Photo Reading Eğitimi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

takosa

Kayıtlı Üye
İş
Üniversite Öğrencisi
Öncelikle herkese merhaba, Photo Reading eğitimi hakkında kendimi tatmin edecek yeterli bilgiye internet ten ulaşamadım.
Siz değerli admin lerin ve bu konuda bilgili forum üyelerinin yardımcı olabileceğini düşünerek buraya bu konuyu açıyorum.

Şimdi sevgili arkadaşlar photo reading eğitimi almaya düşünüyorum, eğitimi ingiliz bir profesör istanbul'da bir kurumda veriyor.
Benim öğrenmek istediğim bu eğitimi aldıktan sonra, ingilizce kelime ezberi yapmam kolaylaşırmı, temel amaç bu fakat buda yeterli değil.

Bir çok farklı alanda kitapları okuyarak bilgi kazanmak istiyorum bunda bir yararı olur ? Mesela kutsal kitapları ezberlemek istiyorum, ezberlemek istediğim
şiirler ve rubailer var. Ne bilim öğrenmek istediğim, kitap alıpta kütaphanemde okunmayı bekleyen ama ingilizce çalışmalarından vakıt ayırıp okuyamadığım
kitaplarım var. Kısaca bu eğitimi aldıktan sonra ne gibi şeyler değişikliğe uğrar kendimde.

Rica ediyorum detaylarıyla anlatabilirmisiniz belki daha önce bu eğitimi almış kişiler vardır forumda .

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Photo reading diye bahsettiğiniz şey fotoğrafik okuma sanırım. Bir bakıma meşhur hızlı okuma kursları.
İnsan beyni yönetilebilir yapıdadır. Eğer siz yavaş kitap okumaya alıştıysanız beyninizde yavaş algılamaya alışır eğer hızlı okursanız da beyin o şekilde alışır. Hızlı okumanın genel amacı eski yavaş okuma alışkanlığından kurtarmaktır. Çeşitli teknikleri var ama benim görüşüm bu teknikleri kursa giderek öğrenmeye gerek olmadığı kanaatinde. Tekniklerin hemen hemen hepsi hızlı okuma kitaplarında mevcut. Siz evde kendiniz alıştırmaları yaparak algı seviyenizi arttırabilirsiniz.
Beyni kullanmanın sınırı yok ve tamamen sizin elinizde.

takosa

Kayıtlı Üye
İş
Üniversite Öğrencisi
Hızlı okuma farklı bir alan, daha önce photo reading kursuna gözlem amaçlı bır kez katıldım ve kitabı okumuyorlardı sayfaları değiştiriyorlardı.
Bu beni çok şaşırttı fazla gözlemleme şanşım olmadı o yüzden yeterli bilgiyi topladıktan sonra kurs hakkında kararımı vericem.

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
hızlı okuma tekniklerinden biri algıyı arttırmak dedim. Yani siz baktığınızda 3 kelime görüyorsanız bunu geliştirerek 20 kelimeye çıkabilirsiniz. Böylece de sayfaya bakıp değiştirebilirsiniz. Bu hızlı okuma kursu tekniklerinden biri. Bende eğitimini aldım bahsettiğiniz kursun ve benim görüşüm eğitimi almaya gerek olmadan sadece çalışmalarla aynı sonucu yakalayabileceğiniz yönde. Tabiki size karışıyormuşum gibi algılamayın ama gittiğinizde ne demek istediğimi anlayacaksınız. Sizin beyniniz ve siz de kendi kendinizin algılama yeteneğini arttırabilirsiniz

takosa

Kayıtlı Üye
İş
Üniversite Öğrencisi
Olayın temelini direk bir uzmandan öğrenmek daha mantıklı geliyor hem zaman açısından hem doğruluğu açısından.
Kursa ben katılım gösterdım dediniz sonuçları tam olarak ne oldu ?
Örneğin ezber yeteneğiniz ne durumda, yabancı dil biliyorsanız yabancı kaynak ezberlerken bir faydası olurmu ?

tNitrotoluen

Banlı Kullanıcı
Elbette faydasını gördüm 5 yıl falan oldu. Ancak sonrasında zamanla tekniklerin üzerinde durmadığım için eski halime dondum. Şuan hiç eğitim görmemiş hızla okuyorum. O zamanlar baya yabancı dil ezberlediğim şeyler oldu. Zaten beyin ezberlemeye alışınca sonrası çok basit oluyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...