Yardımınıza ihtiyacım var. Paranoyak oldum...

mrrngzzece

Kayıtlı Üye
Öncelikle herkese merhabalar. Konuya girmeden önce bu sorun hakkında 2 bucuk yıl psikolojik ilaç tedavisi gördüğümü belirteyim.
Her an sevdiklerimin yakınlarımın başına birşey gelecekmiş,hastalanacakmış kötü birşey olacakmış gibi hissediyorum. Buna kedim de dahil,uyurken sürekli nefes alıyor mu diye kontrol ediyorum paranoyak oldum. İlaçta kullandım terapi vs vs ne varsa ama hala aynıyım. Bir tavsiyeniz veya başka bir çözümünüz var mı ? (dua,meditasyon ne olursa ) Yardımcı olursanız çok sevinirim..

dhardhar

Kayıtlı Üye
Yanlis anlamayin ogrenmek icin soruyorum. Ilac kullandim dediginiz icin psikaytre gittiginizi anliyorum ama benim tecrubeme gore size cok iyi bir arkadas gibi olacak psikolog lazim. Ona da gittiyseniz tavsiyemi dikkate almayon baska bir yol bilmiyorum bu kadar yardimim dokundu.

Bunun disinda birkac soeu daha sorarak forumca tabii ki yardimxi olabiliriz. Ilk gelen sorulardan biri aklima daha once bir kayip yasadiniz mi? Bunu sundan dolayi soruyorum bazen bazimiza gelmeyen seyleri yasamadan cok buyutup canavar hale getirebiliyoruz.

mrrngzzece

Kayıtlı Üye
Yanlis anlamayin ogrenmek icin soruyorum. Ilac kullandim dediginiz icin psikaytre gittiginizi anliyorum ama benim tecrubeme gore size cok iyi bir arkadas gibi olacak psikolog lazim. Ona da gittiyseniz tavsiyemi dikkate almayon baska bir yol bilmiyorum bu kadar yardimim dokundu.

Bunun disinda birkac soeu daha sorarak forumca tabii ki yardimxi olabiliriz. Ilk gelen sorulardan biri aklima daha once bir kayip yasadiniz mi? Bunu sundan dolayi soruyorum bazen bazimiza gelmeyen seyleri yasamadan cok buyutup canavar hale getirebiliyoruz.

Teşekkür ediyorum öncelikle,ama hiç kayıp büyük bir hastalık vs ne çevremde ne kendim yaşamadım...

dhardhar

Kayıtlı Üye
Mesela bunu ben cok yasarim. Komedi filmlerinde cok gulemiyorum hunharca gulemiyorum. Bazen kendimin acaba eglence ile ilgili sikintim mi diye dusunuyorum. Simdi tam tersi onlarca da su tip insanlari gordumm bir sekilde akrabalarini kaybetmis senelere gecmis artik acilarini hatirlayamiuorum diye uzulen veya acilarini unutcam diye korkan. Siz yasadiginiz korkuyu kaybettiginiz an ve belli bir zaman sonrasinda kendinizi o zaman dilimine koyup amanin ben ne yapacagim ne yaparim diye terler akitiyorsunuz panikliyorsunuz olecek gibi oluyorsunuz. Halbuki intihar haric onlarca nedenden insanlar hayvanlar bitkiler yasam dongusunde olup gidiyorlar. Ben ateist biriyim. Hele ki dini inanciniz var ise isiniz daha bir kolay. Birakin bir gun sizi de birileri kaybedecek ve siz de. Bardak gibi bir an elinizde tutar bir birakirsiniz yerze tuzbuz olursunuz. Ne kendinizin ne de baska hicbirseyin sahibi degilsiniz. O nedenle olum size hep bir nefes kadar yakin bir fisilti kadar melodik bir an kadar anlamli gibi bilin dusunun idrak edin normal hayatiniza donun. Tabiiii ki bunlar bana gore hava hos yazmasi basit seylerm gidebilecegoniz gercekten degerli psikologlar bu minvalde sizi en dogru sekilde yonlendireceklerdir. Ozetle birakin tadini cikarin hayatin.olum de bazilari icin oduldur su garip dunyada bunu hic aklinizdan cikarmayin. Veya yardimci olacaksa onkoloji yatakli servislerine gidin olmek icin yalvaran hastalari dinleyin. Vb.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Biliyorum cok yazdim. Mesela ben hep aklima yarin birgun kizimi kaybedersem diye cok getiririm. Evet korkunc bir dusunce ancak sunu da kabul ederim benim kontrolumde olmayan bir durum ise yapacak birsey yoktur. O nedenle kizimin huzuru mutlulugu her bir saniye gulumsemesi icin herseyi yaparim onun disinda yapabilecegim birsey yok. Eger bunlari yapmayip olecek.paranoyasi yasarsam ona ne faydam dokunur ne buyudugunu anlayabilirim ne benden gerekli o sevgiyi alabilir cunku bunu korkuyla doldurmus olurum. Bunu sevdiklerinize yapmayon. Birakin kayip olacaklarsa olacaklar ama arkalarindan gururla vicdanen rahat sekilde anilarinda kalsinlar.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Arkadaş gibi psikolog olmaz. Psikologların görevi bu değil. anksiyete sorununuz iÇin ilaç tedavisine gerek yok. Bana göre zaten psikolojik rahatsızların çok azında ilaç tedavisi uygulanması. Oda iyileştirmek için değil. Saldırganlık ve kendine zarar verme varsa beyin kimyası değişmişse onun iÇin.

Psikoloğa gidecekseniz emdr yapan bir uzman bulun çok etkili bir yöntem.

Meditasyon hastalık tedavi etmez.
Kişisel gelişim yöntemleri hastalık tedavi etmez. Onlar yardımcıdır ben gelişim içindir.
Kendi kendinize yapabileceğiniz bu konuda tek yöntem EFT Dir.

Kitaplar ile yapabileceğiniz yöntemlerde var elbet kişisel şifa iÇin kitap evlerine gidip araştırma yapabilirsiniz bu tür Kitaplar yazıyorum ama okumuyorum.( etkilenmemek için) bu nedenle hangi Kitaplar bilemiyorum.

Kitaplar ile ya da kişisel gelişim yöntemleri ile kendi kendinize yapacağınız çalışmalar başka konularda da gelişmenizi sağlar. Nefes egzersizleri, yoga, farkındalık çalışmaları, şifa yöntemleri gibi.

Hızlı ve sadece bu konuya yönelik bir çözüm arıyorsanız emdr yapan psikolog bulunuz.

Pek çok psikolog bilişsel terapi yapıyor. Yani sorunun üstüne gitmek üzerine kurulu bence hiç güzel bir yöntem değil. Zorlama çalışmaları gibi geliyor bana.

Alienist

Kayıtlı Üye
Hayatta olanları ve olabilebilecekleri değiştirme gücümüz yok ne yazık ki.. Yarınlar meçhul ve bu meçhuliyet insanı korkutuyor doğal olarak ama ne mutlu ki insanın bir müdahale gücü var insan beynine hükmedebilir. Kafanızda kurduğunuz bütün senaryolar düşünmekten geçer öyleyse beyini hiç bir zaman boş bırakmamalı onu boş bir tarla gibi düşünürsek sağlıklı düşünceler ekip biçmeli.. Araştırırsanız bunun için çok yol var. Tavsiyem önce ruhunuzun şifa bulması için çabalayın..

venusyenbiri

Kayıtlı Üye
Arkadaş gibi psikolog olmaz. Psikologların görevi bu değil. anksiyete sorununuz iÇin ilaç tedavisine gerek yok. Bana göre zaten psikolojik rahatsızların çok azında ilaç tedavisi uygulanması. Oda iyileştirmek için değil. Saldırganlık ve kendine zarar verme varsa beyin kimyası değişmişse onun iÇin.

Psikoloğa gidecekseniz emdr yapan bir uzman bulun çok etkili bir yöntem.

Meditasyon hastalık tedavi etmez.
Kişisel gelişim yöntemleri hastalık tedavi etmez. Onlar yardımcıdır ben gelişim içindir.
Kendi kendinize yapabileceğiniz bu konuda tek yöntem EFT Dir.

Kitaplar ile yapabileceğiniz yöntemlerde var elbet kişisel şifa iÇin kitap evlerine gidip araştırma yapabilirsiniz bu tür Kitaplar yazıyorum ama okumuyorum.( etkilenmemek için) bu nedenle hangi Kitaplar bilemiyorum.

Kitaplar ile ya da kişisel gelişim yöntemleri ile kendi kendinize yapacağınız çalışmalar başka konularda da gelişmenizi sağlar. Nefes egzersizleri, yoga, farkındalık çalışmaları, şifa yöntemleri gibi.

Hızlı ve sadece bu konuya yönelik bir çözüm arıyorsanız emdr yapan psikolog bulunuz.

Pek çok psikolog bilişsel terapi yapıyor. Yani sorunun üstüne gitmek üzerine kurulu bence hiç güzel bir yöntem değil. Zorlama çalışmaları gibi geliyor bana.
Psikoloğu bilemem ancak psikiyatrist yüzünden gençliğimden, toyluğumdan 3 seneyi kaybettim. İlaçların etkisi bıraktıktan 1.5 yıl sonra bile devam etti. Kişisel görüşümdür bu tepki koyan olabilir ama yazılan çoğu ilacın sırf daha fazla para kazanmak için yazıldığını düşünüyorum. Kırmızı reçete ilaçları şeker gibi yutturuyorlar. Bu benim gözlemlerim. Saygısızlığa girer mi bilmiyorum. Giriyorsa da üzgünüm ama insan ruhunun ve bedensel sağlığının umursamazlıkla tüccarlığını yapıyor bir çoğu.

Ü

Üye silindi 55028

Sistematik duyarsızlaşmayı bilen bir psikoloğa gidebilirsiniz.Sanırım ekolü davranışçı ve benzeri olanlar kullanabiliyor.İyi bir psikoloğa giderseniz,O size en basit tekniklerle sevdiklerinizi kaybetme konusunda sakinleştirebilir normalleştirebilir.

aNAkSaRatE

Banlı Kullanıcı
Kısaca kendimden örnekle anlatayım.

Üniversite yıllarımda, psikolog bir adamın kızına matematik dersi veriyorduk. Kız daha lise birinci sınıf öğrencisiydi. Tabi kızın yaşı küçük, ailem yalanımı fark etmez düşünceyle evden çıkıyor ve bizde kalacağını söylüyor. Akşam geç saatte kapımıza dayandı babası, ne olduğunu anlamamız bile olaylardan sonra polise verdiğimiz ifade sırasında gerçekleşti. Ne cam kaldı ne pencere. Gözü öyle dönmüş ki adamın, canım ile aramda beş cm kalmıştı.

O gün psikologlar ve babalar hakkında kendimi kodladığımı yıllar sonra fark ettim.

'' Psikologlar cana kast edebilir.''
'' Babalar zarar verebilir. ''

Bir kişinin hatasını genele yaymıştım. Öznel düşünemedim ve sıkıntısını uzun yıllar çektim. Oysa, adam çağ dışı diyebilmeliydim..

Size sadece şunu söyleyebilirim. Lütfen oturun ve düşünün. İnebildiğiniz kadar derine bakın. Görmezden geldiğiniz ufacık bir detay bile zamanla katlanarak gelmiş olabilir. Ailenizin cümleleri, etrafınızda ki insanların konuşmaları.. vb.

Impulse

Kayıtlı Üye
İnançlıysanız inancını yaşayan biriyle dostluk kurun. Söylediğiyle yaptıgı birbiriyle uyuşan, yaratıcıyla bağı kuvvetli olan insanların auraları geniştir, insan üzerinde etkilidirler. Kemalatı size tesir edecek ve böylece zamanla durumunuzda iyileşme görülecektir.
Geçmiş olsun.

Lilitschild

Kayıtlı Üye
Bu bende annem kanser tedavisi görürken başladı nefes sesini dinliyordum geceleri bişey oldu mu acaba diye. Sonra alışkanlık haline geldi. Hala evdeki herkes uyumadan uyuyamam.

Mesela o an bişey ihtiyacım vardır sigara diyelim asla kardeşime bana sigara al demem çünkü bana sigara almaya giderken ya araba çarparsa ?

Müzik dinleyemem rahat rahat ya ben müzik dinlerken evde biri kalp krizi geçirip yardım ister ve ben duyamazsam ?

Daha bunun gibi çok fazla şey var.

Ben daha önce bir kayıp yaşamıştım ve annemin kanser olmasıyla tavan yaptı. Kaybetme korkusu ve hayatta zaten başka bir şeyim olmaması neden oluyor olabilir...

Metafizikçi

Kayıtlı Üye
Öncelikle herkese merhabalar. Konuya girmeden önce bu sorun hakkında 2 bucuk yıl psikolojik ilaç tedavisi gördüğümü belirteyim.
Her an sevdiklerimin yakınlarımın başına birşey gelecekmiş,hastalanacakmış kötü birşey olacakmış gibi hissediyorum. Buna kedim de dahil,uyurken sürekli nefes alıyor mu diye kontrol ediyorum paranoyak oldum. İlaçta kullandım terapi vs vs ne varsa ama hala aynıyım. Bir tavsiyeniz veya başka bir çözümünüz var mı ? (dua,meditasyon ne olursa ) Yardımcı olursanız çok sevinirim..
Sevdiklerinizi Kaybetme korkusu yaşıyorsunuz. Bu ilaçla olacak iş değil. Sizin bilinçaltınız ve bilinciniz tamamen boş kaldığı için bu tür şeylere yönelebiliyor. Eğer inandığınız din islam ise dinin sorumluluklarını yerine getirmediğin için bu sorun ortaya çıkıyor. Bu boşlukta burdan kaynaklanıyor. Nefsin sultasından kurtulmak için her gün Allah rızası için 2 rekat namaz kılın ve namazdan sonra 100 defa Ya Kadir Ya Muktedir esmalarını zikredin. Bir müddet sonra Nefisten dolayı Allah’a itaatsizliğiniz biiznillah itaate dönecektir.

Sağlıcakla kalın

Metafizikçi

Kayıtlı Üye
https://www.mumsema.org/sizden-gele...psikoloji-iliskisi-ile-basimdan-gecenler.html

Büyük ihtimal musallatlısın dostum burada bu konuyla ilgili daha önce tecrübe edinmemiş insanlar sana saçma salak tavsiyeler verecekler hiç birini aldırma yukarıda verdiğim yazıyı oku eğer benzeri şeyler yaşıyorsan en kısa zamanda bir rukyeciye uğra şimdiden geçmiş olsun.
Bunca insanı es geçip Salak demeniz yerinde olmamış. Acaba bunu söyleyenin tavsiyesine ne kadar uyulur onu bilemem

ConCone

Kayıtlı Üye
Bunca insanı es geçip Salak demeniz yerinde olmamış. Acaba bunu söyleyenin tavsiyesine ne kadar uyulur onu bilemem
İnsanlara değil fikirlerine tavsiyelerine salakça dedim haramdan uzak bir metafizikçiyseniz keza yukarıda verdiğim linkte ki yazıyı okuduysanız sizde bana hak vereceksiniz sağlıcakla