Sonsuzluk.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Karanlığın uçurumuna daldım dibe gidiyorum.
Sonsuzluk nedir? Sonsuzluğu düşünemeyiz demeyin. Hadi biraz daha kafa parçalayalım.
Bir şey varsa sınırları vardır. O şeyin sınırlarının bittiği yerde diğer bir şeyin sınırları başlar. Sınırsızlığın sınırları da olabilir. Boşluk adını verip geçelim mi? Kafalarımızı yakalım mı?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Sınırsızlığın sınırları da olabilir.
Kelamda hata ediyorsunuz. Sınırsız denilen bir şeyde sınır, had nasıl olur?

Muhdes(sonradan yaratılmış olan) varlıklar için mutlak bir başlangıç haliyle olmuştur.
Madde zıddıyla kaim oldugu için başı olanın dolayısıyla sonuda olmak zorunluluğu vardır. MEBDE ve MEAD. Başı var sonu var. Yani bu bir sınırdır. Doğum ve ölüm. Slogan ölecek, yaratılan yok olacak başka çaresi yok. Bunlar hep birer sınırlamadır.

Tek sınırsız varlık yalnızca muhdesi (masivayı) yaratan YARATICI'dan başkası olmuyor ki sonradan olmamış, dogurmamış, doğrulmamış olan tek O(cc) var. Ezeli(başlangıcı olmayan) ve ebedi(sonu olmayan) olarak yani sınırı olmayan olarak.
Şimdi siz sınırsız olanın da ille bir sınırı olabilir dediniz nasıl olacak?
Doğmamış bir tanrı nasıl ölecek, nasıl bir hadde tabi tutacaksınız?

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Hiçliği düşünürken bile Bir mekana, sonsuzluğu düşünürken bile sınıra ihtiyacınız vardır.

İdrak-i maali bu küçük akla gerekmez
Zira bu terazi bu kadar sikleti çekmez

-Ziya Paşa-

İdrak i maalinin kelime anlamı yüksek fikirleri,derin hikmetleri kavramak demektir. Akıl, mecaz aleminde olup bitenleri kavramak ve beden ülkesini yönetmekle görevli bir melekedir.

O derin hikmetleri yani sonsuzluğu kavramak aklın karı değildir.

Ü

Üye silindi 58480

``Sonsuzluk`` ve ``hiçlik`` ; Esma temelli kavramlardır. Kavranmak için değil de, farkındalığa ve yüksek şuura açılmak için ele alınabilir anca. Çünkü :

FArkında olmaya çalışmak üzerinden seni şimdinin hayretinde bırakır bu kavramlar. Dirilik getirir sana.

İki elinizi birbirine çırpın. Ses hangi elinizden geldi ? Kime der sağ elinizden. Kimi der sol elinizden. Arada enteller çıkar der ki ses diye bişey yok ki :D

Bir akıllı çıkar en sonunda ve der ki : Siz tartışa durun, Mevlana sesi duydu dans etmeye çoktan başladı bile.

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Şimdi siz sınırsız olanın da ille bir sınırı olabilir dediniz nasıl olacak?
Sınırı dışarıdan düşündüğün için bulamıyorsun. Ne dedim ben? Bir şeyin bittiği yerde diğer bir şeyin sınırları başlar. Elimizde bir küp ve sınırsızlık yada uzay boşluğu olduğunu düşünelim. Küp'ün sınırlarının bittiği yerde Boşluğumuzun sınırları başlar. İçeriden de olsa bir sınırı var sonuçta.
Doğmamış bir tanrı nasıl ölecek, nasıl bir hadde tabi tutacaksınız?
Knka Tanrı'yı katma bu soruya. Tanrı'yı ilgilendiren bir mevzu yok bence. :devilish:

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Bir akıllı çıkar en sonunda ve der ki : Siz tartışa durun, Mevlana sesi duydu dans etmeye çoktan başladı bile.
Sonra kont gelir ve işin kolayına kaçmayın.
"Zorlukla beraber kolaylık vardır. Evet, zorlukla beraber kolaylık vardır." (İnşirah, 94/5-6) der ve sizi daha fazla düşünmeye davet eder.

ayikizleri

Kayıtlı Üye
Biz sonlu olmayana, doğrusu sonunu göremediğimiz her şeye sonsuz sıfatını yakıştırma yoluna gideriz.

Yine bizler, 3 boyutlu düşünen canlılar olduğumuz için bir varlık yada nesne hakkında düşünürken bunu hacimlendirerek anlamaya çalışırız. Böylece beynimizin ihtiyacı olan alan ve derinlik algısını bir ölçüde yerine getirmiş oluruz.
Yani beynimizde bir sınır çizme gerekliliği duyarız.

Bu sebeple boyutunu dolayısıyla başını ve sonunu algılayamadığımız her nesne, her gerçeklik bizde sonsuzluk algısını yaratır.

Verdiğin küp örneğine katılıyorum.
Bize sonsuz gelen bu devasa evrenin dahi sınırları olması, evrenin de başka bir sınırlı kümenin içinde yer alması yeterince açıklayıcı.
Bu durum yukarı çıkınca da, aşağı inincede geçerli.
Kümelerin yani sınırların sonsuz gibi gözüktüğü bir gerçeklikte yaşıyoruz.
Belkide sistemimizi, galaksimizde sınırlandırdığımız gibi evreni de diğer evrenlerin arasında kısıtlıyoruz.
Bence bizim algılarımız yetersiz olduğu için bütünü parçalayıp sonsuz adı altında sınırlar oluşturuyoruz.

Örneğin; 0 ve 1 arasında ne kadar sayı olduğunu sorarken bunun sonsuz olmadığını biliriz, ama salt düşünceyle bu alan bize sınırsız gelir. İleri düzey matematik kullanmadan, bunun bilincine ulaşmadan da cevabını veremeyiz.
Oysaki 0 ve 1 arası sonsuz gibi gözüksede, sadece bir sınırlamadan ibarettir.

Sonsuzluk gibi pek çok kavramı doğru algılamak için beynimizin yeterince evrimleşmediğini düşünüyorum.
Zaten sonsuzluğu oluşturanda bizim yetersiz beyinlerimiz.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Sonsuzluk size anlamsiz gelir cunku siz zamana inaniyorsunuz. 3. Boyut icinde 4. Boyut alginizi zaman kavramiyla doldurup cizgisel dusunuyorsunuz. Matematigi dusunup sonsuz sayi ne demektir diye sorguluyorsunuz halbuki saymaya baslasaniz dogal olarak nereye kadar sayabilirim ki diye dusunuyorsunuz. Cizgisel sizin icin hersey. Neden? Cunku bu dunyada size verilen gorev siniri bu kadar. Ayni anda heryerde olabilirsinir ayni anlarin hepsinde yasayabilirsiniz. Sadece on yargisiz birkac saniye su yazdigima konsantre olun: siz sonsuzsunuz dusunceniz boyutlar arasi ve sonsuz... Anlayana.

Darkon

Kayıtlı Üye
Sonsuzluk size anlamsiz gelir cunku siz zamana inaniyorsunuz. 3. Boyut icinde 4. Boyut alginizi zaman kavramiyla doldurup cizgisel dusunuyorsunuz. Matematigi dusunup sonsuz sayi ne demektir diye sorguluyorsunuz halbuki saymaya baslasaniz dogal olarak nereye kadar sayabilirim ki diye dusunuyorsunuz. Cizgisel sizin icin hersey. Neden? Cunku bu dunyada size verilen gorev siniri bu kadar. Ayni anda heryerde olabilirsinir ayni anlarin hepsinde yasayabilirsiniz. Sadece on yargisiz birkac saniye su yazdigima konsantre olun: siz sonsuzsunuz dusunceniz boyutlar arasi ve sonsuz... Anlayana.

Benim için şöyle Arrival'ı geçtim de belki Edge of Tomorrow diye film var izlemediyseniz izleyin. Uzaylı bir canlı var adam savaşırken tekrar tekrar ölüp diriliyor ya onun gibi bence. Spoiler olmaz zaten ana konusu gibi bir şey...

dhardhar

Kayıtlı Üye
Benim için şöyle Arrival'ı geçtim de belki Edge of Tomorrow diye film var izlemediyseniz izleyin. Uzaylı bir canlı var adam savaşırken tekrar tekrar ölüp diriliyor ya onun gibi bence. Spoiler olmaz zaten ana konusu gibi bir şey...
Simulasyon mis gibi anlatilmis iste.

Tom kruuuzz a dikkat

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Pinpon topu içinde bir çizgide 2 boyutlu yaşayan birinin sonsuzluk algısı olması bile şaşırtıcı

Kont Dracula

Banlı Kullanıcı
Pinpon topu içinde bir çizgide 2 boyutlu yaşayan birinin sonsuzluk algısı olması bile şaşırtıcı
İnsanları küçümsemeyi ne çok seviyorsunuz. Bir şeylere inanan insanlara ..... atıyor. Tek bir delil isteyince her biriniz dökülüyorsunuz. İnandığınız hiç bir şeyin temelinde sağlam tek bir kolon yok. O tek bir delile kadar ister kabul et ister etme, sen de o pinpon topunun içinde bir çizgide 2 boyutlu yaşayan bir -bir-ey sin.

Moderatör tarafında düzenlendi: