Ortak zihin, farklı seçimler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Juanna

Kayıtlı Üye
Merhaba herkese, benim gibi evrenin ortak zihni olduğuna aslında hepimizin aynı zihne sahip olduğumuza ve insanların hayatlarının ve davranışlarının farklılık göstermesinin sebebinin seçimleri olduğuna inananlar var mı? Eğer varsa kafama takılan bir soru var seçimlerimizi de Zihni'imizle yapmıyor muyuz? Neden bu seçimler farklılık gösteriyor? Bu konudaki fikrilerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ortak zihin derken kollektif bilinçten bahsediyorsanız aslında hepimiz aynı şeyi yapıyoruz.Ama bunun farklılık değişkenine girmesinde bir sürü etken var.Bunlardan bir tanesi de zaman.Zaman evrenden akan bir akarsu gibi ve herkes ayaklarını bir tarafından o akarsuya sokmuş.Kimi yeri soğuk kimi yeri hızlı kimi yeri de yavaş akıyor.O yüzden farklıymış gibi algılıyoruz.Temelde birimizin farkındalığı diğer birimizi etkilediği için aslında çok da farklı değiliz..
Elbette bu benim görüşüm.Tamamen yanılıyor da olabilirim.

Juanna

Kayıtlı Üye
Açıklamanız gerçekten aydınlatıcı oldu bir de bir şeyi merak ediyorum, Zaman bu akarsuysa insanın bu akarsunun neresinde olacağını ne belirliyor olabilir sizce?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Merhaba herkese, benim gibi evrenin ortak zihni olduğuna aslında hepimizin aynı zihne sahip olduğumuza ve insanların hayatlarının ve davranışlarının farklılık göstermesinin sebebinin seçimleri olduğuna inananlar var mı? Eğer varsa kafama takılan bir soru var seçimlerimizi de Zihni'imizle yapmıyor muyuz? Neden bu seçimler farklılık gösteriyor? Bu konudaki fikrilerinizle beni aydınlatırsanız sevinirim.
''Hepiniz O'na döndürüleceksiniz'' Ankebut 29:17/21
''Siz O'na döndürüleceksiniz'' Yasin 36:22
Kısımlarında görülen ifade aslında bu konudaki YEK PARE zihin düşüncenize benzer bir ifadedir.
Yani Tek bir zihin tek bir güç var, bizler onun kendisinden ayırıp ''nefis ve özgür irade ile'' (mükellefler olarak) var olmamızı sağlayan zihinleriz. Sonra hepimiz tek olana döndürüleceğiz. Döndürülene kadar hepimizin farklılık göstermesinin sebebi işte o nefis ve özgür irade. Mükelleflere bu yetki ve hediye verilmiş ama denetimsiz de bırakılmamış. Tamam istediğin şekilde farklılaşabilirsin zaten amaç da bu ama bazı kurallardan da sapma denilmiş. Mükellef kimdir derseniz iki örneği açıkça belirtilmiş İnsan ve Cin ırkı olarak, daha farklı mükellefler olduğuna dair de atıflar varsa da bizi ilgilendiren kısmı açık adres olarak belirtilmiş.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...