Öylesine...

cagatay98

Kayıtlı Üye
Nedendir bilmem gece gece sadece yazmak geldi içimden :D

Öyle biryerdeidimki adına dünya diyorlardı,kendimi bildiğimde birde adım vardı.Sonra dünyayı dışardan incelemeye başladım,baktım,izledim,gördüm birsürü insan vardı çok garip bir şekilde yaşıyorlardı.Değişik şekillerde çalışıyor,kazandıkları şeye kağıttan uydurdukları para diyorlardı.Herhangi bir dine inanıyor ama onu kabul ettiğini söyleyip içsel olarak bu yola çıkıp onu yaşamıyorlardı.İçki içiyor sonra Yaratıcıyı anlatıyorlardı.Size birşey söyleyeyimmi;Sadece sarhoşlar tanrıyı anlatabilir ama o açıdan değil...Çok garip biryerde olduğumu,buraya ait olmadığımı hissederdim eskiden,hep içime kapandım tek başıma yaşıyordum ihtiyacım olmadıkça dışarıya çıkmıyordum.Ney vardı dışarıda? Herşey insanın içinde değilmiydi.Hep orayı çözmeye çalıştım,bazen neden böyle olduğumu düşündüm belkide ben deliyimdir ha?

Delilikten bir şikayetimmi vardı ? Yoktu,bende zamanı gelince bahtımın tahtına oturacaktım.

Çok değişik insan tiplemeleri vardı,Sanki herkez uykudaydı.Amaçsızca çocukları için para kazanıyor geçimlerini sağlıyorlardı,soruyorum size insanın karnını doyurmak için 1 çeşit yemek yetmezmiydi,üstünü örtmek için 1 çift elbise?

İnsanlar uykudadır,ölünce uyanırlar. Diyorlardı buna peki insan ölmeden ölebilirmiydi ? Ölmeden ölerek uyanabilirmiydi ?

Zaten yok olduğunun farkına varabilirmiydi ?

Ölüm tüm perdeleri kaldırırdı,varlık ikilik kabul etmezdi.

Sonra insan yaratıcının kudretini gördü.Kelimelere sığmayacak kadar hemde.İlahi düzeni,yazdığı kaderi,senaryoları,senaryolarında oynattığı oyuncuları,akla sığmayan boyutları,akla sığmayan yaratılmışları.

Bundan sonra laf bitti,geriye diyecek birşey kalmadı.

Yazasım geldi sadece neyin kafasını yaşıyosun demeyin lütfen :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
İçinden gelmiş yazmışsın yüreğine sağlık ama ben böyle kasvetli yazıları en fazla ilk beş satır falan okuyabiliyorum sonrasını getiremiyorum ruhum daralıyor.:(

cagatay98

Kayıtlı Üye
İçinden gelmiş yazmışsın yüreğine sağlık ama ben böyle kasvetli yazıları en fazla ilk beş satır falan okuyabiliyorum sonrasını getiremiyorum ruhum daralıyor.:(

pek ruh daraltacak bi yazı değil be bence :D okumak istemen yeter bana seni okumuş olarak sayıyorum :D

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Güzel.
Klasik modern yaşam ve dini öğretiler eleştirisi olsa da güzel :)

Ori

Kayıtlı Üye
Güzel bir yazı olmuş.

Biz bir hayat surduruyoruz neden? Belirsiz bir geçmiş ve belirli bir geleceğimiz varken neden uyanamıyoruz? İnsanlar öyle birer varlık ki ne olacağını bildiğini sanıyorlar ama bekledikleri şey olmayınca şapkadan tavşan çıkarıyorlar. İnsanoğlu soyun kurusun bende dahil. Özü anlaşılan ama ruhu anlaşılmayan berbat varlıklar.

La-edri

Kayıtlı Üye
Güzel bir yazı olmuş.

Biz bir hayat surduruyoruz neden? Belirsiz bir geçmiş ve belirli bir geleceğimiz varken neden uyanamıyoruz? İnsanlar öyle birer varlık ki ne olacağını bildiğini sanıyorlar ama bekledikleri şey olmayınca şapkadan tavşan çıkarıyorlar. İnsanoğlu soyun kurusun bende dahil. Özü anlaşılan ama ruhu anlaşılmayan berbat varlıklar.

Aaa Ori, niye beddua ediyorsun yahu, sen anlamadin diye kimse anlamadi degil ya, anlayanlarin yuzu suyu hürmetine döner bu devran bilmezmisin :)

La-edri

Kayıtlı Üye
Özür dilerim bir an sinirlendim benim hatam :)

Estagfirullah sende haklisin kendi adina, bu konularin seni ne kadar yordugunu ve sinirlerini yiprattigini farkindayiz, etme eyleme gel kendine bir kaynak edin.

Tohumu sac bitmezse toprak utansin,
Hedefe varmayan mizrak utansin,
Hey gidi küheylan kosmana bak sen !
Catlarsan doguran kisrak utansin !

..demis Necip Fazil Kisakürek, güzel demis dimi :)

Ori

Kayıtlı Üye
Estagfirullah sende haklisin kendi adina, bu konularin seni ne kadar yordugunu ve sinirlerini yiprattigini farkindayiz, etme eyleme gel kendine bir kaynak edin.

Tohumu sac bitmezse toprak utansin,
Hedefe varmayan mizrak utansin,
Hey gidi küheylan kosmana bak sen !
Catlarsan doguran kisrak utansin !

..demis Necip Fazil Kisakürek, güzel demis dimi :)

Bır cocuga ne kadar yapma etme dersenız o kadar yapar :) SAka bır yana ılgınız ıcın cok tesekkur ederım sevgılı La-edri. Kaynagım cok cok cok uzaklarda. Bu yuzden bılmıyorum.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Maalesef hiç de uzaklarda değil.Allah insana kendi şah damarından daha yakın olduğunu kutsal kitabında söyledi.Dahası yok.Sen varsan kaynak da var.

cagatay98

Kayıtlı Üye
Özür dilerim bir an sinirlendim benim hatam :)

Bir şeyde ben söyleyeyim çok düşünmek hiçbirşeye hiçbirzaman çözüm olmuyor,eğer olsaydı felsefecilerin hepsi aynı şeyi,doğru şeyi bulmuştu.O yüzden tam bir bağlılıkla hangi dine inandığın önemli değil yeterki inan,Aşkla ibadetini yap.İnançsız insan bir hiç oluyor,soruların içinde takılı kalıyor.İnsan birşey bilmez,insan öğretilen kadarını bilir.Soruların cevaplarının hepsi ondadır.Onu bulmak aramaktır,arayan bulur.Dünya bulanların hürmetine döner,herkez bilseydi sır ve sınav olmazdı.

Yine çok fazla konuştum :D iyi geceler :D

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar benim düşüncelerimin dinle bir ilgisi yok aslında. Bu konuda arada büyük bir kopukluk var. Bu yüzden istediğim için kaynağım yok ve o yüzden uzaklarda dedim. Fakat bu başka bir dine veya inanca sahip olduğum anlamına da gelmiyor. Karışık bir konu anlayacağınız.