Tuhaf Psikolojik Gerçekler

damned

Kayıtlı Üye
1. Şizofreni Hastaları
İlk gerçeğimiz şizofreni hastalarıyla ilgili. Sadece şizofrenlerin kendilerini gıdıklayabildiğini biliyor muydunuz? Evet, yanlış duymadınız. Sahip oldukları farklı beyin yapıları nedeniyle şizofrenler kendi kendilerini gıdıklaya bilir.

2. Instagram Narsistleri
İkinci ilginç psikolojik gerçeğimiz de Instagram profilinde çok sayıda kendi selfie'lerini paylaşan kişilerin narsist kişilik bozukluğuna sahip olma ihtimallerinin yüksek olduğu. Yapılan araştırmalar özellikle erkeklerin bu tarz paylaşımda bulunmaları durumunda psikopat eğilimlere yatkın olduğunu gösteriyor. Bunun yanı sıra internet trolleri olarak adlandırılan, kışkırtıcı yorumlar ile insanları rahatsız etmeyi amaçlayan kişilerin de aynı şekilde psikopat kişilik bozukluklarına sahip olabileceği ortaya çıkmış.

3. Othello Sendromu
Bir diğer gerçeğimiz ise ilginç bir sendrom olan "Othello Sendromu". Bu sendroma sahip kişiler sevgililerini hastalık derecesinde kıskanıyor. Ancak Othello Sendromu'nda yaşanan kıskançlık durumu aslında kişinin kendine olan güvensizliği olarak açıklanıyor.

4. Olfaktör Sendromu
İlginç olan diğer bir sendrom "Olfaktör Sendromu". Bu sendroma sahip kişi etrafına sürekli kötü koku yaydığını düşünüyor. Hatta bu var olmayan kötü kokudan kurtulmak için sürekli duş alıyor, dişlerini fırçalıyor.

5. Nomofobi
Modern insanın teknoloji fobisi diyebileceğimiz "Nomofobi" ise cep telefonunu kaybetme ve dolayısıyla iletişimden mahrum kalma korkusu olarak tanımlanıyor. Hangi birimiz telefonumuzdan uzak kaldığımızda bu tarz bir korkuyu yaşamamışızdır ki.

Alıntı.

La-edri

Kayıtlı Üye
Gün gecmiyorki yeni bir ruhsal sorun cikmasin insan icin.. Allah sonumuzu hayir etsin, ama sizofrenilerin durumunu biliorum onlar kendilerini gidiklayamiyorlar. Hic bir sizofreni ile sohbet ettinizmi ? Ben sizofreni tanisi konulan herkezin sizofreni olduguna inanmayanlardanim :)

damned

Kayıtlı Üye
Gün gecmiyorki yeni bir ruhsal sorun cikmasin insan icin.. Allah sonumuzu hayir etsin, ama sizofrenilerin durumunu biliorum onlar kendilerini gidiklayamiyorlar. Hic bir sizofreni ile sohbet ettinizmi ? Ben sizofreni tanisi konulan herkezin sizofreni olduguna inanmayanlardanim :)

Aynen söylediğiniz gibi şizofreni meselesi oldukça tartışmalı. Bu konuda her gün yeni bir teori ortaya atılıyor, üzerinden çok vakit geçmeden tam zıttı bir teori ile çürütülüyor. Benim bildiğim kadarı ile yakın zamana kadar şizofreni hastalarının beyin tomografisi incelemelerinde beynin bazı bölgelerinde değişiklikler tespit edilmiştir ancak daha sonra bu değişikliklerin sadece şizofreniye özgü olmadığı ortaya çıkmıştır. Kısacası nedenlerinden, belirtilerine kadar henüz tam olarak anlaşılamamış bir konu. Bu sebepten her teşhis doğru olmayabilir.

Gıdıklama olayının şehir efsanesi olduğunu bilmiyordum:) Daha önce bir şizofrenle karşılaşmadım.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bunların içinde en tuhaf olanı no:2:)Instagramın kuruluş amacı görüntüsü,rengi,kadrajı,açısı ile farklı,gerçek anlamda özel olan,sanatı ve resim denilen asıl görüntüyü yansıtan fotoğrafları paylaşmaktı.Nasıl facebook ağlama duvarı olup amacından saptıysa ,instagramda insanların özel hayatlarını ve kendilerini teşhir ettikleri bir alan haline geldi.(istisnalar her zaman var azda olsa..)
Sanırım hayatında model,fotomodel,miss world,aktör,actrist vs...görsel hangi meslek varsa olmak isteyip olamamış,içinde uhde kalmış herkesin palaşım alanı şu an.Zaten normal bir insan yüzü yok instagramda ,fotoshoptan herkes mekanikleşmiş.Hakikaten narsistlik ,gerçekten bozukluk,başka bişey değil.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Şizofrenler kendilerini gıdıklayabiliyor mu? İyi de bunu herkes yapmıyor mu? Ben de kendimi gıdıklıyorum hatta yerimden bile sıçrarım.

La-edri

Kayıtlı Üye
Yok burda bir hata var ben ilk yazi hatasini yaptim ve devami geldi,insanlar gidiklayamazken onlar gidiklayabiliyorlar :) Verdigim rahatsizlik yuzunden özür dilerim bende oluyor bazen böyle kusurlar :D

Staphyle

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Sanırım Instagram Narsisti olmayan çok fazla kişi kalmadı.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bu bilgilere bakarak evhama kapılmayalım yoksa kansere kadar yolumuz var :)
Hiç unutmam internette paylaşılan bir sağlık konusuna bakarak "bendede var" diyerek doktora gitmiştim de adam kıs kıs gülüyordu halime :D

damned

Kayıtlı Üye
Bunların içinde en tuhaf olanı no:2:)Instagramın kuruluş amacı görüntüsü,rengi,kadrajı,açısı ile farklı,gerçek anlamda özel olan,sanatı ve resim denilen asıl görüntüyü yansıtan fotoğrafları paylaşmaktı.Nasıl facebook ağlama duvarı olup amacından saptıysa ,instagramda insanların özel hayatlarını ve kendilerini teşhir ettikleri bir alan haline geldi.(istisnalar her zaman var azda olsa..)
Sanırım hayatında model,fotomodel,miss world,aktör,actrist vs...görsel hangi meslek varsa olmak isteyip olamamış,içinde uhde kalmış herkesin palaşım alanı şu an.Zaten normal bir insan yüzü yok instagramda ,fotoshoptan herkes mekanikleşmiş.Hakikaten narsistlik ,gerçekten bozukluk,başka bişey değil.

Benim bu fotoshop olayından haberim yoktu, daha doğrusu bu derece yaygın olarak kullanıldığını bilmiyordum. Benim sosyal medya hesaplarım yok. Akıllı telefonum bile yok:) Ama ne zaman arkadaşlarla bir araya gelsem telefonlar fora olduğu için ister istemez gözüm takılıyor benimde. Kendi resmi üzerinde dakikalarca oynama yapıp paylaşmayı takıntı haline getiren insanlara şahit oldum.
Tek tipleşmeye, özgünlükten uzak ve taklitçi olmaya başka bir örnek.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Benim bu fotoshop olayından haberim yoktu, daha doğrusu bu derece yaygın olarak kullanıldığını bilmiyordum. Benim sosyal medya hesaplarım yok. Akıllı telefonum bile yok:) Ama ne zaman arkadaşlarla bir araya gelsem telefonlar fora olduğu için ister istemez gözüm takılıyor benimde. Kendi resmi üzerinde dakikalarca oynama yapıp paylaşmayı takıntı haline getiren insanlara şahit oldum.
Tek tipleşmeye, özgünlükten uzak ve taklitçi olmaya başka bir örnek.
Benimde sosyal medya hesabım hiç olmadı.Evde halkının hesaplarından bakıyorum arada,gülmek için.;)
En çok facebookta gülüyorum ben.Yorumlar hep şu şekil:"Hayatım ne güzel çıkmışsın .""Bitanem o senin güzelliğin.""Maşallah Allah nazarlardan saklasın,ne güzel bir çift.""Şekerim çok teşekkür ederiz.":D Ben bunlara ölüyorum gülmekten.Gerçek hayatta herkes birbirinin gözünü oymaya bakar,burda herkes sevgiden ölücek.;)Yıkama yağlama cenneti facebook.:D
Hiç gelemem böyle yapmacık ,sunî şeylere...:boxing_smiley:

damned

Kayıtlı Üye
Benimde sosyal medya hesabım hiç olmadı.Evde halkının hesaplarından bakıyorum arada,gülmek için.;)
En çok facebookta gülüyorum ben.Yorumlar hep şu şekil:"Hayatım ne güzel çıkmışsın .""Bitanem o senin güzelliğin.""Maşallah Allah nazarlardan saklasın,ne güzel bir çift.""Şekerim çok teşekkür ederiz.":D Ben bunlara ölüyorum gülmekten.Gerçek hayatta herkes birbirinin gözünü oymaya bakar,burda herkes sevgiden ölücek.;)Yıkama yağlama cenneti facebook.:D

Bilmiyorum sen karşılaştın mı hiç ama ben şuna da şahit oldum ki kullanmayan insanı ötekileştirip dışlıyorlar:) Hiç unutmam her gün aynı ortamı paylaştığım biri bana instagram hesabı aç oradan daha rahat iletişim kurarız dedi:D Bu şekilde birbirimizi daha yakından tanıma ve anlama fırsatımız olurmuş. Şaka gibi.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Bilmiyorum sen karşılaştın mı hiç ama ben şuna da şahit oldum ki kullanmayan insanı ötekileştirip dışlıyorlar:) Hiç unutmam her gün aynı ortamı paylaştığım biri bana instagram hesabı aç oradan daha rahat iletişim kurarız dedi:D Bu şekilde birbirimizi daha yakından tanıma ve anlama fırsatımız olurmuş. Şaka gibi.
Aynen öyle.Bana "niye facebook un yok "diye soran ve aynı zamanda şaşkınlık mimiğini yüzünden silemeyen şahsına münhasır insanlara çok denk geldim.Sanırsın nüfus cüzdanım yok.:banghead:

Hiperaktifejderha

Banlı Kullanıcı

Siz yine iyilerine denk gelmişsiniz. Yaş bize doğru küçüldükçe ortak hesap açan çiftler artıyor. Özel hayatın gizliliğini hiçe sayarak her anlarını her saniyelerini paylaşıyorlar. Bizzat kendim 13 yaşındaki bir çiftin! birbirlerine karım ve kocam diye hitap ettiklerine şahit oldum. :D

Bir de bir yerlerde gıdıklanmanın primat türlerinde savunma içgüdüsüyle verilen bir tepki olduğunu okumuştum. Genetik ve fizyolojik benzerlikler göz önünde bulundurulursa insanlardaki gıdıklanma duyusu da benzer sebeplere dayanıyor olabilir.