Sizce gerçekten eziliyor muyuz ?

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
Size kötü davranan kişilerin yaptıklarını anlamamazlıktan ve görmemezlik geldiğinizde bu aptallık veya salaklık değildir karşı tarafa kaos yaratma şansı vermemiş olursunuz yavaşca uzaklaşırsınız o insandan , halbuki o insanın istediği sizi kavgaya çirkefliğe çekmektir bu şansı ona vermedikçe onun dünyasını başına yıkacaksınız ve yine kötülüğe sabretmeniz zayıflık değil iradenizin güçlü olduğu anlamına gelir asıl şiddet ve zorbalık zayıflığın ve yetersizliğin ta kendisidir

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
Sakın öyle düşünmeyin bu dediğiniz ülkemiz ve gelişmemiş ülkelerde rastlanılan birşey. Oysa gelişmiş ülkelerde tam tersi kaba insanlar dışlanır ve hor görülürler. Özellikle avrupa ülkelerinde bunu deneyimleyebilirsiniz. Ancak cehaletin hüküm sürdüğü yerde kibar olmak enayilik sayılır. Zamanla o bilinç seviyesine tüm insanlık erişecektir muhakkak şimdilik idare edelim :)
Aynen cahillikleriyle yaşasınlar bir köşede, varsın gelişmesinler kendileri gelişiyorlar mı ki sanki ülkelerini geliştirsinler napalım idare edelim onların bu davranışlarını cahilliklerine verelim 😉

cathrine

Kayıtlı Üye
Sizce kötü ile kötü olmak doğrumudur sizce,Yoksa iyiliğini karakterini korumak mıdır doğru olan
İyiliğinizi koruyarak da hakkınızı koruyabilirsiniz...Hiçbir şey yapamıyorsanız ,susmayı tercih ediyorsanız bile karşıdaki kişiye davranışlarının kötü,kaba ya da kırıcı olduğunu belli ederek de bir şekilde duygularınızı ifade edip kendinize sevginizi ve saygınızı korumuş olursunuz...Çünkü kötüye,zorbaya hiçbir şey söylemeyip diğer yanağınızı çevirdiğinizde o kişiyi daha fazla haksızlık ve kötülük yapmaya teşvik etmiş oluyorsunuz ya da canavarlaştırıyorsunuz..Eğer karşıdaki normal insan özelliklerinde biri olsa zaten öyle davranmaz ,davranınca da biraz zaman geçince özür diler,yaptığını kendisi kaldıramaz ilk başta...Sizin kendinizi savunmanıza bile gerek kalmadan böyle durumlara mahal vermez zaten...Sonuç olarak o tür psikoloik şiddet uygulamaya meyilli insanlara izin verirseniz kendinize karşı işlediğiniz suçu hiç affedemiyorsunuz...O kişiyi bir gün affedebilirsiniz ama kendinizi affetmeniz zor oluyor...Kendi sınırlarınızı çizmeniz karşıdaki insandan çok yine ''kendinize karşı sevginizi ,saygınızı korumak''için gerekli..Saldırarak,bağırarak değil sizin de sinirlenebileceğinizi belli ederek,onları susturarak...Hiçbir zaman geç değildir...Daha önceden bu tür kişilere izin verdiyseniz bundan sonra bazı tavırlarınızı değiştirebilirsiniz...Biz uzun yıllar susmanın ''asalet ve iyilik''olduğuna inandırıldık,kendimize yakıştırmadık belki...Ama karşı taraftaki olumsuz davranan insanlara ''kötü niyetli ''bile demeye dilimiz varmadı...Susmak,saldırıya sessiz kalmak; gerçekleri görmezden gelmektir...Ne asalet adı altında ne de kaybetme korkusuyla lütfen kimse kendisini ezdirmesin...Çünkü bir kişiye yapan başka insanlara da cesaret bulur sizin iyiliğiniz yüzünden...İyilik gibi görülen çoğu durum zincirleme başka kötülüklere sebep oluyor...Çok uzun yazdım,çünkü birine bu şekilde izin vermek o insanın bütün çevresine zarar verdiği gibi sizin de kendinize bakışınızı zedeliyor..Uzun yıllar travma oluyor ve kendinizi değersiz hissettiriyor her aklınıza geldiğinde...''Keşke cevap verseydim'',''Keşke o kadar hoşgörülü olmasaydım''gibi iç diyaloglar enerijnizi çalıyor...Hayatta en uzun kendinizle birlikte olduğunuz için ''kendinizi sevmeniz''çok önemli...Daha önce böyle davrandıysanız bundan sonra öyle davranmayın,kendinize sahip çıkın ,o zaman iyileşebilirsiniz..İyi tarafından bakarsak da bu insan ''size kendinizi ezdirmemeyi''öğretmiş oluyor...Bir daha olmaz en azından...''Dogville''filmini izlemenizi öneririm..Herkese tavsiye ederim. @Alice amundsen Sürekli size hitap edermiş gibi konuştum ama konuya yönelik yazdım aslında.Kimin ne yaşadığını bildiğimden değil,ihtiyacı olan okuyup kendine uyan cümleleri üstüne alabilir,ilahi adaleti de unutmamak lazım..Herkesin ektiğini biçeceğini bilsek de umarım ilahi adalete gerek kalmayacak iyi niyetli insanlarla karşılaşmamız dileğiyle,sevgiler:)

cathrine

Kayıtlı Üye
Fazla merhamet şeytandandır diye bir laf var. Bazen kötüye haddini bildirmek gerekli dersini almasi için.
Katılıyorum, haydi yarın önümüze gelene bin tekme basalım ve o pisliklere hadlerini bildirelim!
''O pisliklere haddini bildirelim''evet ama sizin dediğiniz ''bin tekme basalım''ironisi değil burada arkadaşımızn ifade etmek istediği...siz de biliyorsunuz...''Haddini bildirmediğiniz''insanlardan korkun,düşünün başka bir zaman hiç beklemediğiniz bir anda ,sırf kendi''ezme ve hükmetme''isteklerini tatmin etme amacıyla neler yapabileceklerini?99 kere deneyimlemeye gerek yok...Karşıdaki insanlar sizin affediliciğinizi görmüyor,sizin her duyguyu kaldırabileceğinizi düşünüp her hareketi kendilerine hak görüyorlar...
Bununla ilgili bir kısa bir hikaye var,bilenleriniz vardır ama tekrar hatırlatayım...Ünlü bir yazar(Tam emin değilim ;Dostoyevski olabilir/Yanlışsa düzeltin arkadaşlar!)hapishaneye düşüyor..Herkes köpeği tekmeliyor,köpek tekmelenmeye alışmış...Köpeği okşayan ,köpeğe şefkat gösteren yazarı köpek ısırıyor...Tam olarak yukarıda arkadaşımızın sorusuna denk gelmese de bundan çıkarılacak dersler vardır...

abc123

Kayıtlı Üye
Yunus Özyavuz üstad'ın da dediği gibi ''affetmek en asil intikam'' :)

Genel olarak bakarsak aslında affetmek kisiyi karşı tarafın basına geleceklerden azade yapıyor. Affetmesen bugz etsen karsı tarafın basına geleceklerde payın olacak bir şekilde. Ama affedersen o kişi göreceği karsılıgı bir şekilde görecek zaten çünkü sen affetsen sistem affetmez. Hatta sistem senin affediciliğin karşısında senin intikamını bugz ettiginde alacağından çok daha şiddetli bir şekilde alacaktır.

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
İyiliğinizi koruyarak da hakkınızı koruyabilirsiniz...Hiçbir şey yapamıyorsanız ,susmayı tercih ediyorsanız bile karşıdaki kişiye davranışlarının kötü,kaba ya da kırıcı olduğunu belli ederek de bir şekilde duygularınızı ifade edip kendinize sevginizi ve saygınızı korumuş olursunuz...Çünkü kötüye,zorbaya hiçbir şey söylemeyip diğer yanağınızı çevirdiğinizde o kişiyi daha fazla haksızlık ve kötülük yapmaya teşvik etmiş oluyorsunuz ya da canavarlaştırıyorsunuz..Eğer karşıdaki normal insan özelliklerinde biri olsa zaten öyle davranmaz ,davranınca da biraz zaman geçince özür diler,yaptığını kendisi kaldıramaz ilk başta...Sizin kendinizi savunmanıza bile gerek kalmadan böyle durumlara mahal vermez zaten...Sonuç olarak o tür psikoloik şiddet uygulamaya meyilli insanlara izin verirseniz kendinize karşı işlediğiniz suçu hiç affedemiyorsunuz...O kişiyi bir gün affedebilirsiniz ama kendinizi affetmeniz zor oluyor...Kendi sınırlarınızı çizmeniz karşıdaki insandan çok yine ''kendinize karşı sevginizi ,saygınızı korumak''için gerekli..Saldırarak,bağırarak değil sizin de sinirlenebileceğinizi belli ederek,onları susturarak...Hiçbir zaman geç değildir...Daha önceden bu tür kişilere izin verdiyseniz bundan sonra bazı tavırlarınızı değiştirebilirsiniz...Biz uzun yıllar susmanın ''asalet ve iyilik''olduğuna inandırıldık,kendimize yakıştırmadık belki...Ama karşı taraftaki olumsuz davranan insanlara ''kötü niyetli ''bile demeye dilimiz varmadı...Susmak,saldırıya sessiz kalmak; gerçekleri görmezden gelmektir...Ne asalet adı altında ne de kaybetme korkusuyla lütfen kimse kendisini ezdirmesin...Çünkü bir kişiye yapan başka insanlara da cesaret bulur sizin iyiliğiniz yüzünden...İyilik gibi görülen çoğu durum zincirleme başka kötülüklere sebep oluyor...Çok uzun yazdım,çünkü birine bu şekilde izin vermek o insanın bütün çevresine zarar verdiği gibi sizin de kendinize bakışınızı zedeliyor..Uzun yıllar travma oluyor ve kendinizi değersiz hissettiriyor her aklınıza geldiğinde...''Keşke cevap verseydim'',''Keşke o kadar hoşgörülü olmasaydım''gibi iç diyaloglar enerijnizi çalıyor...Hayatta en uzun kendinizle birlikte olduğunuz için ''kendinizi sevmeniz''çok önemli...Daha önce böyle davrandıysanız bundan sonra öyle davranmayın,kendinize sahip çıkın ,o zaman iyileşebilirsiniz..İyi tarafından bakarsak da bu insan ''size kendinizi ezdirmemeyi''öğretmiş oluyor...Bir daha olmaz en azından...''Dogville''filmini izlemenizi öneririm..Herkese tavsiye ederim. @Alice amundsen Sürekli size hitap edermiş gibi konuştum ama konuya yönelik yazdım aslında.Kimin ne yaşadığını bildiğimden değil,ihtiyacı olan okuyup kendine uyan cümleleri üstüne alabilir,ilahi adaleti de unutmamak lazım..Herkesin ektiğini biçeceğini bilsek de umarım ilahi adalete gerek kalmayacak iyi niyetli insanlarla karşılaşmamız dileğiyle,sevgiler:)
Teşekkür ederim sevgiler🙏

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
Yunus Özyavuz üstad'ın da dediği gibi ''affetmek en asil intikam'' :)

Genel olarak bakarsak aslında affetmek kisiyi karşı tarafın basına geleceklerden azade yapıyor. Affetmesen bugz etsen karsı tarafın basına geleceklerde payın olacak bir şekilde. Ama affedersen o kişi göreceği karsılıgı bir şekilde görecek zaten çünkü sen affetsen sistem affetmez. Hatta sistem senin affediciliğin karşısında senin intikamını bugz ettiginde alacağından çok daha şiddetli bir şekilde alacaktır.
Aynen çok doğru

Alice amundsen

Kayıtlı Üye
@Mya

Ama öyle? Aydınlık taraftaki insanlara melül melül bakışlar, utangaç tavırlar ve çıtkırıldım tavırlar yakıştırılıyor her yerde.
Medya sağolsun öyle güzel propaganda pompalıyor ki bu konularda, erdemli olmanın aslında ne kadar badass(!) Bir tavır olduğu noktasını ıskalıyoruz.

İyilik çok seksidir arkadaşlar, iyilik kaslıdır, iyilik sütun gibidir, iyilik delikanlı bir yönelimdir.

Sümsük olmayın, ceday olun.
İyiliğe seksi dendiğini de ilk defa duydum 🤔

star53

Kayıtlı Üye
İyiliğe seksi dendiğini de ilk defa duydum 🤔
Screen_Shot_2021_12_29_at_11.24.24_AM.0.png

İyi olursanız böyle güçlü ve seksi olabilirsiniz
Kızılcık sopası gibi olun arkadaşlar. İnce zarif esnek ama gerektiğinde gerçekten can yakan..

Kızılcık sopası da sanırım aşağı yukarı böyle bişey :D Bu abimiz de aynı şekilde gerektiğinde devreye giriyor ve olaysız yerine geri oturuyordu :D
Şaka bir yana iyiliği benimseyin, öyle bir benimseyin ki bir kalıba giremesin. Böylece ona zarar veremezler. Felsefemi yaptığıma göre uyuyabilirim. Hepinize iyi geceler mabet sakinleri :)

cathrine

Kayıtlı Üye
Ben yorumumu yapmıştım ama tekrar hatırlatmam gerekiyor...''Affedin''diyenlere katılıyorum zaten...İnsanız,hhepimiz hata yaparız ama bazı yapılanlar göz göre göre kusur,hata ya da yanlış kategorisinden çıkıp zarar veriyorsa karşı tarafa ''kabul edilemeyecek davranışlarda''bulunulduğunu bildirmeniz gerekiyor...İlk başta bunu ayırt edelim...Sizin de dediğiniz gibi ''Affetmek en büyük intikamdır''aslında..Ve karşı taraf bu iyiliğin altında ezilip size biraz daha kinlenebilir...BU sefer de sizin mütevaziliğiniz karşı tarafa dokunuyor.Yani iyi bir yaklaşımla ,belki ima ederek ya da laf sokarak mı dersiniz biraz da o kişiye uyumlanarak hem hakkınızı koruyun hem de iyiliğinizle çok da ezmeyin...Hepsini yaşadım,siz insan gibi affetmeye çalıştığınızda karşı taraf sürekli arkasında bir şey arıyor...''Affedilmek''karşı tarafa değişik şekilde yansıyor,bilin istedim...Herkeste böyle etki yaratmaz ama başka bir bakış açısını da örnekleyerek sizlere göstermek istedim...O kişiye kızdığınızı,incindiğinizi ve kırıldığınızı ya da kendi sınırlarınızı gösterin,daha sonra zamanla ''affetmeye'' gerek bile olmadan karşı tarafta bir görüş oluşur zaten...''Ezmek-ezilmek''çok bıçak sırtında olan bir durum...Birini pohpohlarsınız,översiniz,bazı fedakarlıklarda bulunursunuz ve karşı taraf öyle bir güce gelir ki;sizin hakkınızı da yer,ezer de ,her türlü eziyeti de yapar..En iyi insan olsa bile sonu kullanmaya gider arkadaşlar...Kafka'nın arkadaşına söylediği sözü sizlerle paylaşmak isterim:''Beni üzecek gücü sana verdiğim için kendimden özür dilerim.''Kendinizi ezdirmediğiniz her durumda topluma da ,ailenize de ,arkadaşlarınıza da ,ikili ilişkilerde de hemcinslerinize çok büyük iyiliği siz yapmış olursunuz...O kişiyi kimseye karşı cesaretlenemesin...Birini ezmenin bedeli o kişiyi kaybetmek ya da kaybetmeye yaklaşmak olmalı ki normal insan psikolojisinde kalabilsin...Ezilmeye,manipüle edilmeye açık olan insanlara doğru vampir gibi yaklaşan bu kişiler ;,sosyopat,psikopat ya da narsistliğin doruklarına çıkıyorlar...Hepimizin birlik ve beraberliği için eşiniz de çocuğunuz da seviliniz de kardeşiniz de arkadaşınız da kim olursa olsun ayırım gözetmeden sınırınızı çekin,içinizden affedin ama haddini de bildirin,sonra yavaş yavaş dengeye gelirsiniz zaten...Karşı taraf biraz uğraşıp affettirmeye çalışsın bakalım kendini...Durduk yere affedilen kimsenin hayrını göremezsiniz..O kişiler sizin yerinizde olsa sizi affetmeleri için çok uğraşmanız gerekirdi,onlara kendinizi affettirmek çok zor olurdu...Çünkü bu tip kişiler kendilerine aynı şey yapılıncagenelde dumura uğrayan ,aşırı gururlu ve çok şüpheci insanlar oluyorlar...Kendi iyiliğiniz için sürekli onları düşünmemek ve kendi içinizden özgürleştirmek için affedin ama onlara zaman tanıyın...

HiddenGhost

Kayıtlı Üye
Bize , kötülük yapan kötü sözler belki ağır söyleyen kişilere aynı tavırla karşılık vermediğimizde (kavga etmek istemediğimiz,seviyesine inmek istemediğimiz, vs.)
Sustuğumuzda karşılık vermediğimizde ezilmiş, kendimizi ezdirmiş olurmuyuz,

Sizce kötü ile kötü olmak doğrumudur sizce,Yoksa iyiliğini karakterini korumak mıdır doğru olan
Kendimden ornek vereyim sahsen ben kendi hakkini savunamayan insanlarin (kim olursa) yada hayvanlarin hakkini savunmazsam icim rahat etmez onlari her zaman her kosulda savunurum. Ama bazen kendime yapilmis bir seyse o an kosullara bagli sustugum anlar olabiliyor. Sebebi ya tartismaktan cok yorgunsam ugrasmiyorum ya da ona cenemi yoracak kadar deger vermiyorum, ya da yanimizda baskasi varsa da susarim sonra konusuruz ya da o an susmam gerekir baska zaman konusmam gerekiyordur yani elimde kanit yoktur mesela hesaplasmak icin oyle kosullardada cok sabirliyimdir. Ve bence ezilmek degil bunlar her zaman sana kotu davraniyorlarsa ve susuyorsan olanlari ve tepkilerini gozden gecirmen gerekebilir. Ama susmanin sebebi gecerliyse mantikli bir seyse normaldir. Mesela yaslilarlada munakasaya girmem ben veya yabancilarada gerekli bir durumsa konusurum ama genelde susup isime bakmam tercihimdir cunku o kisinin degismeyecegini bilirim ben bosuna cenemi yoracagim ne desem o degismeyecek ve onu bir daha zaten gormeyecegim veya cok az gorecegim. Yada cevap veriyorsam cirkef bir magara insani gorunmemeye calisirim elimden geldigince sabirli, anlayisli sekilde derdimi ifade ederim kaba konusmaktan kacinirim. Ama karsidaki magara insaniysa ve kabaysa yada yobazsa anlamiyorsa onlarin duygulari umrumda olmuyor kirici ve kaba konusuyorum. Bide asagilik kompleksi durumu var bazi insanlar da zamaninda cok ezilmisler kendilerini korumak ve guclu gostermek amaciyla surekli kaba davranirlar, herseyi savunurlar ve alingan olurlar. Surekli zitlasirlar ki tartismaya girmekten korkmadiklarini gostermeye calismak icin. Mesela yaninda birisi varsa, garsonlara calisanlara kaba davranirlar bu kisiler genelde. O duruma dusmemeye calisin disardan cok anlasiliyor ve kimse sizi aramaz mesaj atmaz yaniniza gelmek istemez yalniz kalinir sonunda.

Kisaca kosullara gore verdigimiz tepkileri ayarlamamiz gerek. Hersey dozunda iyi. Ve kosula gore susmussak bu bizi ezik yapmaz bilincli yapar.

S

sophitia