Şap Koruyucu?!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Tessy

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Merhaba,,

Bir yerde okumuştum, şapı temiz bir beze sarıp iğneyle kıyafetin iç tarafına takınca ne büyü ne nazar ne de kötü bir olaydan etkileniyormuşuz diyorlar doğru bilgi midir?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Merhaba,,

Bir yerde okumuştum, şapı temiz bir beze sarıp iğneyle kıyafetin iç tarafına takınca ne büyü ne nazar ne de kötü bir olaydan etkileniyormuşuz diyorlar doğru bilgi midir?
Yanlış bilgidir.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Nazar için derler.Şapın koruyuculuğu kimyasal olarak doğrudur.Sodyum veya potasyum alümina sülfattır.Kristalimsi görünümü ve cama (kuvarsite) benzer yapısıyla nazar değdiğinde çatlar inancıyla takılıyor.Ki ben buna ısı ile oluşan fiziksel değişim sonucu diyorum.Evet nazar durumunda da nazarlıklar ısınıyor,en azından benim gözlemlerim hep bu yönde oldu.Nitekim demir içeren kırmızı (erkek şap) eskiden mısırda ilk camların üretiminde kullanılan bir hammaddeymiş.Şap için bunu deneyimlemedim.

Şap'ı geleneksel sanatlarda el ile kağıt üretimi yaparken boyaları sabitlemek için karışımları kaynatma aşamasında şap atarız. Bir de su saflaştırmada kullanılır. Kağıdı koruduğunu gören zanaatkarlar zamanında "bizi de korur" deyip taktılarsa adet haline getirmişlerdir herhalde :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...