Ramazan ayı boyunca gerçekten diğer varliklar bağlimidir ?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

BİRTSEN

Kayıtlı Üye
Benim merak ettiğim ramazan ayı boyunca şeytan,cinler,karabasan bağlımıdır? Musallat olmaları,bizi korkutmaları 1 ay boyunca mümkün değilmidir? Hatta bazı büyüklerimden ramazan ayı boyunca rüyalarımıza bile gelemeyeceklerini duydum.Bu doğrumudur acaba?

AJA

Elit Üye
1 ay derken Ramazan ayından söz ediyorsunuz sanırım ? Biraz daha açmalısınız sorunuzu :)

BİRTSEN

Kayıtlı Üye
Evet ramazan ayından bahsediyorum:) Ramazan ayı boyunca hepsi bağlımıdır demek istedim:)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
İslam çerçevesinden bakıldığı zaman hemen hemen doğru'dur denebilir ama varlıklardan kastınız cin'ler ise unutmayalım ki onlarda bizim gibi imtihandalar kur'an da buyrulur ki " ben insanları ve cinleri ancak bana ibadet etsinler diye yarattım " bu ayetlerden hareketle onların bağlanacağını sanmıyorum çünki onlarada bizede mühlet verilmiştir ama ramazan ayında vesveselerinin bağlandıgı bir ay oldugu kesin bir bilgi'dir
bu ayda insanı saptırıcı olarak sadece nefsi kalıyor o'da ramazanın ruhani havasıyla etkisi bayağı azalıyor
ama unutmayalım en büyük düşmanımız gene kendimiziz insan oğlunun nankörlüğü hepimizin malumudur

AJA

Elit Üye
Hepsinin bağlı olduğunu sanmıyorum ..

La-edri

Kayıtlı Üye
Hadis de seytanin bagli oldugu bildirilir, ve bahsi gecen ramazan ayi zamansiz bir aydir, maddeye bagimsiz, bir müslüman ramazan ayini baska bir aydada yakalayabilir ve böyle bir kisi seytanini baglar buda onun kendi maneviyatindan kaynaklanir.
Aksitaktirde icinde bulundugumuz su ayda seytan bagli olmus olsa idi dunya bir ay selamet yurdu olmazmiydi.
Ve yine cuma gunude ayni özelliktedir. Islam dininde her olayin bir maddiyati varsa birde maneviyati vardir, keyfimize göre kilif uyduramiyoruz yani zaten olay apacik ortada bugun ramazan ve dunyanin haline bakin seytan ortalikta kol gezio :)

BaranC

Kayıtlı Üye
İslam Dininde İblis Ve Usakları Zincirli Oldugu Dogrudur Ama Cinleri Bilemem Allah Demisti Cinleri Ve İnsanları Bana Tapması İcin Yarattım Şeytana Tapan Cinler Zincirli Olabilir Yani..

La-edri

Kayıtlı Üye
Kisi ile alakali o seytanin bagli olmasi, kisi oruc tutuyorsa ki burda oruc yemek icmek seks ihtiyacini kisitlamakdan cok daha farkli ve ginisti, öyle yaparsa seytana acilan kapi onun icin kapalidir..

Belline

Kayıtlı Üye
İslam Dininde İblis Ve Usakları Zincirli Oldugu Dogrudur Ama Cinleri Bilemem Allah Demisti Cinleri Ve İnsanları Bana Tapması İcin Yarattım Şeytana Tapan Cinler Zincirli Olabilir Yani..
Şeytan da cindir zaten.
Her şeytan cindir ama her cin şeytan kabilinden değildir.

VECİHA

Kayıtlı Üye
Sayın Birtsen Arkadaşım.
Ramazan ayı boyunca bağlı olan tek varlık şeytan ve tayfalarıdır.Buda hadisler ve din kitaplarında sabit bir bilgidir. Ancak cinlere gelirsek cinlerde aksine ramazan ayında tamamen serbesttir. Hatta hüddamı olanlar dahi bu ramazan ayı boyunca taki arefe gününe kadar hükmedemez. Bunu kesin konuşuyorum.
Kaynak belirtmemi istersen de : En kesin kaynak kendim.

BİRTSEN

Kayıtlı Üye
Sayın Birtsen Arkadaşım.
Ramazan ayı boyunca bağlı olan tek varlık şeytan ve tayfalarıdır.Buda hadisler ve din kitaplarında sabit bir bilgidir. Ancak cinlere gelirsek cinlerde aksine ramazan ayında tamamen serbesttir. Hatta hüddamı olanlar dahi bu ramazan ayı boyunca taki arefe gününe kadar hükmedemez. Bunu kesin konuşuyorum.
Kaynak belirtmemi istersen de : En kesin kaynak kendim.

Çok Teşekkür ederim, merak ettiğim bu soruya gayet güzel bir cevap vermişsiniz. Elinize yüreğinize sağlık.

göçmenoğlu

Kayıtlı Üye
İş
Elektironik müh.
Hiç sanmıyorum, İnsanıniçinde ktülük yapmak varsa her zaman yapabilir ramazan dahil ama insanın içinde insan sevgisi ile doluysa her gün ramazandır ve her gün diğer varlıklar zaten bu adam için bağlıdır..benece bu bir kişilik meselesi sanki...

Devres

Kayıtlı Üye
İslam'ın şeriat kapısı çok güçlüdür ve kendini o kapıdan dışarı çıkaramayamdan afederseniz bir cacık olmaz...Ha bazıları için İslam sadece şeriat kapısından ibarettir...

Retronom

Kayıtlı Üye
peygamber efendimiz (s.a.v.), Ramazan-ı şerifin fazileti hakkında buyuruyor ki:

(Ramazan ayı mübarek bir aydır. Allahü teâlâ, size Ramazan orucunu farz kıldı. O ayda rahmet kapıları açılır, Cehennem kapıları kapanır, şeytanlar bağlanır. O ayda bir gece vardır ki, bin aydan daha kıymetlidir. O gecenin [Kadir gecesinin] hayrından mahrum kalan, her hayırdan mahrum kalmış sayılır.) [Nesai]

(Ramazan ayı gelince, “Hayır ehli, hayra koş, şer ehli, kötülüklerden el çek” denir.) [Nesai]

(Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder.) [Taberani]

(Ramazan gelince, Allahü teâlâ meleklere, müminlere istiğfar etmelerini emreder.) [Deylemi]

(Farz namaz, sonraki namaza kadar; Cuma, sonraki Cumaya kadar; Ramazan ayı, sonraki Ramazana kadar olan günahlara kefaret olur.) [Taberani]

(Peş peşe üç gün oruç tutabilenin, Ramazan orucunu tutması gerekir.) [Ebu Nuaym]

(Bu aya Ramazan denmesinin sebebi, günahları yakıp erittiği içindir.) [İ.Mansur]

(Ramazanın başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ise, Cehennemden kurtuluştur.) [İ.Ebiddünya]

(İslam, kelime-i şahadet getirmek, namaz kılmak, zekat vermek, Ramazan orucunu tutmak ve haccetmektir.) [Müslim]

(Allahü teâlânın, gözlerin görmediği, kulakların işitmediği ve hiç kimsenin hayaline bile gelmeyen nimet dolu sofrası, ancak oruçlular içindir.) [Taberani]

İmam-ı Rabbani hazretleri de buyuruyor ki:

Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resulullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur.

Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allahü teâlânın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

Kur’an-ı kerim Ramazanda indi. Kadir gecesi bu aydadır. Ramazan-ı şerifte iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resulullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince, (Zehebez-zama’ vebtellet-il uruk ve sebet-el-ecr inşaallahü teâlâ) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.

Bu ayda, her gece, Cehenneme girmesi gereken, binlerce Müslüman affolur, azat olur.

Bu ayda, Cennet kapıları açılır. Cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allahü teâlâ, bu mübarek ayda Onun şanına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin!

Açıktan oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Namaz kılmayanın da, oruç tutması ve haramlardan kaçınması gerekir. Bunların orucu kabul olur ve imanları olduğu anlaşılır.

Ramazanda oruç tutmak hakkındaki hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Ramazan orucu farz, teravih namazı ise sünnettir. Bu ayda oruç tutup, gecelerini de ibadetle geçirenin günahları affolur.) [Nesai]

(Ramazan orucunu farz bilip, sevap bekleyerek oruç tutanın günahları affolur.) [Buhari]

(Ramazan orucunu tutup ölen mümin, Cennete girer.) [Deylemi]

(Ramazan bereket ayıdır. Allah bu ayda, günahları bağışlar, duaları kabul eder. Bu ayın hakkını gözetin! Ancak Cehenneme gidecek olan, bu ayda rahmetten mahrum kalır.) [Taberani]

(Ramazan ayında ailenizin nafakasını geniş tutun! Bu ayda yapılan harcama, Allah yolunda yapılan harcama gibi sevaptır.) [İbni Ebiddünya]

(Oruçlunun susması tesbih, uykusu ibadet, duası makbul, ameli de çok sevaptır.) [Deylemi]

(Oruçlu iken çirkin konuşmayın! Birisi size sataşırsa, “Ben oruçluyum” deyin!) [Buhari]

Ramazan-ı şerifte, oruç tutmak çok sevaptır. Özürsüz oruç tutmamak büyük günahtır. Hadis-i şerifte, (Özürsüz, Ramazanda bir gün oruç tutmayan, bunun yerine bütün yıl boyu oruç tutsa, Ramazandaki o bir günkü sevaba kavuşamaz) buyuruldu. (Tirmizi)

Ama dini bir mazeret varsa oruç tutmamak günah olmaz.

repece

Kayıtlı Üye
Ramazan ayı boyunca şeytanın tayfalarının hüddam cin ifrit vs vs bunların bağlı olduğu koca bir hikaye yok öyle birşey eğer öyle olsaydı ramazan boyunca hiçbir büyücü çalışmasını yapamaz işlemlerinide gerçekleştiremezdi.kimsede isyan etmesin çünkü ben gözümle gördüğümü bilirim dünyanın sonuna kadar sonsuz zaman tanınan şeytan ne demeye ramazanda bağlansın nerde yazıyor.ramazanda olan olaylar ne peki biri izah etsin adam intihar etmiş biri diğerini vurmuş bilmem ne daha sabah okudum.ve dediğim gibi gördülerim bana yeterli cevaı verdi.

Ve sanıyorum ki şeytanın bağlanmasındaki kasıt oruç tutan insanların kötülükten ve bunları düşünmekten uzak kalarak yapacakları kötülüklere engel olan orucu bir bağ olarak kastetmiş olunabilir.Kimse merak etmesin büyülür çatır çatır işliyor cinler ifritler heryerde cirit atoyor ve şeytanda istediği gibi dolaşıyor ramazan diye o kadar rahat olmayın.

Retronom

Kayıtlı Üye
Ramazan ayı boyunca şeytanın tayfalarının hüddam cin ifrit vs vs bunların bağlı olduğu koca bir hikaye yok öyle birşey eğer öyle olsaydı ramazan boyunca hiçbir büyücü çalışmasını yapamaz işlemlerinide gerçekleştiremezdi.kimsede isyan etmesin çünkü ben gözümle gördüğümü bilirim dünyanın sonuna kadar sonsuz zaman tanınan şeytan ne demeye ramazanda bağlansın nerde yazıyor.ramazanda olan olaylar ne peki biri izah etsin adam intihar etmiş biri diğerini vurmuş bilmem ne daha sabah okudum.ve dediğim gibi gördülerim bana yeterli cevaı verdi.

Ve sanıyorum ki şeytanın bağlanmasındaki kasıt oruç tutan insanların kötülükten ve bunları düşünmekten uzak kalarak yapacakları kötülüklere engel olan orucu bir bağ olarak kastetmiş olunabilir.Kimse merak etmesin büyülür çatır çatır işliyor cinler ifritler heryerde cirit atoyor ve şeytanda istediği gibi dolaşıyor ramazan diye o kadar rahat olmayın.

Şimdi ŞEYTAN, Nedir? Özellikleri Nedir? Gücü Nedir?

Şeytan a.s. dünyadaki ve evrendeki kara enerjinin sahibidir. Bu ona ne ödül olarak ne de bir bedel olarak verilmiştir.

Şeytan a.s.'ın Özellikleri
---------------------------
-Dünyadaki en hızlı varlıktır.
-Dünyadaki ve evrendeki en akıllı varlıktır.
-Üzülür, yer, içer, oturur, uflar, puflar...
-Gerçek amacı, bilinenin tam tersi insanlar için ise, dünyanın düzenini sağlamaktır.
-Görülebilir, şekilden şekle girebilir, hem maddesel hem de manevi olarak oldukça güçlüdür.
-Beklemez, durmaz, onu durdurabilecek tek varlık Tanrıdır, zamanı da kıyamettir.
-Kandırılamaz hiçbir şekilde.
-Şekilden muaftır, her şekle girebilir.
-Konuşabilir, boyutlarda yolculuk edebilir, rüyalara girebilir.
-Dünyada onu görebilen kişiler, sadece peygamberlerdir. Onun haricinde kimse onu göremez.

Şeytanın gücünü kimse bilemez, ancak okuduğum eski dini metinlerden kaynaklı bilgiler ışığında gücü bu dünyada yaşayan en üst kuvvet olan Cibril a.s.'dan biraz azdır yani onun gücüne erişebilir.

DipNot: Araştırabilirsiniz, Cebrail a.s.'dan önce baş melek Şeytan a.s. dır. Bu da bilinmelidir...

VECİHA

Kayıtlı Üye
Sayın 1melek;
Burda bahsi geçen konu şeytan ve tayfaları. Öyle sizin bahsettiğiniz gibi gazetelerde yazan cinayet ,tecavüz vs olaylar değil. Ve tüm bu tür olaylarıda şeytana bağlamak doğru değil. Oldu suç işleyelim ,adam öldürelim her türlü pisliği yapalım daha sonra şeytana uydum deyip yükleyelim bütün suçu, oh ne ala. Cenabı Allah insana akıl fikir ve nefis vermiş bunlarıda olumlu veya olumsuz kullanmayıda kendi iradesine bırakmış.O yüzden Kuran'ı Kerimde geçen şeytanla ,Cenabı Allahın bize bahşettiği nefsi birbirine karıştırma.

Lavander

Moderator
İş
Öğretmen
Şeytan da cindir zaten.
Her şeytan cindir ama her cin şeytan kabilinden değildir.

Konu dağılsın istemem ancak yanlış bilgiyi de düzeltmeliyiz.Burada bir yanlışlık var sanırım;Şeytan düşmüş bir melektir.
Cin denen varlık ateşten melek ise nurdan yaratılmıştır.Cin genel bir varlık grubunun ismiyken; İslam'da şeytan olarak tek bir varlıktan bahsedilir,hizmetlileri hariç.O da hepimizin bildiği gibi tüm melekler secde ederken insanı kendinden üstün tuttuğu için Allah'a karşı gelen Şeytan'dır ki meleklikten düşer ve sonsuza kadar insanı yoldan çıkartacağına ve ne kadar değersiz olduğunu Tanrı'ya kanıtlayacağına and içer.Diğer inançlara göre de bu zat melek Luciferdır.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...