Sabah namazina kalkmak için

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

faruki777

Kayıtlı Üye
İş
Serbest
Ebû Hüreyre -radıyallahu anh-dan rivâyet olunduğuna göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:
'Sizden herhangi biriniz uykuda iken şeytan ense kökünüze üç düğüm atar. Her bir düğümü bağladıkça: "Sen yat yat, daha gece uzundur" diyerek attığı düğümün üzerine eliyle vurur. Eğer bir kimse uykudan uyanır da Allah'ı zikreder, hatırlarsa bu düğümlerden biri çözülür, abdest alırsa biri daha çözülür, namaz kılarsa birisi daha çözülür ve zinde ve neş'eli olarak ve tertemiz bulunarak, sıklet ve tenbellik gibi şeylerden uzak olarak sabaha çıkmış olur. Böyle yapmayıp da güneş doğuncaya kadar gaflet üzere yatarsa vücûdu habîs ve tenbel olarak sabaha çıkmış olur.' (32)
Abdullah bin Mes'ud -radıyallahu anh-dan gelen rivayette ise Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz'in huzurunda geceden uykuya dalarak tâ güneş doğuncaya kadar uyuyup sabah namazına kalkmayan kimse zikredilse:
"O kimsenin kulağına şeytan işemişdir" buyururlardı." (33)
Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem-Efendimiz:
"Muhakkak sabah namazı ile güneş doğması arasında bulunan rızık taksimi zamanını uykuda geçirmek rızkın bir kısmına mani olur," buyurmuşlardır. (34)

(32) Buharı, Teheccüd, 12 Müslim, Müsâfirîn, 207; Ebû Dâvud, Tatavvu', 18.
(33)-Buharî, Teheccüd,13.
(34) Ibn Hanbel, Müsned, 1/73.

zenithmx

Kayıtlı Üye
peki hiç uyanamayan yani uykusu ağır olanlar için yapılabilecek bir uygulama varmı ? ilk olarak verdiğiniz Allah'ı anması zikretmesi için önce gözlerinin açılması gerekiyor. teşekkürler.

La-edri

Kayıtlı Üye
zenithmx,kimi zaman sabah namazina kalkarsiniz, misal alarimli saatiniz caliyordur uyaniksiniz ama bir uyku sersemligi bir agirlik var,yukaridaki olay bu durum icin..
ama diyelimki siz uyanamiyorsunuz,o kadar uykunuz varki yorgunluktan saati bile algilayamiyorsunuz.. ameller niyetlere göredir oysa siz geceden niyet etmissinizdir ettinizki saati kurdunuz.. böyle bir durumda kacda kalkarsaniz kalkin ögle vakti girmeden normal sekilde sabah namazinizi kilin...

ve ekbilgi olarak, insan bir kac hafta uyanmaya calistiginda ve uyandiginda biolojik saatiniz bu vakte kurulur genelde uyanirsiniz yani .

yeumyang

Kayıtlı Üye
eğer gerçekten uykunuz çok ağırsa ve namaza uyanmakta zorluk çekiyorsanız yatmadan önce kevser suresini okuyun allahım beni bu saatte uyandır diye niyet edin kalmak istediğiniz saatte uyanıyorsunuz sanki biri sizi o saate progamlamış gibi...ben denediyim için yazdım inşallah uykusu ağır olan arkadaşlarda faydasını görür...

zenithmx

Kayıtlı Üye
tşkler arkadaşlar. kardeşime bunları uygulamasını söyleyeceğim. ben zaten kalkabiliyorum fakat ayrı evlerde olduğumuzdan onu uyandırma imkanım olmuyor. selametle.

faruki777

Kayıtlı Üye
İş
Serbest
zenithmx,kimi zaman sabah namazina kalkarsiniz, misal alarimli saatiniz caliyordur uyaniksiniz ama bir uyku sersemligi bir agirlik var,yukaridaki olay bu durum icin..
ama diyelimki siz uyanamiyorsunuz,o kadar uykunuz varki yorgunluktan saati bile algilayamiyorsunuz.. ameller niyetlere göredir oysa siz geceden niyet etmissinizdir ettinizki saati kurdunuz.. böyle bir durumda kacda kalkarsaniz kalkin ögle vakti girmeden normal sekilde sabah namazinizi kilin...

ve ekbilgi olarak, insan bir kac hafta uyanmaya calistiginda ve uyandiginda biolojik saatiniz bu vakte kurulur genelde uyanirsiniz yani .

Değerli Kardeşimiz;

Namazın farzlarından birisi de vaktinde kılmaktır Bu bakımdan vaktinde kılınmayan namazlar kazaya kalmış olur Namazı kazaya bırakmak ise insanı mesul eder

Kazaya kalan namazın kazasını kılmakla birlikte ayrıca tevbe istiğfarda bulunmak ve bir daha namazı kazaya bırakmamaya dikkat etmek gerekir

Sabah namazı vaktinden sonraki bir zamanda kılınırsa kaza edilir O günün sabah namazı öğleye kadar kaza edildiği takdirde hem farzını ve hem de sünnetini kaza ederiz

Kaza namazı cemaatle kılınır Ancak bu namazı kılan kişillerin aynı vaktin kazasını kılmaları gerekir

Sabah namazı öğleden önce kaza edildiğinde vakit içinde kaza edilmiş olur Sünnetini kaza ederken,

"Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının sünnetinin kazasını kılmaya" denir

Farzını kaza ederken,

"Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzının kazasını kılmaya" denir

La-edri

Kayıtlı Üye
evet haklisiniz eksik yazmisim, "normal bir sekilde" kilin derken sünnet+ farz kilin, diger vakitlerde oldugu gibi saadece farzi degilde sünnetiinde kazasini kilin demistim, sünnetide kilabileceginin altini cizmekdi amac,ama evet eksik yazmisim ,sizin yaziniz daha detayli olmus,tesekkürler..

La-edri

Kayıtlı Üye
timetogo yoktur aslinda,durumuna göre rahatsiz ise insan oturup kilar gözü ile kilar ama kilar, mantik budur,vakit kactimi hicbirsey o vakti geri getiremez buda insan icin buyuk kayib, cünki namaz muminin miracidir...bu konu cok tartisiliyor, var yok,bizde bir arkadas ile bayagi tartisirdik o var ben yok, bu soruyu öyle bir yere sordukki,var desede kabul edecegiz yok desede.. ama yok dedi :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Büyük müfessirlere ve bazı nakillere göre Peygamber as. hayatı boyunca 3 kere namaz kaza etmiştir, bakın hayatı boyunca sadece 3 kere.. Yani diyebiliriz ki Kaza Namazı neredeyse yok, hem adabi hem ameli.. Asl olan Vaktinde kılmaktır bunu herkes bilir, çok önemli durumlarda kazaya maruz bırakılmıştır ki bu önemli konularda Peygamberin hayatından nelerdir görebiliyoruz, bunlar savaş sırasında ve Yolculuk sırasında olan sebeplerdir.. Yani ben şimdi degildi birazdan kılayım hele şu işimi bir halledeyim önce mantıgı degildir.. Kısacası bu ruhsatı yok gibi bilerek, mümkün mürtebat namazlar kazaya bırakılmamalı.. Konuyu Kilitliyorum, sabah namazına kalkmak için bir terkib verilmiştir, konu dışına çıkmayalım..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...