Papirüs

vampir

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci - Klasik Filoloji
aslında sana tam bir çeviri yapabilirim ama biraz zaman gerek çünkü eski mısır dillerinden daha çözülemeyenler var ama ben sana bir çeviri yapayım kısa bir süre içinde...

Çeviri yapabiliyor musun? :|
Benim elimdeki bilgiler bunun için yetersiz kaldı. Hala araştırıyorum!

iremwm

Kayıtlı Üye
Evet babam arkeologtu. Beni küçük yaşlardan itibaren eski uygarlıkları araştırmaya teşvik eden de oydu. Şimdi ben de çeviri yapabiliyorum. 5 yabancı dilim var ve eski uygarların yazıtlarını araştırmayı, çevirmeyi severim. Bu papirüsle ilgili çok şey okudum. Herneyse oturan kadının (İsis) elindeki asa ölümsüzlüğü temsil eder. Diğer elindeki şey ise Eski Mısır'da zaman olarak kullanılıyordu. Yani şöyle bir şey, firavunun yaşlanmasını ve gençleşmesini sağladığına inanılıyordu. Duvardaki yazılardan bazıları sayıları temsil ediyor. Kanatlı yere çöken kadın, sanırım İsis'in yardımcısı veya ölümsüzlüğün asasını alıp bir şey yapmak istiyor. Kadının önündeki yazı (iki kanadının arasındaki), sanırım o sır. Merak etme biraz daha iyi açıklayacağım. Biraz kitaplarıma bakayım. Bu papirüsü biryerden hatırlıyorum nerden olduğunu bulurum. Bir de bilgisayarıma kaydedip babama göstereyim :)

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
evet babam arkeologtu beni de küçük yaşlardan itibaren eski uygarlıkları araştırmaya teşvik eden de oydu şimdi bende çeviri yapabiliyorum 5 yabancı dilim var ve eski uygarların yazıtlarını araştırmayı çevirmeyi severim bu papirüsle ilgili çok şey okudum herneyse oturan kadının (isis) elindeki asa ölümsüzlüğü temsil eder diğer elindeki şey ise eski mısırda zaman olarak kullanılıyordu yani şöyle birşey firavunun yaşlanmasını ve gençleşmesini sağladığına inanılıyordu duvardaki yazılardan bazıları sayıları temsil ediyor kanatlı yere çöken kadın sanırım isis'in yardımcısı veya ölümsüzlüğün asasını alıp birşey yapmak istiyor kadının önündeki yazı (iki kanadının arasındaki) sanırım o sır merak etme biraz daha iyi açıklayacağım biraz kitaplarıma bakayım bu papirüsü biryerden hatırlıyorum nerden olduğunu bulurum birde bilgisayarıma kaydedip babama göstereyim :)
Mevcut ''Ölüler Kitabın'da da'' bu konuyla alakalı bölümler vardı. İsis'in insanlara ölümsüzlüğü nasıl armağan ettiği. Hatta bununla ilgili de konuşmalar (efsaneler) türetilmişti. Bu da onunla ilgili bir söylence veya destekleyen yazılardan biri sanırım.

vampir

Kayıtlı Üye
İş
evet babam arkeologtu beni de küçük yaşlardan itibaren eski uygarlıkları araştırmaya teşvik eden de oydu şimdi bende çeviri yapabiliyorum 5 yabancı dilim var ve eski uygarların yazıtlarını araştırmayı çevirmeyi severim bu papirüsle ilgili çok şey okudum herneyse oturan kadının (isis) elindeki asa ölümsüzlüğü temsil eder diğer elindeki şey ise eski mısırda zaman olarak kullanılıyordu yani şöyle birşey firavunun yaşlanmasını ve gençleşmesini sağladığına inanılıyordu duvardaki yazılardan bazıları sayıları temsil ediyor kanatlı yere çöken kadın sanırım isis'in yardımcısı veya ölümsüzlüğün asasını alıp birşey yapmak istiyor kadının önündeki yazı (iki kanadının arasındaki) sanırım o sır merak etme biraz daha iyi açıklayacağım biraz kitaplarıma bakayım bu papirüsü biryerden hatırlıyorum nerden olduğunu bulurum birde bilgisayarıma kaydedip babama göstereyim :)

Evet bunlar hakkında bilgim var benim de. Yazıları çözemiyorum sadece ama.Yeterli güvenilir kaynağım yok. Sizin temeliniz iyimiş. Aileden geliyor ne güzel. =) Benim ailemde olmamasına rağmen Mısırla alakalı birşeyler var içimde, sanki oraya aitmişim gibi. Bu yüzden Eski Çağ Dilleri öğrencisiyim. =)

iremwm

Kayıtlı Üye
=) Evet ben 5 yaşındayken babamla Keops piramidine gitmiştik. Duvarındaki yazıları falan beni çok etkilemişti. Oradan aklımda bir şeyler kaldı. Yalnız bu papirüsü daha babama gösteremedim. Yurtdışından daha dönmedi. Peru'da bir kazı vardı. Ben de ona mail gönderdim ama cevap vermedi. Anlaşılan biraz meşgul. Kitaplarıma baktığımda bu papirüsü gördüğüm. Kitabın adı 'eski mısırın gizemi''. Bu kitabı babam bana armağan etmişti. Ama papirüsle ilgili hiçbir şey yazmıyor. Merak etme babam mail atınca haber veririm. O kesin çözer ilk bakışta. Ben Sümer yazıtlarını araştırıyorum şu anda. O bakımdan Mısır papirüslerini neredeyse unuttum :D Çünkü kafamı tamamen bu yazıta yönlendirmiş durumdayım. Dediğim gibi babam mail attığında haber veririm =)
Sumer-yazisi.jpg

vampir

Kayıtlı Üye
İş
Sorun yok. Ben de henüz boş vakit yaratıp doğru düzgün başlayamadım. O boş vakti sabırsızlıkla çekiyorum. =) Hikayen güzelmiş yerinde olmak isterdim açıkçası. =) Sümer yazıları hakkında İlmiye Çığ'ın kitaplarından bilgi bulabilirsin sanırım. Saygılar...