Sürekli engellerle karılaşmamın sebebi nedir?

Perillaa

Kayıtlı Üye
Ahahhaaha aynen
Daha da acisi bu durum oylesine trajikomik ki gulmek bile aci
Sn. Isobelzxc
Ben burada gerçekten çok üzgün olduğum bir sıkıntımı anlatıp çare ararken. Kahkahalar ile gülmenize anlam veremiyorum ve ziyadesiyle irite oluyorum. Yorumunuzu yaptınız, hak verdim. Tamam fakat bu kadar dalga geçmenizi tasvip etmiyorum. Zira alay edilsin diye paylaşmadım.

Demre

Kayıtlı Üye
Öğrencilik yıllarımda, asistanların, hocalarımızın arabalarını yıkadıklarına bile şahit oldum. Birgün bile düşünmedim o yüzden akademisyen olmayı. Iş hayatına atılınca gördüm ki, kurum müdürlerinin de hocalardan pek bi farkı yok. Şımarık yöneticilere yalakalık yapanların işlerinin hep tıkırında gittiğini gördüm. Yalamayı reddedenlerin de, sisteme baş kaldıran asiler olarak fişlenip, yetenek ve çabalarının asla pirim yapmadığını gördüm. Kısacası, maneviyatı ve adalet duygusu denenere olmuş insanlar palazlanmış ülkemizde yazıkki.. Demem o ki, yaşadıklarınız çok sıradan, umudunuzu kaybetmeyin, güçlü olun çünkü daha kötü tecrübeler yaşayacağınızdan emin olun gelecekte. Kendinizden şüphe duymayın, güvenmemeniz gerekenler insanlardır. Ahir zamanda yaşıyoruz, dolayısıyla insanlar, zamana ve fıtratına uygun davranıyor. Her sabah yeniden başlayın hayata, kılıcınızı kalkanınızı kuşanıp öyle karışın insan içine. Dünya bir savaş meydanı, okulda, işyerinde, evliliğinde, ebeveynliğinde, arkadaşlıklarında..savaş heryerde..ölünceyedek savaşabilmektir hayat gerçekte. Ölmeden pes edenlerdir gerçek yenilenler bence. Pes etme.

Perillaa

Kayıtlı Üye
Aklıma geçmiş geldi. Neredeyse tüm peygamberler zorlukla sinanmistir. Zorluk karşısında inançlarını korumaya çalışmışlardır bazıları kısa bir süre isyan etseler de inançları değişmemiştir en azindan bize anlatılan bu. Peygamberlerin hatta isanin bile zorluklari karşısında kendi bedenini ve ruhunu sınaması için tuttuğu oruç geldi aklıma. Çölde binbir çeşit ruhani ve bedensel zorlukla mücadele etti uzun bir süre. Demem o ki bazıları için hayat önüne sunulan bir tepsidir. Bazıları için önüne tepsi sunulup üstünde yiyecekler olup tam yemek için elini uzattığında o yiyeceklerin bir bir kaybolmasidir hayat. Kötüden ders al kötü günlerinden daha kötü bir gün olmadığı için değil bu ruh halini anla ki bir gün senin gibi sorunlu zaman yaşayanlar karşına çıkınca sende o sorunları yaşayıp kendi içinde kendi sınavını kazanip onlarada yardımcı olabilecek bir birey haline gel. Önüne tepsi sunulmuş yiyeceklerde er yada geç gelecektir o tepsiye arkanı dönmezsen. Birde bu açıdan bak bakmak istersen. Zaten dininde yapilmasi istenenleri yapiyorsun anlattığın kadarıyla daha fazlasını yaratan dışında kimse senden isteyemez.. Kendine iyi davran
Sn. Banisteriopsis,
Çok teşekkür ederim. İmtihan dünyasında olduğumuzu, sınanacağımızı bildiğim hâlde. Bu gerçeği zaman zaman dünya nimetlerinin cazibesine kapıldığımdan dolayı unutup, dalıyorum. Nefsim sinsi bir düşman misali beni içten içe yiyip bitiyor.
Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum. Sağ olun güzel dilekleriniz için.

D

DAİMON

Selamlar @Perillaa . İçten içe sorununuzun ne oldugunun farkındasınız siz. Tek yapmanız gereken sabretmek. Eğitim anlamında belki her istediginizi bugüne kadar elde etmiştiniz ve başarılıydınız şimdi sıra en istedignizde yani imtihanda...
Allah a en güzle manada kulluk etmeye devam edin, zaten elinizden gelen her şeyi fazlasıyla yapmışsınız. Sebepler bir araya getirilmiş, dualar ediliyor, ibadet ü taat yapılıyorsa da bu kadar kafaya takmamanız gerek. Takıyorsanız kalbinize bir dönüp bakmalısınız. O namazlar en derinden eda ediliyorsa oradan sadece ahirete yönelik kaygılar çıkardı. Buraya dikkat. Peygamber değiliz ve genciz evet ama her insan yapısına göre değerlendirilir. Sizden beklenen çok daha fazlası belkide...
Evlilik için diyeceklerimse her üniversiteyi bitiren 23-24 yaşlarındaki gençlerde bu kaygı birdenbire takıntıya dönüşüyor. 28 gibi duruluyor ve öylece gerçeklerle yüzleşiliyor. Neyse siz aslında biraz dertleşmeye gelmişsiniz. Bunlar dert bile sayılmaz ama insanız işte yeterki isteyelim kıyafetimizdeki ipliğe bile takınca takıyoruz. :)

Bu tavsiyemi de bu gece yaparsanız yararınıza olur.
2 rekat namaz kılın. Namazda ihlaseyn i (Kafirun+ihlas suresi) okuyun. Ardından Tevbe suresinin son iki ayetini ve 100 Salavat ı şerifeyi okuyup Cenab-ı Hak'tan yardım dileyin. Bi-iznillah sorun çözülür.

Perillaa

Kayıtlı Üye
Selamlar @Perillaa . İçten içe sorununuzun ne oldugunun farkındasınız siz. Tek yapmanız gereken sabretmek. Eğitim anlamında belki her istediginizi bugüne kadar elde etmiştiniz ve başarılıydınız şimdi sıra en istedignizde yani imtihanda...
Allah a en güzle manada kulluk etmeye devam edin, zaten elinizden gelen her şeyi fazlasıyla yapmışsınız. Sebepler bir araya getirilmiş, dualar ediliyor, ibadet ü taat yapılıyorsa da bu kadar kafaya takmamanız gerek. Takıyorsanız kalbinize bir dönüp bakmalısınız. O namazlar en derinden eda ediliyorsa oradan sadece ahirete yönelik kaygılar çıkardı. Buraya dikkat. Peygamber değiliz ve genciz evet ama her insan yapısına göre değerlendirilir. Sizden beklenen çok daha fazlası belkide...
Evlilik için diyeceklerimse her üniversiteyi bitiren 23-24 yaşlarındaki gençlerde bu kaygı birdenbire takıntıya dönüşüyor. 28 gibi duruluyor ve öylece gerçeklerle yüzleşiliyor. Neyse siz aslında biraz dertleşmeye gelmişsiniz. Bunlar dert bile sayılmaz ama insanız işte yeterki isteyelim kıyafetimizdeki ipliğe bile takınca takıyoruz. :)

Bu tavsiyemi de bu gece yaparsanız yararınıza olur.
2 rekat namaz kılın. Namazda ihlaseyn i (Kafirun+ihlas suresi) okuyun. Ardından Tevbe suresinin son iki ayetini ve 100 Salavat ı şerifeyi okuyup Cenab-ı Hak'tan yardım dileyin. Bi-iznillah sorun çözülür.
Sn. Daimon tavsiyeleriniz ve verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Lakin Gayem dertleşmek değil bilakis ciddi mânâda travmatik hâle gelen sorunlarımın yanıtı hakkında görüş almaktı. Bakın yaşadığım bu olaylar sürekli sürekli tekrarlandığı için son 3 yılda sanki bir farenin fanusta çırpnışı misali bir hâldeyim. Boğuluyorum, çıkamıyorum aynı filmi defalarca izler gibiyim. Bu da beni buraya yönlendirdi. Bakın büyü demiyorum. Belki enerjisel bir şeydir zannına kapıldım. Sağ olun.

alexisis

Kayıtlı Üye
Normal yasadiginiz surecler. Alanim farkli da olsa, eski bir akademisyen olarak ben bilirim neler yasadim, neler cektim o donemde! Ulkemize has durumlar ne yazik ki... Siz daha yolun basindaymissiniz hem:)
Daha durun ne haksizliklar yasayacaksiniz, goreceksiniz adim adim ilerledikce!
Simdi geri donup baktigimda, o yillarim kabusmus resmen!
Kolayliklar dilerim...

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Sn. Isobelzxc
Ben burada gerçekten çok üzgün olduğum bir sıkıntımı anlatıp çare ararken. Kahkahalar ile gülmenize anlam veremiyorum ve ziyadesiyle irite oluyorum. Yorumunuzu yaptınız, hak verdim. Tamam fakat bu kadar dalga geçmenizi tasvip etmiyorum. Zira alay edilsin diye paylaşmadım.

Ne kadar gereksiz bir alinganlik, size gulmedim ki
Alinti yaptigim duruma guldugum cok acik
Bazi acılara gulmek aglamaktan daha acidir
Keske bunu anlayabilseydiniz

dhardhar

Kayıtlı Üye
3 makina mühendisi patronum oldu yanısıra personel mühendis ekip hepsi bu bölüm çok zor meZun olduğumuza inanamıyoruz diyorlardı
Öyle düşünmeyin aslında herşeyin yolu yordamı kitaplarda olan bir bilim dalı o nedenle bence kolay. Örneğin bana göre psikoloji makine mühendisliğinden onlarca kat daha zor. İşin içinde insan var bir kere, bizim meslekte herşey yöntemsel :)

dhardhar

Kayıtlı Üye
Sn. Kristina Zakharova
Öncelikle vakit ayırdığınız için sonsuz teşekkürler. Son üç senede yaşadığım bu meş'um olaylar psikolojime ziyadesiyle zarar verdi. Yaklaşık 6 aydır tedirginlik içerisinde ha oldu ha olacak diye ağlamaklı bir hâlde yaşıyorum. Öyle çok istedim, duâ ettim, umud ettim ki, bu raddeye kadar gelince de çareyi bu şekilde aramakta buldum. Zira aynı bölümde okuduğum arkadaşlarımın benim gibi problemleri olmadığı için yalnız olduğum, bu olayın sadece benim başıma geldiği zannına kapıldım. Fakat sizin açıklamalarınızdan da anladığım kadarıyla yalnız değilmişim. içime su serptiniz.
Umarım bu sefer her şey yolunda gider çünkü bir yandan ailemin de baskısı altındayım. Yeter artık kapansın bu defter, işe başla, hayatını kazan, bu son olsun tarzında söylemleri hergün istemeyerek dinlemek zorunda kalıyorum. Boğulacak gibi hissediyorum.

Bana iyi geldiniz, teselli oldunuz. Söylediklerinizi muhakkak dikkate alacağım. Bu yazılanların da bana mesaj verdiği kanaatindeyim. Tekrardan çok ama çok teşekkür ediyorum.

Saygı ve selamlar...
Merak ettim mesleğiniz nedir yani lisans bölümünüz?

dhardhar

Kayıtlı Üye
Eğer bu konu üzerinde bir parapsikolojik durumlar varsa olsa olsa akıl kontrolü yöntemleriyle akademisyenlere ülke dışındaki bazı şeytani tarikatlar yapıyor olabilir ciddi ciddi. Öyle akademisyenler gördüm ki afedersiniz beraber yolda yürümem o derece...

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Bizim okulda cinsel taciz, mobing, keyfe göre geçirme, tanıdığını akademisyen yapmak gibi huyları var. Bir program kullanmayı bilmezler ama her şeyi senden beklerler Profesörümüz sapık istediğini alamayınca bütün dönemi bırakıyor. Öğrenci işlerine kadar sanki dünyayı onlar yaratmış da bizi çağırarak lütfetmişler gibiler.. Hala mezun olamadım. Bu gözler yıllarca ne taciz, ne adam kayırma, ne egosunun altında beyni olmayan varlıklar gördü bir bilseniz.. Sonra insanlığınızdan nefret ediyorsunuz. Tek zorluk Türkiye de doğmak maalesef ki.. Keşke içinizi rahatlatacak bir şey yazabilsem ama durumlar böyle...