasını açma büyüsünü vs öğreniyorlarmış. (Zaten büyü de sınavdır-Allah dilemezse bir halta yaramaz). Bu ikisi de sanıyorum ki kendilerine gelen kötü niyetlei insanları görerekten biz insan olsak şöyle böyle yapardık gibisinden söyleşip duruyorlarmış. Nefs lazım tabii insan olmak için, Allah vermiş bunlara isteklerini. Birisi Babile sanıyorum kral oluyor diğeri veziri. Allah bunları denemek için başka bir melek olan Zöhre'yi gönderiyor, bayan kılığında, Zöhre de çok süslenmiş püslenmiş gitmiş bunların saraya. İkisi birbirleriyle yarışmışlar Zöhre'yi odalarına almak için, nefslerinin, şehvetlerinin oyununa gelmişler hemencecik, harama kaymışlar. Daha ilk sınavda başarısız olmuşlar, her biri göğe çıkartılıp yıldız olmuşlar. Zöhre yıldızı deniliyor Zöhre'ye diğerlerinin akıbetini bilmiyorum. Bunu da bu şekilde anlatan zor bulursunuz:)
Bir evliya anlatmıştı bana. Bakara 102. ayette bahseder bu iki melekten.
İsrail kaynaklarında Azel ve Şemhazai olarak geçiyorlar.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
sizin okuduğunuz kitap ne ise mantık hatası yapmış galiba:

islam inancında olan birisi iseniz kuranı okumanızı tavsiye ederim.

1. kuranda yılan diye bir varlıktan bahsedilmez.
Şeytan, kendilerinden "örtülüp gizlenen çirkin yerlerini" açığa çıkarmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: "Rabbinizin size bu ağacı yasaklaması, yalnızca, sizin iki melek olmamanız veya ebedi yaşayanlardan kılınmamanız içindir."

Ve: "Gerçekten ben size öğüt verenlerdenim" diye yemin de etti.

Böylece onları aldatarak düşürdü. Ağacı tattıkları anda ise, ayıp yerleri kendilerine beliriverdi ve üzerlerini cennet yapraklarından örtmeye başladılar. (O zaman) Rableri kendilerine seslendi: "Ben sizi bu ağaçtan menetmemiş miydim? Ve şeytanın sizin gerçekten apaçık bir düşmanınız olduğunu söylememiş miydim?"

bir şeytan da bir melektir 1 tanedir. ve ilk düşen melek odur. Sonrasında onu takip eden melekler olduğu düşünülmektedir. kesin bir bilgi değildir.
(şeytan ateşten yaratıldığı için bazı yorumlarda cin olabileceği söylenmiştir. cinler özgür iradeye sahip melekler değil. bu nedenlede cin denilmektedir. fakat kuranda ap acık yazan bir şeye yorum getirmek doğru olmaz.

Andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.
meleklere emir verdik iblis dışında diyor. meleklere ve cinlere emir verdik demiyor.

şeytan bozguncu anlamında kullanılabilir uzaklaşmış anlamındada kullanılmıştır. şeytan yerine iblis kelimesi de kullanılmıştır. şeytan kelimesi iblis kelimesinden daha fazla kullanılmıştır. şeytan için azazel kelimeside kullanılmıştır. şeytan için azazel kullanılmasının sebebi şu şekilde açıklanmıştır .
"Azazil kelimesindeki 'ayn' [ayn, Arapça 'u lvi' ve 'ali' kelimesinin ilk harfi] 'iblis'in gayesinin ululuğuna, 'za' ['ziyade' kelimesinin ilk harfi] Ihimmetindeki değerin fazlalığına, 'elif ['ülfet' kelimesinin ilk harfi] ülfetinin büyüklüğüne, ikinci 'za' [zühd] makamı için gösterdiği zühde, 'ya' [ben, beni, bana] kendi ululuk ve yüksekliğine sığınmasına, 'lam' ['mücadele' ve 'bela'] ıstırap ve imtihanındaki mücadelesine işarettir. (hallac)

kısacası kuran dışında yer al yahidil hiristiyanlık içindede anlatılan halk bilgiler kültürlerin iç içe girmesi nedeniyle kavram kargaşasına neden olmuştur. islam inancında olmayan bir şey anlatılagelmiştir.

sizinkide böyle bir şey olmuş. biraz karışmış

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
'' Bizim kitapta ''quote]
Şimdi bizim kitapta diyince hangi kitaptan bahsediyorsunuz? Zira eğer Kuran ise bahsettiğiniz bu dedikleriniz Kuran'da yok. Kuran'da var olan bir takım şeyleri de kendinizce yorumlamışsınız ve aslının dışına çıkmışsınız. O halde sizin farklı bir dine mensup olduğunuz gibi bir mana çıkıyor. Siz de o halde bize diyin ki benim dinim ya da inancım şudur, biz de diyelim ki ''hımm bu üyemizin inancı şu imiş ve bu inanç çerçevesinde bize bilgi paylaşımında bulunuyor, o halde tarafsızlık ilkesi gereği saygı ile dinleyelim'' ama yok ben Müslümanım ve Kuran'a inanıyorum, açıklamalarım da bu yöndedir derseniz, ''doğru bilgi ilkesi'' gereği sizi durdurmak zorunda kalırım. Evet bu şekilde bizi aydınlatırsanız daha iyi olur. Zira bu anlattıklarınız ve yaklaşımınız Kuran'da yoki olan bazı şeyler de resmen eklenti veya değiştirme olarak görünüyor.

Nakşi

Kayıtlı Üye
Elhamdülillah müslümanım. Araştıranlardanım ayrıca da.
“Allah: ” Ey İblis Kudretimle yarattığıma secde etmekten seni alıkoyan nedir? Böbürlendin mi? Yoksa gururlananlardan mısın?” dedi.
İblis: “Ben ondan daha üstünüm. Beni ateşten yarattın, onu çamurdan yarattın” dedi.
Allah: “Defol oradan, sen artık kovulmuş birisin. Din gününe kadar lanetim senin üzerinedir” dedi.” (Sad 38/75-78)
Melekler ateşten değil nurdan yaratılmıştır. Ateş sıcaktır nur ise soğuk!!!
Buradan anlayabiliriz iblisin ne türe mensup olduğunu.

İblis Adem'e secde etmedi ve kovuldu cennetten, nereye gitti peki?
Sonra nasıl girdi cennete de ağaçtan yemeleri için kandırdı?
Kapıyı açan kimdi ona?
Siz açıklayın peki...

Her şeyin detayı Kuran'da yoktur. Detayları bilenler bilirler. Ben Allah dostlarından duyduklarımı ufuk açmak için aktarıyorum.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Andolsun, biz sizi yarattık, sonra size suret (biçim-şekil) verdik, sonra meleklere: "Adem'e secde edin" dedik. Onlar da İblis'in dışında secde ettiler; o, secde edenlerden olmadı.

kuranda yılan diye bir varlıktan bahsedilmez.
Şeytan, kendilerinden "örtülüp gizlenen çirkin yerlerini" açığa çıkarmak için onlara vesvese verdi ve dedi ki: "Rabbinizin size bu ağacı yasaklaması, yalnızca, sizin iki melek olmamanız veya ebedi yaşayanlardan kılınmamanız içindir."

Allah Böyle söylerken bana bence yorumları düşmez. din üzerinde tartışabiliriz. sohbet edebiliriz. yorumlarımızı dile getirebiliriz eyvallah. fakat bu böyledir doğrusu budur diyemeyiz. Allah'ın dediği doğrudur o kadar. Yoksa benimde bir düşüncem ve yorumum diğer pek çok gibi.

'Her şeyin detayı Kuran'da yoktur. Detayları bilenler bilirler. Ben Allah dostlarından '
1. Kuran ı neden bu kadar küçük görüyorlar anlamıyorum. elbetteki bir çok şey herşey olacak diyede bir şey yok fakat olan içinde yorum getirip onu kesin kabul etmek olmuyor dine karşı doğru bir yaklaşım değil.

2. detayları bilenler bilir (kaçamak cevaplar) Allah ilemi konuşmuşlar cebreil ilemi. kim bu detayları bilenler. detayları niye gizliyorki Allah. (herşeyi ap açık söylediği söylemesine rağmen Allah size göre yalanmı diyor ozaman. hem apaçık anlattım diyecek hemde detayları bilenler bilecek ilginçsiniz)

3. Allah dostları kimdir. kendini onun olarak gören. Herkez Allah dostu olabilir. Kİ bu konudada kuran cevap vermiştir. kimse kimseyi bu makama yükseltemez. kendi kendini yükselten ya da birileri demesiyle yükselenler dünyevi bir yanılgı içine düşerler. Ancak Allah dostu olmak için çaba sarfedilir. sonuçta bunu Allah bilir ne siz ne bir başkası sadece yorum getirir.

Lütfen kişisel yorumlarınıda özellikle bu konularda tartışmaya açık olmayan konularda ben böyle düşünüyorum diye belirtiniz. YOKSA AÇIKLAMALARINIZI DİNE HAKARET OLARAK KABUL EDECEĞİM. dine hakaret sitemizde yasaktır.

aswang

Kayıtlı Üye
İblis Adem'e secde etmedi ve kovuldu cennetten, nereye gitti peki?
Sonra nasıl girdi cennete de ağaçtan yemeleri için kandırdı?
Kapıyı açan kimdi ona?
Siz açıklayın peki...
Her şeyin detayı Kuran'da yoktur. Detayları bilenler bilirler. Ben Allah dostlarından duyduklarımı ufuk açmak için aktarıyorum.

Bir şey dikkatimi çekti. Şimdi Kuran-ı Kerim'de geçmeyen, bahsedilmeyen ve Peygamber Efendimizden de duymadığımız, öğrenmediğimiz detayları Allah dostları öğreniyor ve bir de bunları sizlerle mi paylaşıyorlar ?
Eğer öyle ise 'Allah dostu' diye tabir ettiğiniz kişileri bi daha düşünmenizi öneririm. Çünkü gerçek Allah dostları saklıdır, gizlidir. Onlar bırakın bunları anlatmayı, paylaşmayı çok konuşmazlar.
Onlar ayakta iken, otururken, yanları üzerinde yatarken Allah’ı zikrederler.” (Âl-i İmran: 191)
“Onlar o kimselerdir ki iman etmişlerdir ve kalpleri zikrullahla mutmain olmuş, sükûn bulmuştur.” (Ra’d: 28)
“Gerçek müminler o kimselerdir ki, Allah zikredilince kalpleri titrer.” (Enfâl: 2)

İletinizde alıntı yaptığım yeri görünce dayanamadım yazdım. Amacım sizi ya da bahsettiğiniz kişileri zan altında bırakmak değil, en doğru bilgiye ulaşmaktır. İyi forumlar dilerim.

Nakşi

Kayıtlı Üye
Kur'an'a hakerete getirip fazla bulandırmayın bence ortamı, Kur'an'ı küçük görmek ne demek? Estağfirullah. Allah dostları aynen Kur'an'da söylendiği gibidir, hep Allah'ı zikrederler. Allah dilediğine bildirir, kimse bilemez diye bir şey yok. Bana da bir dostunu bildirdi çok şükür. Bunun şeklini ve mahiyetini anlatacak değilim... Allah dostu dediklerimiz kalp diliyle Allah, Allah diyen insanlardır. İradesini Allah'a teslim etmiş olan, ruhu her an Allah'ın yanında bulunan insanlardır. Ruh aslına rücu etmiştir onlarda. Onun iradesi dışında bir yaprağı bile kıprdatmazlar. Bundan da birşey çıkartacağınıza eminim :) Her neyse, Allah dostu sen demeyle de başkasının demesiyle de olamazsın. Ancak Onda fena bulursan, sana Allah hitap ederse anlarsın ki artık kabul görmüşsündür. Hitap şeklini biz bilemeyiz, bilen bilir. Aklımızın alamayacağı şeyler yaşadıkları kesin. Ben zaten bu konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum, yanlış taraflara çekiliyor.
İyi forumlar...

kıvep

Banlı Kullanıcı
Gene birileri ve onun doğruları ve gene ortalık toz duman oldu.İblis melek şeytan ya da cin bunları okuyup okuyup gülüyodur bence:D...

yoda

Kayıtlı Üye
içtihat kapısı her zaman açıktır.. bilgi hep verilir.. artık toplu öğrenimin sonuna geldik ve görülüyorki halen daha öğreneceğimiz çok şey var.. üstü kapalı veya açık anlatımlar bu olayın vazgeçilmezleridir.. kendilerine ilim verilenler birçok şey anlar ama anlatmazlar.. çünkü yaşanıp öğrenilmesi gereken bir devir ve bunun gereklilikleri mevcuttur.. yanlış-doğru..hepsi açığa çıkacak merak etmeyiniz amma bu konularda lütfen ( ben daha fazla biliyorum ) demeyin.. bilgi paylaşılıp ortak paydada buluştukça işe yarar. hepimizin niyeti belli.. rahmaniyet ve bilgi ışığında bulunmak; gelecek olan altın çağı yakalayabilmek.. BEN demek egosal olarak şeytana mahsustur ama BİZ demek birlikte bir bütünü oluşturmaktır.. tartışalım konuşalım ve bilgiye en güzel şekilde ulaşalım.. bunun için buradayız ve teknolojinin imkanları bunun için sunuldu bizlere.. herkeze sevgiler

nalper

Kayıtlı Üye
ooof ooffff!! aklım iyice karıştı her kafadan ayrı bir ses çıkıyor herkes kendi düşüncelerini açıklıyor ben bütün bulduğum bilgileri topluyorum ve kuran da da ne geçtiğini biliyorum fakat bilgiler çok karşık yada gerçek değil o yüzden neye inanacağıma şaşırdım.lütfen konu iyice karışmadan bilgileri toplayıp düzenler misiniz yoksa kimse bir şey anlamaz ben denedim ama pek bir işe yaramadı.bu konu hakkında tamamen net bir bilgiye sahip olan biri yokmu???????