Sürekli engellerle karılaşmamın sebebi nedir?

Perillaa

Kayıtlı Üye
Herkese selamlar.
Ben akademisyen olma aşkı ile yanıp tutuşan biriyim. Bunun için yüksek lisansa başlamak istedim. Fakat o kapıdan içeriye girene kadar çekmediğim cefa kalmadı. YDS'siydi, ALES'iydi, Arapçasıydı, Farsçasıydı, derken sonunda kabul edildim.

Başarılı bir öğrenci olmama rağmen hocam sınavlarda 50'den yukarı not vermedi ortalamamı düşürdükçe düşürdü, kendisi yerine ders anlatmamı isteyip beni amfinin ortasında aşağıladı. Hedefim dedim sabrettim, sineye çektim. Ders dönemi bitince tez konumu vermedi, şikayet ettim; kabul edilmedi. Velhasıl kaydımı sildirmek zorunda kaldım.
Fakat pes etmedim bir yıl kaybım olmasına rağmen yeniden, binbir zahmetle başka bir üniversitede yüksek lisansa başladım. Ders dönemim iyi hoş geçti. Benimle oldukça ilgilenen hocam tez aşamasında yüzüme bakmaz oldu, beni âdeta yok saymaya başladı iki çift kelam edemez hâle geldim, tez aşamasına gelince konu istemek için defalarca kez hoca ile görüştüm, her seferinde sonra yaparız, sonra ederiz dedi gönderdi. Son 5 günüm kaldı tez konumu almak için. Vermediği surette sancılı bir döneme giriş yapacağım hatta belki tekrar kaydım silinecek.
Bütün arkadaşlarım konularını aldı, tezine başladı farklı hocalarla. Bu duruma onlar da hayret ediyor. Ben hâlâ bekliyorum, soruyorlar artık cevap vermeye utanıyorum.

Bu durumun aynısını evlilik konusunda da yaşıyorum. Çok isteyip evlenemiyorum, bir şekilde olmuyor, yarım kalıyor. Fakat detaya girip uzun uzun yazıp gözünüzü yormak istemiyorum. Ciddi olarak bunun sebebini düşünmeye başladım. Hayırlı mı değil diye. Acaba hayatın bana verdiği mesajı mı algılayamıyorum?

Bu arada Müslümanım, beş vakit namazımı kılıyorum, helal dairesinde yaşamak için elimden geleni yapıyorum. İnancıma göre korunma dualarımı ediyorum. Daima hayırlısını istiyorum Allah'tan.
Sorunumla ilgili sizin bir fikriniz, öneriniz var mı?

Zaman ayırıp ilgilendiğiniz için şimdiden teşekkür ederim.

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
Acikcasi daha engellerle karsilasmissiniz diyemeyiz..
Yuksek lisans ve tez asamasinda ben de yasadim pek cok kisi yasiyor bunlari
Evlilige gelince gec olsun guc olmasin dedim
Hem gec hem yasamasi guc oldu ?
Biraz daha genis bakin hayata icinizi ferah tutun

Perillaa

Kayıtlı Üye
Acikcasi daha engellerle karsilasmissiniz diyemeyiz..
Yuksek lisans ve tez asamasinda ben de yasadim pek cok kisi yasiyor bunlari
Evlilige gelince gec olsun guc olmasin dedim
Hem gec hem yasamasi guc oldu ?
Biraz daha genis bakin hayata icinizi ferah tutun
Çok teşekkür ederim. Bu benim hayatta en çok istediğim şey. Belki bu yüzden sorun ediyorum. Artık tezimi yazmaya başlamak istiyorum, her seferinde bir umut hocanın kapısını çalıp elim boş dönmek psikolojimi bozuyor. ?. Arkadaşlarımdan kime baksam tezini yazıyor, işler yolunda gidiyor, çevremde böyle bir süreç yaşayan olmadığı için endişelendim.
İnşallah dediğiniz gibi olur.
Saygı ve selamlar...

dhardhar

Kayıtlı Üye
On yargisiz bakmak istiyorum ama bakamiyorum maalesef kusuruma bakmayin. Hissettigim basvurdugunuz bolum ilahiyat ile alakali bir bolum sanirim ya da degilse bile sosyal bilimlerdir diye dusundum. Inanin bunun sizinle alakasi yok adam olamamis cigeri bes para etmeyen akademik personel ile alakali. Tabii ki hepsi degil. Okumakla adam olunmuyor maalesef. Benim babam da doc. Ve universitede hoca. Kendim de doktorayi bu sene biraktim hem de turkiyenin en iyi universiyesinde en guzide bolumlerin birini. Neden cunku insan gorunumlu cigeri bes para etmeyen bir bolum baskan yardimcisi yuzunden.

Creative34

Kayıtlı Üye
On yargisiz bakmak istiyorum ama bakamiyorum maalesef kusuruma bakmayin. Hissettigim basvurdugunuz bolum ilahiyat ile alakali bir bolum sanirim ya da degilse bile sosyal bilimlerdir diye dusundum. Inanin bunun sizinle alakasi yok adam olamamis cigeri bes para etmeyen akademik personel ile alakali. Tabii ki hepsi degil. Okumakla adam olunmuyor maalesef. Benim babam da doc. Ve universitede hoca. Kendim de doktorayi bu sene biraktim hem de turkiyenin en iyi universiyesinde en guzide bolumlerin birini. Neden cunku insan gorunumlu cigeri bes para etmeyen bir bolum baskan yardimcisi yuzunden.
Teziniz ne üzerineydi merak ettim

Perillaa

Kayıtlı Üye
Sn. Dhardhar,
Vakit ayırıp cevaplama zahmetinde bulunduğunuz için müteşekkirim. Doğru tahmin ettiniz sosyal bilimler ile alâkalı bir bölümdeyim. İlk başladığım üniversitede yüksek lisansımı yakan bizzat bölüm başkanıydı. Bu zaman zarfına kadar daima iyi niyetli düşünmeye gayret ettim yaşadığım bu olayı. Hatayı hep kendimde aradım. Fakat aynı karakterde hocalarla karşılaşmak beni fevkalade şaşırttı. Artık tükenmiş durumdayım. İki gün evvel mesaj attım hocaya yine terslenerek ancak randevu alabildim. Kendimi inanılmaz derecede aşağılanmış hissediyorum. Öğrenmeyi istemek bu kadar zor mu diyorum. İşin içinden çıkamıyorum. Yaşadığınız şeyden dolayı son derece üzgünüm. Ne denli emek verdiğinizi, efor sarf ettiğinizi tahmin edebiliyorum. Ve üzülerek düşüncelerinize katılıyorum. Benim de umutlarım tükenmek üzere. Ne olacağına dair hiçbir fikrim yok.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Ben tabii ki su an rahat konumdayim hem is hem ev anlaminda o nedenle buyuk kayip gormuyorum hatta ben degil onlar kaybetti gozuyle bakiyorum. Tamam onlqr kaybetti kismi sacma kabul ediyorumediyorum. Bir de ben doktoray tez asamasinda biraktim. Bu hayatta elde edeceginiz en buyuk zenginlik huzur zirvesidir. Nefes alirken zevk alabilmeli. Hedefler icin nefes alamiyor duryma gelince neyleyim oyle hedefi. Umarim bu insanlar akillanir size en kisa surede medeni donus yaparlar yoksa yine bir universite maceasina atilmaniz an meselesi.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Bu bu arada bizim ulkemjze ozel. Dunyanin hic bir yerinde boyle bir olaya taniklik edilmez. Dunyada universiteler ogrenci arar dururlar arastirma icin bizde ise akademi ariyoruz insan gibi

Perillaa

Kayıtlı Üye
Ben tabii ki su an rahat konumdayim hem is hem ev anlaminda o nedenle buyuk kayip gormuyorum hatta ben degil onlar kaybetti gozuyle bakiyorum. Tamam onlqr kaybetti kismi sacma kabul ediyorumediyorum. Bir de ben doktoray tez asamasinda biraktim. Bu hayatta elde edeceginiz en buyuk zenginlik huzur zirvesidir. Nefes alirken zevk alabilmeli. Hedefler icin nefes alamiyor duryma gelince neyleyim oyle hedefi. Umarim bu insanlar akillanir size en kisa surede medeni donus yaparlar yoksa yine bir universite maceasina atilmaniz an meselesi.
Sizin adınıza sevindim o hâlde. Benim malesef ne iş var ne başka bir şey. Tüm vaktimi ve maddî imkânlarımı Arapça, Farsça ve İngilizce öğrenmek için harcadım. Havadan da bir buçuk sene kaybım var. Artık burası da olmazsa başka bir üniversitede sil baştan başlamak için maddî imkanım yok. Bu sebeple hocayı sürekli alttan alıyorum. Huyuna gidiyorum. Bundan sonra da konumu vermezse gençliğimi yaktınız, eyvallah deyip çekip gideceğim.
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

Perillaa

Kayıtlı Üye
  • Bende bu foruma uygun cevap vereyim. Hiç musallat konusunu araştırdınız mı?
Merhaba,
Öncelikle teşekkür ederim Sn. Düşmüş kartal.
Evet musallat konusu hakkında bilgim var fakat manevî açıdan iyi hissediyorum, şuana kadar rahatsız edilmedim, korkutulmadım; herhangi bir problemle karşılaşmadım ve metafizik varlıklar ile ilgili sorunum olmadı. Bîiznillâh.
Belki enerji düşüklüğü belki, bahtsızlık ile, belki de bunun bir mesaj ile ilgili olabileceğini düşündüm o yüzden.

Kristina Zakharova

Kayıtlı Üye
Herkesin yaşadığı sıkıntılar, dertleri kendine göre büyüktür.
O yüzden daha kötüleri de var ile başlayan cümleler kurmak size saygısızlık olur diye düşünüyorum.
Bu ülkede daha reşit olmadan akademik camiaya müthiş tezler, projeler kazandırmış çocuklarımız dahi tehdit ediliyor, hayatları mahvediliyorken sizin bu aşamalardan geçmeniz ne yazık ki çok sık yaşanan bir duruma örnek teşkil ediyor.
Bunun sebebini musallatta,parapsikolojide değil sistemin kendisinde aramak gerekiyor.
Özellikle akademik camianın kalitesinin nerelerde olduğunu tahmin edemezsiniz, öyle şeylere şahit oldum ki.
Siz de bu camiada yer alacak biri olarak, bu aşamada ülkemizdeki yanlışlıkların farkına varıp umarım bir akademisyen olduğunuzda ortaya koyduğunuz eserlerin objektifliğine, tarafsızlığına ve bilimselliğine önem gösterir ve ülkemizi bu anlamda yüceltirsiniz.
Ne yazık ki bir süre sonra insanlar, biraz gücü tattıklarında nereden geldiklerini, hakkın hukukun önemini unutuyorlar.

Bir şeyi gerçekten istiyorsanız ve o olaya baş koymuşsanız, şartlar ne olursa olsun vazgeçmemelisiniz.
Yoksa bir ömür içinizde acabalar ile yaşamak zorunda kalırsınız.
Zaten bu kadar eğitimi alıp bu kadar çabayı gösterdiyseniz de, önünüze ne engel çıkarsa çıksın vazgeçmezsiniz.
İnsan bir adamın dudaklarının arasından çıkacak kararla bir şeyleri kaybedebildiği, hedeflerinin hiç edildiği dönemlerde kendini çok güçsüz ve aciz hissediyor.
İşte tam da bu sebepten, sektörde böyle insanların mevcudiyetini kendi gözlerinizle yaşamışken daha yükseği hedeflemeli, o hedeflerden vazgeçmemelisiniz.
Vazgeçmeyin ki sizden sonra gelen nesil sizin yaşadıklarınızı yaşamasın. Siz başkalarının öğretmeni olduğunuzda onlara bu sıkıntıları çektirmeyin, bana böyle yapıldı diye sonrakilere de aynı zulmü yapmayın. Eğitimli ve makamını hak eden bir birey olarak, hak yemeye alışmışların arasından çıkıp kendiniz gibi eğitimlilerin çoğalmasını sağlayın.
Ülkemizde gün geçtikçe sayıları azalıyor. Yurtdışındaki akademik camianın size gösterdiği saygıyı görseniz ayrı bir utanç duyabilirsiniz.
Kısacası, her insanın hayatında dibe battığı dönemler olabiliyor, herşey yolunda gitmeyince haliyle bir sebep arıyorsunuz.
Ama sebep olan şeyler hemen karşınıza çıkmıyor, belki bu sürecin zorluklarından hayatınıza giren şeylerin kıymetini yıllar sonra anlarsınız. Hiç belli olmaz. Benim görüşüm, ne zaman böyle bir dönem geçirsem sonunda hep hayatımda büyük bir şeyin olduğu, önemli şekilde etkilendiğim yönünde oldu.
Sizin de öyle olacağını düşünüyorum, ama bu süreçte de elbette haksızlıklara karşı eliniz kolunuz bağlı oturmayın.
İdare mahkemesine başvurabilirsiniz durumunuz ile ilgili, sebepsiz yere kimse hakkınızı bu şekilde elinizden alamaz. Orası bir eğitim kurumu ve hukuk kurallarına bağlı yürütülmek zorunda, keyfiyete değil.
Pes etmeyin.

Perillaa

Kayıtlı Üye
Herkesin yaşadığı sıkıntılar, dertleri kendine göre büyüktür.
O yüzden daha kötüleri de var ile başlayan cümleler kurmak size saygısızlık olur diye düşünüyorum.
Bu ülkede daha reşit olmadan akademik camiaya müthiş tezler, projeler kazandırmış çocuklarımız dahi tehdit ediliyor, hayatları mahvediliyorken sizin bu aşamalardan geçmeniz ne yazık ki çok sık yaşanan bir duruma örnek teşkil ediyor.
Bunun sebebini musallatta,parapsikolojide değil sistemin kendisinde aramak gerekiyor.
Özellikle akademik camianın kalitesinin nerelerde olduğunu tahmin edemezsiniz, öyle şeylere şahit oldum ki.
Siz de bu camiada yer alacak biri olarak, bu aşamada ülkemizdeki yanlışlıkların farkına varıp umarım bir akademisyen olduğunuzda ortaya koyduğunuz eserlerin objektifliğine, tarafsızlığına ve bilimselliğine önem gösterir ve ülkemizi bu anlamda yüceltirsiniz.
Ne yazık ki bir süre sonra insanlar, biraz gücü tattıklarında nereden geldiklerini, hakkın hukukun önemini unutuyorlar.

Bir şeyi gerçekten istiyorsanız ve o olaya baş koymuşsanız, şartlar ne olursa olsun vazgeçmemelisiniz.
Yoksa bir ömür içinizde acabalar ile yaşamak zorunda kalırsınız.
Zaten bu kadar eğitimi alıp bu kadar çabayı gösterdiyseniz de, önünüze ne engel çıkarsa çıksın vazgeçmezsiniz.
İnsan bir adamın dudaklarının arasından çıkacak kararla bir şeyleri kaybedebildiği, hedeflerinin hiç edildiği dönemlerde kendini çok güçsüz ve aciz hissediyor.
İşte tam da bu sebepten, sektörde böyle insanların mevcudiyetini kendi gözlerinizle yaşamışken daha yükseği hedeflemeli, o hedeflerden vazgeçmemelisiniz.
Vazgeçmeyin ki sizden sonra gelen nesil sizin yaşadıklarınızı yaşamasın. Siz başkalarının öğretmeni olduğunuzda onlara bu sıkıntıları çektirmeyin, bana böyle yapıldı diye sonrakilere de aynı zulmü yapmayın. Eğitimli ve makamını hak eden bir birey olarak, hak yemeye alışmışların arasından çıkıp kendiniz gibi eğitimlilerin çoğalmasını sağlayın.
Ülkemizde gün geçtikçe sayıları azalıyor. Yurtdışındaki akademik camianın size gösterdiği saygıyı görseniz ayrı bir utanç duyabilirsiniz.
Kısacası, her insanın hayatında dibe battığı dönemler olabiliyor, herşey yolunda gitmeyince haliyle bir sebep arıyorsunuz.
Ama sebep olan şeyler hemen karşınıza çıkmıyor, belki bu sürecin zorluklarından hayatınıza giren şeylerin kıymetini yıllar sonra anlarsınız. Hiç belli olmaz. Benim görüşüm, ne zaman böyle bir dönem geçirsem sonunda hep hayatımda büyük bir şeyin olduğu, önemli şekilde etkilendiğim yönünde oldu.
Sizin de öyle olacağını düşünüyorum, ama bu süreçte de elbette haksızlıklara karşı eliniz kolunuz bağlı oturmayın.
İdare mahkemesine başvurabilirsiniz durumunuz ile ilgili, sebepsiz yere kimse hakkınızı bu şekilde elinizden alamaz. Orası bir eğitim kurumu ve hukuk kurallarına bağlı yürütülmek zorunda, keyfiyete değil.
Pes etmeyin.
Sn. Kristina Zakharova
Öncelikle vakit ayırdığınız için sonsuz teşekkürler. Son üç senede yaşadığım bu meş'um olaylar psikolojime ziyadesiyle zarar verdi. Yaklaşık 6 aydır tedirginlik içerisinde ha oldu ha olacak diye ağlamaklı bir hâlde yaşıyorum. Öyle çok istedim, duâ ettim, umud ettim ki, bu raddeye kadar gelince de çareyi bu şekilde aramakta buldum. Zira aynı bölümde okuduğum arkadaşlarımın benim gibi problemleri olmadığı için yalnız olduğum, bu olayın sadece benim başıma geldiği zannına kapıldım. Fakat sizin açıklamalarınızdan da anladığım kadarıyla yalnız değilmişim. içime su serptiniz.
Umarım bu sefer her şey yolunda gider çünkü bir yandan ailemin de baskısı altındayım. Yeter artık kapansın bu defter, işe başla, hayatını kazan, bu son olsun tarzında söylemleri hergün istemeyerek dinlemek zorunda kalıyorum. Boğulacak gibi hissediyorum.

Bana iyi geldiniz, teselli oldunuz. Söylediklerinizi muhakkak dikkate alacağım. Bu yazılanların da bana mesaj verdiği kanaatindeyim. Tekrardan çok ama çok teşekkür ediyorum.

Saygı ve selamlar...

Perillaa

Kayıtlı Üye
1.si türkiye gibi bir ülkede yaşıyoruz birilerinin sana kafayı takıp uğraşması gayet normal herkangi bir parapsikolojik bişey göremedim açıkçası
Sn. Kola
Teşekkür ederim.
Belki yaşım, tecrübesizliğim ve cahilliğim gereği hayatın bu gerçeği ile yeni karşılaşıyorum. Şaşkınlığımı ve çaresizlikten bunu parapsikolojiye bağlayışımı mâzur görün.
Sayglar.

Banisteriopsis

Kayıtlı Üye
Aklıma geçmiş geldi. Neredeyse tüm peygamberler zorlukla sinanmistir. Zorluk karşısında inançlarını korumaya çalışmışlardır bazıları kısa bir süre isyan etseler de inançları değişmemiştir en azindan bize anlatılan bu. Peygamberlerin hatta isanin bile zorluklari karşısında kendi bedenini ve ruhunu sınaması için tuttuğu oruç geldi aklıma. Çölde binbir çeşit ruhani ve bedensel zorlukla mücadele etti uzun bir süre. Demem o ki bazıları için hayat önüne sunulan bir tepsidir. Bazıları için önüne tepsi sunulup üstünde yiyecekler olup tam yemek için elini uzattığında o yiyeceklerin bir bir kaybolmasidir hayat. Kötüden ders al kötü günlerinden daha kötü bir gün olmadığı için değil bu ruh halini anla ki bir gün senin gibi sorunlu zaman yaşayanlar karşına çıkınca sende o sorunları yaşayıp kendi içinde kendi sınavını kazanip onlarada yardımcı olabilecek bir birey haline gel. Önüne tepsi sunulmuş yiyeceklerde er yada geç gelecektir o tepsiye arkanı dönmezsen. Birde bu açıdan bak bakmak istersen. Zaten dininde yapilmasi istenenleri yapiyorsun anlattığın kadarıyla daha fazlasını yaratan dışında kimse senden isteyemez.. Kendine iyi davran

Isobelzxc

Kayıtlı Üye
1.si türkiye gibi bir ülkede yaşıyoruz birilerinin sana kafayı takıp uğraşması gayet normal herkangi bir parapsikolojik bişey göremedim açıkçası

Ahahhaaha aynen
Daha da acisi bu durum oylesine trajikomik ki gulmek bile aci